OUDE STEEN ENZ. Eene partij oiile Steen eu. B1NNENLAND, No. 1624 Woensdag 8 December 1880. 20e Jaargang. AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zaeu wsch-Vlaanderen. VERKOOP abonnement. Ter Neuzen, 7 December. TEH Fer drie mascden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Poatdireo- teuren en Brieven'uusnonders. A D V E R T E N "1 i E N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. V- or elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aau den Uitgever in te zender uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmtddag DHIE area. tolad Tenehijnt Dlnaditf- en VrljdagaTond bij J. K. P H O W T te Ter Menace. VAN De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZAAMSLAG, zuilen, ten overstaan van den Burge- meester dier getneente, op Vrijdthjr den 10 Decem ber 1880, des voortniddags te 9 uren, in het openbaar verkoopen, oin comptant geld, de na- volgende aan de gemeente toebehoorende goederen Te vergaderen aan het Gemeentehuis. Zaamslag, den 3 December 1880. L. VAN DIXHOORN, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. r»oliti*>li Overzioht. Wat het meeste treft in de staatkunde, die Europa thans tegenover het Oostersche vraagstuk volgt, is die voortdurende onzekerheid van den toestand, die altijd werkende schuring van de par- tijen tegen elkaar, die eeuwige wisseling van be- langen, welke waarschijnlijk ten slotte nog op eene geweldige botsing zuilen uitloopen. Het is als eene zee met lange en hooge golven, in t midden zacht deinend, maar met schuim en branding aan bare uitersten. In bijna alle 'auden van Europa wordt thaus een heftige strijd gestreden tusscben Kerk en Staat om de pnoriteit. van het gezag, of zijn er ernstige maatschappelijke vraagstusken haugende, die dringengd om hunne oplossing vragen. Maar ook te midden van dien strijd ziet de goede opmerker, hoe steeds de Oostersche kwestie, de val of het behoud van het Turksche rijk, boven drijft. Hoe bij eene schijnbare overeenstemming dermogend- heden, de zorg om eene botsing van hunne werke- lijk tegenstrijdige belangen te voorkompn of te verdagen, zoowel op den linker— als op den rechter- oever eene voortdurende en gevaarlijke branding ouderhoudt. Achtereenvolgens bespraken Gladstone op 't Lord mayors banket, Von Hay merle in de Oostersche delegatie, Cairoli in de Jtaliaansche Kamer, Barthelemy St. Hilaire en de Ereicinet in den Eranschen Senaat de door hunne regteringen gevolgde staatkunde tegenover Turkije, beijverden zich, om de rneest geruststellende verzekeringen te geven omtrent hunne vredelievendheid, en roem- den in de ongestoorde eensgezindbeid der mogend- heden, die een waarborg was voor de getrouwe nakoming der verplichtingen van Turkije tegen over Europa. Het waren echter slecbts woorden eu nog eens woorden; want de beslechting der kwestie en de bevrediging hnnner belangen laten nog steeds op ziih wachten, en zoo blijft de toestand bewogen en duurt de onzekerheid voort. De taak, die Duitsckland schijnbaar op zicli genomen heeft, om de Turksche zaken door eene berede neerde overtuiging van den Sultan tot eene g;oede eindregeling te breugen, zal uiet weinig bemoeilijkt worden door het vraagpunt, dat thans aan deorde is, en waarover de mogendheden het niet spoedig eens zuilen worden. Het betreft de terugroeping der vloot uit deAdriatische zee. In zekere krin- gen, voornamelijk te Louden en te St. Petersburg, wordt »verzekerd, dat het plan zou bestaan, de demonstrate tot het Qrieksche vraagstuk uit te strekken. Hiertoe zou men eenigszii.s gedwongen zijn, door de voorwaarden, waarvan Frankrijk inder- tijd zijne deelneming aan de dwangmaatregelen tegenover Turkije afhankelijk maakte. Frankrijk stemde toen in de vlootdemonstratie ten gunste van Dulcigno toe, onder voorwaarde, dat dezelfde maatregelen voor de regeling van het Qrieksche vraagstuk wierden aangenomen. Maar zoowel te Weenen als te Berlijn beschouwt men de taak der Europeesche vloot als afgeloopen, omdat het doel bereikt is. Ook Turkije wenscht de bemoeiingen der mogend heden nu maar als geeindigd te beschouwen. In een kabinetsraad, die onder voorzitting van den Sultan gehouden werd, is eene nota vistgesteld en aan de mogendheden verzonden. Daarin wordt hoog opgegeven van de opoifering, die Turkije I zich opgelegd heeft door de vrijwillige overgaaf van Duicigno en tevens de hoop geuit, dat verdere dwangmaatregelen in de Grieksche kwestie mochten vermeden worden. j In Italic neeft de regecring den zege behaald i op de tegen haar verbonden partijen. De dagorde, waarbij de kamer kieswethervorming en afschaffing van 't papieren geld verlangt, alsmede voldoening uitspreekt over de verklaring van het Kabinet, dat het den vrede zal hanuhaven, werd met algemeene toejuiching aangenomen. In Oostenrijk heeft de Minister van financien aan 't Huis der afgevaardigden zijne belasting- plannen medegedeeld en een overzicht gegeven der financien, dat over 't algemeen gunstig wordt opgenomen. De keizer van Rusland is in welstand met Loris Melikoff en andcre autoritoiten uit Livadia te Petersburg aangekomen. Aan 't station werd hij feestelijk ontvangen. De stad was met vlaggen versierd. Voor de veiligheid van zijne reis waren weder de gewone, zeer uitgebreide voorzorgsmaat- regelen genomen. In Charcow is weder eene ge- heime drukkerij ontdekt. Twee nihilisten, een man en een vrouw, werden daarbij in hechtenis genomen. Uit Valparaiso (Chili) wordt bericht, dat 25000 Chilenen met 5000 paarden eu 100 kanonneu Arica hebben verlaten en te Pisco bij Lima, hoofd- stad vau Peru, zijn aangekomen. Men gelooft, dat een groole veldslag op handen is. De Peruaansche strijdkraehten zijn bijna verdubbeld. en hoog opperwater, is bij den Raad van State ingekomen. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van bijna 61 jaar overleden de heer L. G. Brocx, Oud- Minister van marine. Een hartkwaal, waaraan hij reeds lang leed, maakte een einde aan zijn leveu. In eene bijeenkomst van werkbazen, te Middel- burg, daartoe uitgenoodigd door het bestuur van het Middelburgscli departement der Ned Maatsckappij tot bevordering van Nijverbeid is de wenschelijkheid uitgesproken van een oprichting van eene ambacht- school. Eene. commissie van drie led en is benoemd, om met het bestuur de verder vereischte stappen te doen. Vrijdag jl. zijn de zes bij den landbouwer W. V. te Aardenburg gestolen koeien gevonden en in beslag genomen bij den landbouwer P Verve, in den Nieuw Burgerpolder onder de gemeente Assenede. Eveneens bevond zich op dezelfde plaats de vierde van de onlangs bij de wed. van Dixhoorn te Axel ontvreerade koeien, welke eveneens in beslag genomen werd. De ontvreemde koeien waren op verschillende wijze op de erven van P. V. in een hoop riet verborgen. Een ontwerp van -wet, betreffende voor- ziening van waterstaat, in tijden van _ij?gang Door den rechter-commissaris te Middelburg is bevel van aanhouding verleend tegen zekeren Josephus Perdaen, geboren te Hengstdijk, oud 26 jaren, die in den laatsten tijd op de Zeeuwsch- Belgische grenzer, zwerft. Hij draagt gewoonlijk den linkerann onder zijn jas verborgen, en geeft dan voor, dat die arm in Atjeh of in den Fransch- Duitscben oorlog is afgeschoten, of ook wel dat bij dien bij een spoorweg-ongeluk of in eene machine heeft gebroken. Hij heeft een zwart uiterlijk, draagt een hooge zijden pet en klompen met riempjes. Onder de ,/gerechtelijke aankondigingen" in de Staats-Courant van Zaterdag komt ook de vol- gende voor: Ter voldoening aan de bepaling van art. 64 Burgerlijk Wet.boek wordt bekend gemaakt, dat Willem Marianus de Jongh vergunning heeft gevraagd om bij zijn geslachtsnaam dien vau zijne rnoeder, Mathol, te mogen voegen, teneinde met zijne afstam- melingeu in het vervolg den naam te dragen van Mathol de Jongh. ,/Doeshorgh, 25 November 1880." Hoe men de dupe kan worden van oplich- terij, bewees een dezer dagen te Utrecht voorgekomen feit. Een zeker persoon ging bij de voornaamste ingezetenen dezer stad met een inteekenlijst rond om 2000 bij elkander te krijgen ten einde eene affaire te kunnen beginnen. Op deze lijst kwamen reeds vele geachte naiuen voor met aanzienlijke bijdragen, zelfs van geachte personen, die reeds 2 jaar en langer overleden zijn. Het hoofd was onder- teekeud door den heer Laminerts v. Bueren, rijtuig- maker, Cellebroederstraat, die, o tijden! o zeden! zelf ook voor f 50 had iugeschreven en den be- geleidenden brief zelf had onderteekend. Van de geheele geschiedenis was geen woord waar, hetgeen bleek, toen bij enkelen achterdocht ontstond en dezen er de politie mede in kennis brachten, die niet naliet den oplichter spoedig in hechtenis te nemen. De persoon is H. J. v. R. Hij is reeds naar de cellulaire gevangenis overgebraclit. Brandbriefschrijven scbijnt thans voor goed in de mode te komen, want telkens weer worden nieuwe feiten medegedeeld. Thans heeft een Zuid— Hollandsche boer er een ontvangen. Den man wordt geiast onder een aangeduiae brug eene som gelds neer te leggeu; voldoet hij daaraan niet dan dreigt de schrijver hem en zijn geheel gezin, ja zelfs al ziju vee te zuilen betooverenDe politie is ijverig aan bet zoeken naar den bnef- schrijver, die waarsclrjnlijk met bovennatuurlijke machten in betrekking staat! Zeer zeker een zon-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1