Vertret ier brieve!!! naar Oost-Iai. nieuwd verzoek te beschouwen als niet vatbaar voor inwilliging. Het gerechtshof te 's Gravenhage bebandelde jl. Yrijdag de zaak van P. Ponsen, beschuldigd van op 1 October 1874, ten nadeele van J. Riemens, te Hoek, een paard uit de weide gestolen te hebben. De beschuldigde was na het plegen van het feit op de vlucht gegaan en door het voormalig gerechts hof in Zeeland weerspannig verklaard aan de wet. Onlangs werd hij eehter gevat en stond nu voor het gerechtshof te's Gravenhage terecht. De advo- caat-generaal Mr. Gregorij verklaarde het te be- treuren, dat 3 Belgische getuigen, de hoofdgetuigen in deze, niet waren verschenen, doch achtte nietteuiin het bewijs, hoezeer zwak, toch nog geleverd en requireerde een gevangenisstraf van 4 jaren. De verdediger, Jhr. Mr. Van den Bergh, was van meening, dat het bewijs volstrekt niet geleverd was, en concludeerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek sprak het hof op het einde der zitting, den beschuldigde vrij, zooals wij in het vorig nummer hebben gemeld. Men verneeint dat het Kon. besluit van 30 Augustus jl. (regeling van den schoolbouw) in dien zin zal gewijzigd worden, dat art. 26 voor de met 1 November bestaaude scholen eerst met 1 Januari 1883 in werking zal treden. Uit den Haag wordt bericht, dat mej. Smit, de baker der jonggeboren Prinses Pauline, op den dag der doopplechtigheid van H. M. de Koningin een kostbaar gouden dameshorloge met gouden ketting te geschenke heeft gekregen. Z. M. de Koning deed haar een aanzienlijk geschenk in geld toekomen. Zij heeft hare functie nedergelegd. Te Maastricht zijn, op last van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, drie brieven- bestellers wegens wangedrag uit hnnne betrekking ontslagen. Een hunner, zekere Id., verzette zich tegen den directeur van het postkantoor en weigerde zijn brieventasch af te geven, waartoe hij door de politie werd genoodzaakt en tegelijkertijd buiten het kantoor gezet. Van de werf van den heer D. Goedkoop Jr. te Amsterdam is jl. Zaterdag de ijsploeg te water gelaten, die in den a. s. winter het Noordzeekanaal van Amsterdam naar IJmuiden zal openhouden. Het werktuig, dat van voren den vorrn heeft van een schoen, doch van achteren gelijk een hoefijzer uit- loopt, zoodat er een paar sleepbooten ter voortstuwing halverwege in gebracht kunnen worden, heeft een lengte van 18 bij een breedte van 14 meter. Deze laatste afmeting bepaalt alzoo de wijdte van het te maken slop. Onder en boven zijn 5 stalen zagen aangebracht, die het ijs in smalle strooken verdeelen, waardoor het gemakkelijker wordt verwijderd. Voor den bouw werden gebruikt ongeveer 85000 kilogr. hoek- en plaatijzer. Vrijdagavond zou de heer Ds. Van der Valk uit Delft in de Doelen te Gorinchem optreden voor de aldaar gevestigde jongelingsvereenigingen, die een jaarlijksch feest zouden vieren. Per Heusdensche boot was Z.Eerw. aangekoinen en zou bij deu heer Mortier logeeren. Toen men aan tafel zat, ontving Z.Eerw. een telegram uit Delft van een zijner ouderlingen, waarin werd geseind dat zijne overkomst 's avonds nog of anders den volgenden morgen per eerste gelegenheid zeer gewen9cht was, doch dat zijne vrouw en kinderen gezond waren. Onmiddelijk ging eene vraag per telegraaf naar zijne familie, waarom die overkomst zoo schielijk moest geschieden hierop kwam na eene lange pauze, die natuurlijk eene eeuwigheid scheen, be richt terug dat een brandbrief (P) aan zijn huis was bezorgd in dezelfdeh trant als die aan den heer Bogaardt. Dat onmiddelijk een rijtuig den on- geduhligen vader naar Dordrecht bracht, om daar den laatsten trein nog te bereiken, ten einde 's avonds nog te Delft te zijn, behoeft waarlijk geen opheldering. De brief luidt als volgt en was met het post- merk Delft gestempeld: VM. H.! Ik heb f 25,000 noodig en die moet u mij geven als u die raij niet geeft vermoord ik een van je kinderen pas op dat je geen moordenaar wordt van je zelf of van je kinderen, stuur ze mij door je meid die ik goed ken het geld moet in eene enveloppe zitten met een zwart bandje, ze moet er mee loopen Vrijdagavond tusschcn 7 en 8 uur van je huis tot aan de Nieuwstraat, dan de Hypolitiebuurt tot aan de sigareuwinkel van Denik, dan de Choorstraat tot aan het einde en dezelfde weg terug, als je het aan de politie aangeeft vermoorden wij jou, als we je kind vandaag niet krijgen dan krijgen wij het tucli morgen, we haten je ook erg." De brief is gesteld in handen der justitie. De Haagsche gruweldaart. Zaterdagmorgen tusschen elf en half twaalf uur zijn de ijverige pogingen, sedert negen dagen onaf- gebroken aangewend door justitie en politie om den degenstok van De Jongh in handen te krijgen, met een gunstigen uitslag bekroond. De stok is door den duiker van de firma Bickers Co. te Rotterdam gevonden, ongeveer 20 meters voorbij Klingendaal, niet ver van de door De J. aange- wezen plek. De stok stond in den moddcr. Van buiten kan men er niets bizonders aan zien't is een gewone gedoornde stok, zonder knop of hdkk en aan het boveneind alleen van een ge- vlochten riempje voorzien. Het lemmer is omstreeks 44 centimeter lang; over een lengte van 20 centi meter glad en verder in een gegroefde punt uit- loopende. Door hbt verblijf in 't water was de stok eenigzins verkleurd en had een donkergroenen tint gekregende degen was in den stok vastgeroest. Er is proces—verbaal van de gewichtige vondst opgemaakt, waardoor de justitie een bewijsstuk van groote waarde tegen den moordenaar in haar bezit bekomen heeft. De stok is ter griffie van de recht- bank in bewaring genomen. He Joi gh heeft* den stok herkend als het wapen, waarmede de moord is gepleegd. Ook de getuigen Van der Grijp en Musquetier hebben in den stok dien van De Jongh herkend. Omtrent den toestand van den moordenaar, meldt men dat hij er nu al wat beter uitziet. Hij wordt met de meeste zorg behandeld pour cause en gebruikt in de laatste dagen geregeld voedsel. Over 't geheel schijnt hij kalm en houdt hij zich nogal bezig met lezen, eene bezigheid, waarin men waarlijk geen lust heeft, als men in angstige of opgewonden stemming verkeert. Aan den sergeant Musquetier is, volgens het Z. D. de keus gegeven tusschen 't broederschap van den Nederlandschen Leeuw, de benoeming tot plaatselijk adjudant (officier alzoo) of plaatsing op den kursus. Hij koos 't laatste, om zijn carriere niet alleen aan t oritdekken van den moordenaar verschuldigd te zijn. Uit zekere bron verneemt men, dat te Zalt- Bommel aangehouden is een onderofficier van het Oost-Indische leger, die bekend heeft den be- dreigenden brief aan den sergeant Musquetier te hebben geschreven, en met De Jongh tegelijk uit Indie te zijn gekomen. De bedoelde persoon is naar 's Hage overgebracht. Naar aanleiding van deu moord te's Hage zouden er, naar bericht wordt, in verschillende pfaatsen van ons land niet minder dan 107 aanliQudingen hebben plaats gehad van personen, wier voor- komen overeenstemde met het signalement van den moordenaar; daaronder negen personen die twee of drie malen de aandacht der politie getrokken hebben. In hoofdzaak kan men deze vei'dachten—statistirk wel als juist aannemen; of een enkele meer of minder in moeielijkheden is geraakt, doet niets af aan de waarheid van de les van levenswijsheid,.die in deze opgave ligt opgesloten en waarvah wij hopen, dat zij in 't vervolg ter harte genomen moge worden door hen wie 't aan- gaat: „Surtout pas trop messieurs!" Te Amsterdam wordt nu in een Cafd Chantant in een der buitenwijken opgevoerd: yde moord in de duinen," geheel nieuwe ballet-pantomime in drie afdeelingen. Als dit nu Hollandsche geestigheid is, dan zal men erkennen, dat deze op een zeer laag peil staat. De herinnering aan die tragische gebeurtenis tot lokaas te maken voor een ballet is nog erger, dan ze exploiteeren ter verspreiding van een wiu- kel-adres. Landbouwberichten Als een buitengewone zeldzaamheid werden ons Zaterdag jl. vier volwassene aardbezien ter bezich- tiging toegezonden, welke in deu tuin van den landbouwer G. Dees alhier voor de tweede maal van denzelfden struik waren geplukt. Zij waren zeer groot en rijp doch misten de gewone frissche kleur. De proeven, die hier en daar genomen zijn met het poten van stukken van volkotnen uitgewassen aardappelen, inplaats van kleine, soms nog niet eens halfvolwassene, hebben goede uitkomsten opgeleverd, en worden uit Gelderland ter navolging aanbevolen. POSTERIJEN. ViS, Brindisi, 21 Oct. 7,30 's avonds. Vift Amsterdam, 22 Oct. 5,50 's avonds. ViA, Napels, (Fransche ihail) 29 Oct. 7,30's avonds. Via Napels, (Maatsch. Nederl.) 1 Nov. 7,30's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. GEMENGDE BERICHTEN. De 81jarige man te Biervliet, die vervolgd werd voor het wegnemen van 7 pruimen is er gelukkig niet al te erg afgekomen. Met eene boete van f 1 toe te passen, heeft de Middelburgsche recht- bank hem duidelijk gemaakt, dat hij zich in zijn later leven voor zulke dingen te wachten had. 's Heerenberg krijgt een nieuw gasthuis voor ouden van dagen, zieken en weezen. De aanbesteding voor den bouw van dit drievoudig liefdadigheidgesticht heeft reeds plaats gehad. Te Vierlingsbeek is een boerenmeid, die een stier van den stal wilde halen, door het woedende dier opgenoinen en zoo erg gewond, dat men voor haar leven vreest. De heer Blenken te Smilde heeft 59 jnren achtereen een jachtacte gehad. Ondanks zijn 74 jaren hebben de hazen en patnjzen het nog volstrekt niet op hem staan, en is hij in het geheel niet bij hen gezien. Te Haarlem is eene vrouw, die aan vallende ziekte leed, in een waterput gevallen, en verdronken. Te Beuel, een plaatsje tegenover Bonn staat in een aan den Rijnoever gelegen tuin op een bord de vreeselijke waarschuwing te lezen: „A1 de druiven en vruchten in dezen tuin zijn vergiftigd." Vrijdagochtend zijn uit den Raam- singel te Haarlem opgehaald twee in ver gevorder- den staat van ontbinding verkeerende lijken, het een van eene vrouw, het andere van een jong kind. De beenen van vrouw en kind waren in een zak gebonden. De eerste boden van den naderenden winter, de wilde ganzen, hebben hun intocht in ons land reeds gedaan. Bij groote troepen ziet men hen langs de kusten der Noordzee-eilanden, waar ijverig jacht op hen wordt gemaakt en menig smakelijk stuk wild geschoten wordt. Te Karapen is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die sints eenigen tijd in de weide van andere veelmuders de koeien ging melken; hij werd op heeterdaad betrapt. Te Assen zijn een man van 70 en eene vrouw van 65 jaar samen nog_ in het huwelijks- bootje gestapt. De vrouw is blind, reeds tweemaal weduwe, maar heeftdat weet men wel, ook zonder dat het gezegd wordt. De commissie tot wering der bedelarij te Oud-Beierland heeft hare gewone jaarlijksche collecte gehoudtn, welke de sotn van f 2000 heeft opgebracht. Tegen- woordig wordt te Blokzql verbazend veel baars gevangtn. Zoo ving een arbeider op een dag met den hengel ruim 50 pond. Te Luik heeft men bij het afbreken van een huis in de Rue Pierreuse een steenkolenmijn ontdekt. Om nu de behoeftigen hiervan te doen profiteeren, worden de steenkolen daar verkocht voor 10 tot 15 centimes de mand. De burgemeester te Keulpn heeft van den bankier S. von Oppenheim 30,000 mark ontvangen, om op den dag van diens gouden huwelijksfeest (19 dezer) aan de armen, zonder onderscheid van ge- loofsbelijdenis, te worden uitgedeeld. Zeven per sonen der familie Vignolles, te Bergarac, hadden vergiftigde champignons genuttigd. Een meisje van 21 jaren en de grootmoeder van 84 jaar hebben eerst het ongeval met het leven moeten bekoopen. Sedert is ook de moeder gestorven. In de veenkolonie Appelscha hebben 72 per sonen patent als tapper. De bevolking is p. m. 1800 zielen. Dus, men vindt daar 1 tapper op de 25 personen, de zuigelingen mede gerekend. Als al die tappers daar een bestaan vinden uit hun vak, dan lijdt de overige bevolking armoede, dat kan niet missen. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2