BIN NEE LAND No. 1610. Woensdat 20 October 1880. 20e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ter Neuzen, 19 October, abonnkment. TER NEEZEN8EHE COERANT Per drie maandea binnen Ter Neuzen f 1,—. Door het geheele Bijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zick bij alle Boekhandelaars, Poatdiree- teuren en Brievenbushouders. A D V IRTINTliN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag BH1E nren. -■ >»'i K. »BO»T .e Tor Sere.. Bij deze conrant bchoort een bljvoegael. F*olitioli OverziehU Het Oosten bracht nog geen licht. Integen- deel. De toekomst wordt steeds duisterder, ondanks de vermelding, dat Turkije door zijr.e laatste daad weder met Europa op een goeden voet is gekomen. De vrijwillige afstand van Dulcigno, door Turkije aan Montenegro, bracl.t een oogenblik ontspanning en verademing in de verontruste gemoederen, maar bij kalmer beschouwing inoest men het zich be- kennen, dat dit nietige zeeplaatsje niet dekwestie was, waarmede Europa zich in den laatsten tijd bezighield en aanleiding zou geven tot heropeniug der geheele Oosterscbe kwestie en dwangmaatregelen tegen de Porte. Met nadruk is steeds gewezen opS de noodzakelijke regeling der Moutegrijnsche, Grieksche en Armenische kwesties. Die nood- zakelijkheid is nog door niets opgeheven, en de eerste is nog verre ran opgelost. Wei heeft Biza- pacha, nadat de Sultan van Turkije de Keizerlijke irade tot vreedzame overgave van Dulcigno onder- teekend had, terstond de hoofden der Albaneescbe Liga bijeen geroepen, en bun het besluit der Porte medegedeeld, waarbij bij hen tevens aanspoorde, om zich niet tegen de uitvoering van dat besluit te verzetten, met de belofte dat er met Montenegro eene overeenkomst gesloten zal worden, teneinde hunne godsdienstige instellingen te waarborgeli. Maar de Europeesche vloot ligt nog altijd in de Adriatische zee en bet is volstrekt niet zeker, dat zij niet nog handelend tegen de Albaneezen zal moeten optreden. De Albaneezen toch hebben onverwijld eene groote volksvergadering bijeengeroepen, waarin het besluit der Porte nader zal besproken worden, en dat deze halve barbaren, na eerst door de Porte opgezweept en ondersteund te zijn, zich thans plotseling zoo kalm zouden toonen, is bijna niet aan te nemen. Neemt men hierbij in aanmerking, dat door de nu genomen proef met Dulcigno en Engeland s voorstel tot confiscatie der haven— en invoerrechten te Smyrna, de eensgezindheid der mogendheden in oneenigheid is opgelostdewijl Duitschland en Oostenrijk verklaard hebben, dat zij met den afstand van Dulcigno hunne taak als afgeloopen beschouwen en in geen geval meer aan eene demonstratie in de Adriatische zee zullen deelnemen, dan kunnen verdere verwikkelingen, zoowel in Turkije ze 1 f, als onder de mogenheden onderling niet uitblijven. In Ierland is het nog voortdnrend aan het gisten. Belangrijke militaire maatregelen worden genomen tegen mogelijke rustverstoringen in het westelijke gedeelte van het eiland, waarheen op het oogenblik reeds troepen gezonden worden. In Frankrijk wordt dagelijks Ministerraad ge- houden. De volledige uitvcering der decreten werd met algemeene stemmen aangenomen. Verder is onder meer de regeling van 't volksonderwijs met schoolplicht en leekenonderricht. behandeld. In Duitschland heeft de Keizer feest gevierd, omringd van de bondsvorsten en zijne geheele hot hou- ding, ter gelegenheid van de plechtige inwijding van den voltooiden Keulschen dom. Vooj het diner, dat bij na afloop daarvan op het kasteel te Briihl heeft gegeven, wareu 260 uitnoodigingen verzonden. Uit Busland komt het bericht, dat de Czaar ougesteld is. Behalve dat des Czaars broeder, Grootvorst Nicolaas, in ongenade is gevallen wegens twee door ham geschreven opstellen over den Bus- siscli-Turkschen oorlog, waarin hij uit de school klapt, heeft er weder eene wisseling van Ministers plaats srehad. Dat het nihilisme hierdonr over- wonnen zal wordtn mag m. n niet gelooven. Ondanks de politie-maatregeleii hebben de nihilisten weder een nieuw nummer van bun revolutionair blad het licht doen zien. Het bestond uit weinige bladen en bleek met moeite gezet en gedrukt te zijn. Uit de Vereenigde Staten van Noord—Amerika kwarneu weder verschillende berichten over de uitkomst der verkiezingen, die eene meerderheid voor de republikeinen aanwijzen, ook te Indiana. De bladen voorspellen hieruit, dat de democraten bij de presidentskeuze op Woensdag 1 December in Indiana de nederlaag zullen lijden, hetgeen de i veikiezing van Garfeld zou verzekeren. Kerst bij de benoeroing der leden van de kiescolleges, die in de verschillende staten tot de verkiezing van den president medewerken, zal deze voorspelling bevestigd kunnen worden. Sedert 13 dezer kwamen de brieven en couranten van Holland, welke met den spoortrein des middags ten 1 uur 20 min. alhier arriveerden, niet mede; de oorzaak daarvan was, dat de spoortrein, welke van Antwerpen naar St. Nicolaas vertrekt, steeds in laatstgenoemde plnats te laat aankwam voor den trein die ten 11 uur 50 min. van St. Nicolaas naar Ter Neuzen vertrekt; door deze vertraging kwam het postpaket eerst hier des avonds ten 9 uur 55 min. aan. Naar wij vernemen, is door de bernoeiingen van den directeur van het postkantoor alhier daarin verandering ten goede gekomen, en zijn brieven en couranten beden middag weder op tijd aangekomen. Het lijk, hetwelk zooals wij in ons vorig nummer hebben medegedeeld, op het strand te Hoofdplaat is gevonden, werd gisteren door een daartoe over- gekomeil neef van den verdronkene en den beer P. Y. de Groof van Hansweert herkend, als dat van den heer George Brand, van Brussel, die den 7 Augustus 11. in het Schaar van Ossenisse zoo jamuierlijk verdronk. Naar wij vernemen, worden te Middelburg bij de bevoegde macht pogingen aangewend, om ver- gunning te verkrijgeu het lijk, hetwelx te Hoofd plaat op de gemeentebegraafplaats is ter aarde be- steld, te mogen opgraven en naar Brussel te ver- voeren. De Christelijk gereformeerde gemeente alhier heeft Zondag jl. tot predikant beroepen den heer i C. Kuijpers te Nieuw-Vennep. De kerkeraad der hervormde gemeente te Axel i heeft den liter J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, i predikant te Bruciien, beroepen. Hulst, 18 October. Met den tramweg van hier naar Walsoorden schijnt het ernst te zullen worden, daar men reeds sedert een achttal dagen bezig is om afmetingen en waterpassingen op en langs den provincialen weg te doen. Een paar gedeelten van den weg zullen te sinal zijn, zoodat men aldaar tot onteigeningen denkt te moeten overgaan. Men schijnt het er nog niet over eens te zijn, of de lijn zal worden gelegd door of om de deze plaats naar het spoorweg3tation van de lijn Meche- lenTer Neuzen; voor beide wegen zijn de op- nemingen verricht. Axel, 19 October. Gisteren bevond zich in deze gemeente een hond komende uit Belgie, welke onderscheidene honden heeft gebeten. Nadat de hond spoedig is gedood, en bij onderzoek door den plaatsvervanger districts-veearts alhier, is gebleken dat bedoelde hond dol was, heeft de Burge- meester beden een bevel uitgevaardigd, dat. gedurende 4 maanden alle honden van een muilkorf moeten voorzien zijn. Hontenisse, 17 October. Brieven en couranten uit Noord-Braband, Holland enz. die ons nog altijd over Antwerpen, en des winters somwijlen over Mechelen worden toegezonden, arriveeren alhier in den rege! des middags 12, en des namiddags 4 uren. De omstandigheid, dat laatstgemelde post over Ylake en Hansweert van 4 tot 6 uren vroeger kan aankomen, deed in den afgeloopen zomer hij adres aan de postadministratie verzoeken, de voor deze en omliggende gemeenten bestemde brieven enz. langs evengemelden weg naar Walsoorden te, zenden, daarop volgde echter eene afwijzende beschikking. Nu hebben eenigen de proef genomen, om eenige courant aan hun adres te adresseeren aan dezen of genen bekende te Hansweert, die deze dan per stoombootsgelegenheid herwaarts mede geeft; deze ontvangen nu de gewone nainiddagpost van 4 ure reeds in den voormiddag ten 10 h 10£ ure. Die proef is dus volkomen gelukt, en daardoor een afdoend bewijs geleverd, dat de stoombootdienst VlakeWalsoorden voor de ontvangst der brieven te Hontenisse, wat de voornaamste post betreft, wel degelijk aanmerkelijke bespoe- diging boven de ontvangst over Belgie kan opleverenl' Zulks wordt op dit oogenblik te meer gevoold, omdat het beden reeds de vijfde dag is, dat de namiddagpost niet arriveert en eerst den volgenden middag 12 ure aangebracht wordt. Onze hiervoren bedoelde proefnemers zijn ons dan ook sedert Woensdag 11. met hunne Hollandsche post niet minder dan 25^ h 26 uren voor. Waar zulke feiten spreken, zijn alle redeneeringeu overbodig. Middelburg, 17 October. Uit de gedrukte be- antwoording door Gedeputeerde staten van Zeeland in het algemeen verslag der afdeelingen uit de Provinciale staten, omtrent het ontwerp-regiement op de wegen en voetpaden in Zeeland, blijkt dat de daartegen in de afdeelingen gemaakte hoofd- bedenkingen door Gedeputeerde staten niet worden gedeeld. De aanmerkingen op de verschillende artikelen geraaakt, hebben Gedeputeerde staten evenwel tot menige wijziging (52 in getal) geleid, die zij als verbetering meenen te mogen voorstellen. Boven het verzoek van het bestuur van den Sophia-polder om calamiteus te worden verklaard, waarop twee jaren geleden afwijzend door de staten werd beschikt, hangt weder het zwaard van Damocles. Althaus Gedeputeerde staten stellen andermaal aan de Provinciale staten voor, het ver- I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1