BUITENLAND. heeft den genialen uitvinder zijn brief c. a. onbe- antwoord teruggezonden. Yoor de rechtbank te Heerenveen is deze week de zaak van den ontslagen notaris J. T. de Haan uit Wolvega behandeld. De eisch van het 0. M. is 9 maanden celstraf en 3 geldboeten d f 12,50. Een talrijk publiek woonde de zitting bij, die tot in den avond voortduurde. Woensdagavond heeft op den LuikLim- burgschen spoorweg nabij het station Herstal een groot ongeval plaats gehad. De laatste personentrein van Luik naar Hasselt is in botsing gekomen met een rangeertrein. De machinist en twee kondukteurs alsmede drie reizigers van den personentrein werden gedood, terwijl nog een achttal personen min of meer ernstige kwetsuren bekwamen. Lnndbouwberichten, Gedurende de verleden week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten in Belgie als volgt: Ossen 77 centirnen tot fr. 1,04, stieren, koeien en runders 66 tot 88 centirnen en kalveren 80 centirnen tot fr. 1,26; opslag een centiem per kilo. Velte varkens standhoudend aan fr. 1,13 tot fr. 1,28 per kilo levend gewicht. Hoewel er veel vraag voor Frankrijk en Engeland was naar vlas is de prijs staande geblevende middenprijs was fr. 5 per drie kilo. Gedurende Augustus werden niet minder dan ruim dertien millioen bushels graan uit de haven van New-York verzonden. Oin deze hoeveelheid graan over den Oceaan te voeren, had men 325 schepen noodig, bestaande uit 116 stoomschepen, 24 groote zeilschepen, 144 barken en 11 brikken. In de volgeude maand zouden waarschijnlijk vijftien millioen bushels verseheept worden. De Belgische nationale tentoonstelling is jl. Maandag te 5 uur des avonds gesloten. Alleen zullen nog toegelaten worden de agenten en werk- lieden, voorzien van dienstkaarten. Met de ont- ruiming van het gebouw is reeds een begin gemaakt-. Het aantal entrees a 1 fr. bedraagt van af 15 Juni tot Zondag 24 October 1,236,504. LI. Maandag heeft het Hof van cassatie te Brussel uitspraak gedaan in het beroep door den bekcnden speculant Simon Philippart, aangeteekend tegen het arrest van het Hof van appel, dd. 24 Juli 11. het vonnis bekrachtigende, waarbij hij wegens eenvoudige bankbreuk tot een half jaar gevange- nisstraf werd vtroordeeld. Het beroep is verwor- pen en daarmede het den 4 November 1878 begonnen proces geeindigd. Bij notarieele akte, dd. 14 Oct. 1880 is de vennootschap „Rotschild Freres", welke haar zetel te Parijs heeft en op 30 September ophield te be- staan, vernieuwd tot 30 Sept. 1905. Het gemeen- schappelijk kapitaal is bepaald op vijftig millioen francs, waartoe elk der volgende vennooten een derde bijdraagt,: baron Mayer Alphonse James, rue Floret,in baron Gustave Samuel James, avenue Marigny en baron Edmond James, rue Laffitte, alien te Parijs. De registratiekosten dezer akte bedroegen het burger- lijk kapitaaltje van 62,500 francs. De twee luchtballons, wier wedstrijd was uitgesteld, zijn in het Crystal Palace te Londen opgelaten. Er waren ongeveer duizend toeschouwers bijeen. Negen minuten over drieen gingen de twee mededingers op. Beide ballons namen drie personen mede. De Fransche ballon kwam te 5,15 op Bedhampton Grounds, een eilandje bij Portsmouth, neder. De Engelsche eenige minuten later op de kust, niet ver van Havant. De grootste hoogte, die de Fransche bereikt had, was 1100 meters. Beide hebben zoo goed voldaan dat de ballon- maatschappij in verlegenheid is, wie van beide als overwinnaar aan te wijzen. Vooral op wettnschappelijk gebied moet de op- stijging belangrijke resultaten hebben opgeleverd. Een ontzettend ongeluk heeft tusschen Dort mund en Courl op de Koln-Mindener Eisenbahn plaats gehad. De trein die om 5 uur 23 min. 's namiddags van Dortmund naar Minden moet vertrekken, ging den 21 dezer met eeue vertraging van een half uur op weg. Dicht bij Courl be- merkten de passagiers een korten schok, daarna een vrij sterk sleepen een krnchtig heen en weer schudden en toen werd de trein tot staan gebracht. De locomotief was van de rails geworpen en had de overige wagens medegesleept. Verscheidene wagens, waaronder een der 3e klasse, werden geheel verbrijzeld en onder het puin kreunden en kermder, de gewonden. Van Dortmund kwam ongeveer anderhalf uur later een hulptrein met zes genees- heeren. Naar men opgeeft, bleveu vier personen op de plaats dood, waaronder de machinist Carl Dickmann uit Dortmund. Het aantal gewonden bedroeg 26, die 's avonds laat met draagbaren naar Dortmund overgebracht werden. De bedelarij en landlooperij neemt in Duitsch- l.ind op zoodamge wijze toe, dat de regeering er in den laatsten tijd hare bizondere aandacht aan heeft gewijd. Een onderzoek is ingesteld naar den omvang van het kwaad en de oorzaken welke er aan ten grondslag liggen. Natuurlijk heeft men ook ten opzichte van de dronkenschap en de working der daartegen bestaande wetten leerrijke onder- vinding opgedaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit all s dienen tot basis voor eeii nieuwe wettelijke regeling dezer kwestie. De feestcommissie uit den gemeenteraad van Weenen heeft, ter gelegenheid van het huwelijk van den aartshertog Rudolf met de Belgische Prinses Stefsnie op 15 Februari a. s. de volgende voorstellen aan den Raad gedaan Begroeting der bruid aan het station der West- bahn op 11 Februari door den burgemeester aan het hoofd <ener deputatie uit den Raad; aanbie- ding van een adres van gelukwensching; vervaar- diging eerier groote gelegenheids-medaille, die in zilver den kroonprins en in goud den keizer zal worden aangeboden, terwijl zij in brons verkrijgbaar gesteld zal worden; bij den feestelijken intocht van het bruidspaar van Schdnbrunn naar den Hofburg, op 14 Februari versiering van den weg en opricbting van een triomfboog; uitnoodiging aan het bruidspaar en de keizerlijke en koninklijke bloedverwanten tot bijwoning van een gala-bal, den 12 Februari in de hof—opera door de stad te geven; algemeene illurninatie op den avond van 14 Februari; koste- looze voorstelling in de sc'nouwburgen op nader te bepalen dagen; den naam der hooge bruid te geven aan een nieuw te bouwen brug of aan te leggeu straat; en eindelijk bewilliging van een crediet van 100,000 fl. ter bestrijding der kosten. GEMENGDE BERICHTiN7 Te Middelburg heeft zich eene schaakvereeniging gevestigd, onder voorzitterschap van den heer P. W. van de Kamer aldaar. Een met zijn vaar- tuig te Hansweert liggende scliipper, die naar men zegt, soms met wel bij het hoofd is, wilde zijne wederhelft over boord werpen, waarin hij gelukkig nog bijtijds werd verhinderd. Een elfjarig meisje te Bergen op Zoom, die bezig was na het middageten de borden te wasschen, liet bij ongeluk een stapel borden uit de hand glijden, en ontstelde hierover zoo hevig, dat zij onmiddelijk spraieleos werd en nog dienzelfden avond overleed. Te Staphorst zijn vier huizen met al het geoogste eenprooider vlammen geworden, alsook de inboedels, 2 paarden 4 koeien en eenige varkens. Een deel van het verbrande was hoog verzekerd. De aanleiding is niet bekend. Het 8jarig dochtertje van den water- molenaar B. van V. te Aarlanderveen, kwam te dicht bij de wieken, toen de molen in gang was, met het ongelukkig gevolg, dat zij aan den slaap werd getroffen en onmiddelijk dood was. Aart. ten Have, oud 63, en Hendrikje Westerink, oud 79 jaren, beiden gealimenteerden in het Godshuis, genaamd „het Feitheuhof," te Elburg, zijn in onder- trouw opgenomen. In de suikerfabriek St. Antonie onder Oud—Gastel moet een jongen, bezig zijnde met het smeren van een drijfriem, zoodanig zijn gegrepen, dat hem het hoofd van het lichaam werd gescheiden. Te Vollenhove werden des nachts bij zekeren H. Voerman de glazen ingeworpen. Toen de man danrop buiten kwam, werd hij zoo danig afgeranseld, dat hij er wellicht het leven bij zal inschieten- Men is de schuldigen op het spoor. De stationschef E. M. te Baarn is de vorige week met twee dagen verlof van daar gegaan, doch nog niet teruggekeerd. Op de Zuiderzee is gezonken, nabij Zurich, (gemeente Wonseradeel) een tjalkschip, dat te Workum tehuis behoorde. Schipner De Haas verdronk; zijn 12jnrig zoontje I en knecht hebben zich nog in een bootje gered. De werkheden in de steenkolenmijnen van Denain hebben het werk gestaakt. Zij zijn ongeveer 2000 in getal; totnogtoe hadden geen wanordelijk- heden plaats. Te Vieux-Conde verwachte men eveneens een werkstaking. Te Bordeaux hebben de timmerlieden eveneens strike gemaakt. Ge durende het laatste dienstjaar werden in Engeland ongeveer 22000 brieven, waarvan 1100 een waarde van f 48000 bevatten, zonder adressen in de bussen gevonden. Meer dan 72000 postzegels werden los gevonden en 27000 artikelen van verschillenden aard waren losgeraakt uit de omslagen. Uit Metz wordt bericht dat de Moezel derwijze is gestegen dat de hoogste waterstand van Januari 1880 bijna weder is bereikt. De eilanden Lympho- rien en Chambliere zijn overstroomd. Van de bovenrivier meldt men val, doch bet beneden- Moezelgebied wordt met zware overstroomingen bedreigd. Iemand heeft berekend dat in de laatste vijftig jaren in Engeland niet minder dan 2,712 millioen ponden, zegge 56,544 millioen guldens aan alcohol—houdende dranken besteed zijn, dit is door elkaar zoowat dertig gulden per jaar voor elken inwoner klein en groot. De Vesuvius krijgt meer en meer een dre;gend aanzien. Er vloeien kleine lavastroomen langs de westelijk berghelling. Een Friesch schipper, met zijn vaartuig in de haven te Bergen—op-Zoom liggende, heeft in een oogenbhk van woede zijn dochtertje van 9 jaar o'er boord willen werpen. De kleuren van het kind bleven evenwel aan een liaak hangen, waar- door het een en ander gelukte het meisje uit de handen van den ontaarden vader te redden. Hierop sprang de vader zelf te water en werd slechts met moeite gered. De justitie heeft /zich met de zaak ingelaten. Te Jutphaas bij Utrecht had dezer dagen een verkooping van curiositeiten en antiquiteiten plaats. Ten be wijze van de groote waarde dezer collectie zij vermeld, dat een Saksisch tafelservies den buitengewonen prijs opbracht van f 4000. Een prachtig Fransch porseleinen (Sevres) dejeuner, bestaande uit 5 stuks, een landschap voorstellende, dat op de verkooping voor f 120 werd tcegewezen, werd later onder de kooplieden voor f 1800 verkocht. Eenige ,/dames" uit het bordeel van P. v. B. te 's Hertogenbosch, waaronder ook diens echt- genoote, die onlangs met geweld een boertje eenig geld hadden ontrukt, zullen deze daad zuur boeten. Het gerechtshof toch heeft twee hunner veroor- deeld tot 45 dagen eel en f 8 boete, een derde tot 1£ jaar en een vierde tot 2 jaar celstraf. De twee eersten alleen wegens moedwillige mishan- deling; de laatsten tevens wegens diefstal met geweldpleging. Ten huize van den burgemeester van Maastricht j vervoegde zich in den avond van 23 dezer te 6 uur een persoon, die e.en brief overgaf waarop hij over eenige uren antwoord zou komen halen. De brief bevatte een aanvraag met bedreiging om 400 frank. Te 8 uur kwam dezelfde persoon terug en vond, inplaats de gevraagde som, de politie, j die hem achter slot en grendel bracht. Hij ver- klaarde. den brief te hebben geschreven, vermoedelijk alleen met het doel gedurende deu winter vrij kost en logies te hebben. In de nabijheid van Castrop werd korten tijd na elkander driemaal moord gepleegd. Alle opsporingen naar de daders bleven vruchteloos, tot men eindelijk een handelaar in stroo aanhield. Korte genaamd, tegen wien zware vermoedens ge- rezen waren. Zes maanden lang znchtte deze vader van 6 kinderen in de gevangenis, voor de rechtbank de zaak in behandeling nam. Toen hij voor de rechtbank moest verschijnen, was Korte zoodanig lichamelijk verzwakt dat hem gedurende het verhoor toegestaan moest worden wijn te drinken, opdat zijn krachten hem niet zoudfcn begeven. Het resultaat was dat de manon- schuldig werd bevonden en hij naar huis kon gaan, zonder meer! Voor eenige dagen sprang een man van veertig jaren van de brug te Argenteuil, bij Parijs, in de Seine, na een zwaren zak om zijn hals ge- bouden te hebben. Een paar zeelieden snelden te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2