B1NNENLAND, Mo. 1622, Woensdag 1 December 1880. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. 20e Jaarjian^. ABONNEMENT. A A'NiBESTEED: het maken van rasltrwerken langs de gerioleerde slooien achter het Nieuwcdiep en het 1'ijkje aldaar. Ter Neuzen, 30 November. iiiii \i;i7,ii\si:m; couiuvr. Per drie maaudsn binneu Ter Neuzen 1,Door hel geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhande'aafs, Poatdirec- '.euren ec Brievenbiishmiderg. A D V E R T E N T I N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel met)' 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aau den Uitgever in te zer.den uiterlijk Dinsdag en Vrijdag naraiddag BRIE uren. C," St toiad verweulj»i Blnadag- en Vrijdagavnnd bij J. K. B B O N T te Ter Weazen. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN maken be kend, dat op Maandag, 13 December 1880, des voormiddags le elt uren, op het gemeente—raadhuis aldiar, in het openbaar, bij enkele inschrijving zal worden De betrekkelijke voorwaarden liggen van af Ponder dag a. s. ter inzage op de gemeente- secretarie, terwijl al aanstonds inlichlingen kunnen worden verkregen bij den gemecnte-bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal worden gedaan op Woensdag en Donderdag, 8 en 9 De cember a. s., des voormiddags van 9 tot 12 uren. Ter gemeente-secretarie is van af Zaterdag, den lle, tot het oogenblik der besteding, eene ge sloten bus geplaatst tot het ontvangen der iusclirij- vings—biljetten. Ter Neuzen, 30 November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoeind, J. A VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Duitschland schijnt thans werkelijk in Konstanti- nop°l een overwegenden iuvloed uit te oetenen, en uit verschei lene orastnndighedsn is op te maken, dat men het daar gaarue de Riding zou overlaten, dewijl van die mogendheid geene bjzondere be- doelingen te vreezen zijn. Aan het kracbtig op- treden van d'>n Duitschen gezant wordt bet toege- scbreven,dat deSultanaa- deeischendermogenIheden eindelijk heeft toegegeven. Derwisch pacha heeft Dulcigno werkelijk, schoon niet zonder strijd bezet, en zicli bereid verklaard tot de overdracht der stad aan de Montenegrijnen. De Vorst van Mon tenegro antwoordde daarop, dat bij het aanbod aauvaardt, om Dulcigno „af te staan," maav de stad niet van Deiwisch pacha wil „overnemen." Hij verzorkt daarop den verjtegenwoordigers van al de mogendhedenbij de onderbandeling tegenwoordig te zijn en het protocol mede te onderteekenen. De bijeenkomst der gemachtigden had te Kunja p'aats. De Turken eiscliten, dat de Montenegrijnen Du^cijno onmiddeiijk zouden binnen- rukken en de vtrzegelde huizen omangeroerd zouden blijven. Beide voorwaarden zijn ingewilligd en de overeenkomst is geteekend. Dat Bismarck ver- trouwen heeft in eene verdere vredelievende regeling der Oodersclie zaken, bewijst het verleende verlof aan den Duitschen gezant te Konstantinopel. Deze werd door den Sultan reeds in een afscheidsgehoor ontvangen. Zijne tegenwoordigheid te Berlijn tot regeling van particuliere zaken was dringend nood- zakelijk. In Erankrijk gaat het een goed gangetje. Het ministerie heeft zoowel in de Karner als in den Senaat eene republikeinsclie meerderheid, die hare staatkunde steunt. De Senaat heeft den Minister van oorlog, generaal Earre, gekozen tot onafzetbaar lid, met 138 tegen 128 op Duprf;, den kandidaat der rechterzijde. In Italie heeft de. Kamer hare zittingen hervat. De regeering heeft dadelijk bij de Kuner het wets- ontwerp tot op e effing van den gedwongen koers -der bankhiljettcn mrediend. Voor de inwisseling is eene leening noodig van 641 millioen, waarvan ininsteiis 400 millioen in goud. Met 1 Juli I 1881 wordt hel goud en zilver der staatskas in I omloop gebracht en het papierengeld ingelrokken. Bij de discussieo over de buiten- en binnenlandsche 1 staatkunde kwam van alle« ter Sjirake. Een der leden verklaarde, het te betruuren, dat Italie deel- uenoihen had aan de Euro ie sche vloot-deuionstra- tie. in de Adriatisclie zee en keurde de handeWijze der regeering in deze af De Minister Cairoli verdedigde de staaikunle der regeering sedert bet emigres te Berlijn. Men verzekert dat de Paus, wiens gezondhiids- toestand verbet'erd is, vele bijeenkomsten heeft geliad met kaulinaal Jacobini, en zijne goedkeuring 1 heeft gescl onken aan een zeer verzoenend program ma, dat de nieuwe staats-secretaris denkt te volgen in zijne betrekkingen met de vrceinde siaten. Tusscheu Spanje en Frankrijk schijnt de ver- staudhoudiug niet al te harUlijk te zijn. Dit 1 wordt ecliter door de Epoca tegengesnroken. Thans meldt men uit Madrid, dat de Miuisterraad, under voorzitting des Konmgs, de klacht van de Eranscbe regeering zal onderzotk<n, betreffende de slechte behiudeling, den capucijnen aangedaan, die te Barcelona ontsckeept werden. Deze werden namelijk bij limine aankomst door T volk gedwongen, zich weder in te scbepen, daar de wet bun ook in Spanje het verblijf ontzegt. In Ruslanl zijn weder nieuwe wijzigingen in de staatamacbine op til. Graaf Walujeff, Minister- president, zal door den Minister van oorlog Mithilin vervangen worden. Zeer waarscliijnlijk staat bier- mede in verband de reis van Loris Melikoff naar Livadia. Volgens acliterstaande advertentie liebben eenige neringdoenden in overleg met de burgerij, besloten, den St. Nicolaasavond, die op Zondag valt, dit- maal op a. s. Maandag te stellen. Het is te liopen, dat dit nu algemeen zal gevolgd worden door burgerij en winkeliers; de vaslstelling op Maandag heeft trouwens groote voordeelen, die wij zeker niet belioeven op te sominen. Een van ouds bekend tooneelgezelschap zal op Maandagavond 6 December, alhier weder voor het publiek oplreden. Dit gezelschap, thans onder directie vail Mej. de Wed" Bakker, neeft hij het Ter Neuzensch publiek door hare wijze van opvoering een goede naam verworven, zoodat wij kunnen volstaan met de mededeeling, dat het te spelen melodrama „Moeder- zegen" een van die goede, gevoelvolle stukken is, die men hier zoo gaarne ziet voorstellen. Z. M. heeft aan J. P. Ragut, eervol ont- slagen opzichter le klasse hij 's Rijks waterstaat te Kruiningen, een pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 837 'sjaars. In een buitongewoan Politiehlad wordt ge- signaleerd: G. de B., oud 27 jaren, surnumerair bij Js rijks belastingen te Aardenburg, lengte rniddel- matig, gestalte gezet, haar zwart en krullend, weuk- brauwen zwart, oogen donkerbruin, knevt'l klein en zwart; merkbare teekenenloopt eenigzins mank. Tegen hem is door den rechter-eommissaris in strafzaken te Middelburg bevel tot voorloopige aan- bouding verleend, ter zake van verduistering van gelden door een openbaar ambt.maar. De ofheier van justitie te Middelburg verzoekt opsporing, aanhouding en opzending. Ten einde aan de van tijd tot tijd bij de/ regeering ingebrachte klacliten o.er schaarste van Sasmnnt zooveel mogeliik te gemoet te komen, heeft e Minister van finantien Gede]juteerde St.aten in overweging gegeven, den besturen van sremeenten, waar zich geen betaalmeester bevindt, te willen aanbevelen, om indien hun hekend is, dat in hunne gemeenten gebrek aan pasmunt bestaat, zoodanig bedrag in die munt als hun noodig schijnt, tegen overgave van ander wettig betaalmiddei bij den naastbijzijnden betaalmeester te doen afhalen en voorts ten gerieve hunner ingezetenen ook in kleine hoeveelheden verkrijgbaar te stellen. De Minister van finantien heeft eenigen tijd geleden den directeur van de grootboeken ge- machtigd, om, wanneer de renten van inschrijvingen gedurende langen tijd onopgevorderd blijven, en dftarom vermoed kan worden dat de betrekkingen van den overle.den erflater van het bestaan der inschrijving onkundig zijn, hen, voor zoover zij bekend zijn, daarop bij onderhandsche kennisgeving opmerkzaam te maken. Te Vlissingen heeft zich een commissie van dames en heeren gevormd om een fonds te stichten, ten einde aan bejaarde dienstbaren, die zich door een trouw en eerlijk geurag hebben onderscheiden, eenige tegemoetkoming te kunnen geven, wanneer zij die behoeven Bovendien zal aan dienstbaren, die minstens tien jaren in denzelfden dienst zijn geweest, namons de vereeniging een gescbenk worden gegeven als blijk van waardeering van ijverige en getrouwe dienstbetooning. De heer Vorsterman van der Oijen oppert bet denkbeeld eene belasting te heffen op het voeren van geslachtswapens. Hij meent, dat die alliclit een 80000 gulden 'sjaars kan opbrengen. T Denkbeeld is niet zoo verwerpelijkJt is althans beter de ijdelheid dan de nijverheid te belasten. Als eene arme weduwe aan de huizen geen witte- en krentebrood kan venten, zonder een deel van haar sobere winst aan den fiskus te offeren, dau pleit de billijklieid er zeer voor om ook iets extra's te vragen voor het familiewapen, dat de rijke op zijn iandauer voert. Ook in Engelatid bestaat deze belasting en daar brengt zij ongeveer f 800000 's jaars op. De gemeeute Breda heeft eene 4£ pCt. geldleening van f 200,000 uitgeschreven, uit- sluitend voor den aanleg van openbare werken. Behalve twee nieuwe openbare scholen, zullen worden gebouwd een ziekenbuis, eene inriebting tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, eene bergplaats voor petroleum en een biandspuit- buis. O >k zullen in verschillende wijken rioleering aangebracht en trottoirs gelegd worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1