BUITENLAjm Telegraphische berichten. GEMENGDE BERICHTEN. tenisneining van den vermoedelijken moordenaar der eenige dochter van den landbouwer Cornelisse woonachtig onder IJzendijke. Volgens telegrammen nit de Vereenigde Slaten van Noord-Amerika schijnt de booswicht aldaar gearresteerd te zijn, en reeds onder politie-gi leide op weg naar Nederland. Door de firms J. P. Best Co., scheeps- •genten te Gent, zal eerstdaags een stoomvaartlijn opgericht worden tusschen die stad en Engeland. Voor dezen geregelden stoomvaartdienst zal door genoemde firiua in de vaart worden gebracht het En- gelsche stooinschip ,/Zingari". Voor zooveel het betreft 't Belgisch gedeelte van het kanaal „Ter NeuzenGent" heeft de ondernemende firma rteds van hare regeering, in dato 80 November 11., de vereiscnte vergunning verkregen. Het bouwen en in werking brengen van een drijvend ijzeren droogdok te Rotterdam, zal den 28 Januari a. s. worden aanbesteed. Voor dit belangrijk werk is een zeer uitgebreid bestek ter stadsdrukkerij verschenen, waarvan met het oog op de mededinging van buitenlandsche fabrie- kanten, de voornaamste voorwaarden in't Eranscb, Engelsch en Duitsch zijn overgebracht. Uit Vlaardingen wordt gemeld omtrent de thans afgeloopen haringvisscherij, dat het resultaat daarvan buitengewoon gunstig was, wat de vangst aangaat. In het geheel werden te Vlaardingen en Maassluis met loggers en sloepschepen aange- bracht: 133,500 tonnen haring, tegen 77,700 in 1879 en 70,500 in 1878, dus nu 58,000 tonnen meer dan in 1879, en bovendien verscheidene 100,000 stuks steurharing, ongerekend de zeer groote partijen, welke te Scheveningen, Katwijk en Noordwijk aangevoerd werden. Door de politie is verleden week in een koffiehuis te Arnhem een goede vangst gedaan door de aanhouding van een persoon, die in het bezit werd gevonden van een aantal boor— en breek- werktuigen, kaarsen, groote bossen sleutels enz., wellicht raede afkomstig van diefstaleen fijn lederen met wit satijn gevoerde damesportefeuille, imhou- dende een aantal Amsterdamsche omnibuskaartjes. Bij onderzoek bleek dat hij drie sleutels in den zak had, atkomstig uit de woning waar in den afgeloopen nacht inbraak was gepleegd, terwijl de indrukselen van voetstappen en die der breekwerk- tuigen volkomen pasten. Waarschijnlijk is deze persoon dezelfde die in den laatsten tijd, behalve Arnhem en Amsterdam, meerdere plaatsen van ons land onveilig maakte. Bij vonnis van den krijgsraad te's Bosch zijn de marechausstses te paard J. K. en G. N., veroor- deeld ieder tot een jaar cellul. gevangenisstraf en ieder tot f 8 boete, subsidiair twee dagen celstraf, wegens in de uitoefening hunner bediening mishandelen, aanhouden en opsluiten van drie pursonen zonder dat daartoe eenige wettige grond bestondterwijl zij als openbare beambten tegen zoodanige misdrijven moesten waken, gepaard aan verzachtende omstan- digheden. Landbouwberichten, Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw is van meening, dat in verband met de gunstige resultaten op de vee- en zuivel- tenloonstelling te Londen verkregen, het zaak zoude zijn om ook op de in het volgende jaar te Birmingham te houden tentoonstelling voor eene goede inzending zorg te dragen; zoodoende zou men onzen goeden naam bestendigen en onze pro- ducten in Engeland meer ingang doen vinden. Het hoofdbestuur heeft zich daarom gewend tot de Eriesche en Geldersche maatschappijen, om daar- over in overleg te treden. De schoonste verzameling edelgesteenten bezit de Koningin van Engeland. Die der Keiserin van Rusland zou deze geevenaard hebben, maar na haar dood is die verspreidDe Koningin van Engeland bezit o. a. de bekende Ko-hi-noor, een kolossalen diamant, die vroeger als oog van een Indischen afgod gediend had, en door een brahmaan verkocht werd, om zijn schulden te betalen. Het andere oog werd door een matroos gestolen. De barones Al- phonse de Rothschild bezit een collier van onver- gelijkelijke paralen. De gravin Marie Branicka heeft de schoonste safirs. De voornaamste bezitsters van edelgesteenten zijn verder de primes Yousoupoff (smaragden), de prinses van Metternich, mad. Runski Korsakoff enz. In Zuid—Duitschland steken de socialisten op bedenkelijke wijze het hoofd op. Te Darmstadt zijn vier van die onruststokers in hechtenis ge- nomen, onder beschuldiging van landverraad. In Pforzheim zijn 16 achter slot gezet wegens het verspreiden van revolutionaire vlugschriften. In Mainz heeft de justitie een aanzienlijke hoeveelheid socialistische vliegende blaadjes in beslag genomen. In alle vier de hoeken der stad zoo meldt men uit Wiesbaden werden in den nacht van 8 op 9 dezer schokken van aardbeving duidelijk waargenomen. Op het meteorologisch station werd gekonstateerd dat de schok uit westelijke richting kwam en plaats greep ten 11,10 uur. In sorn- mige huizen meende men, dat op de bovenverdieping een groot meubelstuk was omgevallen; bij anderen bracht het den indruk teweeg, alsof in de benedeu- verdieping zware meubelen weggeruimd werden. De restauratie in het Rhijnspoorstation te Utrecht een der drukste stations van ons land - is verpacht voor drie jaren voor f 16,200. Te Domburg is eene groote schuur afgebrand, met 20 stuks vee. De oorzaak is onbekend. Alles is verzekerd. Tengevolge der ministerieele uit- spraak zijn te Oldeboorn eenige paren overgetrouwd door den burgemeester. Te Aarlanderveen is het 4£jarig zoontje van den bouwmau J. Verduin, dat eenige oogenblikken uit het oog verloren was, verdronken in een sloot bij de woning. Een arbeider te Mantingo (Drenthe) heeft bij het veen- hakken, op een uitgstrektheid van 10 vierkante meters zestig adders gevonden, waarbij twee van bizondere grootte en dikte. Door de politie te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt tegen een 41jarig individu wegens ergerlijke onzedelijke hande- lingen. Het gedenkteeken van den beroemden Belgischen schilder Ant. Wiertz zal binnenkort te Brussel worden ingewijd. Te Sheffield heeft eene vrouw haren man, met wien zij reeds meer dan veertig jaar getrouwd was, zonder beschonken te zijn, bij een twist eene petruleumlamp naar het hoofd gegooid, waardoor hij zeer gevaarlijke brand- wonden bekomen heeft. Uit Senegal (Afrika) wordt gemeld, dat in het militaire hospitaal te Saint Louis de geele koorts is uitgebroken en groote verwoestingen aanricht. De commissie van initia- tief heeft het plan betretfende de doorboring der Mont Blanc aangenomen en besloten de werkzaam- heden tegelijkertijd met die van de Simplom te beginnen. Voor de rechtbank te Omagh is een pachter, die op zijn landheer had geschoten, tot 20jarige tuchthuisstraf veroordeeld. In de kazerne te Munster is een soldaat, die zich wegens onpasse- lijkheid aan het open raam had begeven, van een hoogte van 80 voet gevallen, daar hij zich te ver voorover boog. De wacht op het kazerneplein zag hem vallen, doch toen men bij hem kwam was hij reeds een lijk. Mad. Scotti, die te Tortoza ten aanschouwe van 5000 menschen, op een ge- spannen koord over de Ebro zou loopen, is naar beneden gestort en op de rotsen terecht gekomen. Ofschoon zij zeer ernstig gewond is, wanhopen de arts'en nog niet aan haar behoud. Te Durham is een werkman in hechtenis genomen, beschuldigd van, terwijl een kameraad van hem bezig was in den stoomketel iets te repareeren, de kraan te hebben omgedraaid, waardoor het kokende water in den ketel drong en de daarin aan het werk zijnde man omkwam. Uit eene loffelijke zucht om zooveel mogelijk vreemde woorden uit onze moedertaal te weren, stelt een onzer Vlaamsche breeders voor, in het vervolg niet meer te spreken van een klarinet, maar van een „houten sleutel- gatige bekblaasbuis." Een nieuwe wijze van oplichterij werd dezer dagen door een juffrouw, B. geheeten, te 's Hage in practijk gebracht. Voorgevende van Rotterdam te komen, huurde de net gekleede dame een huis in de Twentstraat. Dat huis moest evenwel op nieuw worden behangen, alvorens de huurster het betrekken kon. Bij gelegenheid dat zij eens naar de vordering van het werk kwam zien, maakte zij kennis met den behunger en droeg hem de levering op van eenige meubelen, gordijnen enz. voor een som van p. m. 250. Een g.dijke leve- rantie deed zij bij een ander meubelmaker. Toen een en ander bij de dame bezorgd en geplaatst was, ontbood zij een koopman, wien zij het ge- heele inboedeltje, ongeveer f 500 waard, voor f 200 verkocht, met welk geld zij zich uit de voeten gemaakt heeft, zonder dat het de politie is mogen gelukken haar op te sporen. Bij den heer Mulder, hoofd der bizondere school te Veenendaal, is een brief bezorgd, waarin hij onder b°dreiging aangemaand werd om f 350 te bezorgen binnen drie dagen in DePauw te Arnhem. De brief is door den geadresseerde gesteld iu handen van den burgemeester. Een enkele zin in den brief doet aan eene misplaatste aardigheid denken. Ook bij de heeren van Koppenhagen en Van Dorland te Lienden zijn verleden week brandbrieven ontvangen, waarin zij met den dood werden bedreigd, wanneer door hen niet op aangewezeu plaatsen de som van f 25 en f 50 werd nedergelegd. In Limburg schijnt men in den laatsten tijd veel last te hebben van zakkenrollers. Althans twee gevallen hebben zich voorgedaaneen aan het station te Valkenburg, bij Maastricht, met een portemonnaie, waarin f 100 in papier en ongeveer 40 francs zat; een ander dergelijk geval gebeurde met een landbouwer, wien op de markt te Maastricht f 6 uit zijn kiel werden weggerold. Te Nimes heeft een jong herder een 15 jarig meisje, de dochter eener achtenswaardige familie geschaakt, nadat zij 1000 fr. aan haar ouders had ontstolen en een brief had geschreven, waarin zij haar vlucht met den tweeden Paris rcchtvaardigt door de onderstelling, dat papa en mama wel nooit toestemming zouden geven voor een huwelijk. De bestuurder eener Duitsche gasfabriek heeft den raad om, wanneer men 's winters in den met 8neeuw bedekten en bevroren bodem moet werken, om gas- of waterleidingen na te zien, men den grond het gemakkelijkst kan doen ontdooien door den avond van te voren een wemig ongebluschte kalk met de sneeuw, op de plek, die opgegraven moet worden, te vermengen. De daarbij ontwikkelde warmte is zeer groot. In het Saksische dorp Schwarzenberg ver- maakten zich onlangs eenige jongelieden met dansen in de herberg, toen eeu jong mensch de danszaal binnentrad met eene sigaar in de mond, naar men dacht. Hij ging naar eene lampen, en nitmand' dacht er aan hem tegen te houden, altijd in de onderstelling, dat hij zijne sigaar wilde aansteken. Maar plotseling hoorde men een vreeselijken slag; de lichten werden uitgedoofd, de ramen vlogen in stukken, de zoldering kraakte en de dansers en danseressen werden met bloed bespat. De zoo- genaamde sigaar was eene dynamiet-patroon geweest en de ongelukkige, die deze roekelooze daad bedreef, moest daarvoor met zijn leven boeten. Te Munster is een sergeant door zijn geliefde met zijn eigen degen doodgestoken. Het meisje bracht hem in de kazerne zijn avondeten, nam, terwijl zij met hem en een zijner vrienden sprak, een degen, die tegen den muur stond, en stak, schijn- baar spelenderwijs daarmede naar haar geliefde. Het scherpe staal drong den sergeant door de klee- deren in het hart, zoodat hij, na nog een paar woorden tot zijn bruid gesproken te hebben, dood nederzonk. Boos opzet schijnt niet in het spel ge weest te zijn. Het meisje is in hechtenis genomen. 's Graveukage, 14 December. In de heden ge- houden zitting van de Tweede Kamer is het debau over hoofdstuk 5 der Staatsbegrooting (Binnenland- sche zaken) voortgezet. Bij het artikel Middel- baar onderwijs verklaarde de Minister spoedig de wet op het middelbaar onderwijs te zullen herzien, maar kan intusschen niet partieele hierziening van het Zeevaartkundig onderwijs toezeggen. Alle voor- gestelde amendementen tot schrappmg van subsidien zijn verworpen.[ Bij jhet lager onderwijs bestreden de heeren Schaepman, Van Nispen, Wassenaar, Keuchenius,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2