Wet tier brieveiiail naar Oost-Me. BUITENLAND. land hebben aangericht, blijkt bet best uit bet wekelijksch overzicht der schipbreuken. In de jongste acbt dagen werden 186 Britsche en buiten- landsche zeerampen, waaronder 161 onder de Brit sche kust, gemeld, een aantal dat tot dusver in een week nooit of zeer zelden werd bereikt. Het gezamenlijk aantal onselukken in het loopende jaar bedraagt thans 1223, of een vermindering van 96 in vergelijking met hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De geraamde waarde van de verongelukte goederen en vergane schepen bedraagt 48 millioeu gulden, waaronder 36 millioen Britsch eigendom. POSTER IJ EN. Vi& Napels, (Fransche mail) 12 Nov. 7,30's avonds. Vi5 Napels, (Maatsch. Nederl.) 15 Nov. 7,30's av. Vi& Brindisi, 18 Nov. 7,30 's avonds. Vi5 Amsterdam, 19 Nov. 5,50 's avonds. De Pransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbouwberichten. Ter Neuzen, 9 November. Bij de tentoonstelling in den wedstrijd van duiven, kippen en konijnen, in de vorige maand te Willebroeck gehouden, is door den heer F. de Buck, stations- chef alhier, de tweede prijs beha'ald, bestaande in eene bronzen medaille en 10 franc, voor de schoonste inzending van vreemde kippen. (Houdanras.) Van 3 tot 30 Oct. jl. zijn evenals in het vorige tijdvak van vier weken geene ambtsberichten omtrent het voorkomen van gevallen van long- ziekte onder het rundvee ingekomen. Op de vee- en zuiveltentoonstelling te Londen zijn door Nederlandsche inzenders behaald, voor vee 6 prijzen en 3 aanbevelingenvoor kaas11 prijzen en 3 aanbevelingen, en voor boter: 21 prijzen en 3 aanbevelingen, terwijl wij, zooals men weet, ook de beide eenige melkprijzen en een aanbeveling behaalden. A1 de geexposeerde boter en kaas is verkocht en 29 van de 37 stuks vee. Zooals men weet, zullen de twee paviljoens van het tentoonstellingsgebouw te Brussel blijven bestaan en gebruikt worden voor een museum. Wat de aanhoorigheden betreft, men is het daarom- trent nog niet eens. Eene commissie is benoemd om te beslissen wat men zal moeten afbreken en wat men raoet behouden, in het vooruitzicht van andere tentoonstellingen en vooral van de ontworpen wereldtentoonstelling. De meeste belasting in Pruisen betalen de heeren Rothschild te Frankfort woonachtig. Zij zijn aangeslagen naar een inkomen van 2,400,000 mark 'sjaars. Op hen volgt de beer Krupp, die aan belasting betaalt 59,000 mark, berekend naar een inkomen 'sjaars van 2,040,000 mark. Een in- woner van Berlijn, die 32,000 mark belasting betaalde, is verhoogd tot 45,000 mark, dat een inkomen vertegenwoordigt van 1£ millioen mark. Honderd negen en veertig aangeslagenen worden berekend een jaarlijksch inkomen te hebben van meer dan 168,000 mark, waarvan er o. a. 64 te Berlijn wonen. Naar het schijnt gaat men te Petersburg een strengen winter tegemoet. Sedert 31 October is de Newa dicht gevrcren en heerscht er eene koude van 8° R. Drie dagen lang was de stroom met drijfijs bedekt, 't welk zich den laatsten der vorige maand vastzette en den Spiegel der Newa in een reusachtige ijsvlakte veranderde. Sedert een week rijdt men te Petersburg op schaatsen. De Provinciale Landdag van Hannover heeft besloten om de stokslagen als disciplinaire straf in het Provinciale werkhuis weder in te voeren. In 1872 was die straf afgeschaft; vdor dien tijd schijnt het zelfs gewoonte geweest te zijn om ieder, die in het werkhuis was, bij zijn komen en gaan een dracht slagen te geven. Na 1872 was de bevolking van het werkhuis sterk toegenomen en men wachtte nu veel heil van het herstel der vroegere toestanden. Het baatte niet, of de minder- heid in den Landdag al wees op de verschillende oorzaken, die tot de vermeerdering der landlooperij, gelijk der misdaden, in de laatste jaren hadden bijgedragen; of zij betoogde, dat die vermeerdering met het verdwijnen der bedoelde oorzaken zou ophouden, en de nadeelen van het oude stelsel in het licht stelde. De meerderheid was nu eenmaal van een ander gevoelen en zal bet thans met de stokslagen beproeven. Voor de Vereenigde Staten worden te Holyoke in Massachusetts de briefkaarten vervaardigd. In de fabriek, waar die gemaakt worden, zijn voort- durend 40 menschen en drie persen daarmee bezig. Elken dag worden er ongeveer een millipen kaarten gedrukt. Dat dit getal niet overdreven is, blijkt uit het feit, dat er verleden jaar 246,063,060 briefkaarten zijn gebruikt, terwijl de regeering altijd ongeveer 25 millioen kaarten in reserve heeft. De fabrikage van postpapier is sedert belangrijk ver- minderd, jaarlijks wel met een waarde van 12 of 15 millioen dollars. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de heeren Boers en Lebaique, concessionarissen voor den tramway van Breskens, Maldegem viaOost- burg, is door den gemeenteraad van laatstgenoemde plaats een subsidie verleend van f 500 voor tien jaren. De kantonrechter te Sneek heeft de 67 IJsbrech- tumers en 55 Gauwers beklaagd van te lang in de herberg te hebben gezeten, alien vrijgesproken. Bij de strandvonderij te Scheveningen zijn uit zee aangebracht 1 scheepsroeiboot en een groot aantal Praiische haringnetten, breils of tonnetjes, 3 jools en meer dan duizend meters reeptouwen. Te Warfum is een boerenknecht, die leed aan vallende ziekte, levenloos uit eene sloot opgehaald. Een 70jarig man uit Jubega is in heohtenis genomen, die te Terwispel en te Kortezwaag schapen uit de weide had gestolen. Hij heeft zijn misdaad bekend. Door Andr. Minderhout is aan het strand van Vrouwepolder gevonden het lijk van een kind, hoogstwaarschijnlijk 8 k 10 maanden oud. Voort- durend komen voorwerpen van allerlei aard daar aandrijven. Vier matrozen van het wachtschip te Helder zijn ait den dienst weggejaagd. Voor nog eenige onverbeterlijken is mede verwijdering aange- vraagd. Een Groningsch gemeentebestuur heeft aan den aannemer van een werk f 300 premie aangeboden, als hij dan uitsluitend arbeiders uit de gemeente zou gebruiken, en dit op grond van gebrek aan werk aldaar. Het getal personen dat jaarlijks door den bliksem gedood wordt is grooter dan men zoo oogenschijnlijk zou meenen. Yolgens een statistiek in een Duitsch blad voor- komende bedroeg dat getal alleen in Pruisen in de laatste acht jaren van 79 tot 140 per jaar en in die acht jaren te zamen 818 personen. In de maanden Juli, Augustus en September zijn in de Vereenigde Staten 154832 landverhuizers aange- komen, tegen 68651 in denzelfden tijd van ver leden jaar. Er hebben te Parijs in de eerste helft van dit jaar 1150 branden plaats gehad, waar van 113 van grooten omvang. De schade bedraagt niet minder dan 5,947,438 franc. In Niirnberg is een praktisch middel gevonden om de sleepen aan de japonnen der dames wat in te korten. De politie heeft bepaald dat ieder die moedwillig stof ver- oorzaakt met een geldboete gestraft zal worden. Het plan is beraamd om te Phymouth een stand- beeld op te richten voor sir Francis Drake. Den 3 November was het 300 jaren geleden, dat Drake van zijn reis om de wereld ter reede van Phymouth terugkeerde. Sir Thomas Bouch, de bouwmeester van de ingestorte Taybrug, is dezer dagen over- lede.n. Naar men zegt, stierf hij van verdriet over den ondergang van zijn werk. Een ont- zaglijke brand heeft verschrikkelijke verwoestingen aangericht te Omsk, in Siberie. Het vuur ver- nielde veertien dorpen, 27 tenten van Kuglis, 75 huizen en 200,000 hooibergen, 26 personen werden ernstig gewond en 12 verloren het leven. Frank- rijk's bevolking bedraagt naar de laatste telling 38,102,801; daarvan zijn 37,387,703 Katholieken, 80,117 Lutherschen, 467,531 Hervormden. Andere protestantsche gezindten 33,119, Israelieten 49,339. Nog van andere belijdenissen 3071, enzonderbe- lijdenis 81,921. Uit Bergen op Zoom wordt onder dagteekening van 6 November aan het Hbl. geschreven: Gis- terenavond werd ,/tot finale sluiting der kermis" alhier (die echter reeds verleden Zondag was afge- loopen) door al de werkende leden van het paardenspel der heeren Blanus en Dassie, dat bier is blijven staan, eene groote en laatste voorstelling gegeven, onder mededeeling dat na afloop daarvan een 7jarig vos-merriepaard zou worden verloot. Aan elken bezoeker, onverschillig van welken rang, werd tegen betaling van den gewonen prijs een vrij (kosteloosi lot ter hand gesteld. Men ziet, hieruit dat een kunstrijder somtijds zeer zware toeren rnoet ver- richten omEnfin, na afloop der voorstelling die door een nogal talrijk publiek werd bijgewoond, ving de verloting aan in tegen woordight id van met de richtige trekking belaste twee agenten van politie. Nadat een groot aantal nieten waren uitgekomen, kwam no. 63 als prijs voor het paard. Dat nummer was ten deel gevallen aan M. E., hovenier alhier, wien onder luid gejubel door al de toeschouwers geluk werd gewenscht. Doch de verloters weigerden den prijs af te leveren, omdat op het lot, waarop ,/prijs voor het paard" stond, ook tevens no. 58 was gezet, welk nummer niet te vinden was. De zaak is nu in handen dei; politie. Te Oud-Beierland had op de kermis een hevige vechtpartii plaats. Eenige muzikanten moesten spelen in een paardenspel en werden na bezetten tijd uit een koffiehuis verwijderd; zij kwamen echter terug en sloegen de ruiteu stuk. De kastelein, die de hulp der politie wilde inroepen, werd door hen aangegrepen en kreeg eenige messteken over het hoofd, en een ander, die hem behulpzaam was, werd mede in den hals verwond. Twee di-r daders zijn gearresteerd en gevankelijk naar Dordrecht vervoerd. Voor ongeveer drie weken vertoefde te Win- schoten 's nachts in eene slaapstee een jeugdige vrouw met twee kinderen, van welke het jongste 4 5 5 en het oudste 18 maanden oud scheen te zijn. Zij gaf op genaamd te zijn Pieternella Nuf- verlies, oud 22 jaren, geboren te Cadzaud, provincie Zetland, en was in het bezit van een gedrukt biljet, afgegeven te Lemmer den 15 Sept. jl. door den heer S. D. Landmeter, secretaris—boekhouder van het algemeen armbestuur aldaar waarin den kapitein der Groninger boot verzocht wordt voor rekening van dat armbestuur overtocht te verleenen naar Sloten aan Abraham Boekhout met vrouw en twee kinderen. Bedoelde vrouw heeft in den vroegen morgen de slaapstee met haar jongste kind heimelijk verlaten, met achteriating van het oudste, en heeft sedert niets meer van zich laten hooren. Dat melk een uitstekend middel is om pe- troleumvlammen te blusschen, is weder te Bergen op Zoom gebleken. Aldaar ontstond Maandagavond op de kermis brand in een wafelkraam, doordien, tengevolge van het hossen van eenige kermisgasten een kroon met petroleumlampen naar beneden stortte. Door melk op de vlamraen te storten, wist men den brand tot het inwendige der kraam te beperken. Een gepensioneerd militair begaf zich onlangs bij een tapper te Amsterdam en vroeg hem on geveer f 120 ter leen op eene attestatie de vita. Het stuk was behoorlijk in orde en de ex-militair ontving de som. De tapper ging met het stuk naar den betaalmeester, die het stuk inhield, daar op eene andere attestatie het bedrag reeds was afbetaald. Het bleek dat de militair zich naar eene naburige gemeente had laten overschrijven en daar van den burgemeester eene attestatie had ontvangen, waarop die som was uitbetaald aan een ander persoon, die deze attestatie in handen had. Om weder aan geld te komen, liet de man zich naar Amsterdam overschrijven en hier kreeg hij wederom eene attestatie, waarmede de tapper werd opgelicht. De oplichter is in handen der justitie. Uit Venlo meldt men: Daar het winter- koren in de omstreken van Mheer steeds verwoest en afgeknaagd werd kwam men op het denkbeeld een klopjacht te houden. Aan dat voornemen werd gevolg gegeven, en niet minder dan 750 stuks hazen en konijnen werden daarbij buit gemaakt. Niettemin blijft hun aantal nog zeer groot, tot groote schade voor de boeren, daar die dieren het vooral geraunt hebben op de winterrogge en tarwe. Aan boord van het brikschip Ftdicitd, dat te Nieuwediep met averij werd binnengesleept, bevond zich ook een matroos, die zelf uit Nieuwediep af- komstig was, en nu, na eene afwezigheid van ruim twintig jaren, waarin hij alle oorden der wereld had

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2