Ibin^knland" No. 1626, Woensdag 15 December i880. 20e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Viaanderen abonnkment. Ter Neuzen, 14 December. THIS Fer drie nmaiiden binnen Ter Neuzen f 1,Door hes geheele Rijk 1,10. Door geheel Bclgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Poatdirec tenren en Brievenbushonders. COUKANT A I) V R 1 S N- T 1 N. Van 1 lot 4 regtii 0,40. elke regel meer f 0,10. Drootere letters worden naar plaatHruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendes uiterlijk Dinedag en Vriji'ag DRIE ureu. Bit bladl TerMhljnt Dlnadag- en Vrljdagavoiid bij J. H. 6. B B O N T te Trr Keazen, tlverzicht. De rol, die Duitschland in de Oostersche kwestie gpeelt, heeft aan partijdige en onpartijdige toe- schouwers reeds aanleiding gegeven, om aan Bismarck allerlei plannen toe te dichten, die in de kleine staten aan den Donau en in hetTurkscbe rijk eene volkoraen herscheppirig van den staatkundigen toe- stand, en eene uitroeiing van den daar overwegenden Russischen invloed ten doel zouden hebben. In verband daarmede zou op de laatste bijeenkomst te Friederichsruhe, Bismarck met den Franschen gezant graaf de St. Yallier en prins Hohenlohe, Duitsch gezant te Parijs, onderhandeld hebben over onderdrukking van pogingen tot vestiging van een slavenbond, en over de opricbting van nieuwe Koningrijken aan den Donau. Bismarck verklaart echter, dat in het tusschen de diplomat.en aldaar verbandtlde alleen vastgesteld is, dat Frankrijk en Duitschladd ten voile overeenstemmen in de vredelie- vende strekking hunner staatkunde en in zienswijze, wat aangaat. de behandeling der Oostersche kwestie. Bij de behandeling van de begrooting van eere- dienst, in de Pruisiscbe Kamer van afgevaardigden, heeft Windhorst de grieven van de kerkelijke partij achtereenvolgens loegelicht en een voorstei aangekon- digd, om bet toedienen der sacramenten en bet lezen van de mis door niet erkende priesters in liet vc-rvolg niet meer strafbaar te stellen. De Minister van eere- dienst verklaarde, dat de regeering het uitgedrukt. leedwezen deelt, dat een vergelijk op kerkelijfc- staatkundig gebind tot dtisvcr nog tot geen be- vredigenden uitslag breft geleid zij ziet ook met bezorgdheid de foekomst te gen o t der kerklijke- staatkundige toestanden. Door il verwerping der voornaamste bepalingen van iiet kerkelijk welsont- werp, tot wijziging der Meiwetten, is der regeering bet middel onthocden, om voor den kerkelijken vrede werkzaam te zijn. Daarom rnoet de regeering elke verantwnordelijkheid van zich afwijzen voor bet feit, dat in die ricliting niet meer gedaan is; zij zal in hare afwachtende iiouding volharden en inmiddels de bestaande wetten met omzichtig- lieid toepassen. Van den strijd tusschen Kerk en Staat is dus bet etude nog niet, te voorzien. Maar ook buitendien heerscht er in Duitscldands binnen- landschen toestand eene buitengewone spanning en bestaat er tusschen de partijen eene ongekende bifcterheid, dip dagelijks in het parlement en de dag- bladen op heftigen toon wordt geuit. Terwijl de socialistische partij, zoowel in het noorden als in het zuiden van bet land, ondanks de strenge ver- volging, waaraan zij blootstaat, driest het hoofd verheft en voor geeu middelen terug deinst, om hare leeringen te verspreiden en den Staat te *~bestrijden. In het algemeen, zoo werd onlangs daar in 's lands vergaderzaal verklaard, bestaat er in den openbaren geest, om bet zoo te noemen, eene tegen zich zelf verdeeld verzet, eene stagnatie, waaraan slechts een einde kan komen door een groote gebeurtenis, die bet nationaal gevoel ontvlamt en alle partijgescliil doet ter zijde sttdlen. Welke gebeurtenis dit zal moeten zijn? Oostenrijk oudorhandelt steeds zonder gunstig gevolg met Servie over een bandelsverdrag, en beroept zich daarbij op een tractaat in 1718 met Turkije gesloten. Servie meent echter niet ge- bonden te zijn door bepalingen, die ruim anderbalve eeuw geleden ten beboeve van bet Turkscbe Rijk gesloten zijn. Men is algemeen van gevoelen, dat, daar de toestanden in bet Oosten sinds dien tijd zoo veranderd zijn, het geen pas geeft, derge- lijke verouderde bepalingen nog in te roepen en neemt het Servie dan ook volstrekt niet euvel, dat het weigert, zich van zijn machtigen nabuur afhankelijk te maken. Ook met Bulgarije heeft Oostenrijk kwestie, over de uitvoering van een artikel van Het Berhjner verdrag, in verband met den aanleg van spoorwegen in dat land. Het schijnt echter niet in het belang van Bulgarije te zijn, zich daaraan te houden. Oostenrijk denkt er echter anders over en heeft de regee ring van Bulgarije uitgenoodigd, een gevolmach- tigde te zenden naar Weenen, om met de ge- volmachtigden van Turkije, en Servie deel te I iiemen aan de ouderbandelingen, betreffende het sluiten eener overeenkomst. Eveneens voert Oosten rijk in de commissie tot regeling van de Donauvaart den boventoon en is bet opmerkelijk, hoe bet zijn eigen belaiigen steeds op den voorgrond boudt. In Frankrijk verkeert de schatkist ,in tegenstel- ling met andere landen in gunstigen toestand. Er is een overschot van ruim 100 millioen, waar- van bet gebruik door de Kainers zal aangewezen worden. De Seilaat heeft het wetsontwerp betref fende het middelbaar onderwijs voor meisjes in behandeling genomen, en reeds de drie eerste artikelen guedgekeurd. Men vreest voor een conflict tusschen den Senaat en de Kamer. Niet alleen zal de Kamer zich met kracht verzetten tegen de wijzigingen, door den Senaat in de begrooting van eer-dienst gebraclit, maar het is ook zeer waar- scbijnlijk, d it de Senaat het ontwerp betreffende de recht.erlijke inacbt zal verwerpeu. Met ingang van 1 Februari 1881 wordt de directeur van bet post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen J. M. van den Driessen Mareeuw eervol van zijn tegenwoordig bebeer ontheven en met in gang van 3 Februari e. k. belast met gelijk beheer te Zierikzee en vervangen door den directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Bergen op Zoom J. Noest. De telegrafist. der derde klasse C. J. Waeijhaert wordt met 1 Januari e. k. verplaatst van Middel- burg naar Ter Neuzen, terwijl de telegraflst der tweede klasse J. C. van der Wijk te Ter Neuzen met 1 Januari e. k. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Nijverdal (gemeente Hellen- doorn) is benoemd. Gisteren heeft albier de aanbesteding plaats gehad van het maken van rasterwerken langs de gerioleerde slooten; biervoor waren acht inschrijvings- biljetten ingeleverd als van: J. L. Koole, voor f 500, S. van Rees, voor f 476, Jac. Scheele, voor f 470, D. v. d. Ouden voor f 458, R. Wal- raven en J. Scheele, voor f 442,80, A. Klaassen, voor /"410, C. de Smidt, voor f 351,50 en A. Verlinde, alien te Ter Neuzen, voor f 298. Aan den minsten insclirijver is door Burgem. en Weth. het werk gegund. Z. M. heeft aan D. J. C. Scheele eervol ont- slag verleend als opziener der domeinen in de provincie Zuid-Holland en hem benoemd tot ontvanger van het sluisgeld aan de Staphorster schutsluis te Zwartsluis. Door de commissie te Kampen, belast met bet afnemen der exnmens voor apothakersbediende is o. m. akt.e van bevoegdheid uitgereikt aan den beer J. Wisse, geboren te Ter Neuzen. llontenisse, den 13 December. In de openbare vergadering van onzen gemeenteraad van den 11 dezer is onder andercn besloten: 1®. Aanvankehjk in de scholen aan de Molen- straat en te Lamzw larde hulponderwijzeressen aan te stellen, bevoegd tot het geven van onderricht in not.tige vrouwelijke handwerken. 2°. Tot toekennmg van de gewone jaarlijksche toelasien aan hulponderwijzers. 3°. Tot beschikking op bet art. onvoorziene uitgaven en tot af- en overschrijving van, en op posten der begrooting voor 1880. 4°. Tot heroenoeming van de heeren P. F. Fruijtier en J. van Braband in hunne respective betrekkingen in bet algemeen armbestuur. 5®. Vaststelling van suppletoire kohieren der belasting op de honden en van den hoofdelijken omslag. 6®. Burgemeester en wethouders te machtigen, om met de besturen der gemeenten, met deze het bataljon rustende schutterij no. 5 formerende, de best aan hebbende en thans expirerende overeen komst betrekkelijk de kosten dier scbutterij, voor een tijdvak van tien jaren (1881 1890) te bestendigen. 7®. Tot vaststelling van adressen aan Hunne Excellentien de Ministers van Oorlog en van Binnen- landscbe Zaken, houdende verzoek, om in de aan de Staten—Generaal aan te bieden wetsontwerpen op de nationale militie en schutterij, eene bepaling op te nemen, dat aan de gemeenten, voor de door hunne ambtcnareii te verrichten werkzaamheden in zake militie en schutterij, vergoediug zullen erlangen. 8°. Tot vaststelling eener verordening regelende de samenstelling en inrichting eener plaatselijke schoolcommissie. 9®. Tot benoeming der leden, welke evengemelde plaatselijke schoolcommissie zullen uitmaken, waartoe uit eene lijst van aanbeveling van een dubbeltal kandidaten, bij volstrekte tneerderheid van stemmen worden aangewezen de heeren A. F. Marlet, J. C. Rosseel, P. F. Fruijtier, J. van Bekkurn, J. van Braband en L. Fassaert. 10®. Tot benoeming eener commissie aan welke opgedragen wordt de samenstelling van bet verslag over den toestand van den landbouw in 1880. 11®. Aan Zijne Excellence den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken, om ingeval in Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen eene Rijks Hoogere Burgerscbool gevestigd worde, daartoe de gemeente Hulst aan te wijzen, zijnde deze gemeente gemakkelijker uit alle daartoe behoorende ge meenten te bereiken dan eenige andere. 12®. Ten slotte wordt voor de leden ter inzage gelegd het plan en de memorie tot toelichting met begrooting der kosten van aanleg en exploitatie van den geprojecteerden stoomtramweg Hulst. Walzoorden. Uit Hoofdplaat, wordt gemeld: Men heeft hier thans zekerheid bekomen omtrent de inhech-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1