TER NEUZEilSGHE COURANT. Algemeen Nieuws- en Adverteiitieblud voor 2eeuwscb-\luandereii. BINNEISLAND. BU1TENLAND. B1J VOEQ9EL Zaterdag 1 Januari 1881. No. 1681. Ter Neuzen, 31 December 1880. GEMENGDE BERICHTEN. VAN DE De bericliten wegens den hoogen waterstand alom blijven voortdurend treurig, en het laat zicli niet aanzien, de voortdurende mtte weersgesleldlieid in aanmerking neraende, dat er eene spoedige ver- andering ten gunste zal aanbreken, althans de tijdingen van wijd en zijd getuigen alien van ellende en jammer, hetgeen onze lezers ook in de buiten- landsche bericliten kunnen opmerken. Ook in onze omgeving worden vele plaatsen aangetroffen, waar het water eene ongekcnde hoogte heeft bereikt, en zelfs liier en daar treft men ar- beiderswoningen aan, waarvan de bewoners zich up de zolders moeten huisvesten, en bij hunne rneer bevoorrechte jiaburen warm voedsel en drank moeten zoeken; overigens blijft het nog in alle streken en ook in Belgie in denzeltden zorgvol- len toestand. Door Z. M. den Koniug ziju de volgende besluiten genoinen: Herbeiioemd tot burgemeester van Sloppeldijk J. Vereecken, tot burgemeester van Westdorpe N. Kerckhaert; benoeind tut lid van het bestuur der waterkeering van het calatniteuse waterschap Oud en Jong Breskens, J. van Male; op vcrzoek eervol ontslag verleend aan M. Mazure als burge meester van Groede en Nieuwvliet en aan D. Bokaar als burgemeester van IJzendijke, Biervliet, Hoofd- plaat en Waterlandkerkje. Hulst, 80 December. Hedeu hield aliihr de heer Yorsterwan van Oije van Aardenburg een voordraciit voor de afdeeling Hulst der Zeeuwsche Maatscliappij van Ltndbouw en Yeeteelt. Spreker bad tot onderwerp zijner besprekingen gekozen, ^wetenscnappelijke ontwikkeling is voor den landbouwer noodzakelijk", altijd in zoo ver de landbouwer eenig begrip hebben moet van natuurkunde, scheikunde, dier- en plantenkunde. Op zeer populaire wijze werden deze wetenschappen behandeld en door voorbeelden uit bet gewone leven opgehelderd. Ontkieming van zaden, werking van meststotfen in den grond, voedsel en voedings- organen bij dieren eti planten werdeu in algemeene trekken behandeld. Het belangstellend publiek deed hare ingenoinen- heid met de voordracht blijker. door de stilte, die gedurende het spreken heersclite en het daverend applaus, dat bij het eind werd aangeheven. Op verzoek van den heer Horn bach gaf spreker, 116 all top der voordraciit, nog eenige nuttige wenken omtreiit het kweeken van boornen in het algemeen en van vruchtboomen in het bizonder. De leden der vereeniging keerden alien ruiin voldaan huiswaarls met den wensch dien heer meer te hooren. Z tamsbtg. 80 December. Gisteren gaf Ziam- slags Mannenkoor, in vereeniging met een koor van dames, onder directie van den heer J.deVos een concert aan de honoraire leden met hunne dames en eenige genoodigden. De wensch, door den directeur bij den aanvang van het concert uitgesproken, dat deze avond den bezoekers eene aangename ontspanning verschaffen mocht, werd ten voile vervuld. Hij, die weet met welke moeilijkheden de op- richting en instandbouding van zangvereenigingen in plattelandsgemeenten, waar in den regel alle muzikale opleiding ontbreekt, gepaard gaat, zal zeker gaarne lof Drengeu aan den heer De Yos voor ziju ijver en tact, waarvan dil concert zulk een ondubbelzinuig getuigenis gaf, en aan de zange- ressen en zangers, die W oensdagavond zco menig fraai nummer van 't programma op verdieustelijlte wijze uitvoerden. Eene onbenspelijke uitvoermg te eischeu van atukken als „0 Pepita" en ffLa Patrouille" ware bier onbillijk; maar, oBchoon vcel van den rijkdom aan klank, waardoor deze stukken uitmunten, in een lokaal, dat liatuurlijk niet aan de eLcben eener concertzaal vol/loet, veil iren gng, meenen wij toch te mogen zeggen, dat vele der moeilijkheden, die deze nummers opleveren, glansrijk overwonnen werden. Praai klonken ^Omhoog" en Dierbaar Land"; heerljk was het effect, door de gemengde koren te weeg gebraciit. Bij de uitvoering van deze laatste inerken we niet zelden op, dat door een al te sterk predomi- neeren der maunenstemmen, het ensemble verloren gaat. Dit gebrek was hier met zorg vermeden. Een drietal luimige voordrachten en eene drania- tiscbe schets boden eene aangename afwisseling, terwijl een zeer geanimeerd bal dezen avond besloot, die zeer zeker bij de bezoekers, en naar wij hopen ook bij de zangeressen en zangers eene aangename herinnering zal ualaten. Aan het exatnen van apotuekersbediende heb ben te Middelburg in deze uiaand 26 jongelieden deelgenomen. Daarvari ziju toegelaten 17 en afge- wezrn 5; 4 trokken zich onder het examen terug. 's Hertogenboseh is nagenoeg geheel over- slroomd. Niet alleen de achterbuuiten, miarook de brsede en small haven, de V ug'nterstraat, Yugh- terdijk, St. Jorisstraat, Keizerstraat, Watcrstraat, Verwerstraat, Peperstraat, Paradeplaats, een gedeelte der Hinthamerstraat, Clarastraat, Papanhulst, Suel- straat., Postelstraat en meer andere aangreuzeude straten zijn alle met water bezet. In verse nllende dier siraten worden de bewoners met vaartuigen af— en aangebracht en van het noodige voorzien; in hooger gelegen gedeellen maakt men gebruik van handwagens. Verschillende karren rijden door de stad met het opseiirift: „Stadsvervoer"; ieder kan daarvan gratis gebruik maken. Het water van de Maas zakt slechts zeer lang- zaam, steeds staan nog verseheidene L: tnburgsciie gemeenten aan den rechter Maasoever onder water. Ter onderhouding der kommunikatie is door de hoofdeommissie in Limburg een detichement pon- tonuiers aangevraagd. Blijkens bij de commissie ingekomeue berichten is de geleden sehade zeer groot zij wordt op verscheidene tonnen g'ouds geschat. Het is nu weer de tijd om de hyicinten, de lieflijke bloemen die ons, lang voor de komst der lente, binnensiiuis reeds met lentegeuren en kleuren verkwikken, in de daarvoor ingerichte waterglazen te zetten. Missehieu is het daarom goed, nog eens in beiinnering te brengen hoe men ze moet be- handelen. Yooreerst mag de bol het water niet raken, anders begint hij binnen acht dagen te rotten; hij moet altijd een centimeter van de oppervlakte van het water verwijderd zijn. Daarenboven moet men onverscliillig of men rugen- of dumwater gebiuikt, in ieder glas een weinig zwavelzure ammoniak doendat voorkomt bet bederven van het water en bevordert de ontwikkeling der plant. De aldus behandelde bollen zullen, als zij niet bizonder laat uitkomende soorten zijn, in het begin van Pebruari beginnen te bloeien. UITSPRAAK IN ZAKE WILLEM MARIANU3 DE JONGH. Het arrest gisteren door het gerechtshoi Kamer van Crim. Zaken, tegen Willem Marianus de Jongli gewezen, bevat een breedvoerige omsclirijving van al de feit in, welke deels uit de geiechtelijke be- kentenis van den besch., deels uit de verkiariogen van de getuigen ziju gebleken. Het Hot heeft, overwegeude dat die bekentenis door genoeinde ver- klaringen wordt gestaatd, aangeuomcn dat door hem de bedreigbrief is gesenreveu en Prederik Marius Boogaardt door hem is ontvoerd en vermoord. Het laatste met voorbedachten rade voornamelijk op grond van het dien eigen dag koopen van het koord waarmede bij bet kind gebouden en bet medenemeu van den degenstok, waarmede bij hem zeven steken juist ter piaatse van bet hart heeft toegebracht. V an de beschuldiging geleider lage is hij evenwel vrijgesproken, omdat deze uit geen enkele ouistan- digueid was gebleken. Op grond van een en .under heeft bet llof hem schuldig verklaard aan manslag met voorbedachten rade (rnooril) voorafgegaan door bet door middel van bedrog medenemen en wegleiden Vau een min- derjarige van de plaats, waar bij door degenen, aan wier gezag hij onderhavig was, gebracht was en gc.volgd door het bij naamloos geschrift bedreigen met moord, met bevel om eenpe voorwaarde te vervullen, zulks terwijl de moord gestrekt heeft om de omdekking van de voorafgegane en van de ge- volgde misdaden voor te korncn en hem veroordeeld tot levenslange tuchihuisstraf. Bescii. gaf bij bet voorlezen van bet arrest en let verneinen van de hem opgelegde straf geen enkal teeken van onlroering. Te Brussel en omstreken is het water nog steeds am het dalen. In den liaciit van Zondag op Maandag is een der muren van de brouwerij van M. Hauwarts, boulevard Jamar, te St. Gillis, bij Brussel, ingestort; 7 a 800 vaten faro werden in den val medegesieept en ziju tot Vilvoorde en verder gedreven. Da schade wordt geschat op 50,000 fr. De instorting is, naar men denkt, ver- oorzaakt door de werking van het water der Senne dat het metselwerk van den munr ondermijnd heeft. De gebeale omtrek van Lier staat onder water; de stad zelf is tot nu toe aan de overstrooming out-napt. In Oos-Vlaanderen is bet water 111 den liacht van 25 tot 26 dozer nog verscheidene cen timeters geklommen. Het verkeer op den spoorweg van Deudermonde naar Grirabergen is hersteld. De siad Brugge heeft niet veel van de overstroomiugen te lijden gehad. Te Maeseyok heeft een treurige gebeurtenis plaats gehad. De stad is van deu eenen kant door de Maas omringd; van deu anderen kant loopt de spoorweg door een groot veld van de stad gescbeiden. De Mias heeft zich nu in dit veld gestort, zoodat de. stad liiets anders is dan een eiland, waar een riviorarm Maeseyk thans van baar station scheidt. De reizigers moeten bijgevolg door middel van een schuitje in de stad koinen. Donderdagavond te 5 uur gleed een bootje met 14 personen beladen over bet water; toen door eenig ongeval enkelen te water geraakten en door den Snellen strooin werdon medegevoerd. Onmiddelijk werd alles in het werk gesteld om de ongelukkigen te redden, waarmede men zich oak tot oinstreeks 10 uur in den avond bezig hield. Drie personen werden ecliter het slac itoffer van dil onheil, zijnde de heereu J. Magnet, post-directeur, die een jonge weduwe met 4 kleine kinderen achterlaat, Henri Rademaeckers, student te Liuven eu een derde, vreemdeling. De lijkeu van de drie ongelukkigen werden gevonaen tusscben de takken van de oinvergeworpeu boomen verward. Te Luik en Namen is het water laugzaam aan het dalen. Ts Elberfald waar het verkeer lar.gs de straten door het hooge water oamogelijk is geworden, rijden de brievenbestellers op een wagen door de stad en reiken door middel van een langeu stok de brieven aan de huizen over. De nood maakt vindingrijk 1 Its een waggon 3e klasse van den Bergisch-Mar- kischen spoorweg heeft zich een vreeselijk geval voorged.ian. Een persoon die met zijn beminde zich in de coupe LevonJ, kreeg met haar gescliil, hetgeen zoo hoog liep, dat hij een lang mes trok en bet meisje daarmede een steek in den rug gaf. Het meisje viel met een luiden kreet in oninacht. l)e overige passagiers waren zoodanig verschrikt, dat zij uit vrees voor den razende niet tussciien- beiden durfden koinen, ofschoou ieder oogenblik ernstige onlieilen te vreezeu wa en. Toen de trein te Essen aaakwam wilde de kerel zijn beminde in den sPek laten, docb men slaagde er in hem te grijpeu en aan de politie over te leveren. Het A msterdamsche panorama is sedert de ope ning, 8 dagen geleden, reeds door 3200 personen bezocht. Alleen gedurende de 2 kerstdageu be- zichtigdeu 1500 belangstellenden het schoone doek van Peter Tetar van El veil. Te Litb is II. A. Martens; die de den waterstand wilde gaan opnemen, in een ditpte geraakt en verdronken. Te Garrels- weer is een hulpbode van Deli'zijl naar Groningen in 't water geraakt en verdronken. Het lijk is later opgehaald, de paketten zijn gered. Te Luijksgesiel is een vierjarig kiudje in een kalkkuii gevallen en levenloos daaruit gebaald. —m In bet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5