B1NNENLANP Zaterdag 25 December 1880 20*- Jaargaiiti Wo. 1629 Algemoen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Ter Neuzen, 24 December. aBOM NBMBNT. Ber drie maauden binnen Ter Neusen 1,Boor het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Poatdirec- teuren en Brievenbuafconders. ADVBRTENTlfcN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elite regei meer f 0,1<> Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zender uiterlijk Dinsdag en Vrijdag mnnii'liu IIIRIK nren. Bit bind veraebijnt Dlntdaji- en Vrljdagavond hij X. 14. B B 14 M Us Bcr enzea BIJ deze courant bcboort een bijr*teg»el. Poliliek Overzicht. De lersche kwestie mag zich meer en meer in de algemeene belangstelling verhengen, sedert de spanning op dat eiland dennate is toegenomen, dat vreeselijke uitbarstingm niet meer te verhoeden zullen zijn. Toch schijnt men de zaken in Ierland zeer ver te kunnen latin gtan, want do daden van geweld, die daar in het openbaar worden gepleegd, zouden in onze omgeving niet mogelijk zijn, of wel dadelijk onderdrukt en streng'gestraft worden. Daar scnijnen die atwijkingen van het ge- meene recht echter stratfeloo3 te kunnen pleats hebben, en blijven de uitvoerders der wet machte- looze toeschouwers, die de slachtoffers slechts ver- dedigen, waar dit met overmacbt geschieden kan, inplaats van de belogers aan te vailen en onsciiadelijk te maken. Intusschen zijn, na afloop van den te Windsor gehouden kabmetsraad, alle Ministers J naar hunne buitenverblijven vertrokken, oin in stille afzondering met hunne fauiilie Iiet in Enge- land zeer hoog aangeschreven kerstfeest te vieren* Alleen de Minister Eorsttr is naar Dublin ver trokken, ora zelf de biding der zaken op zich te neinen, want het is dringend uoodig voor de rust en veiligheid der goedgeziude burgers, dat de wet niet langer hare bescherming aan leven en eigendora onthoudt. De behoefte aan hervorming d^r wet- geving op den grond wordt echler in Ierland thans wel algemeen gevoeld. Velen vragen, wat er toch eigeulijk wezeniijks is in die kiacht der lersche pacnters over ourecht en tirannie. Antwoord op die vraug gee ft het volgende voerbeeld, dat als a picture and a type door een Iersch magistraat werd aangevoerd ,/Zekere N. was een Iersch landman, die niets in de wereld bezat dan een paar flinke armen, een helper hootd en een ijzeren vlijt. Hij wilde gaan trouwen. Van een grondeigenaar kreeg hij verlof tot het omheinen en droogleggen van een stuk wuesleu heigrond, zooals het daar lag, geen gulden per bunder waard. Dag en nacht zwoegde hij tot er op dien grond een net huisje verrezen was, en de barre wildernis verkeerd was in een vruchtbaren akker, met boomgaard, moestuin en wat plantsoen. De man at met zijn geziu in vrede de vrucliten van zijne naarstigheid en zijn overleg. Docb ziet! daar komt een nieuwe landlieer op het tooneel. N's hoeve, geheel het werk van zijne eigene handen, wordt geschat - en van hem wordt eene pachtsom gevorderd van 30 pd. sterling per jaar. Onmogelijk, dit bedrag op te brengen. Welnu, zijne pacht wordt hem opgezegd, en straks moet hij de straat op, met achterlating (zonder eenige schadeloossielling) van het huis, dat hij gebouwd, de boomen die hij geplant, den grond, uieu hij ontgind bad van alles, wat in den volsten zin zijn eigen was! Is het vreemd, dat de man zicli thans geschaard heeft bij de //Vebeilen Een geval als dit moet men plaatsen naast het bovenaangehaalde, om te gelijk het rechtmatige en het onrechtmatige ill te zien van de revolutionaire beweging in Ierland. In Italie heeft de Minister van onderwijs, bij de behandeling zijner begrooting, aan geen zeer aan- gename aauvallen bloot gestaan, en heeft bij dien- tengevolge zijn ontslag genomen. De Minister leed in 't parlement aan verstrooidheid, en in zijne bureaus liet hij alles aan zijne ambtenaren over. Uit Itusland kowen weder bericliten over onge- regeldheden, waartoe de studenten de aanleiding bebben gegeven. In den namiddag van Vrijdag verzamelden zich een 3 a 400tal studenten in de geneeskunde, op de binnenplaats van de universiteit te Moskou, en eischten, dat de rector opheldering zou geven betreffeode zeker misverstand, tusscnen de studenten en twee der professoren. De rector kwam niet, maar ging naar den gouverneur-gene- raal. Weldra verscbeen de chef der politie en beval den studenten uit elkander te gaan. Deze j weigerden, en, naar men zegt, ontstqnd er een hevige strijd. Gendarmes omsingelden het plem j en brachten alle studenten door de stad naar de gevangenis. I In Duitschlaud schijnt men tegen de Eranschen te willen wedijveren in het spelen met milliarden. Sedert 1870 zijn de rijks-, staats- en gemeente- begr loting tot meer dan het dubbele bedrag op- gedreven, en zien wij overal in Duitschland nog godurig verhooging, zoodat, alles te zatnen gerekend, de. Duitschers tegenwoordig, aan directe en indirecte belastingen te samen, duizend millioen mark meer dan in 1871 betalen. Het is dus geen wonder, dat men tegen die voortdurende stijging opziet, en Bismarck op dit punt zooveel tegenkanting ondervindt. Met genoegen maken wij melding van het uit- muntend geslaagde concert, gisteren avond door Neuzens Mannenkoor gegeven. Als wij in aan merking nemen, dat de vereeniging een harer beste werkkraehten miste, waardoor zij gedwongen was liet programma gebeel te wijzigen, ja zelfs een drietal nummers te doen vervallen, overdrijven wij niet met te verklaren, dat Neuzens Mannenkoor ons zelden zooveel kunstgenot heeft doen smaken. Honneur aux dames! In aanmerking genomen, dat het gemengd koor voor de eerste maal in't publiek optrad, kunnen wij gerust verklaren, dat er op waarlijk verdienstelijke wijze gezongen werd. We, hopen, dat het bij deze eerste proeve niet blijven zal. Zeer zeker zal de kennismaking met den pianist C. la Haye, uit Gent, alien eene aangename ver- rassing geweest zijn. Onmogelijk is het den indruk weer te geven, dien deze kunstenaar bij alien achter- liet. Wij hopen nog menigmaal de proeven te genieten van zijn stalen memorie, zijne onbegrij- pelijke vaardigheid, zijn meesterlijk spel. De koren, door de zangvereeniging vopr 't eerst gezongen, beschouwen we als een schoone aanwinst voor haar repertoire; dat de meeste toehoorders dit met ons eens waren, getuigde het applaus bij een dezer nummers: //Choeur de buveurs"! Ook de solos werden gevoelvol en flink gezongen. Na het laatste nummer van het programma dankte de heer Burge- meester Neuzens Mannenkoor, in naam der honoraire leden, voor het verschaft kunstgenot. Zijn Edel Achtb., uitte de beste wenschen voor de vereeni ging en hoopte ook de zangeressen nog mmigmaal te hooren, wier zangen hij beschouwde als schoone bloemen in het bouquet, dien avond aangeboden. Een zeer geanimeerd bal besloot het concert. Was er dus niets op aan te merken? Zeer zeker, doch waar ons zooveel goeds gegeven werd, willen wij geene aanmerking maken, maar eindigen met aan alien, die aan't welslagen van dit concert hebben medegewerkt, onzen liarthbjken dank te betuigen. Door den dagelijks aanhoudenden regen en ongunstigen wind tot afvoer van het water, is het in de omliggende polders met vele wegen erg gesteld, daar bijna alle watergangen gelijksweegs met water staan, en vele landen en weidfin blank staan en zelfs wegen overstroomd zijn. Ook aan de grensplaatsen en verder in Belgie, is het met den waterstand treurig gesteld en worden alom van daar daaromtrent klachten vernomen. Het is dientengevolge dan ook, dat nu sedert jl. Zcn- dag met ieder getij het kanaal alhier wordt afgetapt en wel onafgebroken met beide sluizen, om de bewoners van de Bilgische gemeenten in Vlaanderen van het overtolligge water zooveel mogelijk te ontlasten. De kanaalvaart wordt daardoor nog al merkelijk belemmerd. I Naar ons uit Zaamslag wordt medegedeeld, zouie het, bij het geneeskundig onderzoek betref- fende het overlijden van de 19jarige vrouw van L. Seheele, genaamd Suzamia Brandes, gebleken zijn, dat het overlijden niet tengevolge van onder- vondene mishandebng had plaats gehad, zoo men zeide in een ontstanen twist met hare schoonmoeder, maar wel moet toegischreven worden aan eene ontijdige verlossing. Van eene verdere vcrvol- ging der schoonmoeder is dan ook niets bekend. De Nederlandsche schooner Zuurdijk, kapitein Kwint, gisteren van Dantzig te Ter Neuzen binnen- gekomen, voor Gent bestemd, heeft op 21 dezer, in het gezicht van de kust, een matroos verloren, zijnde een jongeliug van 21 jaren, genaamd Hendrik Winter, afkomstig van Bl.mkenesse, in Holstein, welke door stormweder over boord sloeg en verdronk. De aak Maria, sciiipper P. den Breeden, over eenige dagen tusschen Sas van Gent en Sluiskil gezonken, is thans, begunstigd door het aftappen van het kanaal en na overlading der steenkolen, op het droge gebracht en verder naar hier vervoerd. Bij Kon. besluit is o. m. met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot lid van den genees- kundigen raad in Zeeland de heer Dr. J. E. Callenfels te Hulst. Z. M. beeft den off. van gezondh. le W. C. J. van der Grijp, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld, en bet bedrag van het pen sioen bepaald op 1300 s'jaars. Ilontenisse, 23 December. Blijkens versoreid programma zal de Harmonie alhier op Zondag den 26 dezer haar eerste winter-concert geven. Boschkapelle, 16 Dec. Heden had alhier bij den landbouwer J. Truijman een diefstal plaats van 21 konijnen; de daders daarvan zijn drie bekende smokkelaars uit Belgie, die door de ijverige be- m'senngen van den te Hulst gestationeerdentwacbt- meeste'' der marechaussee P. de le Lijs, zijn opge- spoord en de ontvreemde konijnen in beslag heeft genomen, wel e,en bewijs hoe de politie gepaste

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1