BUITEN LAND b:j het planten van kool gebruikt hij ook stukken zwoord en hangt ze aan paaltjes van 1 a 1 meter hoogte, die hij in den grond zet. Een alius omheind koolveld wordt door de hazen vermeden. Men kan gemakkelijk de proef nemen met het middel. Het is zeer goedkoop en tevens niet nadeelig voor de stammen. GEMENGDE BERICHTEN. terrein en eene daarmede in verband staande ver- leggiug van den weg tusschen de Mark en het statiousplein is in onderzoek. Naar men verneemt, doet zich in verband met de bekende dubieuse huwelijkeu, te Utin- geradeel eene quaestie voor, waaromtrent de recht- bank geroepen is eene beslissing te nernen. Uit een dier huwelijkeu is een kind geboren, terwijl de vader vdor die geboorte overleden is. Nu weigert de broeder van dien overleden vader eene aan dezen verschuldigde som aan de weduwe te voldoen, op grond, dat niet het kind, daar het buiten huwelijk geboren, en dus noch erkend is noch gewettigd kan worden, maar hij zelf erfgenaain is van zijn overleden broeder. Men ziet met be- langstelling de uitspraak des reehters te gemoet. Landbouwberieliten. Uit de Veenkolonien in de provincie Gronin- gen meldt men dat aldaar dit jaar proeven zullen genomen worden met het poten van aardappelen, uit Amerika afkomstig. De Amerikaansche soorten moeten meelrijk zijn, eene eigenschap, die aan onze aardappelen veel gernist wordt Men hoopt door de invoering dezer nieuwe soort de aardappel- eultuur aanmerkelijk te verbeteren. Ora het knabbelen van hazen aan jonge boomen en struiken te voorkomen, geeft een landbouwer in een Duitsch blad een zeer eenvoudig middel aan de hand. In net begin van den winter neemt hij een stuk spekzwoord en strijkt d;t met den vleeschkant een paar malen tegen den stain op en neer. Dit is voldoende om den gtheelen winter door de hazen van de boomen at te houden. Ver- leden jaar had hij, als proefneming, een paar mis- vormde boompjes niet bestreken, en d-.arvan werd de schors door de hazen geheel afgegeten. Men moet de boomen echter een weinig hoog inwrijven, anders eten de hazen, als de sneeuw hoog ligt, boveu de bestreken plaatsen. Stephanie met den aartshertog Rudolf van Oosten rijk. Dezelfde vereeniging urganiseert tegen 30 Januari efen groot feest ten voordeele der over i stroomden. Dit zal bestaan uit een gemaskerd bal en zal bizonder eigenaardig worden ingericht. Mevrouw Thiers heeft liaar zuster, mile. Dosne universeel erfgename gemaakt, onder gehoudenheid echter van onmiddelijk de verzaraelingen van Thiers en ook die van Saksisch porselein, door de weduwe van den president bijeengebracht, aan het Louvre af te staan. Mil. Dosne voegt er nog iets bij een halssnoer van kostbare steenen, waarvan alleen een tweede exemplaar is te vinden aan het Russi- sclie hof en welk kleinood mevr. Thiers bij zeld- zame gelegenheden droeg; dit lialssierraad wordt op een waarde van 300,00 fr. geschat. Mevrouw Thiers heeft 25,000 fr. aan de stad Parijs vermnakt. Zij heeft verder een belangrijke som bestemd voor de oprichting van een weldadige inrichting in het bosch van Boulogne, een ziekenhuis, een toevluchts- oord voor gebrekkigen, een school enz. Hoeveel 1 er aan dit alles moet besteed worden, zullen de 4 executeurs—testamentairs, de heeren Mignet, Bar- I thelemy St. Hilaire, Calmon en Paul de Remusat moeten uitmaken De Wiener Zeitung deelt mede, dat ten gevolge van den wensch door den koning en de koningin der Belgen geuit, het huwelijk van den Oostennjkschen kroonprins met prinses Stephanie tot een later tijdstip is uitgesteld. Wij raeenen te weten zegt het blad, dat het alleen wegens het engunstige jaargetijde is, dat de beide hoven overeengekomen zijn het huwelijk tot een gunstiger tijdstip uit te stellen. Iedereen vindt het natuurlijk, dat men vermijdt, de gezondheid van de bruid en van hare doorluchtige ouders aan de uevaren van het gure winterweer bloot te stellen gedurende de lange reis van Brussel naar Weenen en bij gelegenheid van de openbare plechtigheden te Weenen en te Praag. Het aantal faillissementen in Engeland was in 1880 13,147, waarvan 1478 in den geldhandel, den groothandel en de industrie en 11,669 in den kleinhandel en verdere beroepen. De eerstgenoeinde faillissementen zijn 1068 minder dan in 1879. Verder failleerden in 1880, 1223 pachters tegen 1431 in 1879. Verleden week zou de Koningin van Belgie met een vierspan, door haar zelve gemend, de spoorbaan te Laeken overrijden, toen de wachter in de graotste onrust haar toeriep: vHaast u, haast u!" In den waan, dat er een trein naderde. zette H. M., niet meer kunnende terugkeeren, de paarden aan. Toen zij echter rechts en links ziende, geen trein bespeurde, wendde zij het hoold om en zag zij een geheel onbestuurd rijtuig in hollende vaart reclit op zich afkomen. Zij had nog slechts even den tijd om uit te wijken, waarop bedoeld rijtuig voorbij stoof zonder haar te deren en de Koningin kalrn haren weg vervolgde. De voornaamste fabrikanten van ruw ijzer en staal in Belgie hebben een petitie aan de Kamer ingediend om afschaffing te verzoeken van het invoerrecht op ruw ijzer, of althans de invoering van een drawback voor de soorten, bestemd tot de vervaardiging van staal en gietijzer. Zij zeggen dat zij door het invoerrecht, dat den Staat 700,000 fr. oplevert, hun ijzer 6 h 7 fr. per ton duurdar krijgen dan het buitenland en dat dit de concurren ce hunner producten op de wereldmarkt moeielijk, zoo niet onmogelijk maakt. Het product der Bel- gische hoogovens kunnen zij niet goedkooper krijgen dan het buitenlandsche product, omdat de hooge vrachten voor den aanvoer van grondstof en brand- stof, waarvan de Staat voordeel trekt, de productie der Belgische hoogovens duurder maakt. De be- scherming zou voor die binnenlandsche industrie onnoodig zijn, als de vrachten der spoorwegen minder waren, waarop de adressanten tevens aan- dringen. Zij vragen niets dan vrijheid voor hun iudrustrie, die zich dan op de wereldmarkt zege- vierend zou kunnen handhaven. Te Brussel worden groote toebereidselen ge maakt door de socidte royale de la Grande Har monic voor het bal van 24 Jan. Dat feest wordt gegeven ter eere van het a. s. huwelijk van prinses De berichten uit Ierland blijven verontrustend. Newbrook bij Claremorris is het tooneel eener zeer bloedige botsing geweest. Het volk wilde een deur- waarder beletten een bevel tot uitzetting van een pachter uit te reiken. De politie was verplicht een charge met de bajonnet te doen. Vele burgers werden gekwetst en vier doodelijk. Te Dublin is een poging gedaan om het huis van zekeren heer James Aylmer, dat midden in de stad ligt, in de lucht te doen springen. Er waren dien avond een aantal vrienden bij hem te gast, toen plotseling een hevige slag vernomen werd, de muren schudden en de glasruiten sprongen. Twee jonge meisjes werden gekwetst. Men vond bij nader onderzoek een hoop niet ontploft kruit op het balkon. Het te Athene gevonden beeld waarover de wereldsteden extra-tijding hebben ontvangen, blijkt bij slot van rekening, noch het aardenbeeld der Athene Promachos, noch het tempelbeeld van Par thenon, van goud en ivoor, noch zelfs eenig ander kunstwerk van Phidias te zijn, maar eenvoudig een verkleind copie van het tempelbeeld der Athene Nikephoros in marmer, waarvan er echter reeds meer bestaan oogen verliezen. Te Peize is de windkoren— en oliemolen De Hoop, met al de daarin bevindende granen er oliezadcii, tut den grond toe afgebrand. De molen en de granen en zaden waren behoorlijk verzekerd Een bloemist te Luden, gehuwd en vader van 5 kinderen, heeft zich in een schuur door een pistoolschot van het leven beroofd. Onder Heenvliet is een knecht, van den bouwman Visser met een arm tusschen de raderen eener dorsch- machine beklemd geraakt. De arm werd gekwetst en twee vingers afgesneden. Te Vriezenveen heeft het ijs reeds een offer geeischt. De veertien- jarige zoon eener weduwe is door 't ijs gezakt en verdronken. De bevolking van Brussel is van 1871 tot 1880 slechts van 167,472 tot 177,086 zielen geklommen. In de laatste weken zijn de pokken op onrustbarende wijze in Londen toe- genomen. Er waren voor 14 dagen in de gast- huizen slechts 77 pokkenlijders, in de vorige week 380 en thans reeds 440. Het gemeentebestuur van Blankenberghe heeft besloten aldaar een casino te openen28 plannen zijn voor dat gebouw, dat de badplaats zeer zal moeten verfraaien, ingezonden. Door de aanzienlijke toezendingen was het der vereeni ging voor het verzamelen van sigarenpunten te Berlijn, mogelijk om op den eerst^n Kerstdag 46 arme weesjes van warme kleedingstukken te voorzieri. Het bestuur der Zwitsersche telegrafen heeft be sloten voor het vervolg geen concessie voor den aanleg van telefoon geleidingen in de grootere steden meer te verleenen, maar den aanleg en de exploitatie van zulke inrichtingen zelve ter hand te nemen. Op den spoorweg van Brussel naar Leuven heeft eene proefneming plaats geliad met de sleeping- car met acht wielen, die in de nationale Expositie tei.toongesteld werd. Men wilde onderzoeken of die waggon gemakkelijk over de bochten en andere gevaarlijke plaatsen der spoorwegen zou kunnen rijden. De proefneming is uitmuntend geslaagd. Ook Belgie zal thans zijne vrouwelijke genees- kundige hebben. Mej. Van Diest, die gedurende eenige jaren in het vrouwenhospitaal te Londen werkzaam is geweest, heeft vergunning gekregen, om in Belgie, haar vaderland, het staats—examer. af te leggen, en zoo zij aan de eischen voldoct, zich daar als arts te vestigen. Op de openbare scholen te Parijs wordt nu onderricht gegeven in den wapenhandel aan knapen van elf tot dertien jaar; het bericht meldt niet of er ook een gedeelte van den cursus gewijd wordt aan de kunst om barricades te maken. Naar wij vernemen is de Villa Rhenana ten deel gevallen aan den heer W. K. Kien te Am hem, die de niet-geplaatste exemplaren van het werk de Rijn van den uitgever heeft overgenomen. Te Haarlem zullen de leden van den gemeente- raad in persoon eene collecte houden aan de huizen der ingezetpnen ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. Een 77jarige slagersknecht is te Groningen, toen hij een pakje naar het station mcest brengen, in het water gevallen en verdronken. De grijsaard was slecht van gezicht. Een jonge loodgietersknecht te Amsterdam is vreeselijk ge- wond door 't spatten van vloeibaar lood uit den pot in zijn gezicht; hij zal waarschijnlijk beide Zaterdagavond had te Middelburg een ontzettend ongeluk plaats. Eene gehuwde juffrouw uit Goes, die met hare dochter den dag te Middelburg genoegelijk bij hare naaste betrekkingen had doorgebracht, zou des avonds te ruim 7 ure het huis van haren zoon verlaten, om per trein van half 8 naar Goes terug te keeren. Halverwege den trap viel zij voorover er af en was onmiddelijk een lijk. Men stelle zich den toestand der familie voor en bovenal van den te Goes zijne vrouw te vergeefs verwachtenden echtgenoot, die later per telegraaf herwaarts ontboden werd en, per laatsten trein aangekomen, de vreeselijke tijding in haar geheelen omvang veruam. Tegen de glooiing van een dam gelegen, vonden de werklieden te Veenhuizen dezer dagen eene vrouw, die een walgelijk schouwspel van dron- kenschap en onreinheid bood. Zij was in haar half bewusteloozen toestand niet in staat geweest uit den greppel te komen, waarin zij zich gelegd had om op haar gemak den inhoud harer flesch te ledigeu. Hun afkeer overwinnende, trokken de mannen de vrouw naar boven en brachten haar, beslikt en half van koude verkleumd, naar haar hut, waar zij in luid gejammer uitbarstte over den woeklagenswaardigen toestand waarin zij zich bevond, daarzij aan den weg haar nog niet geheel geledigd jenever- fleschje had laten liggen. In de vorige week zou de landbouwer K. v. d. W. te Harich (gemeente Gaasterland) een dik stuk hout in den kachel steken, doch wilde het vooraf kloven. Bij die gelegenheid ontdekte hij tot zijne groote verwondering, dat het uitgehold en met kruit gevuld was. Hij en zijn gezin bleven zoo nog gelukkig bewaard voor een ongeval, dat zekerlijk anders ernstige gevolgen had na zich gesleept. Uit Maastricht meldt men, dat voor en na de lijken worden opgevischt van de ongelukkigen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2