BUITENLAND. RECHTSZAKEN, Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. GEMENGDE BERICHTEN. overgegeven, nadat door Dr. Yan Yloten eene feest- rede gehouden was. Ook uit bet buitenland waren eenige mannen van wetenschap gekomen, om die plechtigheid bij te wonen, doch niet zoovelen als men wel verwacht had. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 September het navolgende vonnis uitgesproken J. A. de B., schipper en visscher, gedomicilieerd te Clinge (Zeeland,) is wegens eenvoudige diefstal ver- oordeeld tot eene gevangenisstraf, in eenzame opslui- ting te ondergaan, van twee maanden en in de kosten der procedure. Landbouwberichten In het tijdperk van 8 Augustus tot 4 September jl. zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte drie runderen in Noordbrabant aangetast. In het vorige tijdvak van vier weken waren geene ambtsberichten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte onder het rundvee ingekomen. Het schoone, groeizame weder, de ruime, gelukkige oogst, de hooge boter en kaasprijzen, alles werkt mede om dit jaar voor de Friesche boeren tot een gezegend jaar te maken. Dat ieder er wel bij moet varen, is gemakkelijk na te gaan, als men rekent, dat er wekelijks ongeveer 6000 vaten boter in Friesland worden gemaakt, waarvoor gedurende zeer vele weken minstens f 12 per vat meer is gemaakt, dan in het vorige jaar. Als men weet, dat bovendien de vervaardiging van kaas be- langnjk gestegen is en de prijs buitengewoon hoog, dan komt men tot de slotsom dat Friesland elke week ruim een ton rijker wordt. Bovendien zijn de voorraadschuren aangevuld. dat de machinist het stoomrijtuig geheel in zijn macht had. Van rook, damp of geraas was niets te bemerken. De Keizer, die het nieuwe voertuig na de proefneming in het paleis bezichtigde, gaf er herhaaldelijk zijn bizondere ingenomenheid mee i te kennen. De jStoomdroschke" zal dus naar alle waarschijn- lijkheid de concurrentie met de paarden aanvangen. Of daarom de prijs der viervoeters al heel spoedig belangrijk zal dalen, betwijfelen wij. In circus, bij de wedrennen en in de paardenslachterij hebben de paarden althans van de ,/droschkes" niets te vreezen! De ontvangsten der Belgische nationale tentoon- stelling te Brussel bedragen tot nu toe 700,000 fr. Dour den toevloed van reizigers sedert de tenloon- stelling zal het batig saldo minstens 12 millioen bedragen, dat alleen de spoorwegdienst in 1880 den staat oplevert. In een hefberg op den Gentschen steenweg te Brussel kregen 5 beschonken werklieden twist en besloten dit met messen op de binnenplaats uit te maken. In de duisternis staken zij zonder te weten wien of waar zij iemand troffen, toen eens- klaps een harde schreeuw werd gehoord en een vechtersbaas op den grond nederviel. Het gevecht hield op; men haalde licht en vond den man badend in zijn bloed met vier inessteken, welke alle doodelijk waren. De daders zijn terstond door de politie gearresteerd. Te Rijssel is een vreeselijke misdaad gepleegd. Men heeft nl. in een huis de lijken gevonden van twee vrouwen, moeder en dochter, de eene 46 en de andere 24 jaren oud, welke reeds in zulk een vergevordsrden staat van ontbinding verkeerden, dat de wormen er overheen kropen. Het bleek dat de misdaad reeds een 14-tal dagen geleden was gepleegd en de beide vrouwen met een zwaar lichaam, ver- moedelijk een hamer, op den schedel waren geslagen, zoo dat de dood onmiddelijk moet gevolgd zijn. Alle kasten waren openaebroken en sieraden benevens geld verdwenen. De politie doet ijverige nasporingen. De ondervinding, welke men op de visscherij- tentoonstelling te Berlijn heeft opgedaan, zal thans in de praktijk in toepassing worden gebracht en wel door de oprichting van een groote vischmarkt aldaar, zooals reeds te Parijs, Londen enz. bestaat. De visch zal daar alsdan door vaste verkoopers aan de mecstbiedenden worden verkocht, waardoor men hoopt den prijs belangrijk te matigen. Reeds zijn voorstellen hieromtrent bij den magistraat ingediend. Te Berlijn is ten aanschouwe van den Keizer en de Keizerin, een proef genomen met de stoom- koets. Vijf personen twee politie-autoriteiten, de uitvinder, de fabrikant en een machinist namen in den ,/Dampfdroschke" plaats, die heen en weer reed van 't paleis naar het operagebouw en de universiteit. De passage was voor voetgangers vrijgelaten, ten einde te toonen, hoe gemakkelijk 't rijtuig telkens kan uitwijken; de kortste wendingen werden met opzet genomen en het bleek duidelijk De Kamer van koophandel te Maastricht heeft het noodig geoqrdeeld, de aandacht der ingezetenen te vestigen op de weder toeneraende circulatie der Belgische twee-centimestukken, zoomede op de strafbepalingen, daartegen bereigd. Yoor de betrekkingen van huismeester en huismeesteres in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Delft hebben zich niet minder dan 342 paren als sollicitanten aangemeld. Naar men verneemt bestaat het plan bij Wageningen een gebouw te stichten tot opnemmg van aanstaande ongehuwde moeders, eene inrichting zooals tot dusver in Nederland ontbrak. De Haagsche schutters ontvingen, wat hunnen collega's in andere plaatsen waarlijk niet veel overkomt, een pluimpje. De generaal-majoor, gouverneur der hofstad, betuigde zijne tevredenheid over de uitmuntende wijze, waarop door de schutterii bij de jongste wapenschouwing was gedefileerd. Amsterdam krijgt in den loop van het volgend jaar een abattoir en een overdekte groenmarkt. De kosten voor het eerste zijn ge- raamd op 1,400,000 gulden, die voor de laatste op 480,000 gulden en komen op de begrooting voor 1881 voor. Te Rolde is een kindje van A. Lenzen, dat in een tobbe met water was ge vallen en voor dood daaruit gehaald, na volhardende toepassing van de voorschriften om dreukelingen bij te brengeu, in het leven behouden. Te Leiden is bij het instruktierijden een paard met zijn berijder omgevallen, teugevolge waarvan de huzuar beide beenen gebroken heeft. Een jougmensch te Leiden heeft van zekeren doctor K. aldaar eenige stokslagen ontvangen, orndat hij eenigen tijd geleden K. voor ,/kattendooder" had uitgemaakt. Op den weg van Maasland naar Maassluis is eene 'oe- jaarde vrouw doodelijk door den bliksem getroffen. Als eene bizonderheid wordt uit Krimpen aan den IJsel gemeld, dat door den beurtschipper Goudriaan, ter'wijl hij te bed lag, voor zijne bedstede een bunsing met de hand werd gevangen. Naar het schijnt, heeft het Belgische gouvernement een onderzoek bevolen over het vuurwerk van 29 Augustus, dat zoo ellendig mislukt is. Een Brusselsch blad meldt, dat dezen winter al de passagiers-waggons der Staatsspoorwegen, zonder onderscheid van klassen, zullen verwarmd worden. Te Duna Foldvar, Hongarije, heeft een echtpaar zijn 80jarig huwelijksfeest gevierd. De man is 102, de vrouw 99 jaren oud. Beiden zijn nog kras en gezond. Te Wingles is in een kolen- mijn, een houten vloer, waarop zeven werklieden zich bevonden, ingestort. Twee der werklieden konden zich aan eenige balken vastklampen, de auderen vielen van een hoogte van 65 meters tot beneden in den put, alwaar zij in het water ver- dronken. De wieg van de. infante van Spanje is te Parijs vervaardigd, van rozenhout en bekleed met blauw satiju met goud afgezet. Het beeld- houwwerk is te danken aan den beitel van een Spaansch kunstenaar van naam, den heer Numez te Bona. Den 9 October zal te Compiegne een standbeeld onthuld worden voor Jeanne d'Arc. De feesten zullen drie dagen duren. Bij Konings- bergen is een aal gevangen van 4 voet lengte, 10 duim umvang en bijna 8 pond zwaarte. Naar men verneemt, zullen er waarschijnlijk binnen kort veranderingen in de inrichting der soldaten-menage worden gebracht, daar de korps- kommandanteu zijn aangeschreven, de bestaande kontrakten met leveranciers niet meer te vernieuwen of, zoo noodig, er de bepaling /;tot wederopzeggens toe" in te doen opnemen. De schutter te Deventer, die weigerde zich een eigen uniform aan te schaffen, en daarom dezen zotr.er geregeld ,,als ongekleed" van de exercitie werd weggezonden, heeft na een provoost arrest van 2 inaal 24 uur eindelijk het hoofd ge- bogen en zich in het onvermijdelijke geschikt. Eergisteren namiddag kwam hij bij do exercitie, gekleed in een net sehutturspak, zoodat hij dan nu ook aan de oefening mocht deelnemen. Eene firma te Leiden, zoo veriiaalt dc Leidsche Ct., ontving dezer dagen van haren schipper, ge heel tegen gewoonte, een schrijven uit Hinsweert, met bericht van zijne aankomst aldaar. Het was anders de gewoonte daarvan per telegraaf kennis te geven, hetgeen echter ditmaal onmogelijk was geweest, omcht de telegrafist voor twee dagen uit was. Maandagavond is nabij het station Zevenhui- zen-Moerkapelle een reiziger uit een waggon le klasse, van den sneltrein die uit Den Haag vertok, gesprongen of geworpen. Bij het aankomen van den volgenden trein vond men het verminkte lijk op den spoorweg met een geladen revolver bij zich. Het was een jongmensch van 25 a 30 jaar. Men vond op het lijk geen geld en geen horloge, zoo dat er vermoeden bestaat dat er een misdaad heeft plaats gehad. Uit een nader onderzoek van het lijk is gebleken, dat volstrekt niet aan misdaad gedacht kan worden, maar wel aan zelfmoord. De bedoelde persoon was bankier te Berlijn, Adolf Rosenthal geheeten, en afkomstig uit Maagdeburg van eene deftige familie. De heer P. Mutsaers, door zijn ouders van Tiiburgsche afkomst, maar zelf te Antwerpen ge- boren en aldaar woonachtig, is gewoon, om de tien jaren zijn familie te Tilburg te bezoeken. Ook dezer dagen heeft hij zijn tienjaarlijksch bezoek afgelegd en wel op een leeftijd van 81 jaren. T Zonderlingste van alles is evenwel, dat de trouwe familiebezoeker deze reis heen en terug te voet aflegde, ook dit maal weer. De oude heer schijnt een bepaalde antipathie te hebben tegen het snelste middel van vervoer van onzen tijd; want, naar men mededeelt, nooit, bij welke gelegenheid ook, wil hij gebruik maken van de spoorwegen. Dezer dagen stond voor de jury te Reichen- berg een valsche munter. Hij werd wegens het vervaardigen van valsche banknoten tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. In het medaillon zijner banknoten stonden in plaats van het gewone wets- artikel, dat straf tegen de namaak bepaalt, de volgende woorden„Die deze banknoten nainaakt zal met levenslangen kerker gestraft worden, wanneer men hem krijgen kan. Vivat!" Bij de militaire manoeuvres in Oostenrijk heeft zich dit jaar het zonderlinge feit voorgedaan, dat het aangekondigde groote ruitergcvecht niet is kunnen gehouden worden, en wel omdat de afdeelingen die slag zouden levercn elkander mis- gereden waren. /yBij gebreke aan strijders eindigde de strijd," was het dus hier in letterlijken zin. De Keizer was alles behalve gesticht over deze historie, die wordt toegeschreven aan slecht verkennen. Bij een lievig onweder te Kraubath, bij Leoben, is onlangs de bliksem door het dak en den muur der pastorie in een oude klok en van daar in den grond geslagen, met het gevolg dat de klok, die sedert twee jaren stil stond en door geen horloge- maker in orde gebracht kon worden, thans weer zoo goed loopt als ooit te voren. De echtgenoote Henin, te Saint Leger, ge bruik makende van een afwezigheid van haren man, nam eergister hare drie kinderen, hel eene 7 jaar oud, het tweede 3 jaar en het derde 6 maanden, en wierp ze in een naburigen wat.erput. Daarna sprong zij er zelf in. Eenige uren later haalde men de vier lijken uit den put op. Men denkt dat die vrouw gehandeld heeft in een aanval van /fdclirium tremens." Op den weg van Avesnes naar Sains werd verleden week een rijtuig, waarin drie heeren en een dame een wandelritje naar buiten maakten aangehouden door de douane-beambten. Deze waren niet in uniform en de koetsier, ze voor booswichten houdende, reed snel door. De tol- beambten dachten nu op hun beurt, met smok- kelaars te doen te hebben. Zij vervolgden het rijtuig; er ontstond een gevecht met de bajonet en het geweer. Een der heeren werd doodelijk gekwetst. Een der paarden werd gedood, en dat alles door een vergissing

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2