TER NEUZE9ISCHE COURANT Algemeen J\ieuws- en Advertenlieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. BCITENLAND. BI J~V OEGSEL Zaterdag 25 December 1880. No. 1629. RECHTSZAKEN. trrondissenieiits-rechtbank te Middelburif. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 L December de volgende vonr.issen uitgesproken E. M. eigenlijk E. F. B., oud 10 j., te Hontenisse, ter zake van dkfstal met iuklimming; vrijgesproken. J. V., oud 44 j., werkman te Ter Neuzen, ter zake van moedwillige mishandelingveroordeeld tot 2 maauden cellulair en 8 boete, subsidiair 1 dag cell. 1 iiindbouw berichten. In Zuid-Afrika, en wel te Porth-Elizabeth, Algoa—Bayzijn ingevoerde runderen verkocht, waaronder zich bevond de Friesche stier Marten, welke voor f 1920 verkocht werd aan den heer J. S. Reed. Da koe Neeltje bracht f 900 op; de heer R. J. Berry kocht haar. Pe stier Caesar werd voor f 1800 verkocht en de koe Twerda voor f 1020; beide laatsten aan den heer John Leach, wonende te Poplar Growe. Queenstown. De heer Leach verklaarde, dat eene ondervinding van meet dan veertig jareu hem de overtuiging had gegeven, dat geen vee beter geschikt is dan het Friesche voor den kolonialen veehouder. De zware regens hebben de rivieren in Belgie zoo snel doen rijzen, dat zij op verscheidene plaatseu nit hare oevers zijn getreden en het verkeer per spoor, per wagen of te voet, en zells de telegrafische gemeenschap gestremd is. Op het platteland en in de kleine steden ziet het er treurig uit. Charleroi en Dinant staan groo- tendeels onder water. Te Namen, aan Maas en Sambre gelegen, zijn alle straten overstroomd en heerschte gebrek aan levensmiddelen, daar de wintervoorraad in de kelders onder water stond, terwijl geen enkele bakker brood had kunnen bakken, daar het water de ovens had uitgedoold. Het grootste gedeelte van V laanderen staat onder water. Geheel de polderstreek is als 't ware eene zeede Leie, de Schelde en de Dender stroomen op verschillende punten weer over hunne oevers. Tusschen St. Agatha, Berchem en Aaist zijn de meeste landen in een ontzaggelijk rneer herschapen en honder- den landbouwers zitten gevangen in hunne huiztn, door het water omringd. Te Oostcamp nabij Brugge, is de brug van den spoorweg vernield. Te Brussel stond de Senile hooger dan in 1876. De weideu rondom Brussel staan onder water; langs den kant van Vilvoorde en Ian<*s Hal is de dijk op verschillende plaatseu doorgebroktn De omstreken van Lppeghem zijn totaal overstroomd. Te St. Jans Molenbeek staan verschillende straten onder water. Maandagmorgen ten 7 ure, op het oogenblik, dat de reizigerstrein van Hamoir naar Luik nabij Tilff, langs de heuvelen du Monceau reed, bad eensklaps eene instorting van steenen en aarde plaats; gelukkig werd niemand gekwetst, doch de stuffelijke schade is zeer aan- zienlijk. Treinen uit Brussel (zuid) vertrekkende naar Vorst (zuid) nemen geene reizigers meer aan voor het laatste station. De dienst op de. liuie van Boom naar Autwerpen (oost) tusschen de station Contich (west) en Reeth is gestaakt. Op de linie van Ciney naar Landen, is de dienst tusschen het station Huccorgne en Moha onder- broken; op de Vlaandersche spooorwegen is het verkeer tusschen Ingelmunster en Iseghem geschorst. De dienst is insgelijks geschorst op de linie van Athus naar de Maas tusschen de stations van Bievre en Gedinne. Yolgens ecu Belgisch blad moet op het oogen blik op het stadhuis te Brussel eene verwarrmg heerschen, waarvan men zich geen denkbeeld kail maken. Het ontslag van den burgemeester heeft dien toeetand nog slechter gemaakt, en slechts de raadsleden kennen de geheimen der fameuse discus- sies met gesloten deuren, waar men elkander zoo geweldig heeft aangevallen. Sedert lang heeft men te Brussel al lacliend gezegd, dat er op't stadhuis een burgemeester met een bezem zou moeten zijn, die den geheelen warboel schoon veegt. Ook aan den Figaro wordt gemeld, dat de fmancieele toestand der hoofdstad verschnkkelijk is; een ander blad zegt zelfs, dat de heer Anspach bezweken is onder de neerslachtigheid, die zich van hem heeft meester gemaakt, den dag toen hij eindelijk de grootte van het kwaad heeft gekend. De beroemde mathemat'cus Michel Chasles is te Parijs overleden. Hij was den 15 November 1793 te Epernon (Eare et Loir) geboren. Zijn beroemde werk is de ontdekking van nieuwe methodes om, zonder hulp van de algebra, de moeielijkste vraagstukken van de meetkunde op te lossen. De analytische meetkunde daukte aan hem den belangrijksten vooruitgang. Aan het Engelsche departement van kolonien is een bericht ontvangen van den gouverneur van Natal do. 19 dezer luidende; ,,5000 inwoners van Transvaal hebben Heidelberg ingenomeu en de republiek uitgeroepen met Kruger als president en Joubert als opperbevelhebber. Er heeft geen bot- sing |ilaats getiad. De gemeenschap met Pretoria, de hooflstad van Transvaal, is verbroken.. Ik zend al de beschikbare troepen en vertrek onmiddelijk." De groote stoomboot Orient, die te Louden is aaugekomen van Australie met eene lading versche eetwaren, bestaande uit visch, vleesch, gevogelte en zelfs fruit, is officieel geinspecteerd. Dat schip bezit een ijskamer systeem Bell-Col- man, voor het bewaren der versche eetwaren. Er werd een dejeuner aan boord aan de bezoekers aangeboden, welk maal geheel bestond uit Austra- lische producten. De spijzen bestonden uitoesters zoetwatervisch, kabeljouw, der kaap-Murray, lams- ribben, ossenvleesch, gebraden gans, schapenbout, tongen en versch varkensvleesch. De groenten waren erwten, aspergies, artisjokken, morellen, groene snijboonen en boonen. De vruchten bestonden uit ananassen van Queensland, aardbezien van Victoria en oranjeappelen van Sidney. Te Berlijn is een anti-semitische vergadering gehouden, waar het meer dan schandelijk is toege- gaan. Er werden bijna evenveel slagen uitgedeeld aan de in de zaal aanwezige joden als woorden gesproken. De redevoeringen waren slechts scheld- woorden aan het adres der joden. Onder het zingen van een schimplied op de joden giug de vergadering uiteen. In eene vergadering van 600 Israelieten te Berlijn heeft Prof. Lazarius eene rede gehouden, waarin hij o. a. tot de volgende conclussie kwam Tegen de anti-joodsehe beweging moet van de zijde der Israelieten geen contra-beweging plaats hebbeu. Ook moet er geen gevolg worden gegeven aan het denkbeeld van eene Yereeniging ter be- scherming der joodsche belangen op te richten. De gebreken, die aan de joden worden ten laste gelegd, moeten worden onderzocht en op grond van de daarbij verkregeu resultaten moet al het mogelijke worden gedaan om ze tegen te gaan. Menig* verwijt, tegen joden gericht, is gegrond, maar niet elke daaruit afgeleide gevolgtrekking. De joden willen niet anders zijn en moeten in 't oog houden, dat zij niet anders kunnen zijn dan burgers van het land, waarin zij geboren zijn, welks taal, zeden en gescheidenis ook de hunne zijn. Na de voordracht en daarop gevolgd debat werd er een besluit genomen, inhoudende een protest: lo. tegen de pogingen om het geheele jodendom voor de handelingen van enkele joden verantwoor- delijk te stellen; 2°. tegen het streven om de Duitsche joden voor te stellen als een afzonderlijke nationaliteit buiten de Duitschers. Hierbij was gevoegd de verklaring, dat de joden trouw zullen blijven aan het Duitsche vadoriand en aan hunne burgerplicbten. Te Chicago (Amerika) heeft een groot hnis in granen zijn betaiingen gesiaakt. Het passief is 600000 dollars. Het tailissement wordt toe- geschreven aan de daling van de tarwe. Men verzekert dat het huis een millioen schepels tarwe aan de markt had. Eenige kleine faillisse- menten zijn gevolgd. GEMENGDE BERICHTEN^ De geraeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten f 35000 it f 40000 beschikbaar te stellen tot oprichting eener Hoogere Bnrgerschool. De „gedrukte brand brief," aan den heer Rijkens te Warffum gezonden, is gebleken te zijn een traktaatje, met een opschrift: „Bereid uw huis, want gij zult sterveu." Een huzaar te Venlo heeft ter voldoening aan een weddingschap zoo- veel jenever gedronken, dat hij bewusteloos neerviel en zeer zorgelijk in het hospitaal ligt. Zijn tegen- partij in de weddenschap zit in verzekerde bewa ring. De heer H. M. Yos, te Koevorden, die op 70jarigen leeftijd nog ballet-en dansmeester was, is verdronken gevonden. Te Tilburg beeft eene vechtpartij plaats gehad tusschen drie beschonken zoutsmokkelaars, waarbij een hunner door zes messteken zoodanig verwond werd, dat hij aan de gevolgen overleed, terwijl een andere den arm werd opengesneden. De dader is gearresteerd. Te Essen heeft zich een 14jarige jongen, waarschijnlijk uit vrees voor straf, door ophanging van het leven beroofd. Onmmiddelijk na het middagmaal was de knaap plotseling verdwenen en alle nasporingen waren le vergeefs, totdat men des avonds ten 8 ure het kind op de vliering dood aan den muur vond hangen. Te Hamburg is een man te zien, die zonder armen en beenen geboren is en toch alles, zelfs schrijven met zijn mond verricht. In deze laatste kunst had hij zulk een vaardigheid, dat hij anderhaif jaar in een Russische garnizoensplaats alsschrijverfungeerde. Hij is gehuwd en vader van twee gezonde kinde- ren. Te Bourges is een stuk vuurwerk ontploft in een der ateliers van de vuurwerkschool. Drie arbeiders werden op slag gedood en tien anderen ernstig gekwetst. Het gehouw werd bijna geheel vernield. Het gmeentebestuur van Leuven heeft een premie van 1000 fr. uitgeloofd voor degenen, welke het op het spoor zullen brengen van den secretaris van poiitie, die zich heeft verwijderd. Het gerechtshof te Angouleme heeft zekeren Robert, die in Maart van dit jaar een wijnkooper verinoord had, ter dood veroordeeld. Ricot, die beschul- digd wordt 400,000 frs. gestolen en daarmede Toulouse verlaten te hebben, is met zijn medeplich- tige te Madrid gearresteerd. De Israeiitiesche inwoners van Arnhem zijn bij gedrukt doch ongeteekend schrijven uitgenoodigd, om aan den avond van Zondag 11. bijeen te komen in de Poort van Cleef aldaar, tot bespreking van de oprichting eener Yrije Israelietische geineente. Ruim een honderdtal had aan die uitnoodiging gehoor gegeven: doch er verscheen niemand in de vergadering, die het woord verlangde en men be- greep alras dat men het slachtoffer was geworden van een grappenmaker en onverrichter zake keerde men huiswaarts. Den kastelein, wien ook een dergelijke brief was geworden, kwam dit bezoek ten minste eenigermate ten goede. De Zutf. Ct. maakt melding van een ge- rucht, dat te Brummen de volgende afgrijselijke gebeurtenis zou hebben plaats gehad. In een huis, bewoond door man en vrouw en twee kinderen, outstond brand. Toen de vrouw door het knetteren der vlammen ontwaakte, werd ze door den man vastgehouden en verhinderd te vluchten. Zij wist zich echter los te wringen en met haar jongste kind aan den dreigenden vuurdood te ontkomen; het andere kind een jongetje van 7 jaren kwan in de vlammen om; de man maakte een eind aan zijn leven door in een put te springen; het huis is tot op den grond afgebrand. Twee welgestelde ongehuwde landbouwers te Princenhage, broeders, 57 en 56 jaren oud, woonden te zainen met twee dienstboden, waarvan de dene, 26 jaar oud, onlangs te kennen gaf, dat zij voor- nemens was spoadig den dienst te verlaten, omdat zij met een metselaar giug trouwen. De broeders, die tot nu toe er met aan gedacht hadden het ongehuwde leven vaarwel te zeggen, gevoelden zich door dit bericht onaangenaam getroffen, omdat zij aan den omgang met het meisje gewoon geraakt waren. De oudste bedacht zich niet lang, maar bood aan, met het meisje te trouwen, in plaats van haar metselaar. Zij steinde toe en men zou zich dadelijk bij den ambtenaar van den burgerlijken stand VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 5