BU1TENLAND."- Teiegraphische berichten. GEMENGDE BERICHTEN. nomen worden door den heer Coetermans-Henrich van Antwerpen. Zij beloven naar wensch te zullen slagen. Reeds een zestal knapen en meisjes hebben zoodanige vorderingen gemaakt, dat zij ineer zelf- standig in de fabriek zullen beginnen te werken. De ondernemer bewijst bierdoor een weldaad in ge- zonden geest aan zijne vroegere woonplaats. Hij leidt nl. uitsluitend weeskinderen (van alle gezindten) op, ten einde bun gelegenheid te geven, zich een flink, onafhankelijk bestaan te verschafl'en. Er wordt ernstig aan gedacht eene fabriek op grootere schaal in te ricbten, gelijk de Anna Coetermans-Henrich die te Antwerpen in werking lieeft. Met de werkzaamheden aan bet etablissement Fijenoord gaat het voortdurend zeer slap. Ten einde het lierhaald ontslaan van werklieden eenigszins te voorkomen, worden van tijd tot tijd de werk- uren ingekort. Werkte men enkele jaren geleden nog tot 's avonds 8 uren, later werd de werktijd ingekort tot op 7 uren en tbans is die op 6 uren gesteld, zoodat menig werkman een zeer sober weekgeld thuis brengt. Aan bet station du Nord te Brussel heeft den 14 dezer een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Twee vrouwen die in den trein van Brussel naar Antwer pen, welketen 5 ure 27 min. vertrekt, wilden stappen, zijn onder de wielen gevallen en verpletterd. Het zijn vrouwen van Schaarbeek, moeder en docbter, zij inoes- en zich naar de markt te Mechelen begeven. Z ij waren in het station aangekomen, elk met een grooten korf vol eieren aan den arm, doch hadden den tijd niet meer om coupons aan bet loket te nemen, en liepen door de zaal der reispakken tot aan den trein. Deze zette zich juist, in beweging. Ondanks de kreten der bedienden, wilden de beide vrouwen op den trein springen. Aan den bagagewagen gekomen, zette de dochter haren korf neer, wilden in den wagon springen, doch werd omvergeworpen en viel op den grond. De moeder wilde bare dochter vastgrijpen, doch viel op hare beurt. Toen de trein voorbij was snelden de be dienden toe de dochter was nog slechts een afgrij- selijk verminkt lijk. De moeder leefde nog, doch stierf spoedig aan de bekomen wonden. Deze laat een huisgezin met vijf kinderen na, waarvan het oudste slechts 12 en het jongste 2 jaar oud is. Het onderzoek heeft bewezen dat het ongeluk te wijten is aan eigen onvoorzichtigheid. De kwijtschelding, verleend ter gelegenheid der jubelfeesten, heeft niet tengevolge gehad de bevoor- deelden te verbeteren. Een dezer, Victor Lernaire, een sterke kerel, altijd met een revolver gewapend, heeft op 17 Aug. de gevangenis verlaten en ssdert toen zijn er reeds verscheidene processen—verbaal tegen Jjem opgemaakt, wegens diefstal en weerstand tegen de politie. Verleden week bevond hij zich te Montbliard in een herberg, toen twee gendarmen van Beaumont binnen kwamen. Lemairc, denkende dat zij hem kwamen aanhouden, greep een hunner bij de keel vast en wierp hem op den grond. De tweede gendarm snelde zijn makker ter hulp en een verschrikkelijke worsteling ontstond tusschen hen en Lernaire die zijn mes had te voorschijn gehaald. Een der gendarmen bekwam verscheidene messteken, doch eindelijk slaagden zij er in den gevaarlijken kerel vast te binden en naar de ge vangenis te brengen. De bevolking was zoo ver- heugd, van den bandiet verlost te zijn, dat zij den gendarmen een ovatie heeft gebracht. Naar men verhaalt had Lernaire, pas eenige dagen geleden, op den openbaren weg een mandenmaker aangevallen hem erg mishandeld en ten slotte van zijn geld beroofd. Te Chimay had hij een grijsaard van 64 jaar, dien hij onderweg ontmoette, in een gracht geworpen em voor dood laten liggen. Lernaire is naar de gevangenis te Charleroi gebracht. Niettegenstaande op de krachtigste wijze is voortgewerkt, is het nog niet gelukt alle lijken der in de kolenmijn van Seaharn verongelukte mijn- werkers te voorschijn te halen. Eindelijk is men er in geslaagd met de luchtverversching zoover gereed te komen, dat nieuwe pogingen konden aangewend w orden om tot de ongelukkigen, nog 130 in getal, te naderen. De Koning van Spauje heeft op eigenaardige wijze de armsten onder zijn volk doen deelen in zijne blijdschap over de geboorte zijner dochter. Hij zond een aanzienlijk bedrag aan de verschillrnde banken van leening, ten einde haar in staal te stellen de verpande voorwerpen van eerste behoefte kosteloos weer uit te reiken aan de inbrengers. Met '8 Konings machtiging is de heer Henry Arnoldus Benier erkend en toegelaten als konsulair agent van Belgie in Vlissingen. Ook de Kamer van koophandel te Bergen op Zoom heeft de aan- dacht van den Minister van financien gevestigd op het feit, dat de omloop van Belgische „centen" in de grensgemeenten hoe langer zoo meer toe- neemt. Uit Hansweert wordt gemeld, dat de mededeeling van de Leidsche Ct., als zou een telegram niet van daar verzonden zijn kunnen worden omdat de telegrafist voor twee dagen afwezig was, volkomen onwaar is. De gewone dienst is te Hansweert geen oogenblik gestaakt geweest. W. de Boer, wiens huis en inboedel, geassureerd voor ongeveer f 20,000, is verbrand, is te Nieuw— Pekela in verzekerde bewaring genomen en geboeid naar Winschoten gebracht. Dezer dagen lag zich een oppassend mensch te Capelle (Langstraat) in den schofttijd op het gras te slapen. Een wesp stak hem aan den hals, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. In de geineente Gieten is een man overleden ten gevolge van het onmatig gebruik van sterken drank. Te Rossurn is de knecht van een schipper, een oppassend jonkman van on geveer 21 jaren, over boord gevallen en verdronken ofschoon alle moeite werd aangewend om, hem te red den. \an de landverhuizers, die dezen zomer uit Eibergen naar Amerika zijn vertrokken, komen tot nog toe ge. n opwekkende berichten. De meesten werken op tabrieken en zijn blij vast werk te hebben, daar de markt vrij wel overvoerd schijnt te zijn. De bekeude eigenaar der beroem.de geschut-fabrieken te Essen, de heer Krupp, vertoeft thans te Scheve- ningen. Te Goedereede is Vrijdag bij een hevig onweder de bliksem gestagen in de bouwschuur van den heer D. Goekoop, zonder belangrijke schade te veroorzaken. Als een bewijs hoe sterk aan de grenzen in de nabijheid van Koevorden de smokkelhandel in tabak naar Duitschland wordt geareven, diene, dat in ruim 8 dagen tijds door Duitsclie ffGrenzaufseher" ruim 2000 KG. ge- fabriceerde en ongefabriceurde tabak van verschillende personen zijn aangehaald. Het eerste millioen loten van de tombola der nationale tentoonstelling te Brussel is bijna geplaatst. De commissie heeft besloten aan het gouvernement voor te stellen voor de andere series dezelfde hooge prijzen vast te stellen. Bij Kopenhagen is een veetrein in het water gereden. Drie wagens staan loodrecht in het water, de vierde bleef op het drooge. Een oppasser en 11 paarden zijn verdronken. Uit de Seine te Parijs heeft men de lijken opgehaald van twee mannen van ongeveer 25jarigen leeftijd, beiden gekleed in blauwen kiel, grijze pantalon en bottines; de lichamen waren met drie riemen aan elkander gebonden. Men verdiept zich in gissingen omtrent die onverklaarbare bizonderheid. Op den Dam te Amsterdam kon men in den uamiddag van 15 dezer opmerken, dat de hoofd- commissaris van gemeente-politie, de heer Steenkamp, iu den waren zin des woords de handen uit den imouw durft stekeu. Toen nl. eenige Engelsche matrozen het met een agent van politie te kwaad kregen en aan het herhaald verzoek van dezen, om bedaard hun weg te vervolgen, niet voldeden en met den agent een loopje trachtten te nemen, schout de heer Steenkamp, die zulks bespeurde, den dienaar te hulp en bracht een paar van de lastige sinjeurs in arrest. De weerbarstige Deventer schutter vindt reeds navolgers. Een Meppeler schutter beproeft thans of hij met meer succes zich tegen het besluit van B. en W., voor eigen rekening uniform aan te schaff'en, kan verzetten. Het zal hem echter wel met beter gaan dan zijn Deventer wapenbroeder. Bij de laatste oefenmg verscheen hij wel gewapend, dcch in burgerkleeding en werd n<ituurlijk dadehjk weer huiswaarts gezonden. Door de arr.-rechtbank te 's Hertogenbosch is zekere H. N., beklaagd van bedriegelijkeoplichting, door het in betaling geven van waardeloos papier (sigarenbons), in kleur en vorm gelijk aan bank- liuljetten, veroordeeld tot een half jaar celstraf en f 25 boete, bij wanbetaling te vervangen door 3 dagen cellulair. Een knaap van 9 jaren, wiens opvoeding zeer verwaarloosd werd, stond de vorige week voor de rechtbank te 's Hage terccht, om zich te ver- antwoorden wegens het plegen van eenige diefstallen. Daar hij zonder oordeel des onderscheids bleek te hebben gehandeld, werden de diefstallen hem niet aangerekend, maar de rechtbank beval zijne ver- pleging in een gesticht, tot dat hij zijn aehttiende jaar zal hebben bereikt. Te Arnhem haalde dezer dagen eene vreemde dame in een theewinkel eene hoeveelheid thee, doch vergat een pak, behoorlijk geemballeerd, mede te nemen. Toen zij vertrokken was, bemerkte de winkelier tot zijn schrik, dat het met dat pakje niet richtig was en daarin een bloederige zelfstan- digheid was verborgen. Terstond werd dc politie hierme.de in kennis gesteld. Deze onderzocht de zaak en ontdekte nu, dat in het papier eene blaas met dik geronnen ossenbloed was verborgen, ter- wijl bleek, dat de dame die veel van bloedworst houdt, wekelijks eene hoeveelheid bloed mede naar huis nam, om daarvan die lekkernij gereed te maken. Te Beuvry, in Belgie, had een boerenknechtje dezer dagen de jongen gedood van een uil, die zijn nest gemaakt had in een eik, nabij de hoeve. Sedert vloog de ail altijd in de nabijheid van het huis rond. Eens zag hij den knaap, die zijn jongen gedood had, de hoeve verlatenaanstonds vloog hij op hem toe, en rukte hem met een zijner klauwen het lmkeroog bijna geheel uit. De onge- lukkige jongeling vie!, tengevolge der pijn, in bezwijming; niettegenstaande de spoedige genees- kundige hulp, vreest men, dat het oog ver- loren zal zijn. Bij de Fransche arm^e is een werktuig inge- voerd om de haren te knippen van de pas aangenomen recruten, reservisten en de manschappeu van het territoriale leger. Het haarsnijden van al deze lieden duurt zdolang, dat de mobilisatie van een regiment daarmede een paar uur vertraagd kan worden. Met behulp van het werktuig geschiedt het in enkele minuten. De manschappen gaan de eene zijde de machine in als Simson of als Absalon, en zij komen er aan de andere zijde uit als Karel de Kale of als Jules Grevy. Men schrijft uit Nimes dat een verschrik kelijk onweer boven deze stad en omstreken ge- woed heeft. Te Barjac was de storm bizonder geweldig. De donder viel op meer dan vijftien huizen, zonder groote schade aan te richten. In het huis van een gewezen vrederechter was de kindermeid juist opgestaan om te zien of de kinderen niet bevreesd waren, toen de bliksem het vuur stak aan het bed, waarin zij nog even lag. Te Lorgues werd een 18jarig jongeling dood- geslagen, terwijl hij de vensters sloot. Van andere kanten nog worden vele ongelukken gemeld. Een reiziger, die te Marienbad tot herstel van gezondheid de baden zou gaan gebruiken, moest aan de grens voor een partijtje worst van om- streeks 3 KG., dat hij met zich voerde, inkomende rechten betalen. Hij vond het bedrag, dat van hem gevorderd werd, wel wat hoog en besloot daarom, tot verbazing van de omstanders, de worst maar liever op te eten. Welgemoed zette hij daarop zijn reis naar de badplaats voort, waar de kuur, onder zoo gunstige voorteekenen begonnen, zeker wel een goed einde zal geven. 's Gravenhuge. Eerste Kamer. -Nadat de nieuw- benoemde leden zittiug hadden genomen, aanvaard de heer VanEijsinga het voorzitterschap met eene rede, waarin hij wees op de belangrijkheid van het aanstaande zittingjaar en hoopte, dat de werk- zaamheden heilzame vruohten mochten dragen voor ons alien dierbaar vaderlaudtevens werd besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Tweede Kamer. Heden hebben de heeren Van Dedem, Van Rees en Gleichman zittiug genomen; de Kamer heeft voor het voorzitterschap benoemd tot eerste candidaat de heer Dullert, tweede de heer Mirandolle en derde de heer Cremer..

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2