No. 1617, Zaterdae 13 November 1880 20e Jaargan^. AI g e m o e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND abonnement. Ter Neuzen, 12 November. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-recktbank te Middelburg. TEH Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Door bet geheele Rijk 1,10. Door geteel Belgie f 1,40. Men abouneert zicti bij *l!e Boekhandelaars, Poatdirec- teuren en Brieven'uushouders. ADVERTENT IB Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0.1O (Irootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendei uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nauiMdng BRIE uren. Bit blad v«r*<-hijnl IHnstdajt- en ~THjd^gavond blj R. ft. P O W T te Ter Neazen. T^olitiel* Overzieiit, In Frankrijk heeft de uitvoering der decreten van 29 Maart, op enkele op zich zelf staande ge- vallen na, haar beslag gekregen. Er zijn 260 kloosters gesloten. Vele monniken zijn naar het buitenland uitgeweken. De tooneelen, die zich te Parijs bij de ontruiming voordeden, waren nagenoeg overal van dcnzelfden aard, doch de regeering trad strenger op dan in de departementen en had be- volen elk, die zich verzetle, in hechtenis te doen nemen. Dit lot trof veel hooggeplaatste personen, die zich in de kloosters bevonden. Over 't alge- meen kan men zeggen, dat de zaak kaltner afliep, dan men verwacht had; de brandspuiten, die de politie bij de hand had, om de menigte uiteen te drijven en de patrouilles, die de straten doorkruisten, bleken voldoende, om het volk in bedwang te houden. De Eransche Ministers hebben zichzelven een leelijken streep door de rekening gehaald. Toem jl. Dinsdag de zitting der Kamers heropend werd, brachten zij eene boodschap te voorschijn, gesteld in eene taal, welke zou doen gelooven, dat zij de alles machtigen waren. Weinig zou men toen gedacbt hebben, dat zij, misschien een half uur later zulk een slag in het aangezicht zouden out.- vangen hebben, dat de eer hnn gebood, ontslag te nemen. En toch was dit het geval. Nadat de boodschap bij raonde van Jules Eerrywas uitgesproken, moest de orde der werkzaambeden worden vastgesteld. De regeering verlangde, dat de wet op het lager onderwijs het eerst zou worden behandeld, doch de Kamer besliste met 200 tegen 166 stemmen, dat de wet op de rechterlijke organisatie de prioriteit moest hebben. Na hunne pas afgelegde verklaring, meenden de Ministers, in dat besluit een bewijs te zien, dat zij op de noodige medewerking der Kamer niet konden rekenen en besloten, aan den president der republiek hun ont slag te vragen, Deze verzocht hun, zich nog te bedenken. Een geheel ander schouwspel leverde de opening der Kamers in Belgie op. Met eenpange geest- drift door alle partijen begroet, las de Koning de troonrede voor, die, in gematigden toon gesteld, een voortgaan op den weg, door het liberale kabinet ingeslagen, beloofde. Daar bestaat bij de meerder- heid genoeg politick inzicht en zelfverloochening, om haren leiders het regeeren niet onmogelijk te maken. In Rusland heeft eene gelieele hervorming der regeering plaats gehad. Walujeff is benoeind tot boofd van het staatsministerie en Loris Melikoll tot hoofd van het kabinetsministerie. Abaza treedt op als hoofd van het oeconomisch departement. Onderdeelen daarvan zijn bet ministerie van handel met Greigb en het ministerie van financien met Bunge aan het hoofd. De overige departementen zijn onder de reeds fungeerende Ministers verdeeld. Volgens particuliere berichten moet de toestand van den Czaar hopeloos zijn en verwacht men elk oogenblik hef instellen van een regentschap. Op raad van de geneesheercn zal de Czaar 15 dezer weder uit Livadia in de hoofdstad terugkeeren. China zet zijne oorlogstoebereidselen op de Rus- sische grens bij Kuldsja met kracht door. loch gelooft men, dat het niet tot vijandelijkheden zal komen. De uitslag der verkiezingen in de Vereenigde Staten van Noord—Amerika blijkt, nog gunstiger voor de republikeinen uitgevallen te zijn, dan de tot dusver ontvangen berichten schenen aan te duiden. Garfield kon in 20 staten op 219 stemmen rekenen, terwijl Hancock er in 18 slechts 150 behalen kon. Ongunstig is echter 't resultaat, dat de speculanten in Amerikaansche spoorwegwaarden tegen verwachting van de overwinnina der republi- kemscbe partij hebben verkregem Tot het laatst werklen arbitrageanten en speculanten, geldbeleggers I en daghandelaars nog om 't hardst, om de reeds zoo sterk opgeschroefde prijzen nog verder in de hoosfte te werken. Nauwehjks was de overwinning beshst, of de prijzen kregen een geweldigen knak. Wat bet einde van deze spueulatiewoede zal zijn, zal de tijd moeten leeren, maar wat de speculanten vpel in aanmerking mogen nemen, is de omstandig- licid, waarop reeds herhaab'elijk door de financieele verslaggevers de aandacht is gevestigdbet kolos- sale bed lag dtzer fondsen, waarop prolongatie is gesloten. Men verlieze den crisis van 1873 niet te eenenmale uit. 't oog. Op de paarden— en veemarkt van jl. Woensdag waren aangevoerd: 11 paarden, 56 stuks rundvee, 70 schapen en 9 varkens. De ban del was vrij geanimeerd. De navolgende premien werden uitgereikt: aan L. Dees te Ter Neuzen, voor het schoonste ruin- paard (le premie), het schoonste veulen (le premie), het schoonste stuk rundvee, uit het voormalig 5e district (2e premie), de beste baatgevende of kalf- dragende koe (le en 2e premie), het schoonste rund (2e premie) en het grootste getal rundvee; aan D. van Dixhoorn te Hoek, voor het schoonste ruinpaard (2e premie); aan P. Moes te Ter Neuzen, voor het schoonste merriepaard en het schoonste jonzpaard (beide le premien); aan J. Verhage te Ellewoutsdijk voor het schoonste merriepaard en het schoonste stuk rundvee van buiten dit district (beide 2e premien); aan P. de Feijter te Ter Neuzen, voor het schoonste jongpaard (2e premie); aan Jan Dieleman Az. te Ter Neuzen, voor het grootste getal paarden en eerste premie voor het schoonste stuk rundvee uit dit district aangevQerd; aan E.J. Levie te Ter Neuzen, voor het schoonste stuk rund vee van buiten dit district aangevoerd (le premie); aan J. P. Scheele te Ter Neuzen, voor het schoonste rund (le premie) en voor het grootste getal schapen en aan W. Wingerden te Hulst voor het grootste getal varkens. De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bepaald, dat de verkiezing van een lid der Provinciate Staten, ter vervanging van den heer Mr. J. Snijder, die zijn ontslag heeft srenomen, in het hoofddistrict Middelburg zal plaats hebben op Dinsdag 30 No vember 1880 en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 14 December daaraanvolgende. Aan het op 2, 4 en 9 November 11. aan het centraalbureau der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, gehouden examen voor de betrekking van leerling-conducteur en leerling teligraphist, namen 76 kandidaten deel. Van dezen heeft o. m. aan de voorwaarden van examen voldaan, de heer J. Vleugels te Biervliet. He Minister van Finantien heeft vastgesteld het plan der 305e staatsloterij, welke zal bestaan uit 21,000 lolen, 10,500 prijzen en 2 premien. De collecte dier loterij wordt geopend op 6 en gesloten op 18 December a. s. De trekking begint 3 Januari en eindigt op 26 Maart 1881. De Haagsche petroleuse, A. S. v. d. M. wed. B. H., die op 13 Juli jl. haar echtgenoot, ter wijl deze zich in beschonken toestand had te slapen gelegd, met petroleum overgoot en in brand stak, tengevolge waarvan hij op 23 Juli d.a. v. aan de bekomen brandwonden overleed, stond gisteren voor het gereclitshof, Kamer van Crim. Zaken terecbt. Zij bekende de feiten wel bedreven, maar de gevolgen daarvan niet berekend te hebben. Aanhoudende dronkenschap van haar man, had er haar, volgens haar bewering, in een vlaag van zins- verbijstering toe gebracbt. Zij ontkende ten eenen male bet plan gebad te hebben hem te dooden. Adv.—gen. Mr. Gregory achtte het wettig en over- tuigend bewijs voldoende geleverd, wees op het ernstige en afschuwelijke van deze daad en requi- reerde 15 jaren tuchthuisstraf. Mr. G. A. P. Bax trachtte aan te toonen, dat de bekentenis van de vrouw door geen enkel wettig bewijs werd gestaafd en concludeerde mitsdien tot vrijspraak. De uitspraak is op a, s. Donderdag bepaald. De rechtbank heeft in hare zitiing van 9 November de volgende vonnissen uitgesproken: D. J., arbeider te Boschkapelle, is wegens monde- linge bedreiging met doodslag onder voorwaarde ver- oordeeld tot eene gevangenisstraf van 8 dagen. J. D., werkman te Sluiskil, is wegens feitelijk ver- grijp tegen de zeden door er zijn werk van te maken om de ongebondenheid of onzedelijkheid van jonge lieden beneden den ouderdom van 21 jaar optewekken tegen twee personen gepleegd, veroord. tot eene ge vangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan van 6 maanden en 2 geldboeten van 25 voor iedere boete, met subsidiaire gevangenisstraf in eenzame op sluiting te ondergaan van 3 dagen voor iedere boete en in de kosten der procedure. Landbouwberichten, Men meldt ons, dat de afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche maatschappij van landbouw, die in 1881 aan de beurt is de 3jaarlijksche groote ten- toonstelling in baar midden te houden, daarvoor als plaats de stad Goes aangewezen heeft en dat de daar te houden tentoonstelling zich speciaal op het gebied der verbe.terde zuivelbereiding zal be- wegen, op destijds gedaan voorstel der genoemde afdeeling. Tenemde de verbeterde zuivelbereiding volgens het systeem S wart z aanschouwelijk voor te stellen, zal eene volledige verzameling van al de daartoe noodige werktuigen, als b. v. de Holsteinsche karn, kneedmachine, koelbakken, koelvaten, ijsbussen, kaaspersen enz. door de maatschappij aangekocht worden en gedurende den geheelen duur der ten toonstelling zal daar boter en kaas worden gemaakt, zoowel uit zoeten als zuren room, terwijl tevens

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1