PAARDcN- EN VEEMARKT BINNEN LAND. No. 1613 Zaterda^ 30 October 1880. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen 20? Jaarjjatiiu i m Ter Neuzen, 29 October. ammaumm ABONNEMSNT. Per drie maandea binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abouneert zicli bij alle Boekhandelaars, Poatdireo- leuren en Rrievenbushouders. COliRWT ADTEKTENTliN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel tnetr f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zeuden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag BRIE urea. blad vewwbljnt Olnadag- en Vrljdagavoiid b3j A. H. fi. PROMT te Tfer Aensew. 8IJ deze con rant bchoort een bljvoegsel. BURGEMEE8TER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN maken be- kend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 10 Novem ber 1880. Ter Neuzen, 28 October 1880. Burgeineester en Wetbouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. F»oiitl«*k Overzicht. Het is eeue algemeen erkende waarheid, dat oj) de beloften van half barbaarscbe, half Oos- tersche volken niet te vertrouwen is. De weg, die voert tot eene staatkundige ontbinding en instorting van door dergelijke volken bewoonde rijken, oin voor eene nieuwe orde van zaktn plaats te maken, is als het ware met goede voorneinens bezaaid. Hoe betreurenswaardig dit verschijnsel ook zijn moge, toch is het tlechts een niet te wijzigen gevolg van de in die staten gevestigde staatsinrichtingen, waarvan de sedert eeuwen ge- wettigde misbruiken, met de daaruit voorkomende algemeene bedorvenheid, sjechts met den onder- gang van die staten weggenomen kunnen worden. Nog meer is dit bet geval, wanneer dergelijke staten staande legers inrichten en leeningen sluiten, en overtogeu zijn met 't vernis van de betrekkehjk meer beschaafde maatschappij der Westt rsche volken, waar ten minste in de lpaatschappelijke beginselen, de macht van het recbt in de plaats is gesteld van bet recht der macht. Zoo hebben de sedert jaren voorgenomen hervoriningen in Turkije geen enkel gunstig resultaat opgeleverd, en hebben alle aangewende pogingen, om dat rijk voor ondergang te beboeden het integendeel meer en meer in verval gebiacht; en op bet nakomen van plechtig gegeven beloften, wij ervaren het elken dag, valt daar volstrekt niet te rekt-nen. Ook in Ruslaud schijnt men zicli al zeer weinig illusies te maken omtrent de beloften van grootere vrijheid, welke aan de pers voor eenigen tijd door Loris Melidoff zijn voorgespiegeld. Evenzoo hebben bet verbod van het toepassen van straffen zonder voorafgaand rechtelijk onderzoek, en de bevrijding van het politie-toezicht, op wegens staatkundige redenen, zonder vorm van proces verban- nen personen, die tot de eerste hervoriningen op bet programma van Loris Melikoff behoorden, niets te beteekenen. In Frankrijk begint de nouding der Parijsche radicalen de regeering veel zorg te baren. De opruiende taal die in hunne bladen en bijeenkomsten gevoerd wordt, is slechts een weer- klauk, van wat men in de arbeiders—kwartieren hoort. Als de hartstochten zoo opgezweept worden, dan zouden ernstige moeieiijkbedeu voor de ge- matigde republiek niet kunnen uitblijveu. oor- zichtigbeid tegenover de uiterste partijeu zal de regeering dan ook zeker wel betracbten. In Duitschland komt heden ook het parlement bijeen. Bismarck zal zijne sociaal—staatkundige maatregelen bij den Rijksdag iudieuen, omdat die voor geheel Duitschland besteind zijn. Bij den Landdag zullen een aantal belasting-outwerpen ter tafel komen, die alleen Pruisen aangaan. Door de kerkelijken zal aan den Keizer een adres worden aangeboden, om hem te verzoeken, een einde te maken aan den strijd met Rome. Men hoopt hierdoor een conflict te bewcrken tusschen den Keizer en Bismarck, waarin de eerste niets zal toegeven en Bismarck zal moeten vallen. In Oostenrijk is bet zcogenaamde „roode boek" verschenen, waarin al de stukken voorkomen, die betrekking hebben op de Oosterscbe aangelegen- heden. Daaruit blijkt, dat de demonstratie met de vloot een Engelsch denkbeeld is. Dat Duitschland zich geheel bij Oostenrijk aansluit. Dat Rusland verder wilde gaan dan Engbland, en Erankrijk tot bet Engelsche voorstel alleen toetrad, onder de stellige voorwaarde, dat geen enkel scbot afgevuurd zou worden. In Servie is het ministerie afgetreden wegens het afbreken der onderhandelingen met Oostenrijk ove^ het handelstractaat. Oostenrijk heeft eene nota aan Servie gezonden, waarin het zijn recht handbaaft in bandelsbctrekkingen, als de meest be- gunstigde natie, eene onvoorwaardelijke verklaring van Servie eischt, alvorens de onderhandelingen te hervatten, en bij gebreke daarvan met krachtige maatregelen dreigt. Griekenland heeft een nieuw ministerie gekregen, dat meer gezind is, om tegen Turkije bandelend op te treden. Het gaat voort, zich ten strijde uit te rusten. In Turksch-Macedonie is een opstand ui'gebroken. In Bulgarije neemt de beweging tot vereeniging met Oost—Rumelie toe. De onderhan delingen over Dulcigno met Montenegro zijn nog met bervat. Onrust en onzekerheid heerschen dus overal in het Oosten. De gisting neemt toe. Het is een toestand, die naar elk gevoelt, niet blijvend zijn kan. Engeland zal strenge maatregelen tegen de leiders der beweging in Ierland nemen. Volgens de laatste berichten uit Engelsch Indie heerscht te Kaboel regeeriugloosheid. Te Lahore loopt het gerucbt, dat de Emir vermoord is. Algemden is dus de toestand niet opwekkend. Z. M. heeft aan P. H. Veenhuizen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e luitenant van bet 5e bat. rustende schutterij in Zeeland. Axel, 29 October. In den afgeloopen nacht zijn door onbekende daders uit den stal der schuur, op de hofstede van de wed. M. van Dixlioorn, in den Bilthpolder albier, vier koeien ontvreemd. Zij bad in bet begin dezer week een schoone koe Verkocht aan een Belgischen veekoopman, die met deze bij de jl. gehouden jaarmarkt de preinie van 5,00 behaalde. Men vermoedt, dat deze veekoopman geleiders beeft geliad, eveneens personen uit Belgie, die de sluiting van den stal hebben afgekeken en de koeien hebben ontvreemd, zoodat ze reeds op de markt te Gent of Antwerpeu zijn verkocht. Iffiddelburg, 28 October. Het bestuur der ver- eenigiug van burgemeesters en secretarissen in Walcheren heeft in eene hier gehouden vergadermg besloteu, tot bet zenden van een adres aan de Provinciale staten van Zeeland, houdende bezwaren tegen art. 89 van het ontwerp-reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland. Werd dat artikel aangenomen, dan zou het onderhoud der voetpaden komen ten laste der gemeenten, hetgeen adressanten te kostbaar en te bezwarend acbten. Met ingang van 27 dezer zal het Rijkstele- graafkantoor te Walsoorden op werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot 12^ uren namiddags en van tot 4 en 6 tot 7 uren namiddags. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. Benoemd tot onderwijzer te Kerkwerve op e.ene jaarwedde van f 650 de beer F. W. Buijze van Stavenisse, welke den J October 11. te Middel- burg als zoodanig met gunstig gevolg is geexamineerd. Men schrijft uit Zierikzee, 24 Oct. Gister- avond ongeveer half tien brak een felle brand uit in de rijkgevulde bouwmansschuur van den beer D. Bevelander, staande nabij het Sas, buiten de kom der gemeente. Aan de ijverige pogingen van de snel toegeschoten brandweer gelukte het een nabij- gelegen schuur te behouden. Met de verbrande schuur is een groote hoeveelheid vlas en andere oogst, alsmede een jong paard en een kalf verloren gegaan. Een groote kudde schapen, die dicbt bij den brand opgehokt was, heeft men nog tijdig kunnen wegdrijven; het verbrandde was verzekerd. De Belgische centen schijnen iets van den aard der Zigeuners te hebben. Met scbade en schande jaagt men ze over de grenzen, maar na korter of langer tijd komen zij toch weer terug. Als men een handvol centen bijeeuziet, kan men er op dit oogenblik weer verzekerd van zijn er ettelijke Belgen onder te vinden. Die onverklaar- bare inschikkelijkheid van sommigen onzer land- genooten voor die vreemde indringers zal vermoedelijk niet ophouden, vbor strenger de hand gehouden wordt aan de strafbepalingen op het aannemen en verspreiden van vreemde muntstukken. Totnogtoe werden die bepalingen zoo veronachtzaamd, dat het meereudeel van het publiek ze niet eens kent. Uit 's Hertogenbosch meldt men dd. 26 Octo bers Het water is hier in de laatste twee dagen 61 c. M. gestegen. Mocht onverhoopt de was aanhouden, dan zullen verschjllende sluiswerken, die tot watervrijmaking der stad reeds ondernomen zijn en die men gehoopt had nog vdor den winter boven water te hebben kunnen brengen, moeten gestaakt worden. Onder de vele brieven, die de heer Musquetier nog steeds ontvangt mag de volgende als curiositeit wel bizonder vermeld worden. De schrijver, een pijpenfabrikant uit Gouda, had het sublieme idee opgevat om een door hem ontworpen pijp den naam van „Musquetier—pijp te geven. Daarvoor vroeg hij de goedkeuring van den persoon in kwestie en deed dit verzoek vergezeld gaan van een afbeelding van de pijp, van de linker—en van de rechterzijde gezien. Aan den eenen kant prijkte het borstbeeld yan den heer M. en aan den andereu las men in een lauwerkrans „Musquetier 1880." De woordeu aan weerszijde van den steel vorinden de toepasselijke spreuk: „Deugd adelt." De heer M., de mogelijkheid voorziende, dat zijn borstbeeld in asch- en vuilnisbakken, mitsgaders mestvaalten zou terechtkomen, en minder op die eer gesteldj

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1