BU1TENLAND. Telegraphische berichten. ook op de gewone Zeeuwsche manier zal worden gewerkt om het voordeel der Deensche methode duidelijk te maken. Te dien einde zullen er in liet gebouw voor de zuivelbereiding voor de toeschouwers behoorlijke zitplaatsen worden daargesteld, waarvan de eerste banken voor de vrouwen gereserveerd zullen wor den, terwijl alles op zoo ruime schaal zal ingericht zijn, dat ieder gedurende de drie dagen in de ge- legenheid zal wezen, alles goed te zien en zelf te kunnen beoordeelen. Een afzonderlijke en doelmatig ingerichte ijs- kelder zal het noodige ijs voor de afkoeling leveren en tevens aanscbouwelijk voorstellen, boe op een- voudige en min kostbare wijze een ijskelder kan worden gemaakt. In de te Middelburg gehouden vergadering van het hoofdbestuur werd verder naar aanlei- ding der door de heeren B. G. van der Have en E. van den Bosch, nope lis de tentoonstelling te London gedane inededeelingen besloten om in navolging van Londen een specialen wedstrijd voor melkkceien uitteschrijven. De bij dien wedstrijd mededingende koeien zullen 3 dagen op de tentoonstelling blijven, waar voor behoorlijke stalling zal worden gezorgd. Evenals te Londen zal des avonds v<5or de tentoonstelling onder toezicht der keuringscommissie elke koe schoon uitgemolken en zal dit den volgenden avond herhaald worden. Den daaropvolgenden dag zal dan op nader te regelen uren het eigenlijke proef- melken onder toezicht der jury geschieden en bij het keuren der melk zal zoowel op quantiteit als op qualiteit warden gelet. Teneinde de taak der jury niet onnoodig te be- zwaren, zullen tot dien wedstrijd enkel zulke koeien worden toegelaten welke een zeker minimum melk, nader te bepalen, bij de eerste melkingen zullen geven. In hoeverre het mogelijk zal zijn een afzonder- lijken wedstrijd voor melkkoeien uit Zeeland en wellicht nog eenen voor Holland of Eriesland te organiseeren, dit kan nog niet bepaald worden en zal van omstandigheden afhangen. In den loop der volgende week zal wellicht reeds op eene nadere bijeenkomst van het uitvoerend deel van het hoofd— en het afdeelingsbestuur tot het opmaken van een definitief programma over- gegaan kunnen worden. In het Noorden des lands worden bier en daar in dezen herfst de knollen niet geoogst. Men ploegt den akker om, en bezigt de knollen met het loof als meststof, omdat men geen behoefte heeft aan herfstgroente, tengevolge van den wel geslaagden hooioogst, en omdat door den lagen prijs van de knollen de kosten van bet uithalen en gereed maken kwalijk kunnen vergoed worden. Yolgens officieele opgaven heeft de Belgische uit- en invoer over het jaar 1879 in zijn geheel bedragen 4,600,500,000 fr., dat is 5 pet. meer dan in 1878; de invoer voor verbruik en doorvoer bedroeg 2,461,31)0,000 fr., d. i. 3 pet. meer. De invoer voor verbruik in Belgie zelf en de uit- voer van Belgische voortbrengselen vertegenwoor- digen te zamen eene waarde van 2,715,900,000 fr., dat is 5 pet. meer; de invoer alleen 1,525,500,000 fr., d. i. 4 pet. meer en de uitvoer 1,190,400,000 fr., d. i. 7 pet. meer dan in 1878. Te Parijs is zekere burggraaf ft. des C., acht en zestig jaren oud, wegens diefstal van een edelgesteente bij een juwelier in hechtenis genomen. Deze welgekleede, achtbare dief is reeds acht mnlen wegens dergelijke vergrijpen veroordeeld. Hij draagt steeds een armband, vervaardigd van haar van een zijner overleden tantes, waaraan met een elastiek een klein werktuigje bevestigd is, hetwelk, van een kleefstof voorzien, in het holle van de hand gehouden wordt. De dief vraagt juweelen te zien, weet onder het uitzoeken een daarvan tegen het werktuigje aan te drukken, laat dit los, en de vastgekleefde steen springt onder zijn hemdsmouw. Voor eenige dagen wist een persoon, die in de gevangenis te Erfurt zit als verdacht van moord, zijn eel te verlaten en bracht toen met een gaspijp, die hij had afgerukt, den oppasser Bachner in diens kamer acht zware wonden op het hoofd toe. Hij zette voorts de dienstpet van den oppasser op en trok een uniformjas aan cm alzoo uit de gevangenis te komen. Twee opzichters hadden echter het geraas in de kamer van Bachner ge- hoord en zicli gewapend daarheen begev ends, v( nden zij den ongelukkige in zijn bloed badende en geen teeken van leven meer gevende. De misdadiger had een schuilplaats gezocht in eeri eel van de vrouwenafdeeling. Toen twee wachters hem daar kwamen zoeken, stelde luj zich, met een scheermes gewapend, tegenover hen en bracht beiden wonden aan de handen toe voor zij hem konden grijpen. Nog denzelfden nacht werd van htt gebeurde proces-verbaal opgemaakt en de zwaar gewonde naar het gasthuis gebracht. In de akte van beschuldiging in het politieke proces wordt betoogd, dat de ontploffing in het winterpaleis te St. Petersburg het werk is van den boer Stephan Chaltureff, uit het gouvernement Wiatka, die in het winterpaleis onder den valschen naam van Batyschkolf, als schrijnwerker nerk- zaam was. GEMENGDE BERICHTEN. Het voormalig arsenaal te Bergen op Zoom, thans herbouwd tot eene kazerne voor (ien bataljon infanterie van vier compagnieen, is voltooid. Het nieuwe gebouw, dat nog deze week zal belrokken worden, is de fraaiste kazerne van ons land. De kosten hebben f 240,009 bedragen. Onder Steenbergen heeft. een felle brand gewoed. Een hooischuur met gehcel den oogst, benevens 21 stuks vee, werden een prooi der vlammen. Te Utrecht is een student die bellen j,moerde" op heeterdaad betrapt en aan de justitie overgeleverd. Een 4jarig zoontje van den heer S., wonende in de Rijswijksche straat te 's Hage heeft eene flesch met vitriool aan den mond gezet en aan de gevolgen overleden. De koopman S. K. uitSteenwijkerwold, kreeg gepas3eerden Dinsdag te Steenwijk op de paardenmarkt een slag van een paard tegen het voorhoofdhij overleed terstond. Te Apeldoorn is een man en vader van een gezin onverwachts door een koorts in het hoofd aangetast; hij ontsnapte uit zijn bed, spoedde zich naar het huis, waar hij dagelijks werkte, en bleef op enkele schrtdeu van daar plotseling dood. Te Stratum nabij Eind hoven is eene vrouw bij het putten van een emmer water voorover in den put gevallen en bij gebrek aan hulp verdronken. De stoom-chicoreifabiiek van den heer D. II. Schaar te Borculo, is toiaal afgebrand. Onder Tilburg is een man aangehouden, verdacht van de aanrandingen, die in den laatsten tijd onder de gemeente Udenhout en omstreken hebben plaats gehad. Uit Leer bericht men, dat een geemployeerde aan een stroopapierfabriek aldaar, gehuwd en vader van 5 kinderen, zich uit de voeten heeft gemaakt met achterlating van zijn gezin, doch medenemende de 22jarige dochter van zijn patroon, in 't bezit van f 9000 uit haar vaders kas. Te Straelen, is de groote'oouwhoeve van de weduwe Eikelpas afgebrand; al het huisraad, 5 koeien, 8 varkens en de geheele ingeoogste wintervoorraad gingen daarbij vetloren. Eene 7Oja- rige vrouw, die tot het huisgezin behoorde, vond haren dood in de vlammen. Te Hinsbek bij Venlo is de tira merman Wolters door een sluip- moordenaar van het leven beroofd. De vermoedelijke dader, zekere S. uit Crefath, bevindt zich in handen der justitie. Hij was nog slechts korten tijd in vrijheid, wegens een vroeger gepleegden moord. Een der zwaar gekwetsten bij het spoorwegongeluk te Herstal, een zekere Beaurieux, is in een hospitaal te Luik overleden. Het aautal der bij dit ongeval gedoodden bedraagt thans zeven. De gunstige resultaten, van het bij wijze van proef ingevoerde post—spaarbanksysteem door inbrenging van zeer kleine bedragen, heeft de Engelsche regeering er toe geuoopt deze inrichting over het geheele konink- rijk uit te breiden. In de beschrijving der Buurkerk te Utrecht bij Is. le Long komt het volgende bericht van een vruchtbaren echt voor: ,/Opmerkelijk is het, dat in den jare 1538, binnen deze kerk begraven is Albertus van Leeuwen, ridder, hebbende bij zijne htrisvrouw Maria Salm 24 kinderen, namelijk 12 zonen en 12 dochters. Hij heeft alle deze kinderen ook getrouwd gezienen aan ieder een deftig huis met eene jaarlijksche rente van f 300 ten huwelijk mede gegeven. Hij heeft met zijne kinderen, schoon- zonen, schoondochters en kindskindtren, ten getale van 284 zieien, aan tafel gezeten en zijne huisvrouw is kort na hem, namelijk in den jare 1540, ge- storven.'" In Arnhem schijnt iets gebeurd te zijn, dat na verloop van eenigen tijd bepaald weer op reke- ning van Kampen zal worden gesteld. In de zaal van het nieuwe Cafe—Central zou de bouwmeester namelijk een schoorsteen vergeten hebben, zcodat de kachelpijpen thans haar weg door de rnildge- kleurde zoldering vinden, waardoor het aanzien der zaal veel verloren heeft. Een jongeling van St. Ghislain had te Btrgen een ouden verroesten revolver gekocht. In het station te St. Ghislain toonde hij het wapen aan een zijner vrienden en verzocht hem den haan over te trekken. Zijn vriend deed dit, htt schot ging af en de jongeling werd in de voile borst door een kogel getroffen. De toestand van den gekwetste is zeer bedenkelijk; de geneesheeren hebben tot nu toe den kogel niet uit de wond kunnen halen. Voor eenige dagen verraste een inwoner van Berlijn zijne echtgenoote op haar geboortedag met de polis eene.r levensverzekeringsmaatschappij, waar hij zich voor 6000 marken had laten verzekeren. De vrouw schertste over dit zonderlinge geschenk en drukte den wensch uit, dat zij nooit de waarde van dat geschenk zou leeren kennen, waarna beiden den dag in de opgewekste stemming doorbrachten. Den volgenden dag vond de vrouw haar man dood in bed liggen; de doetnren constate erf en eene beroertegeen zweem van vermoeden op een zelf- moord kon bij hen upkomen. Onlangs bestelde een rijk grondbezitter te San Eraneisco uit Florence een kopie van de Venus van Millo, aan welk betid, dat zich in het Louvre te Parijs bevindt, zooals men weet, de armen ont- breken. De kunstkenner scheen het echter niet te weten en deed bij ontvangst van het betid der Central Pacific spoorwegmaatschappij een proces aan, wegens het beschadigen van een kunstwerk! En het mooist van de zaak is, dat hij het proces won en de jury hem een vrij aanzienlijke schade- vergoeding toekende. 's Gravenhage, 12 November. Tweede Kamer. Op verzoek van den Minister van Waterstaat enz. is de beraadslaging over de IJkwet uitgesteld, daar hij machtiging des Konings zal verzoeken tot in- trekking van het ontwerp. Het ontwerp op den zout—accijns, is na lang- durige beraadslaging aangenomen met 47 tegen ,13 stem men. Maandag a. s. discussie over de Indische bijdrage. Aanbesteding. Op Vrijdag, 19 November 1880, des voormid- dags ten 10 ure, aan het gebouw van het Pro- vinciaal Bestuur te Middelburg, van Het bestraten met Quenastkeien van de losplaats in de binnenhaven te Wemeldinge. (Raming f 1537). Deze aanbesteding zal geschieden volgtns 441 der Algemeene Voorschriften. Van 9 tot en met 11 Nov. zijn in deze haven bin- nengekomen, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen: 10 Nov. Er.g. stoomb. Jutland, kap. Viveash, van Londen met stukg. Eng. 3toomb. Zingari, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Ironopolis, kap. Dempster, van Brugge ledig. 11 Nov. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Wricht, van Goole I met stukg. Van 9 tot en met 11 Nov. zijn uit deze haven ver- trokken, komende van Gent, de volgende zeeschepen als: 1 9 Nov. Eng. stcomb. Roll Call, kap. Eadingtor, naar Hull met stukg. 10 Nov. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Borneo, kap. Spink, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. 11 Nov. Duitsche bark Paladin, kap. Giese, op avon- tuur met ballast. Eng. schooner Mary, kap. Maclaren, naar Londen met aardappelen. Noordsche schooner Ilanna, kap. Kristensen, naar Christiausund met dak- IZieetijtlingen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2