BU1TENLAN D. Bij de te Rotterdam gehoudenc herstemming voor een lid van de Tweede Kamer is ae..ozen de heer O. van Rees met 1098 stemmen. Op den heer Van Deventer waren 985 stemmen uitgebraeht. RECHTSZAKEN. Arrondisseiueiits-rechtbank te Hid del burg. GEMENGDE BERICMTEN. V belangstellenden in den aanleg van een tramweg van Walsoorden naar Hulst. Wij willen hopen, dat deze goede zaak tot stand komt. Graauw, 7 September. Heden morgen sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer J. van de oorde. Het gebouw met den geborgen oogst en een kalf werd ten prooi der vlainmen. De St.-Ct. no. 213 bevat Zr. Ms. besluit van 30 Augustus jl. (Stbl. no. 167), houdende bepalingen over den bouw en de inrichting van schoollocalen, dat in werking treedt op 1 November a. s. Onder die bepalingen komt voor, dat het schoolvertrek moet bedragen minstens 0,8 vierkante Nederlandsche el vlakte en minstens 3,6 kubieke Nederlandsche el inhoudsmaat voor elken leerling; de hoogte van het locaal minstens 4,5 Nederlandsche el zijn. Op 1 Januari 1884 moeten alle scholen aldus zijn ingericht; tot zoo lang zijn als minimumcijfers geoorloofd: 0,65 M2. en 3 M3. Bovenstaande bepalingen betreffen de openbare scholen: voor de bizondere scholen wordt 0,65 M2. en 3 M5. voor elken leerling vereischt, mede met ingang van 1 Januari 1884. Geen schoollocaal mag meer dan 100 leerlingen bevatten. Het Staatsblad no. 164 bevat het Kon. besluit ter uhvoering van art. 3 der wet van 25 Mei 1880, tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of lmutteelt, waarbij bepaald is, dat bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur zal worden aangewezen, welke in het wild levende Zhogdicren of vogels, hetzij ten alle tijde, hetzij gedurende een gedeelte van het jaar, worden geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn en tevens bepaald ten aanzien van welke dezer dieren de verbodsbspalingen van art. 1 en 2 dier wet, hetzij gebeel, hetzij ten deele, tijdelijk en onder zekere voorwaarden door de commissarissen des Konings in de provincien kunnen worden ppgeheven. De wet treedt in werking den 1 October a. s. Men scbrijft oris uit den Haag, dat H. M. de Koningin en de jonge Prinses wel blijven; er zal daarorn geen nader bulletin worden uitgegeven. Z. M. de Koning heeft gisterenmiddag dekorn- missien uit de beide Kamers ontvangen, die namens beide staatskollegien de adressen van gelukwensching hebben aangeboden. De jonge Prinses, die bij de aangifte voor den burgeriijken stand vier voornamen on'tving, zal in 't familieleven prinses Paulina genoemd worden. Aan mejutfrouw Besier is het hoofdtoezicht over de kinderkamer opgedragen, de ecbtgenoote van de heer P. J. Sinits te 's Hage treedt. als baker op en de huis'vrouw van Oskam, van Voorburg, is de min der Prinses. Naar men verneemt, zal do plechtige doop van de jeugdige Prinses in het begin van October plaats hebben. Tegen half October zal de Koninklijke familie weder naar het Loo vertrekken en daar tot December blijven Te Scheveningen zijn alleen in de maand Augustus 29,498 baden genomen: zijnde 8266 meer dan in het vorige jaar. Ten bewijze hoezeer het gebruik dor baden dit jaar is toegenomen, zij het feit vermeld, dat tot 31 Augustus reeds 2906 baden meer genomen zijn dan in het geheele seizoen 1879. De vlucht, welke Scheveningen als badplaats nam, blijkt vooral uit een terugblik op de cijfehs van vroegefeu datum. Voor twintig jaren, in 1860, bedroeg het gezamenlijk aantal baden, zoo- wel in gyiote tCi kleine koetsen, van Juni tot October slechts 14,133, waarvan 6133 in do maand Augustus. In ton verordening op de drankhuizen, door den gemecnteraad te Barneveld vastgesteld, om op heden in werking te treden, is o. a. bepaald, dat iedcr, die'een drankhuis wil oprichtep, evenals zij die bestaande drankhuizen willen voortzetten, daarvan schriftelijkt aangifte moeten doen ter secretarie. De houders van drankhuizen zijn verplicht, die voor het public! gesloten te houden van des avonds negen uur tot des morgens 7 uur. Ook moeten de drankhuizen gesloten zijn 's morgens tusschen 8 en 12 uur op de dagen, voor de loting der uationale militie en van de inspektie der verlof- gangers bestemd. Verder is het verboden, sterken drank te verstrekken aan personen, die in kenne- lijken staat van dronkenschap verkeeren, aan hen die beneden den leeftijd van 16 jaren zijn, enz. De burgemeester kan ook ten alle tijde doen gelasten, dat het gelagen zetter. ophoude en de aanwezigen in de drankhuizen zich moeten ver- wijderen. De overtredingen worden gestraft met geldboeten of gevangenisst.raf. De rechtbauk heeft in hare zitting van 7 September het navolgende vonnis uitgesproken R. de B., huisvrouw van P. de R., werkster, geboren en wonende te Boschkapelle, is wegens mis- handeling veroordeeld tot eene geldboete van f 8, met subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen. Landbouwberichten. Hontenisse. Nu men met de aardappelen druk op aan het rooien is, kan men de opbrengst beter begrooten. Deze is ruim middelmatig. De aard- appels zijn groot van stuk; voor het meerendeel zijn nog al niet te vee) zieken en is de smaak overheerlijk. De prijzen zijn f 3 per 100 K. G. voor gesorteerde. Het denkbeeld van een onderzeesche tunnel tusschen Engeland en Prankrijk is weer een stap verder gekomen. De direktie der ,/Sud-Est"- Spoorwegmaatschappij heeft verklaard, dat, volgens de laatste onderzoekingen van Eransche ingenieurs, zoowel aan de Engelsclie ais aan de Eransche kust de daar aauwezige dikke kalklaag geheel waterdicbt is, en alzoo nitmunteiid geschikt om te worden doorboord, zonder vrees voor het instroomen van water. Volgens deze mededeelingen zou de tunnel dan aan de Engelsclie kust tusschen Folkestone en Dover inoeten beginnen. De genoemde direktie is voorneinens de vuorioopige proefnemingen te doen voortzetten. De Lord-major van Londen, zijn aldermen en sheriffs hebben een voor Engelsclien zeldzame sat.isfaktie van bun uitstapje naar Londen. Zij zijn door Koning Leopold gedekoreerd geworden en hebben van Koningin Victoria toestemming gekregen om die dekoraties aan te nemen en te dragen. De Lord—mayor is benoeml tot kominaudeur, de aldermen tot groot-officiereu, de sheriffs tot ndders der Leojiolds-orde. Het besluit der Koningin, hen tot de aannetfiihg machtigende, motiveert die bijna nooit verstrekt wordende maclitignig, als willende H. M. hiermede een blijk van sjmpathie geven aan Belgie, bij gelegenbeid van het 50jarig feest van zijn ouafhankelijfc bestaan. Het besluit, waarbij de lieeren door den Koning van Belgie zijn gendherd, vermeldt geen motieven. 't Zou misschien moeieltjk geweest zijn die op te geven. Men kon toch bezwaarlijk zeggenomdat Engeland ons voor 50 jaar geleden ook een handje geholpen heeft. En toch, die reden zou misscl\ien uiet al te ver gezocht zijn, want, merkwaardig ge- noeg, is ook de heer Andrieux, prefekt van politie te Parijs, gedekoreerd. Verder ljiemand. Een raatroos van het gepantserde sehip Alexandra, dat ter reede van Palermo lag en die een zijner kameraden had vermoord, werd veroor deeld om te worden gekielhaald, dat is, van een der ra's, aan een touw gebonden, in zee te worden neergelaten, en aan de andere zijde van het schip weer te worden opgehaald. Deze straf is niet als doodstaf bedoeld, maar heeft toch dikwijls hetzelfde gevolg., Toen de bedoelde matroos voor tie tweede maal werd opgehaald, was hij reeds dood. Omtrent een hevige brand, welke in het dorp Petznick in Pommeren gewoed heett, worden de volgende bizonderbeden gemeld 18 groote boeren- iiofstcden en 72 ander gebouwen zijn met den geheelen oogst een prooi der vlantmen geworden. 32 sciioorsteenen veriielfen zich boven de puinhoopen. Aan een muur was nog een ijzeren ruif bevestigd waaraan zes ketenen, aan ieder waarvan een paar- denkop hing. De licbamen dezer dieren vormden een vonnelooze massa. Van het rundvee werd niets dan ascli teruggevonden. Sehapen, varkens, vogels lagen in groote massa geheel of half verbrand overal verspreid. Een boer vond onder de puin hoopen van zijn huis zijn geld t.erug, doch de randen waren gesmolten, alhoewel het nog zoodanig kenbaar was, dat het ingewisseld kon worden. Een oude vrouw, welke met eigen levensgevaar haar geldkoffertje, inhoudende 1900 thaler, uit het venster wierp, moest het niettemin in de vlainmen achterlaten. Twee derde gedeelte van bet dorp is geheel verwoest. De heer A. Benier, consul van Belgie, te Vlissingen, maakt bekend, dat hij noch zijn ontslag gevraagd, noch daartoe het voorneinen heett. Dinsdag had de landbouwer H. G., van Ovezand, door het schrikken van het paard het ongeluk met zijn marktwagen om te slaan, waarbij hij zijn borst- been brak en verschiHende andere kwetsuren bekwam. Door wijlen den beer E. van der Stam is aan de gemcente Enkhuizen vermaakt 5000 met overlating van de bescliikking daarover, tot een nuttig en liefdadig doel, aan de stadsregeering. De leeuwen—familie in de Rotterdamsche Diergaarde is vermeerderd een der leeuwinnen heeft vier jongen geworpen, misschien meer; vier heeft men ten minste gczien. De moeder en de welpen blijven voorloopig algcsloten voor bet publiek. Een huzaar, die te Bergen op Zoom door middel van een touw uit de hoogste verdieping der kazerne ,/Markiezenhof" wilde klimmen, is naar beneden gestort en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. Te Lemmer hebben wederom acht en twintig personen, tengevolge van den geheven kerkelijken omslag door de Herv. gemeente aldaar, per deurwaarders-cxploit voor bet lidinaatschap bij die gemeente bedankt. Een lOjarige knaap, te Wijntjeterp, trok bij 't vechten zijn mes en sneed een zijner makkers, met wien bij den twist had, in den rug een diepe wonde, die bijna doodelijk Was. Te Amsterdam is een meisje van 17 jaren van den trap harer woning met een ketel kokend water gevallen, waarbij zij zulke hevige brandwonden ontving, dat ze eenige oogenbhkken later overleden is. Volgens het 1 adangsch Hbld. is alleen te Atjeh voor ongeveer tien duizend gulden ingeteekend voor het huldeblijk aan generaal Van der Heijden. Te Maastricht viel een leidekker J. Honee, uit Rotlium, van het dak van een hoog huis, en bleef dood op de plaats. De ongelukkige, 49 jaren oud, laat een vrouw en kinderen achter. Onder Wouw ontstond door een onbekende oorzaak brand in eene schuur, die zich al zeer spoedig aan eene belendende huizinge met stalling mededeelde, en al deze panden in de ascli legde. De reeds iugeoogste granen zijn mede ver- nield. De schade is aanzienlijk. In het lokaal de la 1 nilliarmonie te Brussel wordt een beweegbaar panorama geopend, voorstellende een reis om de wereld a la Jules Verne, vervaardigd door den beer Robecchi. Het meisje te Grambke bij Bremen, dat nu ongeveer een half jaar bijna aanhoudend sliep, is onlangs ontwaakt, en slaapt thans weder naar de gewone wijze enkel des nachts. Zij is volkomen gezond naar lichaam en geest. Te .ornwall z.jn eenige papiermolens, die eene waarde van 360000 gulden vertegenwoordigden, door brand viernield. Twee brandweerinannen, die op het dak geklommen waren om iiulp te verleerien, stortten, door het breken van een balk in de vuurpoel onder hun voeten. Hun lijken werden niet weergsvonden. Te Erankfort is de kassier van de Duitsche Rijks- bank gearresteerd, wegens diefstal van 64000 M.; te Dresden werd uit een bank 100000 M. ge- stolcn, Een stierengevecbt in Lissabon heeft weder offers gekost. I wee mannen, Joaquin Corcella en Francisco Rma zijn beiden door een woedenden stier gedood, terwijl verscbeiden anderen gewond werden. Een baidadige hand heeft de kerk de Romilly, te Nogent sur Seine, in brdnd willen steken. De toremvachter kwam juist binnen om de klok te luiden, toen een groote hoeveclheid brandende spaanders en papier de vlam aan bet houtwerk der kerk wilden ineedeelen. De daders zijn niet bekend. Een Duitsche barones is dezer dagen te Parijs op heetcrdaad van diefstal in een dar grootste mode- magazijnen betrapt. Zij werd op staandeu voet door de politie in hechtenis genomen. Zondagavond merkte mevrouw B., goud- en zilverkasthoudster te Utrecht, toen zij op eene slaapkamor kwam, dat een manspersoon zich in een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2