TWEE DECEiViEER-AVOIhDEJN. Uudcjaars-avond. 5£eetijdinaen. HANDELSBERICHTEN. Galgewater te Leiden is drijvende gevondea net lijkje van een pasgeboren kind, van bet vrouwelijk geslacbt, gewikkeld in een kaloenen lap; bet ver- keerde reeds in eenen vergevorderden staat van ontbinding. De fortwachterswoning nabij de Blauwe sluis te Gewande is met geheel bet buis- raad een prooi der vlammen geworden. De brand is veroorzaakt door bet omvallen eener ontstoken petroleumlamp. Te Ilaailemmermeer zijn aan den Kruisweg bij den Aalsineerderweg twee kinderen door de duisternis in het water geraakt, waarvan een, 12 jaren oud, is verdronken. Het TJtr. Dagbl. bevat een eerste lijst van onderteekenaars op het Adres aan de Britsche natie, in zake de Transvaal, bevattende 625 namen. Op Ameland is gestrand bet schip Nellie G. Stroop, van Balti more met mais naar Bremen bestemd. Vier man zijn daarbij verdronken. De Belgische regeering doet opmetingen voor een spoorweg van Antwerpen langs Hoogstraeten naar de Nederlandsclie grenzen in de richting van Tilburg. Den 22 dezer heeft voor het eerst bet vervoer der bnevenmail plaats gehad door den grooten Got hard tunnel. Aan den oudsten conducteur der posterijen te Airolo is de eer te beurt gevallen met die taak te worden be- last. Een zeldzaam verschijnsel van een omge- keerden regenboog werd op 25 November te Insbruck waargenomen. Gedurende een half uur was er een regenboog in den vorm van een halven cirkel zichtbaar, waarvan de zon bet middelpunt uitmaakte. Het Antwerpscbe Hof van Assises heeft een viertal jeugdige booswichten Vermeiren, Verbruggen, Bogaerts en De Bondt, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, wegens diefstal, gepleegd door middel van bedreigingen en gewelddadiglieden, die, hoewel zonder vooraf beraamd plan tot dooden, den dood tengevolge bebben gehad. Men her- innert zich, boe onlangs te Parijs op de opeubare straat eenen postbode geld en papieren tot eene gezamenlijke waarde van 600,000 fr. werden af- handig gemaakt. Tbans is men te Berlijn den dief, of den heler, op bet spoor, waar namelijk stnkken, uit bet gestolen pak afkomstig, aan ver- scbillende kantoren zijn ingewisseld. Decommissie der nationale loterij te Brussel, heeft eindelijk be- sloten dat de tentoonstelling der te verloten voor- werpen, op den tweeden Zondag van Januari zal geopend worden door een feest, gegeven in het paleis van schoone kunsten, ten voordeele der overstroomden. E. Martens, een jong zeeman, bad langen tijt moeite te Amsterdam gedaan om het hart te veroveren van zekere Geertruida G., duel) te ver- geefs. Dezer dagen van Bremerhaven binnenge- komen, kwam de oude lielde weer boven en bij hoopte nu beter te slagen. Maar alweder lukte het niet. Vrijdagavond den zeedijk langs gaande, ontmoet hij haar met een ander-. Dat was te veel. Hij werpt zich op haar en brengt haar een vijf- tiental dolksteken toe. Van bet oogenblik der verwarring maakt bij gebruik om te ontkomen, vlucht naar haar moeder, vraagt terstond om een glaasje cognac, vertell dat het nu met Trui gedaan is en dat hij met den eigen dolk, dien bij vertoonde, nu ook zichzelf zou vermoorden. De man werd ecbter spoedig in vera kerde bewaring genomen. Geen der toegebracbte verwundingen is van doodelijken aard. Geen ongezelliger gemeenteraad dan die te Hellevoetsluis. Twee, dnemaal moeten de leden opgeroepen worden en dan komen zij nog niet, zoodat het al voorgekoinen is, dat de burgemeestei met zijn beide wetbouders de eenige aanwezigen waren en over hunne eigen voorstellen beslisten. De zaken zullen er misscbien wel niet slecbter om gaan, maar de leden van den raad zijn toch ver moedelijk niet gekozen om alleen dien titel te mogen dragen. Haar besluit was spoedig genomeu. Toen de zomer aanbrak, gaf zij beide kinderen tegen eene kleine ver- goeding en een groot godsloon aan een arme, maar medelijdende nicht ter verzorging en trok zelve nb houtbandelaarster zwaar beladeu door de dorpen van den omtrek. Verder verkocht zij lepels, kammen, spelden, kettingjes en andere snuisterijen. Zoo ver- diende zij met veel moeite een zuur stukje brood voor haar en bare lievelingen. Van haren eciitgenoot vernam zij in het eerst niets. 1 rots al hare ellende was het haar een troost, dat hij bet dreigende gevaar ontkomen was. Waar bevond bij zich? Misschien aan de overzijde der groote zee, die de oude en nieuwe wereld sclieidt? Langzaam ging een jaar voorbij Reeds was de zuigeling een aardig knaapje gewcrden, dat met zijne groote oogen verwonderd in het rond keek, toen de postbode een brief uit Araerika bracbt aan het huis van den predikaut van het stadje. Hij kwam van V\illem Roth en was aan zijnen ouden, vaderlijkeu vriend gericlit. Voor alle dingen wilde Willem weten, of hij een moordenaar was geweest. Dan kwamen hartroerende klacliten over de scheiding van zijne vrouw. Daarna schreef Willem over zichzelveu. Al vluchtende liad bij het Noorden en Hamburg bereiki. De belfl van het medegenomen weekloon had hij voor reiskosten uitgegeven. Slechts weinige peuningen waren er voor vogelzaad overgebleveu. Te Hamburg had hij zich als matrons verhuurd en zoo (le reis naar Amerika gemaakt. Twee zijner vogels waien op zee gesiorven; met de overige en daaronder ook de goudvink. had hij de nieuwe wereld bereikt. Daar was hij in het verre wester/ naar een vriend getogen, wiens woonplaats hij wist en die hem meer dan eeus brieveu had geschreven. Zijn vriend had hem opgenomeu, doch was niet in staat geweest hem werk te verschalfen. Na vele oznzwervingen was het Willem gelukt, arbeider in een grooten moestuin te worden. Maar het loon was ook in Amerika niet te groot en het leven was er duur. Eindelijk lachte het geluk hem toe. Het gelukte hem zijne vogels voor hooge prijzen te verkoopen, daar de omstreek arm aan zangvogels w„s. Vooral de goudvink met zijn „Die Wacht am Rhein" bracbt hem veel op. De honderd dollars, die hij voor hem outving, had hij als spaarpenning ter zijde gelegd, oprlut liij, als hij eens kon terugkeeren niet met ledige handen zou komen. Of een terugkeer mogelijk was? daarover verzocht hij zijn vriendelijken vriend om bericht. Met innerlijke ontroering vouwde de predikaut den brief toe. Duidelijke sporeu van trauen waren op het bind te zien. Nu, hij kon goede bericliteu zenden. De houtvester was na eene zware krankheid, gelukkig geheel hersteld. Eene gerechtejijke vervolging zou waar- schijrdijk wel niet plaats hebben, als Willem terug- kwam. Ook over het lot van vrouw en kroost kon de predikaut hem geruststellen. Maar hij was menschen- kenuer genoeg, om niet te weten, dat de school van het lijden voor Willem en zijne vrouw een goede school was. Daarom schreef iiij,,daf Willem het in bet vreemde land nog eetiigen tijd moest uithouden en de tijd van beproeving, dieu God in zijne wijsheid aan de zwakke mensclien oplegt, geduldig en zonder morren verdragen moest. De man moest nog wat waohten, voor de persoon thuis kwam, naar wie hij vroeg. Hij deed het ook van zelf; sprakeloss, als ware hij van een lange wan- deling vermoeid, zelte hij zich op een bank neder. Hij zag daarbij niet al de kinderen, maar slechts een blonden krullebol in het gezicht. „Hoe heet gij?" vroeg hij den knaap. //Willem, Willem Roth." „En deze?" vroeg hij verder op een jongeren knaap wijzende, die dezelfde trekken had als de aangesprokene. „Kent gr, mijn broeder Koenraad niet?" //En waar is zij uwe moeder?" hernam hy. wOp het land!" autwoordde de knaap. Maar zij komt van avond terug. Zij zal chocolade en suiker medebrengen, omdat het heden oudejaarsavond is. Voor rnij Daar ging de deur open. De moeder van de drie andere kinderen trad bimien. Verwonderd zag zij den baardigen man aan. Mogelijk was het een arme houthakker, die zich een weinig verwarmde. Zelfs in de hut van een arme weigert men zoo iets niet. De man stond op en trad in het licht. „Goeden avoud, nicht Lenazeide hij koelweg. ijt gij het, ueef Roth?" riep de vrouw verbaasd uit. Kinderen, uw vader uit Amerika is terugge- komen." De beide kinderen zetten groote oogen op en lieten verschrikt de lioutjes uit de handen valleu. Doch Koenraad riep spoedig: „Hoort gij het, vader is over het groote water gekomen. Wij hebben ook een vader!" „Ja een vader!" De man had zijn jongste kind reeds lang op zijn knie gezet; iranen rolden uit zijne oogen en vielen op het hoofd van zijn oudste. Ook de nicht veegde de oogen af. Een uur later trad een gebogeu gestalte het kleine liuisje binnen. Het was Marie de zwaar beproi fde gade van den zwaar beproefden man. De beide eclit- genooten, die lang gescheiden, maar door de school van het lijden gelouterd waren, vielen in elkauders armeu. Hier scliiet de pen te kort, om dit tooneel weer te geveu. Eu op dien oudejaarsavond was het feest in de kleine woniug, een feest, waarover de engelen zich verheugden. En toen de torenklok twaalf uur sloeg en het nieuwe jaar aaukondigde, sprak Willem met diep gevoel tot zijne vrouw, zijne nicht eu de kin deren: „lateu wij vertrouweii eu arbeiden en onzen plicht doen. Die hooger wil gaan, dan hij kan, valt spoedig. Moge het nieuwe jaar door Gods goedheid veel bijdragen tot ons geluk. En bedenken wij steeds, dat wat Hij doet, welgedaan is! Den volgenden dag !>egaf Willem zich, van den predikant vergezeld, naar den houtvester. Deze ont- ving hen vriendelijk, verzocht Willem over het ver- ledene te zwijgen en noodigde hem uit, een en ander over Amerika te vertellen. Door zijne voorspraak kreeg de teruggekeerde spoedig eene betrekking als boscli- wachler. De medegebraehte spaarpenningen kwauien nu goed te pas. In hat kleine huisje, onder lommer verscliolenwoont tevredeuheid, het hoogste goed op aarde. (Vervolg en slot.) Eer de winter voor goed voorbij was, wasdejonge vrouw voor de tweede maal moeder geworden. Met de jonggeborene in de armen knielde zij aan het bedje van den eerstgeborene neder en deed de gelofte, (hit zij voor beide kinderen moeder en vader te gelijk zou zijn. Maar ach, het brood der vrouw is groot als een noot en hard als een steen. Eu toch moest de harde steen nog twee hongerige kinderen voeden. Vier jaren waren sinds dien noodlottigen Kerstavond voorbijgegaan. Het was weder winter en tevens de laatste dag van het jaar. De avond begon te vallen. Alles was doodstil in den omtrek van het stadje. De weinige vogels hadden limine warme nesten opgezochl. Slechts een eenzame, ongezeilige specht zat tegen een boomstam en woelde met zijn snavel in den bast van den boom. Doch ook deze werd verdreven door de naderende schreden van een man, die met groote stappen naar dc stad ging. Zijn baard gaf hem een voorkomen, dat niet met de vverkeltjkheid overeen- kwam. De weinige liedeu, die hij ontuioette, groette hij niet, hoewel zij hem een „zalig uiteinde"toewenschten. Overigeus keiulen zij den baardigen man niet. Toen hij den straatweg bereikt had, stond hij stil Daar lag de kerk met de pastorie neen, de man sloeg een zijweg in en wendde zich naar eene rij kleine iiuizen, die ter zijde van de hoofdstraat lag. Spoedig stond hij voor het kleinste huis. Door de bevroren ruiten zag hij een, lichtje branden. Nieuwsgierig tuurde hij tussohen de gordijntjes en daarna trad hij binnen. Werkluigelijk zocht hij naar een klopper, maar deze was niet te vmden. Hij moest zijn kuokkeligen vinger gebruiken. /Binnenriep eene zachte kinderslem. In het kamerlje zaten bij het zwakke licht van een olielampje vijf kinderen in den oud rdom van 3 tot 4 jaar. Zij sneden kleine voorwerpen uit het hout. De dertienjarige hnaap was de meester, de overigen waren zijne leerlingen. De arbeidende kinderen zagen den biniieiitredenden man verwonderd aan. Was liij misschien zoo dachten zij iematid, die gescheuken bracht, omdat het morgeu nieuwejaarsdag was? Dit deze haven is vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost: 29 Dec Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, naar Liverpool ledig. Van 28 tot en met 30 Dee. is uit deze haven ver trokken komende van Sas van Gent 29 Dec. Eng. stoomb. Vigilant, kapt. Smith, naar Ostende met stukg. Van 28 tot eu met 30 Dec. werden langs de Oost- sluizen alhier 12 binneuvaartuigen op- en 6 afgesehut. Dordrecht, 30 December. Tarwe ruimde tot vorige prijzen langzaam op. Rogge 10 a 20 cent lager. Paardeuboonen 10 cent lager. Bruineboonen 50 cent hooker. Pnike Zeeuwsche on Vlaamsche Tarwe 9 00 a 9,40 miudere J 8,50 a J 8,90, Rogge nieuwe Zeeuwsche en Viaatn- ache 8,00 o 8,50, Overinaassche 7,80, a 8,20. fiertt Zeentvsche en Vlaamsche winter 5,40 a 6Ho[ Overinaassche 5,80 a 5,70. Zeeuwsche en Vlaamsche' zomer 5,00 a J 5,30. Overmaassche 4,80 a 5,20 Haver rluniie 2,70 a 3.50 Dikke /4,00 a 4,30 Paar deuboonen 7,40 a 7,90. Duivenboonen /8,00 a 8,50. Witteboonen 7,00 s f 14,00 Uruiueboonen /7,00 a 1 ,50. Brwten J 8,00 a /9 10 Voeder 7,50 a 8,00 Koolzaad 10.50 s 11,00. Lijuzaad 12,00 st. a 13,25 »t. liokeren, 29 Dec. 22 Dec. Tarwe, p. 106 k„ fr. 22,00 a 24.00 22,00 a 24 00 Rogge, 15,00 16,00 15,25 16 25 Ger»f" 12,75 14,00 12,75 14,00 Baver, p. zak 18,00 14,25 13,00 14,25

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 6