BUITENLAND. Telegraphische berichten. RECHTSZAKEN. trronilisseiuents-rechtbauk te Middelburg. GEMENGDE BERICHTEN. handIlsberichtenl ran vertrek van den aftredenden en voor de komst van den nieuwen Gouverneur-Generaal. Uit goede bron hnorde wij al eens van eene rekening van f 1700, die zeker doming in Gro- ningerland heeren kerkvoogden vonrlegde, wegens kosten van verhuizing. Die mannen keken rear tegen zoo'n beer op; maar, nch lieve tijd! 'tis een bagatel in vergelijking met de kosten die vallen op een verhuizing van een Gouverneur- Generaal. Dat is nog een schaduwzijde aan onze staatsinrichting, tal Vjyi -ex-ambtenaren en wel hooggeplaatste ambt°na eeft bezilten, die, na een blauwen Maandag a<kkemi dienst te zijn ge- weest, als ambtelod* buiype gaan leven, bedeeld met een ruim pensioen of wachtgeld op kosten van den Staat. Nederland telt wat villa's waar suikerlords wonen, die hun varkentje in zeer korten tijd vet hadden. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 December het navolgende vonnis uitgeeproken: D. P. E., werkman, en P. M. v. d. B., beide te Ter Nenzen, zijn wegens eenvoudige diefstal, gepleegd door twee personen beneden de zestien jaren doch met oordeel des onderscheids te zamen en in vereeniging, veroordeeld ieder tot eene celstraf van den dag en solidair in de kosten. Landbtmwberichten. In het tijdperk van 81 October tot 27 November 1880 zijn geene ambtsberichten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken waren evenmin gevallen dier ziekte bekend geworden. De uitvoer van aardappelen uit het Duitsche rijk bedroeg in October 1880 ongeveer 1,427,000 Ctr. en in October van't vorige jaar 3,593,000 Ctr. Oostenrijk verkreeg van den uitvoer van dit jaar 35,050, Zwitserland 175,800, Frankrijk 8,480, Belgie 77,298 en ons Bijk 224,829 Ctr. Wellicht is een gedeelte van de aardappelen, die aangegeven zijn als voor ons land en Belgie be- stemd, naar Engeland verscheept. De opbrengst der aardappelen in Duitschland wordt officieel geschat op 356 millioen Ctr., tegen 238 millioen Ctr. in 1879, alzoo nu 50 pet. meer. paar uren later, op het kerkhof, eenige voeten onder de aarde, dit ontwaken ook had kunnen plaats grijpen. Te Parijs is eene zaak in handen der justitie betreffende den verkoop van een kind tot den prijs van 300,000 fr. De koopers zijn rentenierende kooplieden. De baker die den koop gesloten heeft, kreeg 50,000 fr. voor haar aandeel. Daaromtrent drelt men mede, dat zekere Johanna Pde moeder is en de echtgenooten Bde koopers zijn. B. heeft bekend dat het kind, dat in de mairie ingeschreven staat als zijnde van hem en zijne vrouw, inderdaad de dochter is van Johanna P. Het was zeide hij, opdat zijn fortuin en die zijner vrouw, welke te samen anderhalf millioen bedragen, na hun dood niet zou overgaan aan de familie zijner vrouw, dat zij hadden besloten tot het overschuiven van een kind. Zoowel Johanna P. als de echtgenooten B. zijn in hechtenis genomen. Het kind is voorloopig naar een vondelingshuis gebracht. bizonderheden over de honderdjarige zijn de vol- gende: Op zestienjarigen leeftijd voorspelde de dokter haar ten Sj.oedig einde, als lijdende aan eene borstkwaal en sedert dronk zij alle dagen een glas jene\er. Welk een fraai argument voor de liefhebbers! Een der grootste wapenfabrikanten van Luik heeft thans de levering geeindigd van een der aanzienlijkste bestellingen, welke tot nu toe aan de fabrikanten der stad gedaan werden. Het was eene bestelling van 450,000 kanonnen voor rekening van het Russisch gouvernement. Sedert drie jaren heeft men dag en nacht in die fabriek gewerkt om die bestelling uit te voeren; met behulp der machinen en van een talrijk personeel, was men er in geslaagd elken dag 450 kanonnen te vervaardigtn. De plannen van den wederopbouw der Taybrug, bij Dundee, zijn door de /North Britsch Railway Company" aan den gemeenteraad dier stad overge- legd. Vele leden hadden bezwaar tegen de hoogte der piers: 77 voet boven de watervlakte; mindere hoogte, 20 a 40 voet bv., zou, meende men, aan de brug meer sterkte geven. Ook werd bevonden, dat de nieuwe plannen vele fouten van de oude hadden overgenomen, en de, raad weigerde dus uitspraak te doen alvorens van den ingenieur volledige verklaringen te hebben ontvangen. Te Vitry had voor een paar dagen de vol- gende treffende gebeurtenis plaats: Een geestelijke zuster waakte 's nachts bij het bedje van een 5jarig meisje, waarvan de geneesheer den vorigen dag den dood geconstateerd had, en dat in den vroegen morgen zou begraven worden. De kleine doode lag daar met gesloten oogjes, als een marmer beeldje, met bloemen bestrooid, in afwachting van in hare laatste woning opgesloten te worden, toen de zuster in de richting van het bedje gerucht meende te hooren. Verschrikt, ijlde zij naar het slaapvertrek van den vader en op hetzeifde oogenblik hoorde men met een zwak stemiuetje: ,/Papa! papa! ik heb zulke koude voetjes." In 6en sprong was de vader aan de sponde van zijn dood gewaand kind, vatte het in zijne arraen, en droeg het naar zijn bed, om het de levenswarmte terug te geven. Zijn kind was behoudenMen siddert bij de gedachte dat een De gemeenteraad van Groede heeft eene subsidie van f 500 toegestaan aan een eventueel aan te leggen tram, gedurende tien achtereenvolgende jaren, onder voorwaarde dat eene halte worde geplaatst aan ,/Zorgvliet." Vijf dames zijn thans te Amsterdam geplaatst als klerken bij de rijkstele- graaf; alien doen dienst op de hu'pkantoren. Gelijk men nl. weet, werd sedtrt eenigen tijd de gelegen- heid voor vrouwen geopend, klerk en telegrafist te worden op eene bezoldiging van f 350 tot f 1000. Het in den Biezelingschen ham volgeloopen en daarna gezonken tjalkschip //Alida", scbipper W. Koorevaar, is met behulp van 3 schepen gelicht en boven water gebracht. Bedoelde schepen zijn te Hansweert gearriveerd met de „Alida", die zij in den val op het slik hebben gezet. De raad der ge- meente Heemstede heeft besloten tot afschaffing der kermis met het jaar 1881. Naar men verneemt zal op enkele dagen met 1 Januari 1881 de ochtendsoep bij het leger worden vervangen door een ontbijt, bestaande in brood met koffie en kaas. Te Bergen op Zoom heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen burgers en militairen, waarbij een huzaar dermate aan het hoofd is verwond, dat hij in het hospitaal moest worden opgenoinen. Zondagavond omstreeks 6 uur onfstond te Slochteren brand in de Herv. kerk, die spoedig zulk een hevigheid verkreeg, dat alles in liehte laaie vlam stond. Alles is verbrand, alleen de muren staan nog. De nevenstaande gebouwen zijn gespaard. Het dorp is nu zonder predikant en zonder kerk. In het gedeelte van het gouverneinents-gebouw te 's Hertogenbosch, bewoond door's Konings Cora- missaris, is een brutale diefstal gepleegd. Uit een der slanpkamers namelijk is een gouden horloge met dito ketting ontvreemd en, naar men zegt, worden meer voorwerpen gemist. De politie doet onderzoek. De notaris De Vriendt, die 2. jaar geleden heimelijk Aalst had verlaten is te Herbesthal gearresteerd. De speelkaart en—be lasting in Enge land, die 3 stuivers per pak bedraagt, leverde in het jongste finantieele jaar aan de Britsche schatkist een bijdrage van f 164,220. Klachten over deze belasting zijn nooit ingekomen. De eerste bos as merges van het winterseizoen is te Parijs aan de markt geweest. Het bosje kostte maar 300 franks. Louise Michel, die thans te Parijs oproerige lezingen houdt en nog wel ten voordeele van een fonds voor een meisjesschopl onder haar leiding, za), naar men zegt, gerechtelijk vervolgd worden wegens aan- sporing tot burgeroorlog en bedreiging tegen de regeering. Spreekt men dikwijls in figuurlijken zin van ween witte raaf," het aquarium te Berlijn is thans werkelijk in het bezit van zulk een vogel, welke om zijne groote zeldzaamheid zeer de aandacht trekt. Zij is afkomstig uit een nest van zwarte raven, doch is zelf sneeuwwit, heeft roode pooten en een sterken snavel. De andere vogels in de groote voliere, waar haar eerst een plaats werd gegeven, waren zoo bevreesd voor haar dat zij eten en drinken weigerden, waarna men de rust- verstoorster eene andere plaats heeft moeten aanwijzen. Mevr. de wed. Mote van Rijssel, heeft haar honderdste jaar bereikt. De vrouw bezit nog hare geestvermogens en vertelt aan al wie het hooren wil, wat onder de eerste republiek gebeurde. Twee 's Gravenliage, 10 December. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer is, na verwerpmg van al de voorgestelde amendermnten tot tfermindering, hoofdstuk Justitie der Staats- begrooting aaqgenomen met 71 tegen 1 stem en de begrooting van de gestichten Ommeschans en Veenhuizen eenparig. De beraadslagingen over hoofdstuk Binnenland- sche zaken zijn aangevangen. Bij het algemeen debat werd de houding van den Minister ernstig afgekeurd in de zaak tot weigering van pnbli- citeit der kohieren plaatselijke belaslingen. De Minister verdedigde zich, hij wees op het aan- geboden wetsontwerp, dienende tot oplossing over het verschil van gevoelen tusschen de Kamer en het geraeentebestuur van Amsterdam. Aanbestedin'jfin Op Vrijdag, 17 December 1880, des voormid- dags ten 10 ure, aan get gebouw van het Pro- viucinal Bistuur te Middelburg, van: I. Het onderhouden tm verbeteren gi durende 1881 van de havenwtrken te Breskens. (Raming f 5,600.) II. Het bestorten van den Westbavendain te Hansweert behoorende tot de werken van het kanaal door Zuidbtveland. (Raming f 2,310.) Deze aan bested ingen zuilen geschitden volgens 441 der Algeineene Voorschriften. Zeeti|dint>en. Van 7 tot en met 9 Deo. zijn in deze haven bin- nengekomen, bestemd voor Gent, de volgende zeesohepen 8 Nov. Eng. stoomb. Stantons, kap. Backer, van Londen met 9tukg. Duitsche stoomb. Jupiter, kap. Tarr, van Riga met zaad. Noordsche schooner Pouline, kap. Helliksen, van Yarmouth met hout. 9 Nov. Noordsche schooner Ellida, kap. Pedersen, van Riga met lijnzaad. Nederl. koftjalk Grietje, kap. de Ilaan, van Dantzig met hout. Van 7 tot en met 9 Dec. is uit deze haven ver- trokken, komende van Gent, de volgende zeeschepen als 8 Nov. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Killarney, kap. Spink, naar Goole met stukg. 9 Nov. Eng. stoomb. Stantons, kap. Backer, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. In deze haven is binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen 8 Nov. Eng. stoomb. Windsor, kap. Clark, van Middlesbro met ruw ijzer. Uit deze haven zjjn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen 7 Nov. Eng. bark Avona, kap. Marten, naar Londen met ballast. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Drurey, naar Goole ledig. 9 Nov. Eng. stoomb. Windsor, kap. Clark, naar Rotterdam ledig. Van 7 tot en met 9 Deo. werden langs de Oost- sluizen alhier 17 binnenvaartuigeu op- en 19 afgeschut. Dordrecht, 9 December. Bij ruime aanvoer en kleine vraag werden de meeste artikelen tot lagere prijzen verkocht. Tarwe 50 cent lager. Rogge 20 cent lager. Wintergerst 10 cent en Zomergerst 20 cent lager, Haver 10 cent, Paarden- en Duivenbconen 30 cent lager, Witte- boouen 50 cent, Bruineboonen J 1,00 en Erwten 50 cent lager. Puike Zeeuwache en Vlaamsche Tarwe f 9.00 a f 9,50 mindere f 8,50 a f 9,CO, Rogge nieuwe Zeeuwsche en Vlaam sche 8,00 a f 8,60, Overmaassche f 7,80, a J 8,30. Gerat Zeeuwache en Vlnamacbe winter J 5,40 a f 6,20, Overmaassche f 5,30 a f 5,70. Zeeuwache en Vlaamache zomer f 5,00 a f 5,40. Overmaassche J 5,00 a f 5,30 Haver dnnne 2,80 a 3,60. Dikke 4,00 a 4,30. Paar- denboonen 7,80 a 8,00. Univenboonen 8,00 a J 8,50. Witteboonen J 7,00 a f 12,00. Bruineboonen f 7,00 a J 11,00. 9,00. Voeder 7,50 a f 8,00Koolzaad Lijnzard 12,80 st. a 18,60 st. Erwten f 8,00 a f 10,50 a 11,00. Lokeren, 1 Dec. Tarwe, p. 106 k„ fr. 22,00 a 24,00 Rogge, 16,75 17,25 Gerst, m 13,25 y 14,50 Haver, p. zak 13,50 15,00 8 Dec. 22,00 a 24,00 16,00 17,00 13,00 14,25 18,00 14,50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2