BINNEN LAND Wo. 1638. Woensdatj 26 Januari 1881. 21 e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen ABONNEMEN1. advertentiEn. 1 'olitleli Uverzicht, Ter Neuzeii, 25 Januari. samen 20 28 48 In 1880 overledsn 8 4 12 h vertrokken 15 17 32 Per drie maandsn binnen Ter Neuzen 1,boor bei geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40, Men abonneert zicb bij alle Boekharidelaars, Poatdirec (euren en Brieven'uushoudere. COUHANT Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10, (troctere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendei uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmlddag OHIP nrcn. Bit bill reraehljnl Ulnsdat- en trljda$arond bij A. K. €1. B H O N T tc Ter Aeuicn De berichten over bet TurkschGrieksche gescbil wisselen met den dag. Ku eens wat meer, dan weder wat minder vredelievend. Het heet nu, dat de circulaire van den Eranschen Minister Bart he ld ray St. Hilaire weinig bevorderlijk is geweest, voor het welslagen der onderbandelingen van de megendheden, die tegelijkertijd zoowel op Turkije sis op G-iekenland baar invloed moeten doen gelden. Turkije althans beeft er aanleiding in gevonden, om zijne i'lschikkelijkheid zoo duur inogeljk te verkoopen. Bij monde van zijn Minister van Baitenlandsche zaken beeft het reeds een bepaald weigerend antwoord laten geven op het voorstel betreff nde het scheidsgericbt Daar ook Grieken land er geen ooren voor had, moeten de onder- handeiingen daarover nu geheel opgegeven zijn. In Frankvijk beeft de Kamer van afgevaardigden na eene pauze van dri weken hare werkzaamheden hervat. Lpon Gambetta is als Presi lent herkozen, en reeds op 31 dezer zal eene interpellatie tot de regeering worden gericht, die bestemd schijnt te zijn, om Bartbeldmy Si. Hiliire, den Minister van Buitenlandsche zaken, ten val te brengen. De afge- vaardigde Proast, een van Gawbetta's vrienden, zal opbeldering vr.igen, omtrent de onhandige hanlel- wijze van den Minister, met zijne verzonden circu laire in verband met de Grieksche kwestie Waar schijnlijk wordt daarop zijne houding afgekeurd, in welk geval St. Hilaire zijne voorgangersW aldington en Freycinet volgen zal en plants voor een an ler, waaischijnlijk GtiallinelLacour, miken. Leon Say is herkozen als Voorziiter van den Senaat In Oostenrijk zijn de bladen vol beschouwingen over de plotselinge kabinetswijziging. In zeer kort tijdsvcrloop heeft Oostenrijk nu zijn dtrden Minister van Koophandel en Justitie, zonder dat een der afgetredenen bezweek in een.open parle- mentair tournooi. De Minister-President volgt daar in een zeer klein bestek zijn college Bismarck na. Zoowel door woorden als door dadsn geeft bij onverholen zijne geringscbatting te kenneu, voor alles wat constitutioneele meerderheid en vrijzinnige staatkunde bet reft. De laatste zitting van 't Iluis van afgevaardigden was daardoor eene der storin- acbtigste, die ooi' in Oostenrijk beleefd werd. Thans heeft Minister Taaffe nieuwe leden van Heerenhuis laten benoemen, om ook danr de meerderheid van de liberale naar de conserva- tieve zijde te doen overgaan; want de Oosten- rijksche Rijksdag maakt eene merkwaardige u t- Zondering, op wat er gewoonlijk in constitutioneele staten valt op te mcrken, daar bij eene uitdrukkelijk liberale meerderheid heeft. In Engeland zuchten de regeering en de .meer derheid in bet Parlement nog steeds onder het stelselmatig rekken der discussien door d* Iersche afgevaardigden. Eindelijk is men toch zoover ge- komen, dat het adres op de troonrede bij tweede lezing is aangenomen. In Rusland, en wel te Kiew, zijn weder nihilisten in becbtenis genomen, bij wie men eene gebeime drukkerij en vele andere verdachte zaken heeft gevonden. De opperbevelhebber der Rnssische troepen in midden-Azie, geueraal Skobeleff, gaat voort, mededeelingen te zenden omtrent het verier verloop van bet beleg van Geok Tepe, den sleutel van Merw. Uit de bizonderheden blijkt, dat er mnorddadig gevocbten wordt. Een telegram uit St. Petersburg meldt, dat de Cbineesc'ne gezanf heeft te kenren gegeven, dat China zijne goed- keuring hechtte aan de bepalingen, door de Rus- sisclie regeering voorgesteld, en die als grondslag zullen dienen van een tractaat, tot herstel der onderlinge goede verstandliouding. In den strijd tusschen Peru en Chili zullen de Peruanen het onderspit moeten delven. UitBuenos- Ayres wordt gemeld, dat de Chilianen Choirillos hebben veroverd en de verliezen der Peruanen zeer groot zijn. Een liter telegram meldt, dat. bet leger van Chili bij Miroflores de krijgsmacht van Peru heeft aangevallen en totaal verslagen. De dictator-President Pitrola is gevlucht. De boofstad Lima werd verder zonder geveclit door de Chilianen bezet. Ret laatste tooneel van dit bloedige drama is waarschijnlijk hiermede afgespeeld. Door de aanhoudende vorst is de vaart, ook voor stoomscbepen, op Let kanaal van hier naar 1 Gent geslotende Engelsche stoomboot Ralph Creijke, jl. Zaterdag van Gent komende, heeft nog pogingen aangewend om floor het ijs te breken, doch is bij Langerbrugger. vast blijven zitten. I Voor de haven is er met ebtij veel drijfijs; met vloed is zulks veel minder. Tot op heden wordt de proviuciale stoouibootdienst tusschen lissingen en bier nog dagelijks eenmail uitgevoerd, echter op onbepaalde uren; deze uren worden naar tijds- ometandigheden geregald, uitgeuomen Zaterdag jl als wanneer de stoomboot juist voor de haven alhier komende, en eenig ijs op dat oogenblik zicb daar vertoonde, dadelijk, zonder eenig sein te geven voor een roeiboot of anderszints, naar Vlis- singen terugkeerde, hetwelk eene groote teleuistel ling veroorzaakte, zoowel voor de zicb aan boord bevindende passagiers als voor die aan den wal. Had de boot een half uur op de reede vertoefd, bet welk volgens deskundigen zonder eenig gevaar kon geschieden, ongelnnderd had zj op de haven kunnen komen, om en passagitrs postpakketten op en af te nemen, daar bet drijfijs toen verdwenen was. De communicatie per spoor van St. Niicolaas liaar Antwerpcn, over bet Vlaamsche lioofd, onder- vindt ook grootendeels belsmmering, althans er is niet meer op te rekenen; voor reiz'gers naar die streek is thins de ztkerste weg over Mechelen. Volgens ontvangen berichten is de vaart ook voor stoomscbepen van Vlissingen naar Antwerpen, wegens het vele ijs op de Schelde, geschorst. De Commissaris des Konings in Zceland heeft goedgevonden te bepalen: dat de loting voor de nitionale militie in het loopende jaar zal plaats hebben in de geroeenten en op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen: Te Axel, Vrijdag 11 Eebruan, ten 9, ure voor Axel, Zaamslag en Koewacht; ten 11 ure voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Overslag, Zuid- durpe, Philippine en Westdirpe. Te Ilulsi, Zaterdag 12 Februari, ten 9 ure voor Ilulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Bosc'a- kapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. Te IJzendijke, Maandag 14 Februari, ten 9 ure voor Nieuwvliet, Groede, Breskens, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet, Waterlandkerkje en IJzendijke. Te Sluis, Woensdig 16 Februari, ten 9 ure voor Sluis, Aardenburg, Eede en St. Kruis; ten 10J ure voor Oostburg, Cadzand, Zuidzande en Retranchement. Aid, 24 Januari. Jl. Zaterdag had de vrouw van D. van de Wege, woonachlig op bet Spui, in deze nabijlieid, eanige weikzaatnheden te ver- ricbten op den zolderwederoin willende afkomsn, gleed de trap uit en visl zij op dengrond; eenige oogenblikken later, waarschijnlijk ten gevolge van bekomen inwendige verwondingen, overleed zij. Hontenisse, 24 Januari. Het concert door de Harmonie St. Cecilia op den 16 dezer alhier ge geven, heeft eene som van f 200,05 opgebracht. Op verzoek van bet arinbestuur te Lamzwaarde, zal onze harmonic op Zondag den 6 Februari aanstaande aldaar een dergelijk concert geven. Moge do op- brengst daarvan, in bet belang de.r armen dier parochie, ruim zijn, en de ijverige cominissie, die zich gisteren tot den verkoop van de toegangskaarten geformeerd heeft, wederoin da raeeste voldaening smaken voor haar prijzenswaardig werk. In den uacht van den 21 op den 22 dezer is op den Hoefkensdijk, in de onmiddelijke nabij- heid van den provincialen weg, tot den grotid toe afgebraud het liuis en stal van F. Haul^z, her- bergier en koopman aldaar. Het gebouw, en al wat er zicb in bevond, was voldoende tegen brand- scbade verzekerd bij eene Belgische maatscbappij (agent de heer Haak te Hulst.) De oorzaak van den brand is onbekend. Hontenisse, 24 Januari. De heer A. van der Beek, ontvanger der directe belastingen enz. alhier, heeft eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd tegen 1 April a. s. als wanneer bij uagenoeg 41 jaren in 's rijks dienst zal hebben doorgebracht. Overslag, 21 Januari. Bevolking m. rr. toual. volgens de laatste volkstelling 234 232 466 m. vr. totaal. In 1880 geboren 6 6 12 ingekomen 14 22 36 samen 23 21 44 Bevolking op 31 December 1880 231 239 470 Er liadden vijf huwelijken plaats als: 4 tusschen jongmms en jongedochters en 1 tusschen weduw- naar en jongedochter. Benoemd tot Wethouder dezer gemeente den heer C. L. Hamerlinck. Vl alsoordeu, 24 Januari. De werkeu langs onze polders zijn tot baven met ijs bezet; op stroma is ook reeds drijfijs. De scheepvaart naar bier, zoo-jaede naar Antwerpen is niet meer mogelijk. Met zekerheid kan thans geineld worden dat de hilte Vlake binnen een niet iang tijdsverloop opangesteld zal worden voor Let lossen en laden van stukgoederen Vooraf moeten er eenige kleine werken worden uitgevoerd, waarvoor de plannen reeds

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1