GEMENGDE BERICHTEN. heeren benoemct tot arrondissements—schoolopzieners voor Middelburg Jhr. Mr. D. G. van Teijlingen, te Middelburg; voor Oostburg J. C. Gerritsen, te Breskens; voor Axel H. A. A. Baron Collot d'Escury, te Hontenissevoor Goes Mr. C. de Witt Harner, te Goes; voor Zierikzee Mr. J. W. A. Schneider van Greiffenswerth, te Zierikzee; en voor Tholen Mr. L. A. Bijbau, te Colijnsplaat. Zoutelande, 19 October. De dag van gist.er mocht voor alle ingezetenen onzer geraeente een ware feestdag heeten! Bij gelegenheid der prijs- uitdeeling voor getrouw schoolbezoek, hadden de onderwijzers, daartoe bereidwillig doorgemeenbestuur en inwoners bijgestaan, een feest georganiseerd. Te 6en ure 's namiddags kwam de jeugd in het waarlijk zeer fraai versifrde sclioollokaal bijeen. Bur- gemeester en heeren leden van de raad toonden door hunne tegenwoordigheid, warme belangstelling. Na een zeer gepaste toespraak van den hoofdonderwijzer, den heer J. F. C. Rozenberg, werd 't feest ingeleid door 't zingen van een toepasselijk lied. Dit werd gevolgd door 't nemen van ververschingen, totdat te twee ure de onderwijzers eene wandeling gingen maken door 't dorp, die opgevroolijkt werd door 't zingen van schoone liederen. Ongeveer drie ure keerden ze in 't feestgebouw terug. Nu werden er met kwistige hand ververschingen roudgedeeld, dan weer op aangename wijze gezongen. Te vier ure werd aan hen, die 't vorige jaar minder dan 20 schooltijden verzuimd hadden, prijzen uitgedeeld. Van de ruim 80 leerlingen ontvingen er 50 getuig- schriften. Vier kinderen kregen elk eene geldehjke belooning van f 2,50, die op spaarbankboekjes was ingeschreven. Thans hield de burgemeester eene toespraak, waarin hij de kinders vooral aanspoorde tot 't getrouw bezoeken der school, hen op de belangrijke voordeelen daarvan wees en eindelijk na- mens 't geheele bestuur zijne groote tevredenheid en dank aver dezen dag betuigde. Geruiracn tijd bleef men nu nog vroolijk bij elkaar. Ieder, ook vreemdelingen, die juist aan deze plaats tegenwoordig waren, moesten ten voile er- kennenx dat zij zelden een feest hadden bijgewoond, dat zoo ordelijk en genoeglijk ging. Niet spoedig dan ook zal deze dag bij onderwijzers, jeugd en alle overige ingezetenen vergeten worden Men sehrijft uit Middelburg. Ter terecht- zitting der rechtbank albier van 20 dezer werd eene belangrijke beslissing genomen met het, oog op de voetpaden in deze provincie. Door De T. te Zaamslag was eene vordering ingesteld tegen den commissaris des Konings in dit gewest en den burgemeester van Zaamslag, ter zake van een voet- pad, dat loopt over de gronden van den eischer en volgens het beweren van den eischer ten onrechte op het tableau der buurtwegen gebracht. De rechtbank heeft zich bevoegd verklaard om van de vordering kennis te nemen en alvorens ten principale te beslissen overeenkomstig de conclusie van het, O. M. den gedaagden commissaris toege- laten door getuigen te bewijzen, dat het voetpad sinds menschen heugenis als zoodanig door het publiek zonder iemands tegenspraak als openbaar voetpad wordt gebruikt, dat het administratief gezag sinds menschen heugenis de planken over de slooten in het voetpad heeft onderhouden en dat het voet pad sinds menschen heugenis door den eischer en zijne voorgangers is onderhouden. Bij Kon. besluit van 20 October is A. Rijser ontslagen uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder van de hypo- theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Goes; en verder benaald, dat 1°. het thans te Goes bestaande kantoor van de registratie en domeinen, de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen met den 1 Januari a. s. gesplitst wordt in twee kantoren, namelijk: a. een kantoor der registratie en domeinen, en b. een kantoor van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen; 2°. met den 1 Mei a. s. het kantoor der regis tratie en domeinen te Colijnsplaat opgeheven, en de kring van dat kantoor gevoegd wordt bij dien van het kantoor der registratie en domeinen te Goes. Bij de maatschappij tot exploitatie van staats- spoorwegen is benoemd tot boekhouder aan de werkplaats te Vlissingen, H. J. P. van den Berge, thans klerk aan de afdeeling tractie dier maatschappij, te Utrecht. Z. M. heeft met wijziging van H. Ds. besluit van 4 dizir den kapitein-luitenant ter zee J. Spanjaard, thans inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 3e district te Willeinsoord, in gelijke betrekking over- geplaatst naar het 6e district te Vlissingen en tevens belast met de betrekking van Nederlandsch permanent commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening, mits- gaders over de loodsdiensten op de Schelde. Bij beschikking van den Minister van water- staat, handel en nijverheid is, tot wederopzeggitigs toe, aan L. Theunissen, te Sint Aunaland, ver- gunning verleend tot den aanleg en het gebruik van een electro magnetische telegraaf tusschen Sint Anualand en Sint Maartensdijk, met de vestiging van een telegraafkantoor te Sint Annaland. De regeering heeft geen termen gevonden om aan eene verbetering van de rivier de Zoom geldelijken steun uit de schatkist te verleenen en zulks omdat een van wege de staten van Noord— Brabant in Belgie ingesteld onderzoek heeft aan- getooud, dat geen inogelijkheid bestaat om die rivier ten alien tijde zoodanig van water te voorzien, dat zij tot scheepvaartkanaal zou kunnen worden ingericht en alzoo noch het belang der scheepvaart, noch eenig and»r algemeen belang bij de voorge- nomen verbetering betrokken is. Aan de k week school voor zeevaart te Leiden, zal Woensdag 27 Oct. een keurin? plaats hebben van jongens tusschen 13£ en 16 jaar, die eene ver- bintenis in 'srijks zeedienst wenschen aan te gaan. Een man te Zierikzee, die vdor eenige dagen zulke ernstige brandwonden heeft bekomen bij het om- vallen van een petroleumliclitje, is aan de gevolgen overladen. te Ooltgensplaat is brand ontstaan bij den bouwman Job Mijs. In een oogwenk stond de schuur in lichtelaaie vlam; zij is met den geheelen graanoogst een prooi der vlammen geworden. Het huis is behouden gebleven. Te Oud—Vossemeer zijn twee meisjes, vijf en drie jaren oud, tusschen het rad van een wagen geraakt, waardoor het jongste onmiddelijk op de plaats dood bleef, terwijl het oudste eene lichte wond aan den arm bekwam. Te 's Hage zal op 't voetspoor van hetgeen te Leiden geschiedt, een adres om wederinvoering der doodstraf worden ter teekening gelegd. Eeu dienstmeid, gednrende achttien jaren in hetzelfde gezin te Bergen—op—Zoom werkzaam, werd plotseling door een aanval van waanzin ge- troffen, mishandelde in dien toestand zonder eenige reden een vrouw en sprong daarna in een put, waaruit zij levenloos is opgehaald. De gezondheidstoestand aldaar laat sedert eenigen tijd veel te wenschen over. Gevallen van typhus nemen toe, waaronder met doodelijken afloop. Ook onder de kinderen is de sterfte groot. Een schipper uit Oldeboorn, die met zijn vaartuig te Leeuwarden vertoeft, vermiste Dinsdagnacht bij zijn ontwakeu een portefeuille met een vrij aanzienlijk bedrag aan bankpapier, en bemerkte tegelijkertijd, dat ook zijn knecht verdwenen was. Na aangifte bij de politie, is het deze gelukt, nog denzelfden nacht den verinoedelijken dader op te sporen, die nog in het bezit werd gevonden van de ontvreemde portefeuille met geld. Eenige dagen geleden werd op de ^Drie fonteinen," nabij Vilvoorde, een bal gegeveu. Zekere X.., jaloersch omdat zijne vrouw met een ander danste, haalde een revolver te voorschijn en loste een schot op de vrouw, die erg gekwetst werd. Daarna bracht hij zichzelf verscheidene wonden toe, die zijn dood ten gevolge hebben gehad. De Weener gemeenteraad heeft dezer dagen op een hartroerend verzoekschrift te beschikken. Zekere weduwe heeft namelijk verzocht om het gedenkteekeu op het graf van haar eersten onvergetelijken echtgenoot geplaatst. te mogen over- brengen op dat van haar tweeden, pas overleden echtvriend. Een diamant van 225 karaat werd te Dutoitspan en een zeer fraaie, heldere van 115 karaat te Jagersfontein in den Vrijstaat gevonden. De ondernemers van den St, Gothard-tunnel hebben nog 700 dagen verlenging gevraagd van den termijn, oorspronkelijk vastgesteld voor de voltooiing van het werk. In plaats van in het begin van't volgend jaar, zal de onderaardsche spoorweg nu eerst tegen het einde van 1882 voor het verkeer worden open- gesteld. Men sehrijft aan de Goesche courant: Het zal onzen lezers zeker nog versch in het geheugen liggen, dit de Thoornpolder op Noord-Beveland overstroomd was tengevolge van het bezwijken der dijken voor de kracht derzoogenaamdeirroiidbrexems. Ter plaatse, waar vroeger de kapilale hofstede ge vonden werd, ligt nu een tjalk van schipoer Meeuwse, ter grootte van 70 last, voor rekening van den heer J. Dees, suikerbieten te laden. Voorwaar eene groote verandering, maar tevens moet gevraagd worden, of de tijd niet gekomen is om daar eene goede haven te maken, iets wat zeer in het belang van den handel en de scheepvaart voor dit gedeelte van Noord-Beveland zou zijn. Bij het slechten van den wal en het graven van een nieuwe gracht in de nabijheid van de twee torens waartussehen het turfschip bij de inneming van het kasteel van Breda passeerde, worden ver- schillende voorwerpen gevonden, afkoirstig uit den tijd toen genoemd kasteel nog door de heeren van Breda bewoond werd. Deze voorwerpen bestaan in eenige munten, een degen, vele steenen kogels, een koperen ketel, een tinnen kan met deksel, eenige kannen, weinig geschonden, van gres de Flandre, waaronder een met een looden plaatje, waarop het wapen van Breda, benevens een massa scherven van huisraad van hetzelfde aardewerk; op vele daarvan staan opschriften en familiewapens. De voorstelling van het tooneelstuk, getiteld z/De moord in de du'nen," die in het Prinses Maria paik aan den Overtooin bij Amsterdam was aan- gekondigd, en die terecht de verontwaardiging van velen had opgewekt als een speculatie op den onlangs bij 's Hage gepleegden moord, is niet door- gegaan; de burgemeester van Nieuwer-Amstel heeft haar verboden. Een zeldzame proeve van de zorg van dieren voor elkanders jougen gaf onlangs in Natura artis magistra te Amsterdam een aap, die tegelijk met een ander een Jong had ter wereld gebracht, doch zieiide dat deze zijn jong met groote onverschillig- heid behaouelde, uit inedelijden zich het lot van het laatste aantrok. De aap zoogde toen beide jongen en bracht ze beiden groot. Dit voorbeeld van medelijden van dieren staat niet alleen. In den zeologischen turn te Hamburg is een Ameri- kaansciie prachtvink bezig, een jongen koekoek op te kweeken met insektenvoeder, terwijl 't zich zelf met zaden voedt. Bedenkt men, dat de koekoek in Amerika niet voorkomt, dan is dat een bewijs, dat hier meer dan instinkt in't spel moet geweest zijn. Op Texel zijn van 10 tot 16 dezer 5000 hekto- liter inosselen en 2250 oesters gevischt. De roosse- len zijn naar Engeland verzonden tegen 45 en 50 cts. 't mud. De oesters, die ook meerendeels naar Engeland verzonden worden, kosten nu slechts f 7,20 de 100 stuks. Met de vischvangst gaat 't uiterst slecht. In Ierland is weder een brutale moord ge- pleegd. In den namiddag van 16dezeropklaarlichten dag reed de heer Hutchins, een landeigenaar, met zijn koetsier, Downey genaamd, naar zijn huis dich- bij Bantry. Er viel een schot en de koetsier werd doodelijk getrofFeu. De heer Hutchins zag een man wegloopen. Hij reed dadelijk naar het nabijgelegen politiestation, doch de moordenaar kon niet ontdekt worden. Hij had den geheelen voorraiddag in de buurt gezworven en na den moord had hij zich bedaard verwijderd; doch er was niemand die eenige inlichting aan de politie dorst geven. Te Solingen is een bruiloftspartij op hoogst tragische wijze geeindigd. Een der gasten verwij- derde zich even en kwam terug met een geladen revolver, die hij zonder eenige reden op een der gasten aanlegde, dien hij in het onderlijf trof. Men liep op hem toe, doch onmiddelijk volgde een tweede schot dat een der andere gasten in den schenkel trof. Terwijl alien onder tafel en banken vluchtte, trachtte een den moordenaar te grijpen, die hem toen met een schot in de hand trof. De politie, wier hulp inmiddels was ingeroepen, maakte zich van den gevaarlijken persoon meester. Men kan niet gissen wat de drijfveer tot deze daad geweest is. De man, die in het onderlijf getroffen werd, ligt zeer gevaarlijk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2