JAAR-, PAARDEN- BINNEN LAND CMo, 1603. Zaterdaa 23 September 1880. 20e Jaanjang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. abonnement. TE HULST, op Maandag den 4 October 1880, Ter Neuzen, 24 September. ^ECHTSZAKEN, Arrondissenieuts-recktbank te Middelburg. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abouneert zick bij alle Boekhandelaars, Poatdiree- teuren en Brievenbuahoudera. Ult Wad veraehljnt Olnednsr- en Vrljdagavoud COIMNT A'D VEKTENTlSN. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regel meer f 0,lo Grootere lettera worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendei uiterlijk Dinadag en Vrijdag namlddag IIRIE urcn. J. K. G. DHOHT te Tcf Kenzen. aanvang ties voormiddags 10 uur, met uitloving van acht verscbillende premien voor aangebraeht vee. De Burgemeester van Hulst, Ch». PIERSSENS. Politieii Overzieht. Frankrijk blijft ondanks alle wederwaardigheden en wisselingen, die bet in de laatste honderd jaar beleefde, en misschien juist wel daarom, het land, dat den toon aangeeft in het koor der Europeesche volken. Een ministerieele crisis is daar plotseling als een onweerswolk losgebarsten, en onmiddelijk zijn aller bbkksn naar Frankrijk gericht, en ver- diept men zich in gissingeu en vermoedens over i de waarschijnlijke oorzaken en gevolgen, terwijl de beurs hare buitengewone gevoeligbeid bij voor- baat toont, door eene daling van eenige procenten in de toongevende fondsen. Met de samenstelling van een nieuw ministerie wilde bet ecbter niet spoedig vlotten. Eerst gisteren is de minister- crisis geweken, ten miuste wanneer geen verdere veranderingen, dan tot heden hebben plaats gehad, noodzakelijk blijken. Het heeft overigens heel wat moeite gekost, eer men eene definitieve op- lossing gevonden heeft. Vooral het vinden van een geschik^en minister van buitenlandsche zaken bezorgde veel last, daar slechts weinigen op dit postje gesteld waren. In Duitschlaijd scliijnt het denkbeeld, om het monopolie op den tabak in te voeren, met bet doel om in de finantieele behoeften des rijks te voor- zien, in ernstige overweging te zijn genomen. De Augsburgsehe Algem. Zeiting zegt, dat men te kiezen zal hebben tusschen verhooging der be- lastingen in de verscbillende Staten of invoering van het uponopolie op den tabak, en dat die keuze hier niet moeielijk kan vallen, indien men in over weging neeinf, tot welk eene verbazende boogte de directe belastingen, hetzij van staats- of van ge- meentewege geheven, reeds zijn geklommen. De (Viancieele toestand der verscbillende bondsstaten toch is van dien aard, dat geen enkele Staat, om zoo te zeggen, zelfs niet de Staat, welks financieu het best zijn ingericht en geregeld, de jaarlijksche uitgaven uit zijne inkomsten kan bestnjden. In Rusland sehijneu nog verscbeidene wijzigingen in de takken van algemeen bestuur op handen te zijn. Of al die veranderingen verbeteringen zijn, moet de tijd leeren. Ook wordt de generaal Tod- leben van zijn post als gouverneur van Wilna teruggeroepen. Hij schijnt een beter vesting-ingenieur dan blank-officier te zijn, want ook te Odessa waren de uihilisten hem de baas, en moest hij daarom weg. Intusschen blijkt, dat het uieuwe Kuldsja— tractaat tussohenf Rusland en China nog niet tot stand is gekoinen, en het gevaar voor oorlog nog niet geweken is. De onderhandelingen gaan zeer lang- zaam, en de inarkies Tseng, gedachtig aan bet lot van zijn voorganger, doet niet de minste schrede, zonder vooraf per telegraaf het oordeel zijner regeering te hebben ingewonnen. Turkije heeft weder eene nota aan de mogend- heden gezonden, om te protesteeren tegen den voorgenomen inval der Montegrijnen op het grond- gebied, dat Turkije aan Montenegro wil afstaan. Intusschen is Dulcjgno door een sterke troep Albaneezen bezet, en zijn de Turken teruggetrok- ken. Riza-pacha zal daarom het ultimatum tot overgaaf van Dulcigno van den admiraa! Seymour niet beantwoorden, zoodat de vlootdemonstratie zal moeten plaats hebben. Heden verstrijkt de termijn, voor de vreemdelingen iD Dulcigno gesteld, om die stad te verlaten. Aan eene vreedzame oplossing gelooft niemand meer, want ook het nieuwe Turk- sche ministerie—Said—pacha heeft tot de politiek van verzet besloten. Z. M. heeft benoemd bij de rustende schutterij in Zeeland, 5e bat., tot le luitenant M. J. van Arenthals Pz., tbans 2e luit.j tot 2e luit. A. B. van den Eacknout, Mr. H. M. G. Kloppenburg en H. C. E. van IJsselsteijn, alien thans schutter. Ilonteuisse, 22 September. Naar men uit goede bron verneemt, bestaat er uitzicht, dat er binnen zeer kort een wagendienst geopend zal worden tus schen Hansweert en Vlake en in verband met den dienst der spoorboot Walsoord^nVlake. Wordt dit uitzicht verwezenlijkt, dan valt daarmee de laatste slagboom, welke nog in den weg stond aan een geregelden dienst. Het tijdroovende schutten zal dan overbodig worden, waardoor gemiddeld meer dan een half uur op de reis WalsoordenVlake zal worden gewonnen. De concessionarissen der spoorboot kunnen daardoor de kroon op hunne onderneming zetten. Kloosterzande, 22 September. Twee jaren lang bestond bier eene bloeiende landbouwvereeniging, welke ongeveer 80 leden telde, voor gezamenlijke rekening meststoffen, zaden enz. aankocht en o. m. hier eene botermarkt stichtte en de jaarlijksche veemarkt steunde. Tengevolge van minder degelijke handelsverricbtingen en uit gebrek aan voldoende medewerking ontstond er langzamerhand kwijning, welke Zondag jl. uitliep op eene vergadering, waarin het besluit viel, de vereeniging op te heffen en liaar bezitting, bestaande uit eenige toestellen, eer- lang te verkoopen. Bij koninklijk besluit van 23 September is benoemd, tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten -Generaal voor den duur der op den derden Maandag van September dezes jaars geopende zitting, Mr. W. H. Dullert, lid van die Kamer. Gisteren heeft de Eerste Kamer beraadslaagd over het ontwerp—adres van antwoord op de troon- redej paragraaf 4 luidt: voorstellen tot versterking van 's Rijks middelen zijn wij bereid met nauw- gezetheid te overwegen; beperking van uitgaven achten wij evenwel een eisch van den staat onzer finantien. Overigens is het adres als gewoonlijk een weer- klank op 's Konings rede. Het ontwerp werd zonder discussie met eenparige stemmen aangenomen en zal Z. M. den Koning door een coinmissie worden aangeboden; de Kamer is op reces gescheiden. In de Tweede Kamer heeft de nieuwbenoemde voorzitter, de heer Dullert, zijne waardigheid aan- vaard, na door den heer De Bieberstein te zijn toegesproken. Verder bepaalde de kamer, dat de staatsbegrooting voor 1881 heden zal worden aangeboden. In den avond van 20 dezer woedde te Groede een onweder, zooals weinigen zich herinneren. De bliksem veroorzaakte een begin van brand aan de roede en de as van den steenen korenmolen. Ook de molen aan den Kruisdijk tusschen Breskens en Schoondijke werd getroffeu; de bliksem trof een windijzer en liet sporen van zijn doortocht achter op een potlood en een boek dat gedeeltelijk verscWoeid is. De badplaats Domburg op Walcheren gaat, als de plannen tot uitvoering koraen, eene schoone loekomst te gemoet. Naar men ons meldt moet door een Belgisch bankier, die reeds zeven jaren geregeld elken zomer met zijne familie in die plaats doorbrengt, het plan zijn gevormd een leening te sluiten van vijf millioen, ten einde de plaats door een rij villa's te omringen. Een tramweg zou worden aangelegd naar Middel- burg; op die wijze zou een rustig en geriefelijk zomerverblijf verkregen worden voor familien in het Zuiden, die de zeelucht wensclien te genieten, zonder de drukte van groote badplaatsen te moeten verdragen. Van de Willem Barends zijn uit Haminer- fest van 4 September weder berichten ontvangen. De kommandant, de heer Broekhuyzen, geeft een omstandig verhaal van de avarij, die het schip doot het stooten op een rif bekwam, en van hetgeen daarna geschiedde vdor men in Hammerfestaankwam. Ten slotte schrijft hij: i,Ondanks»onzen spoedigen terugkeer kunnen wij met genoegen opmerken, dat, dank zij het gunstige weder, in het begin veel gedaan is kunnen worden. De ijsgrens is vrij nauwkeurig opgenomen, magnetische en serial temp, waarnemingen zijn meer gedaan dan verleden jaar en er is meer gelood en gedregd, zoodat ik hoop, dat de zoologische collect ie „Artis," tevreden zal stellen." j. H. M. de Koningin van Zweden is deze week te Amsterdam aangekomen, om zich onder behandeling te stellen van Dr. Mezger, daar de rheumatische pijnen, waardoor zij geteisterd wordt en die baar nagenoeg alle beweging beletten, een geregelde behandeling gedurende een geruimen 1 tijd vereischen. Door Dr. P. J. Kaiser, verificateur van 's Rijks zee-instrumenten te Lsiden, is een nieuwe artificieele kwikhorizon uitgevonden, welk instrument op den aanstaanden oefeningstocbt van het eskader, aan boord van Zr. Ms. stoomschip Van Galen zal beproefd worden, om wanneer het in de behandeling voldoet, op onze oorlogschepen te worden ingevoerd. De rechtbank heeft iu hare zitting van 21 September het volgende vonnis uitgesproken M. d. M., oud 34 jaar, huisvrouw van P. W., apoor- wegwachtster te St. Jansteen, is wegens mishandeliug veroordeeld tot eene geldboete van 5 met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1