BKK i;\l)\1AKI\G. BKK E\ DM V KIM i. BINNEN LAND. flo. 1628 Woensdag 22 December 1880. 20e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch- Vlaanderen. a O N DERff IJ S. ABONNEMENT. advertentiEn. Ter Neuzen, 21 December. THIS NEIIZENSI Per drie maandsn binnen Tar Neuzen 1,Boor taet geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Post.direc- teuren en Brievenbuakoudera. Bit blad rePMbiJot Dlnadat- en Vrtjdagavoud ;<H!HA\T Van 1 tot 4 regeis f 0,40. Voor elke regel meer f 0,lt» 'Irootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zende; uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nauilddng OR1F, uren. K, BDONT te Ter Nenien. BURGEMBESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN brengen ter kennis der belang- hebbenden, dat tot bet doen van aanvragen om toelating van kinderen op de Openbare Scholen dier gemeente, gelegenheid zal bestaan op Dius- dag, den 38 (lozer, des namiddags van 3-4 ure, op het gemeentebuis. Ter Neuzen, 20 December 1880. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, maken bij deze bekend, dat op NuandHg den 27 December aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize alhier zitting zal worden gekouden tot afgifte der bewijzen van toelating van kinderen voor onderwijs op de openbare lagere school. Axel, den 21 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. A. DE SMIDT, 1. B. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, brengen bij dezen ter algememe kennis, dat door het invallen der feestdagen, DE WEER- HARKT alhier zal gehouden worden op Vrijdug den 24 en 31 December a. s. Axel, den 21 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. A. DE SMIDT, 1. B. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. Overzicht. Men mocht het met recht betwijfelen, dat de mogendheden het eens zouden worden omtrent het aanbevolen schoone plan eener scheidsrechterlijke beslissing tusscheu Griekenland en Turkije. Het voorstel, waarvan de ontwerper of opwerper voor- loopig onbekend wenscht te blijven, heeft de goed- keuring van Turkije en Griekenland niet kunnen wegdragen, en kon geen bijval vinden in Duitseh- land en Oostenrijk, en hoogstwaarschijnlijk ook niet in Engeland. De mogendheden hebben dan ook wijselijk het plan laten varen en heet het nu, een verzinsel te zijn geweest met bet doel, om de openbare meening te polsen. Ook is de Turksche nota over het Grieksc'ne vraagstuk, achterwege ge- bleven en wordt thans ten stelligste ontkend, dat Turkije ooit voorneinens zou geweest zijn, de aandacht der mogendheden te vestigen op de wape- ning van Griekenland cf op de wijzigingen, welke het in de besluiten der Berlijnsche conferentie wenschte gebracht te zien. Het zou integendeel willeu afwachten, dat de mogendheden zelven den weg openden tot eene toenadering en wenschte dan gebruik te maken van den goeden indruk, dien de afstand van Dulcigno ongetwijfeld beeft gemaakt, om ook met Griekenland de zaken te regelen. De Duitscbe gezant, graai Hatzfeld, die op reis naar Berlijn is, schilderde den toestand in Turkije als over het algemeen zeer bevredigend, behalve alleen uit een finnntieel oog.mnt. Inderdaad het heeft alien schijn, dat de mogend- heden met de zaak verlegen zitten, en het aautal verklaringen, die in de laatste dagen over en weer gewisseld zijn, maken het uiterst moeiebjk, de kansen te beoordeelen, welke het Turksch—Grieksch grensverschil op eene vreedzaine regeling biedt. Algemeen hoopt en bedoelt men voorkoming van den oorlog en zou men gaarne zien, dat de twee partijen het met elkander eeos wierden. Daarop is echter nog geen groote kans. In Engeland scliijot het ministerie nog om'rent de hangende vraagstukken niet beslisl te zijn. Dagelijks wordt er kabinetsraad gehouden Men gisC dat daarin de bizonderheden der Iersche land- wet worden vastgesteld. Gladstone wenscht: lo. den pachters duurzaam verbbjf op hunne boeven te waarborgen tegen eene officieel bepaalde huur, 2o. wil hij de groote onbebouwde velden verdeelen onder boeren, die er eigenaars van worden, en eindelijk zou de regeerit'.g de landerijen van daartoe gewillige grondbezitters willeu koopen, om ze dan weer aan de boeren over te doen. Ook wil bij landverhuizing naar Canada bevorderen. Het is echter volstrekt niet zeker, dat deze voorstellen aangenomen zullen worden en dat zij de Ieren zullen bevredigen. "Wat de toestand in IeHand zelf betreft, deze is hoogst bedenkelijk. De mis- drijven en gewelddadigheden van allerlei aard nemen met den daz toe. Reeds moet een Iersch rechter openlijk hebben verklaard, dat de rechtbank machte- loos is geworden, daar niet de rechters maar de ontevredene pachters vonnissen uitsprcken en vol- trekken, zoodat de staat van zaken onduldbaar is geworden. Daarom had de Minister voor Ierland, Eorster, van den ministerraad onmiddelijke bijeen- roeping van het parlement en toestemming ge- eischt, tot het gebruik maken van buitengewone dwangmaatregelen. In Italie houdt de regeering zich thans bezig, met in Rome een aantal werken van openbaar be- lang tot stand te brengen. Een desbetreifend voorstel is bij de Kamer ingediend. In de allocutie, door Paus Leo XIII op 't Vaticaan gehouden, klaagt de H. Vader sterk over den treurigen toestand der Christelijke maatschappij in't "veston; daarentcgen roemde hij in de Oostersche kerken, waar zijn blik met belangstelling op gevestigd is. Jacobin! is tot staatssecretaris benoemd. Erankrijk wordt niet afzonderlijk vermeld, zoodat de vrede voor 't uiterlijk bewaard blijft. In Spanje is het tot een vergelijk gekomen tusschen Canovas del Castillo en Martinez C ampos, waardoor een staatkunclige crisis wordt voorkomen. De troonrede zal geen gewag maken van de conversie der scbuld. De 22 millioen, die noodig zijn voor meerdere rente, zal de Minister op de j belastingschuldigen verhalen. Een opstand, die op Cuba incest uitbarsten, is voorkomen, door dat men zich tijdig van de leiders en 370 in de samenzwering betrokken personen heeit kunuen meester maken. Nog pas voor weinige dagen werd d6 onderwerping gemeld van de laatste bende opstandelingen op Cuba! Heden morgen is de justitie van. Middelburg alhier per provincial stoomboot aangekomen en heeft zieh vergezeld van Dr. C. Steketee begeven onder de gemeente Zaatnslag tot het houden van een ond^rzoek naar eene vermot delijke mis- handeling, waardoor de dood het gevolg zou zijn geweest, gepleegd door de vrouw van Brandes op bare dochter Suzanna, eerst sedert den 2 dezer gehuwd met L. Scheele. Gisteren heeft te Middelburg aan het gebouw van het gewestelijk bestuur de aanbesteding plaats gehad van bet herstellen of verni uwen van eenige provinciale waterstaatswerken en wegen in Zeeland, met bun onderhoud gedurende drie jaren, in 17 perceelen. Van perceel 1—3, samen begroot op 6772, was de minste inscbrijver A. van.Popering, te Bruinisse, voor f 6500. Van perceel 48, samen begroot op 6553, was de minste inschrijver C. de Wilde, te Kattan- dijke, voor f 6200. Van perceel 9—12, (weg wederzijds Sluis, idem van Js rijks grooten weg bij Breskens Nieuwvliet, idem SchoondijkeIJzendijke en idem Oostburg— Zuidzande), samen begroot ou 12,103, was de minste inschrijver P. Monj£ te Breskens, voor 10,350. Van perceel 13 15, (weg Ter NeuzenAxel, idem WalsoordenHulst en Steigerdam met steiger enz. te Walsoorden), samen begroot op/" 17,273, was de minste inschrijver C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor f 15,000. Van perceel 16 en 17, samen begroot op 1499, was de minste inschrijver P. van den Berge, te Colijnsplaat, voor f 1650. De kerkeraad der Christelijk gcreforraeerde ge meente alhier heeft, wegens het bedanken van den heer C. Kuijper te Nieuw Vennep, op nieuw jl. Zondag een drietal aan hare gemeente voorge- steld bestaande uit de heeren H. van Hoogen te Wildervank, S. de Jager te Serooskerke (Walcheren) en J. Westerhuis te Landsmeer. De beroeping zal a. s. Zaterdag pldats hebben. Axel, 20 December. De heer J. Th. P. U. Lauts, predikant bij de hervormde gemeente te Sprang, beeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Te Middelburg zijn jl. Zaterdag twee kandi- daten als apothekers-bediende toegelaten, zijnde de heeren A. A. D. van Dolder en J. A. van dfen Houte Willems, beiden van Middelburg. Vier aspirauten trokken zich onder het examen terug. Het gedenkteeken, door de vrienden en kame- raden der marine aan de nagedachtenis van wijlen den luitenant der marine L. R. Koolemans Beynen gewijd, is te Nieuwediep aangebraoht, en zal met het Jstoomschip der marine Koningin Emma naar Indie worden overgevoerd, om te Makasser op zijn graf te worden geplaatst. De Haagsche correspondent van het Paleis van Justitie brengt het bericht, dat de beschuldigde W. M. de Jongh sedert eenige dagen zijne bekentenis grootendeels herroepen heeft en thans weder, gelijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1