~~BU1TENLANP. De Haagsche gruweldaad. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbaiik te Middelburg. te verdrijven, waarna van lieverlede eene Nederland- sche krijgsmacht derwaarts gezonden werd, die uu op 31 Oct. de burgerij ter zijde stond, teneinde den vernieuwden vijandelijken aanval op Oostburg en aangrenzende plaatsen op gevoelige wijze te keeren. Akte-examens in Zeeland. Akte als hulp- onderwijzeres. Geexamineerd 11, toegelaten 10, de dames: P. E. Bourdiez en C. J. Damme te Middelburg, C. J. van de Plassche, J. B. van de Plasscke en G. A. C. J. Vorsterman van Oijen te Aardenburg, A. Duvekot te Goes, A. Duyser te St. Annaland, H. A. Gelderblora te Poortvliet, A. J. Guiliaume te Vlissingen en M. Mazure te Groede. Op bet graf van den heer Hammacber, in leven bd der Provinciale Staten van Zetland en notaris te) Groede, is Donderdag jl. een gedenkteeken geplaatst. Bij de gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Sluis, in plaats van den heer Koksma, die daarvoor bedankt heeft, hebben de heeren C. J. Lievens en J. L. Croin de meeste stemmen verkregen. Tusschen hen zal eene her- stemming plaats hebben. Naar aanleiding van den onlangs in den Haag gepleegden moord licht te Leiden bij een boekbandelaar een adres aan den Koning ter teeke- ning, inhoudende bet verzoek, dat Z. M. van HDs. grondwettelijk recht gebruik make en aan de Staten een wetsvoorstel aanbiede tot wederinvoering van de doodstraf, op grond dat sedert de afschaffing van die straf de moorden in ons vaderland op onrustbarende wijze zijn toegenomen, zoodat het leven der Nederlandsche onderdanen met meer veilig is. Vrijdagmiddag 12 uur werd op de Groote Markt te Breda eene groote parade g houden, tot het uitreiken van de Militaire Willemsorde aan den gegagei-rden kavalarist le klasse van het lost— Indische leger T. van den Bosch, woonachtig te Standdaarbuiten, aan welke parade werd deelge- nomen door de kadetten der Koninklijke Militaire Akademie, henevens de te Breda in garnizoen lig- gende infant rie en kavalerie. Van den Bosch moet zich bij de cxpedien tegen de XXII en XXVI Moekims zeer onderscheiden hebben. Als spits eener patrouill6 toch heeft hij bij een aanval der Atjechers van 300 man zich door den vijand heengeslagen en daarenboven den bevelvoerenden officier, die gi wond was, hi t leven gered; terwijl hij een andermaal het geluk had een mnniti kolonne, die reeds in handen des vijands gevallen was, met een zijner kameraden aan de Atjechers te ontrukken en deze alzoo voor het vaderland te behoaden. Na de bizonderheden, die wij omtrent de mis- daad van De Jongh, ook na zijne bekentenis hebben rnedegedeeld, js er niet veel meer te melden. De Jongh is, na de bekentenis, een weinig be- ginnen te eten. Hij ziet er echter ellendig uit. Mej. Muns, handeiaarster in garen en band op den Dennenweg, is in verhoor geweest. De Jongh zat stil voor zich op den grond te staren. Vr. Hebt ge dat koord bij deze juffrouw gekocht? Antw. Ja. (Zwak.) Vr. Hoeveel hebt ge er voor betaald? Antw. 18 centen. (Tegen de juffr.) Is dat waar? Ja. Hij betaalde mij een kwartje en kreeg 7 centen terug. Vr. Hoeveel, el hebt je gekocht P Antw. Eerst vroeg ik 4 en toen 6 el. (Dit is historisch. Uit den mond der juffrouw zelve.) De toestand der zieke moeder van De Jongh blijft zorgelijk. Soms is zij vrij kalm, maar meestal is zij aan wanhoop en radelooze droefheid ten prooi. Haar ten hnize der familie v. W. v. K. ziinde dochter moet ook, tengevolge van den schrik, ziek zijn geworden. Die familie doet al het mogelijke om de smart der ongelukkige huisgenoote te ver- zachten. De Jongh moet na de bekentenis zeer kalm zijn en diep berouw gevoelen. Men zegt, dat de heer Boogaardt na de beken tenis van De Jongh in do gevangenis in diens tegenwoordigheid is geweest. ,/Beiden keken elkaar strak aan zonder een woord te wisselen," heet het. Zich eene voorstelling te maken van hetgeen in 't gemoed dier twee menschen op dat oogenblik is omgegaan, daarvoor deinst de verbeelding terug. Eene zaak van gewicht is er nog: het vinden van den degenstok, het corpus delicti, dat voor justitie als bewijsmiddel van hoog gewicht is. Na- dat daarnaar te vergeefs lang gevischt was, daar waar De Jongh verklaard had dien in 't water te hebben geworpen, heeft men Vrijdag morgen ten zes uur hem, onder 't geleide der inspecteurs van politic, de heeren Dubel en Van Wachetn, in eene vigelante naar den Leidschen weg gebracht. Daar liet men hem uitstappen, deed hem de handboeien aan en de plaats aanwijzen, waar hij zijil wapen had willen doen verdwijnen. Op het terrein be- vond zich de proc.-generaal bij het gerechtshof, jhr. Van den Bergh, die De Jongh ernstig aanmaande de justitie niet te misleiden omtrent de plaats, waar het corpus delicti moet gezocht wordeu. De Jongh was zeer kalm en gaf slechts een kort antwoord op de vragen, welke tot hem gericht werden. De plaats is gelegen tusschen de buiten- plaats van baron Van B. en het Boschhek, nagenoeg het einde van de sloot die achter den dierentuin loopt, dus verder dan waar vroeger door de politie gevischt was. Men hecht veel aan het bezit van dien stok en is er daarom plan om de slo'ot, waarin De Jongh beweert hem geworpen te hebben, uit te malen. De stok moet zijn een rechte doom, waarin een driekante degen aan de bovenzijde gekarteld met zeer fijne punt. In de woning van De Jongh is een tweesnijdenden zeer scherpe Indische dolk ge- vonden, wat bij zijn reeds vermelde liefhebberij voor wapens, geen verwondering baren. De speculatiezucht wil zich nu ook van het portret van het ongelukkig slachtoffer van den Haag- schen moord meester maken. In Amsterdam wordt een adreskaartje verspreid, waarop gedrukt staat ,/eerstdaags opening van een magazijn in heeren- kleederen en manufacturen van H. Ritterband Rembrandtplein no. 17, le etage," en aan de omme- zijde een jongenspcrtret, uit deze of gene prijscourant van St. Denis of Bon marche geknipt, met het onderschrift ,/slachtoffer." Dit vindt tegen twee centen per stuk gretig koopers, maar ongelukkig voor den speculant en de koopers kan het't portret van Marius Boogaardt niet zijn. De vader van den vermoorden knaap heeft alle aanvragen tot verkoop van het portret geweigerd en verbiedt den verkoop daarvan nog ten strengste; indien er dus portretten in den handel gebracht zijn, dan is dat eenvoudig een mystificatie en komeu de koopers bedrogen uit. Trouwens ze verdier.en ook niet befer. De heer J. A. de Bergh is zoo verontwaardigd over deze nieuwe speculatiezucht, dat hij onder anderen er over zegt: Flet Wetboek van Strafrecht verbiedt om aan den verspreider van deze adreskaart den naam te geven, die hem toekomt; ik ont,veins niet dat ik liever een hand gaf aan De Jongh dan aan hem, die op zulk eene walgelijke wijze geld durft slaan, en profiteeren wil van de gruwelijkste der bekende misdaden. yElk weldenkend mensch roep ik toe: koop niet bij iemand die een portret van het slachtoffer, of het lijkt of niet, bezigen durft tot aanprijzing van zijn kleeren-magazijn, en uit den grond mijns harten hoop ik, .dat, al wie een jas gaat koopen bij dezen H. Ritterband, in datzelfde kleedingstuk evenveel dolksteken raoge antvangen als den ou- gelukkigen Marius er werden toegebracht." Op de plek waar het lijkje van den kleinen Bogaardt is gevonden, heeft men een stok in den grond gestoken, van boven van een plahkje voor- zien. Op dat plankje waaraan men een immor- tellenkrans heeft gehangen bevindt zich een papier, waarop de volgende dichtregelen Op deze plek in 't eenz&am oord, Werd een onschuldig kind vermoord. De straffe des Volks, Gods wraak trefT den snoode, Die *t bloed deed stroomen van den dierbaren doode, Wij Hagenaars treuren met der oudr'en smart, God hierboven geve hun een geloovig hart, s Landbonwberichten In het tijdperk van 5 September tot 2 Oc tober jl. zijn geene ambtsberichten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte onde.r het rundvee ingekomen. In het vorige tijdvak van vier wcken waren drie runderen door die ziekte aangetast. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 October de volgende vonnissen uitgesproken P. v. d. B., slager te Ter Neuzen, in dienst bij het 3e reg. inf., is wegens mishamieling veroordeeld tot eene geldboete van f25 met subsidiaire gevange- nisstraf van 6 dagen en in de kosteu der procedure. A. v. d. W., koehouder, te Ter Neuzen geboren, wonende te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot eene geldb. van f 8 met subs, gevang. van 3 dagen en in de kosten der procedure. P. T., landbouwer ie Langemunt (Hontenisse), is wegens mishandeling veroord. tot eene geldb. van 5 met subs, gevang. van 2 dagen en in de kosten der procedure. J. v. K., zonder beroep te Hontenisse, is wegens mishandeling veroord. tot eene celstraf van 3 maanden en in de kosten der procedure. De sluiting van de Belgische nationale tentoon- stelling is definitief bepaald op den 25 dezermaand. De commissie houdt zich reeds ijverig bezig om maatregelen te nemen voor de terugzendmg der goederen. De spoorweg zal den 22 in de tuinen en den 26 in de galerijen worden hersteld. Alle werkjieden door hunne patroons en de plaatselijke autoriteiten aanbevolen worden gratis in de tentoonstelling toegelaten. Zij zijn echter verplicht ten minste 2 dagen voor hun bezoek hiervan aan de directie melding te maken. De bezoekers van den dierentuin te Antwerpen waren onlangs getuige van een ontzettend schouwspel. Een jong geneesheer, die een groote liefhebber van slangachtige dieren is, ging, vergezeld van een oppasser, in het slangenhok, om een groote python, die een ontsteking aan den bek had, on der behandeling te nemen. Hij greep de slang van achteren bij den kop en wilde haar zoo zalf op de lippen smeeren; maar het dier, dat eene lengte heeft van 15 voet, was daar blijkbaar niet op gesteld; het opende zijn grooten bek, siste boosaardig en begon zich om het lichaam van zijn aanrander te slingeren. De andere pythons ongeveer 30 in getal, maakten zich blijkbaar gereed hun kameraad te hulp te komen, en de oppasser werd daardoor zoo bevreesd dat hij de vlucht nam. De geneesheer verkeerde nu in een netelingen toestand,want de slang wond zich steeds vaster om hem heen, en zou hem zeker weldra ver- pletteren, toen hij plotseling op het goede denk- beeld kwam, het dier los te laten. Dat was zijn behoud. Want zoodra de python gevoelde dat zijn kop vrij was, liet hij langzatner- hand den docter los, zonder hem eenig kwaad te doen, en ging een schuilplaats zoeken achter het grotwerk in zijn hok. Uit een rapport van den directeur van het openbaar armbestuur te Parijs blijktdat ondanks het dep. der Seine er jaarlijks 4 millioen fr. en de openbare bijstand er 800,000 fr. aan ten koste legt, de toestand der verwaarloosde kinderen aldaar nog veel te wenschen overlaat. Er zijn behalve de verlaten kinderen (vondelinger.) in Parijs nog 'een 700'0 kinderen beneden de 10 jaren, die volgens de schoolstatistiek geen enkele school bezochten en den geheelen dag op straat doorbrengen. Onder die kinderen, welke ,/Zedelijk v< rlaten" ofschoon zij een tehuis hebbeu, werft de misdaad haar meeste recruten en 't is daarom zegt het rapport dat de stad en staat ook middelen beramen hierin verandering te brengen en zich het lot dier kleinen aantrekken. Twee schepen, die getracht hadden van Noor- wegen door de IJszee naar §}iberi,e te gaan, zijn onverrichter zake te Hammersfest teruggekomen. Het eene schip is de Louise, kap. jlurmeistef, van eene Bremer-Russische maatschappij, het andere de Dallmann, kap. Dallmann. vl)e gezagvoerders verklaarden, dat zij zoowel in de Karische-zee als ten Noorclen van Nova-Zembla ondoordring- baar ijs vonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2