BEKENDMAKING. iSo. 1(159 Zaterdag 29 Januari 1881. 21e Jaarga Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BlivMSE^LAND Ter Neuzen, 28 Januari. rr&rzz-,'-va mr. TBK \IIIZF;,\SCIIK COliRANT ABONNEMENT. per drie maandsn binnen Ter Neuzen 1,Door bet geheele Rijlc 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars, Pootdirec teoren en Brievenbushouders. ADVlRTENTlSlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. (Jrootere letters worden naar plaatsruimte berekend, Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DHIE nren. Dtt blad Tertehljnt Dinsdag- en Vrlfdagavond bij i. K. 6. BBOMf te Tee lYenien. In den loop der maand Februari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke ver- ordening, alle iriannelijke ingezeteneu, wonende in de kom der gemeente, geboren in de jaren 1846 1850, en ook die van ouderen leeftijd, voor zoover zij hun 50e jaar nog niet zijn ingetreden, die in bet 7orige jaar zich in de gemeente hebben ge- vestigd, ter geneente-secretarie aangifte doen om voor de dienst bij de brand weer te worden inge- sclireven. Die deze aangifte verzuimen worden, onverminderd de daartegen bedreigde boete, ambtshalve inge- schreven, of, wanneer bet verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zonder lotiDg in dienst gesteld. Ter Neuzen, 27 Januari 1881. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. jRolitiels Overzicht. Indien ooit Ministers zijn tegengevallen en niet aan de gunstige verwachtingen hebben beantwoord, die men met recht van hun optreden kon koesteren, dan zijn het de Engelsche Ministers Gladstone en Hartington. Beiden hebben bij de laatste ver- kiezingen in krachtige taal tegenover hunno kiezers de staatkunde en het regeeringsbeieid van Beacon- fields ministeris afgekeurd, die Engeland op den rand van een afgrond hadden gebracht. Kwamen zij aan 't bes'uur, dan zou het geheel anders. Strijd zouden zij voeren tegen de zelfzuchtige staatkunde van Oostenrijk en anderen, die orid.tr Beacon tie Ids leidii g ten opzichte der Oostersciie kwestie was toegepast. Het Berlijner tractaat moest herzien en het wanbeheer in Turkije ophouden. Zoo niet, dan moest dat verinolmde Rijk uit de rij der bescha^fde staten verdwijnen en de daar wonende, sedert eeuwen veidrukte volken, zich vormen tot onafhankelijke staatjes. Het onrecht, den Transvalers aangtdaan zou hersteld worden Recht en billijkheid voor alien was de leus, strijd tegen zelfzucht, de banier, die zij hoog ophieven en waarmede zij lmnne vijanden zouden verpletteren. Het booze Europa sidderde op zijne groudvesten, maar vond al spoedig een omweg, om tot hetzelfde doel te geraken en de toepassing dier mooie be- ginselen te vevijdelen. Want alles is gebleven, zooals 't was, zoo niet verergerd. Ook de Trans valers hebben zich in hun hoop teleurgesteld gezien en belaas! moiten ervaren, dat Gladstones betui- gingen van richtvaardigheidszin slechts woorden en nog eens woorden waren. Over de Gkksclie kwestie sprekende, zegt de Times, dat zoolang er geen open brtuk tusschen Turkije en Giiekenland is en de onderhandelingen nog mogelijk zijn, Engeland zijne vriendschappe- lijke Jiensten aan beide partijtn niet ontliouden zal, maar aan een oorlog zal bet in geen geval deelnemcn. Daarvocr behoeft het blad voorloopig geen zorgen te hebben. Want terwijl de Engel- schen een oorlog tusschen Turkije en Griekenland oiivermijdclijk achten, vooral met het oog op de veel omvattende totbereidselen, die door beide par tijtn worden gemaakt, meent men elders, dat de zaak der grensregeling nog best bij minnelijke schikking kan worden opgelost. In Frankrijk hebben de beide nieuw benoemde Voorzitters van Senaat en Kamer liun voorzitter- schap aanvaard met eene toespraak. L6on Say verklaarde in den Senaat, dat het republikeinsche be wind dagelijks meer 't hart en 't verstand der natie wint. Hij hoopte, dat de Senaat, bestuurd door een geest van onpaitijdigheid, goede op- lossingen der hangende vraagstukken zal vinden. De rede van Leon Gambetta in de Kamer, gelijkt veel op eene troonrede. Gambetta raakt daarin aan alles, aan de wetgeving, aan staatkumlige her- vorming, aan kiesrecht, aan oorlog en vrede, blijkbaar met het bewustzijn, dat, indien hij over dit alles spreekt, het geschiedt, omdat zijne hoor- ders daarover zijne mtening wenschen te kennen. En dat is volkomen waar, want door zijn over- wicht en talent beheerscht Gambetta gelieel den staatkundigen toestand van Frankrijk. De rede is dan ook zoozeer bevallen, dat de Kamer bet besluit nam, om ze in alle gemeenten van Frankrijk te doen aanplakken. In Italie zijn de Kamets tegen den 27 dezer bijeengeroepen. Op denzelfdon dag zal er te Rome eene groote bijeenkomst plaats hebben ten gunste van het algemeene stemrecbt. Garibaldi zal, als hij niet door ongesteldheid verhinderd wordt, het voorzitterschap waarnemen. Door de commissie alhier, welke op verzoek van het gemeeutebestuur zicli alhier gevormd had tot het inza.melen van gelden voor de watersnoodlijdeuden in Nederland, is ontvangeu de som van f 682,31. De cooimissie te Axel heeft de niet onbeduidende som van f 481,50 aan de hcofdcommissie te Amsterdam overgeinaakt. De heer C. Staal, hulponderwijzer aan de Cbr. school albier is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school voor Chr. Nat. schoolonderwijs te Bergen op Zoom. Axel, 27 December. In onze gemeente en, zooals daaruit van zelf voortvloeit, ook in den ge- meenteraad bestaan sedert, etnige jaren twee rich- tingen, die elkander op het gebied van onderwijs fel bestrijden; de oudste dezer richting verwacht alle heil van hot gemeente en de jongere van het vrije onderwijs. De voorstanders van particulier onderwijs hebben tegenwoordig de meerderheid in den raad en hopen hun partij te doen zegevieren bij de aanstaande periodieke aftreding, als wanneer door de toeneraing van bevolking de raad met vier leden zal moeten vermeerderd worden. Door eenige bewoners van het Zoute Spui is een adres naar Ged. Staten verzondfin met verzoek, dat van gemeentewege aldaar eene openbare school worde gesticht, waarom dat college aan den raad een schrijven richtte, waarin de wenscheliikheid wordt uitgesproken van bet uit voeren daarvan. Dit schrijven werd in de zitting van Dinsdag jl. behaudelci, doch even als elk goed bouwmeester wilden de. leden weten, hoeveel zulk een bouvv en onderhoud zouden kosten, waarom besloten werd, doordien een groot gedeelte van het Spui behoort aan de gemjeente Zaamslag, die gemeente te verzoeken te willen opgeven, hoeveel kinderen daaruit van eene school te Spui gebruik zouden kunnen maken en of men geneigd zou zijn voor de toelating eene jaarlijksche toelage te verleenen. Het zal vooral aan die beantwoording afhangen, of men tot de sticbting zal overgaan, daar velen huiverig zijn om tot de oprichting te besluiten, daar ook, en op meer billijke gronden, de bewoners van de Sassing en Schapenbout aanspraak kunnen maken op het plaatsen aldaar van eene school, doordien de weg van bet Spui naar Axel eene uitmuntende en die van Schapenbout enz. een bizonder slechte is. Zij, die gaarne in troebel water verlangen te visschen, zijn voor het stichten der school te Spui, omdat dan later ook toe moet gegeven worden aan de bewoners van de gehnchten Sassing en Schapenbout. Met belangstelliug wordt een besluit in dezen door de ingezeteneu verwacht. Z. D. HoogwMgr. H. van Beek, bisschop van Breda, heeft benoemd tot kapelaan te Koewacht den Weleerw. heer A. C. C. van der Maden, priester van 't seminarie. Uit Amsterdam wcrdt geschreven Men verzekert, dat Z. K. H. Prins Frederik, als grootmeester nationaal der vrijmetselaarsloges van Nederland, een adres heeft gericht aan H. M. Engelands Koningin, ten gunste der Transvaalsche Boeren. Het schijnt, dat de regeering betere maat- regelen dan tot dusver gaat nemen, om onze visschersvloot tegen de rooverijen der Engelsche visschers te beschermen; althans, naar men verneemt, zou een ijzeren gaffelzeilschoener, die te Slikkerveer voor de marine zal worden aangebouwrl, daarvoor speciaal bestemd worden. Na de inwilligingen, die de reeders te Scheve- ningen hebben gedaan, had men algemeen verwacht, dat de visschers de beste partij zouden kiezeu en eene verbindtenis aangaan. Dit is nu evehwel het geval niet; wellicht heeft het weder, dat het ge- rcedmaken der schuiten onmogelijk maakte, er wel iets toe bijgedragen om met het teekenen nog wat te dralen. Dat enkele visschers hunne vijandige houding nog niet hebben laten varen, blijkt uit de naamlooze brieveu, die enkele reeders werden toege- zonden: alles wordt door de justitie beproefd om de schrijvers in handen te krijgen, Omtrent eene te Leeuwarden op 26 dezer gehouden hardrijderij van mannen en vroawen op schaatsen, deelen wij onze lezers het volgende mede Aan de weatzijde der stad, op den bulteusingel, waar de scheve roodbruine sinds 1532 halverwege ouvoltooid gebleven Oldehoofsche toren te midden der nieuwere woningen en het thans wit-beijzeldc plantsoen zulk een eigenaardig antiek etfect maakt, ligt het feestterrein. De baan is sinds hot begin van de vorst met de meeste zorg onderhouden, eike oneffenheid afgcschuurd, elk soheurtje met water bijgewerkt. Acht en twintig paren uadden zich aangemeld. Zieliier cen bloemlezing uit de voornamen der vrouwelijke karnpers: Taetske, Tjitske, Tietje,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1