MM ier MeTemail naar Oost-Infi. BU1TENLAND~ 16 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St.Jansteen, 18, 19, 20 en 21 Juli. Rapenburg (voor de ge meenten Stoppeldijk, Boschkapelle en Hengstdijk), 22 Juli. Graauw, 23 Juli. Kloosterzande, (voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse), 25 en 26 Juli. Hengstdijk. Bevolking op 31 mann. vrouw. totaal December 1879 360 367 727 Geboren 3 9 12 Ingekomen 23 30 53 sarnen 26 39 65 Overleden 5 8 13 Vertrokken 37 26 63 8amen 42 31 76 16 5 11 Totaal 31 December 1880 344 372 716 (tasenisse. Bevolking op 31 mann. vronw. totaal December 1879:455 441 896 In 1880 geboren 18 9 27 In 1880 ingekomen 31 20 51 sarnen 504 470 974 In 1880 overleden 14 7 21 In 1880 vertrokken 37 25 62 sarnen 51 32 83 Bevolking op 31 Dec. 1880 453 438 891 Er hadden 9 huwelijken plaats als: tusschen jongmans en jongcdochters 5, jongmans en weduwen 3, weduwnaar en weduwe 1. Te Middelburg is Vrijdag op 75jarigen ouder- dom, na een korte ongesteldheid overleden de heer B. H. Garp, sedert 1847 predikant bij de Engelsche gemeenten van Middelburg en van Ylis- singen. Den 23 dezer zou de om zijn rechtscha- penheid en tninzaam karakter algemeen beminde man zijn 50jarige predikdienst herdacht hebben. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning aan de dezer dageu in den Haag aangekomen Amsterdamsche portretschilderesder Koninkl. familie, mej. Tli. Schwarze, de vervaardiging opgedragen eener scbilderij in olieverf van H. M. de Koningin met de jeugdige Prinses Wiibelmina. De vorstelijke moeder en kind poseeren daartoe dagelijks voor de hofportretschilderes. Uit 's Hage schrijft men: H. M. de Koningin heeft in de laatste dagen zich elken rniddag in de stnaakvolle arreslede des Konings, met een uitstekend span paarden er voor, langs de meest daartoe geeigende wegen vertoond. De slede der vorstin, waarvan de komst door twee kolossale snoeren met bellen over de ruggen der paarden hangende en luid klinkende, werd aangekondigd, won het in vlugheid van alle ar.deren, ofschoon de meeste rijders uit eerbied voor de Koningin niet beproefden haar vdor te komen. H. M. zag er, in haar bonten mantel, zeer welvarend uit; twee hofdames vergezelden haar op de sledevaart. Bij het bataljon mineurs en sappeurs bestaat voor tien jongelingen van zestien tot achttien jaar de gelegenheid om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen, wanneer zij zich verbinden voor den tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst bij het bataljon mineurs en sappeurs te volbrengen. Bij het aangaan der ver- bintenis geniet hij eene gratificatie van f 50. Als hij na drie jaren naar Indie vertrekt, ontvangt hij eene gratificatie van f 300. Naar gelang hij in dien tijd tot korporaal of sergeant wordt be- vorderd, wordt de in Indien te volbrengen dienst- tijd van zeven jaren verminderd tot op zes of vijf jaren. De voorwaarden van toelating zijn opge- nomen in de St. Ot. No. 10. Door eeuige ingezetenen van Oud Heusden is het volgend telegram gericht aan den Minister van Waterslaat, Handel en Nijverheid #Door den nood gedrongen, wenden wij ons tot U, daar de dijkstoel te Heusden even nalatig is in het dicbten van de opening, als het behouden van den dijk vdor de doorbraak, waardoor wij ouder water blijven en totaal geruineerd worden. ,/IIelp ons, want bij den minsten was van bet water is alles verloren, ook van Elshout. //Help ons" Wij vernemen, dat door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant een streng onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van de doorbraak in den Heidijk, onder Vlijmen. Met het oog op de velerlei omtrent die doorbraak in omloop zijnde geruchten, is het hoogst wenschelijk, dat wat ten deze zal blijken waar te zijn, in het licht worde gesteld. Aan het betrokken dijksbestuur moeten verschil- lende vragen zijn voorgelegd. Men schrijft uit Almkerk: Niettegenstaande het water al vrij wat gevallen is, lijkt het liier nog op een zee, waarboven hier en daar kleine eilandjes uitsteken. De geheele gemeente, uitge- zonderd een gedeelte der dorpstraat en de Kornsche, Verlaatsche en Uppelsche dijken, is overstroomd geweest. Nu de dijken weer boven water zijn, is het eerst mogelijk zich eenigzins een denkbeeld te vormen van de aanzienlijke schade, die het water en vooral de storm hier veroorzaakt hebben. Aan de Noord- en Oostzijde der Kornsche, Verlaatsche Uppelsche dijken zijn een groot aantal woningen geheel vernield, en van vele der overige de achter- muren verbrijzeld door den wind of door voor- werpen, die er tegen gedreven zijn. De bewoners zijn meest bij particulieren gehuisvest. De plaatse- lijke watersnoodscommissie is, van het begin van de ramp af, ijverig in de weer geweest, om zooveel mogelijk in de eerste behoeften te voorzieu. Bij de boeren uit de overstroomde streken van Vlijmen heerscht verbittering. Volgens hun ge- voelen toch is alleen verregaande zorgeloosheid en onbekwaamheid de oorzaak geweest van de on- herstelbare ramp. Met een bagatel van eenige honderden guldens zou altijd volgens hun bewereu het ongeluk kunnen voorkomen zijn. De wel, die reeds daags te voren ontstond, heeft voldoende gezegd, waar gevaar was. De boeren verwijten zich, dat zij niet, zonder lastgeving en zelfs tegen hooger bevel, de handen aan het werk hebben geslagen. //Als in de toekomst weer ge vaar rnogt dreigen, zullen zij zoo zeggen ze, niet meer wachten tot de geleerde heeren hen laten verzuipen." De Bossche Ct. roept voor de slachtoffers der overstrooming in Noord-Brabant nogmaals met aandrang de liefdadigheid in van Nederiand, want hoe meer het water valt, hoe grooter ellende voor den dag koaat. Te Nieuwkuik zijn slechts de toren en 4 huizen onbeschadigd gebleven. Alleen in die gemeente en Haarsteeg en Vlijmen zijn minstens 500 runderen verdronken. De toestand wordt veel noodlottiger geacht dan die van vele vorige water- rampen en tounen gouds zullen niet voldoende zijn, slechts de ergste schade te dekken. Een Groninger geeft in het Hbl. in Groninger dialekt den wensch te kennen, dat er in alle kerken voor den watersnood gekollekteerd worde. Hij beschouwt dat als een eeuvoudig middel, om in korten tijd veel bijeen te brengen en ook de minder vermogenden in staat te stellen hunne kleine gave te offeren. Wie zijn bijdrage liever opzendt, kan dat toch doen. De stoom-ijsploeg, die een vaargeul moet openhouden in het Amsterdamsche Noordzeekanaal, wordt door stoombooten voortgestuwd eon hellend vlak, waarop zaagvormigs opstaande randen, ver- richt het vernielenswerk. Is het ijs zwaar, dan doet men het vlak zinken onder den waterspiegel en het licht dan de sckotsen op, de zagen ver- deelen het ijs in stukken, en terwijl het werktuig voortschuift, werpen de aan de zijden geplaatste ploegijzers de massa aan de kanten op het ijs naast de geul. Is het ijs echter klein en dun, dan richt men het hellend vlak iets hooger of ongeveer ge- lijk met den waterspiegel; de ploeg wordt dan eeuvoudig baanbrtker. POSTER IJ EN." Via Napels, (Fransche mail) 21 Jan. 7,30 's avoncls. Via Napels, (Maats. Nederl.) 24 Jan. 7,30's avonds. ViA Brindisi, 27 Jan. 7,30 'savonds. ViA Amsterdam, 28 Jan. 5,50 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Yerleden week heeft er te Ant werpen een brand plaats gehad, die het leven heeft gekost aan de tachtig bewoners van het verbrande gebouw. Des avonds ten 11 uur gaf de bewaker van den dierentuin aldaar het alarmsignaal; er was brand uitgebroken in het zoogenaamde Paleis der Apen, ganseh het inwendige van het gebouw stond in vlam. Hulp daagde onmiddelijk en in overvloed op, doch het vuur maakte het totaal onmogelijk naar binnen te dringen om de ongelukkige apen te redden, die razend van schrik het ijselijkste getier aanhieven dat men bedenken kan. Het was inderdaad een helsch schouwspel, de vlammen langs de tralien der kooien te zien kron- kelen, en de zwart gezengde apen als zooveel woe- dende duivels te midden van den gloed te. zien spartelen, vechten, huilen en schreeuwen. De dieren grepen in hunnen razenden schrik elkander aan, beten de een den andere stukken vleesch uit het lijf en woedden en raasden, tot het vuur hen ge- dood had of de rook hen stikte. Alle redding der dieren was en bleef echter onmogelijk; het grootste gedeelte der apen was reeds dood en het gebouw, dat veel hooi en stroo bevatte, brandde hevig. De vogels die aan de achterzijde van het apen- paleis in de volieres zaten, zijn gered; doch van al wat zich binnen het gebouw bevond, is er niets levend uitgekomen. In de rivier bij Lyon heeft men een zak gevonden, waarin de stukken geborgen waren van een vrouwelijk lijk, met uitzondering van de beenen, die, ter hoogte van de lies afgesneden, kenne- lijk door eene bekwame hand ontbraken. Eene lijkschouwing had dadelijk plaats, en de geneesheeren zijn tot de ontdekking gekomen, dat de vrouw door verstikking van kant gemaakt was. Zij zal oinstreeks 35 jaren oud zijn geweest. Het onderzoek heeft niet aan 't licht gebracht wie zij was. Eenige vrouwen, van welke de eene hare zuster, de andere hare dochter sedert eenigen tijd miste, zonder dat zij te weten waren gekomen, wat er van haar geworden was, zijn aan de Morgue verschenen om het lijk te bezichtigenraaar niemand heeft het erkend voor dat van de vermisle. De misdaad, gelijk te denken is, maakt veel sensatie. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld, dat de kolonisten te New-Castle, in Natal, weigeren tegen de Transvalers te vechten. Te Graaf lieinet, in de Kaap-kolonie, is een talnjke vergaderinggehouden, waarin eenstemmig eene resolutie werd aangenomen tot het betuigeri van sympathie met de boeren. Sir George Cdley had zich aan het hoofd ge steld van zijn troep. Het voortrukken was ophanden. GEMENGDE. BERICHTEN. De Staats Ct. van jl. Zaterdag bevat het program ma voor het examen van toelating tot de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onder- wijzeressen, bedoeld in art. 24 der wet van 17 Aug. 1878. De te Middelburg gehouden collecte voor noodlijdenden door den watersnood heeftdenniet onaanzienlijken som van f 3624,71£ opgebracht. Eenige weken geleden werd de vader van het Luthersche weeshuis in den Haag ontslagen. Thans zal hij vervolgd worden wegeus het vervalschen van spaarboekjes der weezen. Aan de man- schappen van het 5e regiment infanterie, te's Bosch in garnizoen, zijn wegens verrichten arbeid en buitengewonen wachtdienst tijdens de jongste over strooming der stad, geldelijke belooningen uitge- reikt. Te Eede is tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aangesteld een meisje, dat nog 16 jaar moet worden, Uit Haulerwijk is de klok- maker II. met stille trom vertrokkon. Vrouw en kinderen heeft hij achtergelaten, maar de horlogies, die hij ter reparatie had, ineegenomen. Uit Parijs wordt gemeld, dat meer dan 10,000 fr. door de commissie aldaar voor de watersnood- lijdenden in Nederiand aan giften is ontvangen. In de nabijheid van Chicago zijn de overblijfselen van een reusachtigen mastodom ontdekt. De slag- tanden, omgebogen van vorm, zijn twee meter lang. In het Louvre te Parijs zal een afzonderlijke zaal als museum Thiers worden ingericht. Tot in de kleinste bizonderheden zal deze zaal een navolging zijn van het kabinet van den oud-president. Te Luik is het magazijn van de papierhandelaars Gordinne, een prooi der vlammen geworden. Volgens een Fransch blad is dezer dagen te Parijs een gedecoreerd oud-krijger van 105 jaar dood in zijn stoel gevonden. Op een blad papier las men „Ik heb niets meer en sterf van honger. Ik heb m. vr. totaal m. vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2