FerM fler MeTemail naar Oost-Iai. BUI TEN LAND. De nieuwe muntbiljetten van f 10 zijn tlians in omloop. Ze dragen nog de handteekening van den Minister Gleichman. Het uiterlijk is zeer bevredigend, de rand aan de voorzijde, ofschoon, van boven wel wat breed en zwaar, is smaakvol bewerkt. Ook de toon: een bruine rand op licht- blauwen ondergrond is behagelijk rustig. De achterzijde is een doorwerkt stuk, met de bekende strafbepaling in gewonen en averechtschen druk. Het Vad. schrijft: Nu ook het koninklijk besluit betretfende den bouw van scholen door Z. M. geteekend is, behoeft aan de geleidelijke invoering der nieuwe schoolwet niets meer in den weg te staan. Zooals men weet, worden bij het bedoelde koninklijk besluit ook de eischen voor de lokalen der bizondere scholen vastgesteld, maar, naar wij vernemen, zullen die eischen in afwijking van het officieele rapport zoo miniem zijn, dat de kerkelijke partijen zich althans in dit opzicht van klagen zullen moeten onthouden. Ook de eischen voor de openbare scholen zullen zeer ge- matigd zijn. De Haagsche bladen, die in de gelegenheid zijn geweest de prachtige doopjurk te bezichtigen, welke voor de jeudige Prinses bestemd is, zijn vol bewondering over de keurige bewerking daarvan. Aan eeue beschrijving van dezen arheid van hunne stadgenoote, mad. Sciielfhout—Picnot, wagen zij zich niet, maar zij zijn eenstemmig in hunne be- tuiging, dat smaakvoller werk van kant en bor- duursel zich moeielijk denken laat. Het bericht, dezer dagen in de nieuwsbladen voorkomende, als zou Z. K. H. Priiis Alexander te Parijs in den vrijmetselaarsbond zijn opgenomen, moei, naar men meldt, op een misverstand berusten, dewiji Z. K. H. in 1875 reeds te 's Gravenhage in de Union royale" als zoodanig door zijn door- luclitigen oom, Prins Prederik, was gerecipieerd, Wellicht, dat het bijwonen eener receptie in eene der loges te Parijs aanleiding heelt gegeven tot dit vrij zonderling bericht, dat niet kan nalaten ecu vreemden indruk op niet ingewijden te maken. De hoofd-kommissie voor de Noordpool- tochten heeft een telegram uit Hammerfest ont- vangen, meldende, dat de Willem Barents aldaar beschadigd was aangekomen. De officieren en be- manning waren wel. Waarschijnlijk heeft het scheepje door het ijs geleden; men hoopt, dat het in Hammerfest kan repareeren. Dezen zomer kan men bij de exercitien der schutterij in Dsventer geregeld een schutter zieii opkomen in burgerkleederen, doch gedekt met een chakot en voorzien van een patroonlasch en geweer. Aan dien schutter is bij zijn inlijving in het vorige jaar door burgem. en weth. de verpiichting opgelegd zelf zijn schutterskleeding aan te schaffen, doch daar hij volgens zij voorgeven wegens onver- mogen daaraan niet kan voldoen, wordt hij telkens weggrzonden en beboet. Dezer dagen heeft hij zich tot den Minister gewend met verzoek om van die boete ontkeven en voor rekening der gemeente gekleed te worden. Op dat verzoek is door den Minister afvvijzend beschikt met kennis- ge'ving, dat op de vraag of een schutter al dan niet zijn eigen schutterskleeding behoort aan te schaffen, door burgem. en weth. in het lioogsle ressort wordt beslist. Die uitspraak van den Minister brengt, echter geen vcrandering in de stijfhoofdigheid van dezen schutter; hij schijnt zijn verzet vol te houden, althans den 1 September kwam hij wel net gekleed, maar weder zonder tenue op de parade van waar hij als naar gewoonte weder dadelijk werd weggezonden. Eiudelijk is het traktaat met de Yereenigde Staten van Noord-Amerika gesloten. Dat traktaat of die overeenkomst tusschen Nederl.md en het land, waar onze boeven en schurken tot dus verre een veilige schuilplaats vonden, behelst de be- palingen van wederkeeiige uitlevering van moorde- naars, dieven, eerschender?, afzetters, gesohriftver- valschers, valsche Haunters, heelers en meer zulk gespuis. Een zegen voor ons land voorwaar! Maar ook voor Noord-Amerika nietmiindcr; want ongeiukkig de Staat die bevolkt wordt door het schuira der liatien. Ni<V„ dat wij zulk oroedsel hier niet missen kunnen, maar de verleiding om tot zulke wandaden over te gaan is minder groot nu Noord- Amerika gem wijkplaafs meer aanbiedt. Daar zit me een zoodje ellendelingen, die zich mesten met het bloed en de tranen der ongelukkigen, die zij hier hebben acliter gelaten. Als Noord- Amerika zijn inwonerental over de zecf der moraliteit liet gaan, wat zouden daar dbizenden en duizenden als kaf der natien door gaanOf wij zulk rot terug verlangen God beware! Ncen! Liever zien wij de heilzatne vruchten van de op 22 Mei ge sloten en op 19 Augustus bekrachtigde overeenkomst. POSTER IJ EN. Vi^ Brindisi, 9 Sept. 7,30 's avoiids. Via Amsterdam, 10 Sept. 5,50 's avonds. Via Napels, (Pransche mail) 17 Sept. 7,30's avonds. ViaNapels, (Maatscli. Nederl.) 20 Sept. 7,30 'savonds. De Pransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembaug niet aan. JL<a rid bon wberifihten In Belgie, met name in de orastreken van Charleroi, komt de trichinenziekte onder zeer vele varkens voor. Er moeten in Belgie dan ook reeds verscheiden sterfgevallen ten gevolge van genoemde ziekte zijn waargenotnen. De Belgische regeering wil provincrale krank- zinnigen gestichten stichten. Naar de bestaande wet rust de zorg voor den onbemiddelden krank- zinnige op de gemeente, wnartoe hij behoort; alleen wanneer uitgemaakt is, dat de gemeente zelve de kosten niet kan betalen, rust de last op de pro vince en deels op den staat. Daar nu de krank- zinnigen gestichten van jaar tot jaar meer bevolkt worden, heeft de minister van justitie de vraag aanhaugig gnmaakt, of het niet aanbeveleiiswaardig is, in elko provincie zulk een gesticht te doen verrijzen. In het Verbeterhuis voor jeugdige veroor- deelden te Named is den 1 dezer een opstand uit- gebroken. De twintig bewakers hebben met inspan- ning van alle krachten dien in toom gehouden, maar niet kunnen verhinderen, dat twaalf der jonge deugnieten zich vdor de aankomst der politie en gendarmerie uit de voeten maakten. Deze zette de vluchtelingen na en vnnd eindelijk vijf of zes terug. Een piket soldntim van het-42e liuieregi- ment heeft de gevangenis bezet om een nieuw op- roer te voorkomen. Indien men de Figaro mag gelooven, zou eerlang een groot schandaal aan den dag komen. Een bejaard diplomaat, vertegenwoordiger van een klein land te Parijs, zou op de vlucht gegaan zijn met eene jonge vrouw, terwijl hij een deel der fortuin zijner wettelijke echtgenoote meegenomen heeft. De vrouw zou tegen haar echtgenoot een klacht liebben ingediend, waarover de rechtbanken eerlang zullen te beslissen hebben. In het Trafalgar—hotel te Greenwich werd verledene week door de Ministers het gebruikelijke jaarlijksche vischmaal gehouden. Be'nalve Gladstone en sir Ch. Dilke, woonden alle Ministers, onder- staats-secretarissen en andere regeerings-personen het diner bij. Een salonboot yoerde de gasten van het Westminster-paleis naar Greenwich, waar zij bij hun landing door de veyzamelde volksmenigte hartelijk begroet werden. Het was thans voor de lOOe maal, dat Ministers in Engeland deze gewoonte volgen, om zicli jaarlijks aan het einde der parlementszitting aan visch te onthalen. Bij den stoomtrara heeft Berlijn thans de stoomdroschke. Deze rijdt elken dag door de stad in den Thiergarten, op de druksto punten; het nieuwe voertuig beweegt zich gemakki Iijk en rustig, de paarden schrikken er niet voor, de voorbij- gangers zien wat verbaasd den niet zedr eleganten wagen aan en de droschke-koetsiers kijken nijdig er op neer en zeggen ,,'t ding zal toch niet gaan," Dit is zeer mogslijk. Zonder paarden ziet de drosebke er onooglijk. uit; cr is een stoker eu een konciukteur voor noodig, de machine is achterge- plaatst, d» kondukteut staat voor en moet natuurlijk goed voor zich uitzien. Toch kan in onze prak- tische eeuw ook deze niet fraaie versclyijning een toekomst hebben. Men herinnert zich dat in het begin der vorige maand in de diergaarde te Minister ecu veertigtal dieren gestorven zijn tengevolge van vergiftiging. Tlians is het gebleken dat een paar knapen die dieren brood met phosphorus vergiftigd iiebben ge- voederd. De welgestelde ourleii der jonge deug nieten hebben aangeboden de nangerichte schade geheel voor hunne rekening te Zullen nemen, zoo- dal het eerste ingestelde proces thans gestaakt is. Zonder twijfel zullen de knapen wel zoodanig ge- straft worden, dat hun voor Tvervolg de lust tot dergelijke aardigheden geheel vergaan is. Een aantal Spaansclie soldaten zijn om het leven gekotnen doordien een brug over den Ebro bij Logrono instortte, op het oogenblik dat zij die overtrokken. Deze brug was door de pontonniers ge- legd over de rivier, die door de zware regens zeer was gezwollen. Een bataljon uit Valencia moest den overtocht doen om deze brug te beproeven. Op het oogenblik, dat de kolonel en zijn staf aan de overzijde aankwamen, stortte de brug in, en een groot gedeelte der manschappen viel in de rivier, die juist daar zeer breed en gevaarlijk is. Te ver- geefs deed men alle pogingen tot redding, men kon alleen de lijkeu der verdronkenen ophalen. De troepen van het garnizoen en de inwoners van Lugrono hebben daartoe tot laat in den nacht hunne hulp verleend, door lakkels bijgelicht. De chef van de pontonniers, die deze brug heeft ont- worpen en gelegd, zal voor een raad van onderzoek worden gebracht, om zich te verantwoorden. GEMENGDE BER[CHtIn~"~ De heer K. P. Koksma, notaris te Sluis, heeft zijn ontslag genomen als lid van den raad dier gemeente. De raad der getneente Kampen heeft op het verzoek van drie adressanten, om tapperijen of slijterijen te inogen oprichten, afwijzend be schikt. Een wafelbakker te Rotterdam heeft gedurende de kermis aldaar 40,000 wafelen ge- bnkken. In een onbewaakt. oogenblik vermaakte zich een 5jarig knaapje te Twijzel (Priesland) met iioutkappe.il, toen zijn tweejarig zusje eensklaps door een houw met den bijl werd getroffen, waar- door twee vingertjes van T handje letterlijk werden afgehouwen. Bij het feest in het Valkenberg te Breda ter viering der bevalling van H, M. de Koningin, is een korporaal van het 6e regiment in het water gevallen en verdronken. De raad van St. Anna Parochie heeft op een adres om honden als trekdieren te inogen gebruiken op de openbare wegen, afwijzend beschikt. Te Zwijn- dreclit is een jongetje van zeven jaar uit de ouder- lijke woning ontsr.apt en verdronken. lemand, die aan het zwemmen was, vond toevallig het lijkje. Op de hofstede, bewoond door Niesing te Kromwijk onder Wuerden is verleden week brand ontstaan. Het gebouw en de hooiberg zijn verbrand, doch van den inboedel is nog al w^t gered. Een landbouvversknecht, in dienst bij de wed. Boogaerts, te Venray, had de onvoorziclitig'neid den sluitboom onder zijne met hooi beladen kar weg te trekken, waardoor deze omsloeg en hij onder de lading bodolven werd. Toen men hem redding verleende, was hij reeds dood. De burgemeester van Nienw- Lekkerland ontving dezer dagen van een sollicitant naar de vaceerende betrekking van hulponderwijzer, beiialve de gewone stukken, een tolografisch portret van den belanghebbende. 'Een oppassend land- bouwer te Gonr, die met een wagen met planken liuiswaarts keerde, viel daar af, en bezeerde zich zoodanig, dat hij biunen weinige oogenblikken be- zweek. De gendarme Colas, dile, zooals men weet, gewond werdbij de arrestatie van den moor- denaar van vrouw van Turnhoul te Mcchelen, is aan de gevolgen zijner wonden overledcn. Een vreeselijk ongeluk heeft te Rostoff plaats gehad. 'E.'ii boot, toebelioorende aan Prins Galit, is tegen de rotsen verbrijzeld. Van de 9 passagicrs, die er in waren, zijn 4 omgekomen. De anderen zijn zijn met groote moeile behouden. D.' onlangs overleden tooneelspeelster Neilson lieeft een vermogen van 30000 p. st. riagelaten. De hellt van deze som verdiendt; zij met de kunstreis, fiie zij verleden jpar in de Vereenigde Staten deed. Bij een schijii-bestorming van het fort B. bij Minden welke (ioor Prins Albrechl werd bijgpwoond, werd de nverste der pioniers, Hassiscli tengevolge van'een tie late ontlading eener mijn, in de lueht geworpen en zoo zwaar verwond daf hij koii daarna stierf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2