No. 1825. Zaterdap 11 December 1880 20e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V sdere,m d e r e n BINNEN LAND. Ter Neuzen, 10 December. TEH ABONNEMBNT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door de: geheele Rijk f 1,10. Door geheel Bclgie f 1,40. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars, Poatdirec teuren en Brieven'uuabouders. sNS, 'Ha: A D V E R T K NI N. 0,1 Vau 1 tol 4 regele f 0,40. Voor elke regel meet sirootere letters worden uaar plaats ruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendei uiterlijk Dinsdag en Vrijdag aamtddag DRIE nreo. Dit blad Terwhljnt Ulnedag- en Vrljdagarond bij J. H. S. DHUNT te Ter tteuzen. Overziehu Weder heeft tusschen de mogendheden eene wisseling van belangen plaats gehad en heelt, Europa dientengevolge zijn staatkundig beleid over een anderen boeg gewend. l)e Engelsche regeering, die nog een oogenblik gepoogd beeft de inter- nationale scheepsmacht in de Adriatische zee bijeen te houden, is eindelijk voor den tegenstand der andere moirendheden geawicht. Zelfs Rusland, dat tot. nog toe aan de zijde van Engeland was, heeft bakzeil getrokken en verklaard, dat het uitaengaan der vloot in 't beiang van de eendracht der inogend- heden noodig was. Thans bieef aan Engeland slechts de keuze over, om of op eigen hand alleen het Kuropeesche concert voort te zetten, of wel als zijne medestrijders, zoo eervol mogelijk, den aftocht te blazen. Het koos het laatste, en den vice—adtniraal Seymour, kominandant der vereenigde vloten, werd bevel gezonden, om het teeken tot opbreken te geven, nadat het eindvoorstel der Engelsche regeering tot ontbinding aller goed- keuring had gevonden. De Times zegt, dat hier- mede de demonstratie geeindigd i«, en zoo Europa verder eenevolledigeoplossing der Oostersche kweslie wenscht, dan zal Engeland zicli niet daaraan ont- trekken, maar eerst dan^zal het optreden, als andere mogendheden voorgaan, daar Engeland in 't Oosten gten bizondere belangen te behartigm heeft. Deze verklaring is duidelijk. Gladstone, de Sndervonden tegenkantingen moede, wil thans de gematigde mogendheden aan 'i vverk zien, zoodat Duitschland zijne staatkun le van overreding verder op den Sultan zal kunnen toepassen. De loop der zaken in en om Dulciguo schijut zeer bt-vredigend te zijp en voist Nicolaas van Mon tenegro heeft een gedeelte der troepen naar zijne nieuwe grenzen gezonden en een ander gedeelte vergunning verleend, om huiswaarts te keeren. Verder verzet der Albaneezen wordt niet gevreesd. Een gedeelte van hen bevindt zich in zeer benarden toestand en, gebrek aan alles hebbende, bij het ineer van Scutari. Eonige Aibaneezen, die Turken ver- raderhjk vertnoord hebben, beeft Devwisch pacha laten ter dood brengen. In ttagusa zal de cominissie voor de TurkschMontenegrijnsche grensregeling bijeenkomen en beslissen, of de versterkte stelling San Georgo aan Turkije, dan wel aan Montenegro zal behooren. Nu in Frankrijk het kosteloos lager onderwijs door de Kamer is aangenomen, begon de beraad- slaging over het wetsontwerp tot invoering van leerplicht en leekencnderricht. Het beginsel van neutraal onderwijs en volkomene scheiding van kerk en staat is daarin op den voorgrond gesteld. De cominissie uit de Kamer, onder presidium van Paul Bert, wil dientengevolge de schoollokalen niet be- schikbaar stellen voor 't onderwijs in den gods- dienst, zelfs niet buiten de gewone schooluren. De regeering daarentegen wil dit laatste wel. Paul Bert verdedigde de voorstellen op krachtige wijze. Hij zeide echter, dat het verschil tusschen de commissie en den Minister het wezen der zaak onaangetast. laat en derhalve de meerderheid daar- over moge beslissen. De Kamer heeft in de eerste plaats hare ingenomenheid met het wetsontwerp te kennen gegeven, door er terstond de urgentie van aan te nemen. De spanning met het Vaticaan is groot, vooral na't overhandigen aau den Franschen Minister van Buitenlandsche zaken van 't protest van Leo XIII, tegen de verbanning der niet erkende geestelijke orden. Het verlrek uaar Rome van den heer Depez, den Franscheu gezant bij't Vaticaan, is uitgesteld, omdat de regeering eerst zou willen bekend zijn met de redevoering, die de Paus over eenige dagen bij de opening van 't eonsistorie zal houden eu die, naar men verwacht, in zeer krachtige woorden zal vervat zijn. De regeering is tot ver- vulling van deu vrcanten bisschopzetel te Poitiers overgegaap, zonder daarover eerst met het Vaticaan onderhandeld te hebben. In de vereenigde staten van Noord-Amerika heeft thans de presidentskeuze plaats gehad. Gar field had 214 en Hancock 155 steminen. De populaire meedtrheid van Garfield is echter zeer gering. Er werdeu namelijk bij de JNovemberver- kiezing 4.439.719 republikeinsche en 4.436.090 democratische stemmen uitgebracht. Het schijut dus wel wat bond gesproken van de republikein sche bladen, dat de democratische partij dood is. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der reg. en doin. van de 2e klasse in de divisit? van inspectie Dordrecht H. van Goudoever, thans inspecteur der reg. en dom. van de 3e klasse in de inspectie Middelbursr; van de 3e klasse in de divisie Middel- burg C. J. Idema Greidanus, thans ontvanger der reg en dom. te Woerden. Naar wij vernemen is de heer Loeff, Rijks— opzichter van den waterstaat, in Limburg, aange- wezen tot het opmaken, uazien enz. der plannen tot vernieuwing, verandering enz. der schoollokalen volgens de nieuwe wet. Zaam&lag, 8 December. De heer M. Boon, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die ge meente te Zuid-Beijerland. Zooals reeds vroeger geraeld is, worden ook dezen winter weder een aantal miliciens voor een, I twee, of drie maanden met verlof huiswaarts ge zonden. Deze rnaatregel scbijnt echter dezen winter ruime toepassing te vinden. Gemiddeld toch zijn er op dit oogenblik 10 milliciens per compagnie (d. i. ongeveer 1/3 der geheele Uchting 1880) met verlof. Stelt men het dagelijksche onderhoud van elk soldaat op f 0,50, dan beloopt het bezuinigd bedrag over de 8 maal 25 compagnien infanter.e reeds f 1000 per dag, of gemiddeld f 40,000 in zes weken. Uit Bergen op Zoom wordt geiueld: De handel in mosselen naar het buitenland en voor- namelijk naar Parijs kan als geeindigd worden beschouwd. Van het eiland Tholeu is de toevoer ditmaal bizonder groot geweest. Gemiddeld brachten de mosselen den driedubbelen prijs op, gerekend naar een tiental jaren vroeger. Den 16 December zal een volslagen maans- verduistering plaats hebben, die in geheel Europa zichtbaar zal zijn. De totale eclips begint te 3 u. 14, zoodat de maan hier te 3 u. 39 geheel verduisterd opkorat. Te 5 u. 53 is de maan geheel uit de schadhw getreden en te 7 u. 6 m. ontvangl zij weer het voile licht der zon. De uitslag der herstemming in het hoofd- kiesdistrict Tilburg voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer is geweest, dat de heer Mr. B. M. Bahiinann van Rotterdam is gekozen. De heeren van Wassenaer Catwijck, van Rees, Sickesz, Lieft.inck en Gleichman hebben voorgesteld op de begrooting van Marine een som van f 7000 uit te trekken tot ondersteuning van de Noordpool expeditie door zeeofficieren en schepelingi-n, ook in 't beiang eener goede osfening tot deelneming daaraan de gelegenheid te geven. Bij de vereeuiging voor christelijk onderwijs is de rentelooze lecning groot f 50000, voor het fonds tot het verleenen van voorschotten ten behoeve van nieuw op te richten christelijke scholen, niet volteekend kunnen worden. Uit Amsterdam alleen kwam f 17750, uit het gansche land slechts f 9250. Nu de le serie a f 100000 geheel uit- geput en de derde. serie h f 50000 niet volteekend is, kan, tot groote schade van het christelijk onder wijs, aan de voortdurende aanvragen om hypothecair voorschot niet voldaan worden. Het plan tot doorgraving van de landengte van Panama, dat, zooals men weet, ook een lieve- lingsdenkbeeld van Koning Willem I was, is reeds meer dan drie en een halve eeuw oud. In 1528 stelde een Portugeesch zeevaarder An tonio Galvao aan Karel V voor, een kanaal te graven tusschen de beide oceanen, dat hij op vier punten mogelijk achtte. Maar in dien tijd schonk men aan het plan niet genoegzaam aandacht. Nelson stelde in 1780 voor, een kanaal door Nicaragua te graven, en dit denkbeeld werd in 1804 weer opgevat door v. Humbold die vijf ver- schillende kanaalontwerpen maakfe, waarvan een de landengte op haar smalste gedeelte, van Chagres naar Panama doorsneed en de anderen door het meer van Nicaragua liepen. In 1841 trok Remy de Puydt met een kolonie naar Honduras om daar een kanaal te graven. Twee jaren later werden twee deskundigen, Gavella en Courtines, door de Fransche regeering uitgezonden om de kwestie te bestudeeren, en de uitslag van bun onderzoek was, dat zij de onderneining voor onuitvoerbaar verklaarden. Ongeveer een jaar daarna verzocht de regeering van Nicaragua, die een klinkenden naam wen->chte om Europeesche kapitalen te trekken, Louis Napo leon Bonaparte, zich aan het hoofd der onderneining te stellen. De toekomstige Keizer gaf na zijn ont- vluchting uit Ham en brochure uit over „het kanaal van Nicaragua," maar hij boezemde het publiek niet genoeg vertrouwen, en er kwam niets van de onderneming. Later zijn nog een twintigtal andere pogingen mislukt wegens gebrek ia kapitaal. Door het kanaal van Panama zuilen do zeereizen 300 rnijlen of viiftig dagen bekort worden, terwijl de gevaarlijke kaap Hoorn, waar reeds zoovele schepen vergingen, geheel vermeden worden kan. Zooals men weet zal de tegenwoordige Gouver- neur-Geueraal van Ned.-Indie weldra worden ver- vangen door den heer 's Jacob. Dientengevolge moet op de Indische begrooting f 100,090, zegge een ton gouds worden uitgetrokken, voor kosten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1