BU1TENLAND. Hollanders te verkoopen, dat zij nu reeds zijn begonnen hunne buitengewoon groote kartoffelen naar Nederland af te zenden. De kwaliteit echter kan thans niet halen bij de inlandsche, terwijl er zeer vele zieke in voorkomen. Men zegtvoor de helft. Intussclien zal de invoer op de prijzen invloed hebben. Om in heet weder harde en welsmakende boter te hebben, zegt een Amerikaansch blad, raoet men voor twing pond boter, (sen theelepel carbonate of soda en een theelepel fijngestampte aluin in den room doen, op den tijd als men begint te karnen. Men beweert verder, dat deze bestanddeelen niet in den boter komen, maar alleen invloed hebben op den room, en met de karnemelk afloopen. De Antwerpsche feesten zijn begonnen met de uitvoering in de open lucht, op de Place Verte, van een oratorium: de Muze der Historie van Peter Benoit, door 1500 personen gezongen. De woorden zijn van de Geyter. Aan de verschillende gewesteu wordt in dit zangstuk het woord gege- ven. Aan 't eind van den Brusselschen zang hoort men de stem men van Noord-Nederland en Belgie in de volkshymne van het oratorium de Schelde, Wilhelinus van Nassouwen, waarop Antwerpen volgt met de Rubens-kantale. De uitvoering is uitste- kend geslaagd. Onder de vreemde musici merkte men den heer Nicolai op. Op een feestmaal, Sarah Bernhardt te Ko- penhagen, waar zij zich thans bevindt, aangeboden, werd o. a. een toost uitgebraeht door den Franschen gezant, die dronk a la belle France. Onmiddelijk viel Sarah Bernhardt hem in de rede: Pardon, baron, h la France tout entiere n'est ce pas? De gezant verliet daarop onmiddelijk de zaal, omdat bij ongetwijfeld in dit antwoord een toespeling op Eizas-Lotharingen gezien had. Na een voorstelling van Adrienne Lecouvreur, werd de tooneelspeelster in de Koninklijke loge geroepen, waar zij de orde van verdiensten met brillanten ontving, een eer, die nog nooit aan eenige tooneelspeelster ten deel gevallen is. Te Berlijn vertoefden dezer dagen een drietal Mormonen, zijnde drie reizende apostelen, geboortig van Fordam. Hun doel is om aldaar vrome brotders en zusters mede te lokken, naar de „heilige plaatsen" van het Zoutmeer om aldaar hunne gelukzaligheid te gaan zoeken volgens de leer van Brigham Young. Zij schreven ook een vergadering uit, doch de politie achtte het wenschelijk die te beletten en de drie ^apostelen" in hechtenis te nemen, ten einde nader kennis met hen te maken. In de nabijheid van de stad Bitburg zijn dezer dagen bij uitgravingen in den landweg bij Trier een aantal Romeinsche grafsteden gevonden. Zij bevatten het verbrande gebeente der dooden, hetzij in urnen of onmiddelijk in de aarde liggend. Daarbij werden gevonden kruikjes, fleschjes en munten, de laatste uit de tweede eeuw na Christus. Vanwege het provinciaal museum te Trier is een nauwkeurig onderzoek naar deze graven ingesteld. De uitvoer van meel uit Westphalen naar Ne derland heeft thans geheel opgehouden, wat betreft het gebied der Karner van Koophandel te Munster. De oorzaak daarvan moet, volgens een rapport van gemelde Kamer, gezocht worden in de bepalingcn van het nieuwe tarief. Wordt geen wijziging in die bepalingen gebracht dan zou vollgens 't bewuste rapport, deze gansche tak van mjyerheid verloren gaan voor de bedoelde streken, en weldra zouden overal de graanmolens, voor den uitvoer werkende, gedwongen worden den arbeid te staken, zooals elders, namelijk te Leer en te Bremen, reeds vroeger heeft plaats gehad. De zaak is werkelijk van groot belang voor den landbouw. Men berekent, dat elke molen van den hier bedoelden aard, die jaarlijks 70,000 centenaars meel produceert en uitvoert, als nevenproduct 27,000 afval in den handel brengtdit laatste wordt voor- namelijk door landbouwers en andere platteiands- bewoners aaugewend voor vee-voeder enz., hetwelk alzoo mede in een groote behoefte vau den land bouw voorziet. In den Amerikaanschen staat Massachusetts is de schoenen-industrie sedert jaren met reuzen- schreden vooruitgegaau. Men vindt er tegenwoordig in de groote fabrieken allerlei nieuwe machines, die in korten tijd en zeer goedkoop schoenen en laarzen maken. Zoo zijn er hydraulische schoenenpersen. waarmee 6en workman dagelijks 700 paar schoenen van zolen kan voorzien voorts machines voor het schaven van de zolen, die ieder het werk doen van drie man, naaimachines, welke dagelijks 120 paar schoe nen afleveren, verscheidene werktuigen tot het be- reiden van het leder, waarvan sommige het werk van acht man doen enz. Door die vernuftig uitgedachte werktuigen wor den bijna al de onaangename en ongezonde werk- zaamheden van het schoen- en laarzenmaken opge- heven, en de verkoopprijzen van deze uoodzakelijke kleedingstukken aanmerkelijk verminderd. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens verklaring van den inspekteur voor het geneeskundig staatstoezicht van Noord-Brabant, is de epidemie van pokken in de gemeente Rosendaal geweken. Een landbouwer te Gronsveld heeft een nest met hamsters uitgegraven, waarm zich 12 levende jongen bevonden, terwijl te Moersel mede een nest met 18 jongen werd bemachtigd. In de voorraadschuur van het eerste vond men ben, en in die vau het tweede nest anderhalf hekto- liter tarwe. Te Oranjewoud is overleden Mr. P. Heringa Cats, een der grootste grondbezitters van Friesland. De overledene was Bidder der Orde van de Eikenkroon. In een koolteerfabriek te Amsterdam heeft een workman eene aanzienlijke hoeveelheid kokende koolteer over het onderlijf en rechterbeen gekregen; de ongelukkige verkeert in bedenkelijken toestand. Te Surhuisterveen is een knaapje van zes j iar voor de ouderlijke wonin" van de plank in de vaart gevallen, en na lang zoeken levenloos upgenaald. In de Tuinstraat te Amsterdam neett we ter een ongeluk door petro leum plaats gehad, doordien de vrouw uit een gezin met zes kinderen de lamp wilde uitblazen. De vlam sloeg in de peer, die daardoor uiteensprong en deelde zich mede aan de kleederen der vrouw5 die deeriijk gebrand naar het binnengasthuis werd gebracht. De beroemde Engelsche schaakspeler Bird heeft te Amsterdam twintig pardjeit te gelijk gespeeld en is na 3 uren overwmnaar gebleven. Op het meer van Bourget, in Savoye, is eene boot met tien opvarenden tijdens een hevig onweder gezonken en zijn zes hunner, twee heeren, twee dames, een jongen en een meisje, alien uit Lyon en Geneve, verdronken. Het aantal zelfmoorden iu Iranknjk bedroeg in 1827 (op eene bevolking van 32 miliioen zieleu) 1542, in 1878 (op eene bevolking van 37 miliioen zielen) 6434. Vooral in de laatste tien jaren nam het aantal zelfmoorden sterk toe. Het aantal zelfmoorden van vrouwen beneden de 21 jaar verdubbelde in 5 jaren. I In het begin dezer maand overleed te Evergem, in den ouderdom van 91 jaren, mejuffrouw de weduwe J. de Poortere, die moeder, schoonmoeder, groot- moeder en overgrootmoeder was van 196 afstamme- lingen. In den dierentuin te Munster stierven in do vorige week, kort na elkander, veertig ver schillende dieren, zonder dat men de oorzaak kon ontdekken. Bij onderzoek is thans gebleken, dat zij door den een of anderen kwaadwillige vergiftigd zijn geworden. De diligence van Maeseijck naar Lanaken is iu laatstgemelde geiceente, tengevolge van te zwaren bovenlast, omgeslagen. Van de twaalf reizigers werden elf gewond of gekwetst en moesten enkelen geneeskundige huip inroepen. Twee broeders, dezer dagen te Bepon, Engeland, van de jacht komende, kregen thuis een kleinen twist over een geweer, dat de een den aflder wilde ontrukken. Het geweer was geladen, door de beweging ging het schot af en trof de moeder der beide knapen vlak in het hart. In de Spaansche provincie Lubgo zwerven btnden woiven rond, zij hebben reeds 20 personen gebeten, waarvan verscheidene gestorven zijn. Ten huize van generaai Schramm, te Courneuve bij St. Denis, is dezer dagen ingebroken De dieven hebben in de slaapkamer van den generaai voor f 288,000 ge- slolen, zonder den 91jarigen grijsaard te doen ontwaken. Hoe ver de stoutmoedigheid van eenige dieven gaat, kan uit het feit blijken, dat op het Paleis van Justitie te Bordeaux de jas van een rechter gestoleij werd. Sedert een maand is dit de vijfde jas, behalve eenige, hoeden en parapleuien van overheidspersonen, die uit dit gerechtsgebouw ontvreemd werden. Naar men bericht, heeft de Keizer van Ruslar.d, veertien dagen geleden, in alle stilte een morganatisch huwelijk aangegaan met zijn vriendin vorstin Dolgurukow, die hem reeds vijf kinderen heeft geschonken. Te Bagdad heeft een Engelsch ondernemer een tnassief gouden beeld opgegraven, dat 90 kilo zwaar is. Het beeld is bij het Engelsche consulaat in bewaring, en de Turksche overheid onderhandelt met den Engelsch- man over het aandeel dat van deze. kostbare vondst den staat toekomt. Te Bolsward zijn sinds eenige dagen in een aantal huisgezinnen verscheidene personen ziek ge worden. De verschijnselen zijn bij alien dezelfde: sterke neiging tot braken met hevige diarrhee, vergezeld van zware pijn in de iugewanden. In een paar dagen waren sterke mannen zoo zwak, alsof zij weken lang ziek geweest waren. In een gezin is esn kind van een jaar gestorven. Met bijna voldoende zekerheid moet dittreurig verscliijnsel worden toegeschreven aan Y gebruik van vleesch van een stier die geslacht is, terwijl beweerd wordt, dat hij zich zou geworgd hebben aan een touw, war.raan hij vastgemaakt was in de weide. Althans de ziekte vertoont zich overal in de huisgezinnen, waar men van het vleesch van den stier gegeten heeft. Iri een gezin, waar ouders en kinderen ziek werden, bleef een kind gezond, dat er juist niet van gegeten had en het kind dat stierf werd ziek, nadat het eenige lepels soep er van had gebruikt. De zaak is aangegeven en de politie doet onderzoek. Eene waarschuwing, om dezer dagen nauwkeurig het vleesch te onderzoeken! Aan de ijverige nasporingen van den briga dier der njksveldwncht C. J. Abraas, te Schoonhoven, is het mogen gelukken, een zakboekje met f 600 in beslag te nemen, toebehoorende aan P. B., te Jaarsveld; dit was onder de gemeente Lopik door bedoelden P. B. verloren en gevonden door zekeren visscher E. de K., wonende onder de gemeente Schoonhoven. De oneerlijke vinder, tpgen wien proces-verbaal is opgemaakt, had het gevondene reeds tusschen de dakpannen zijner woning verborgen. Tegen zekeren A. Pronk te Haarlem, die reeds eenige malen in de gevangenis heeft gezeten, is weder proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Terwijl hij bezig was aan het lossen van steenen uit een schip, liggende in het Zuider Buitenspaarne, wist hij behendig nu en dan steenen in het water te doen vallen, ten getale van eenige honderden; toen het schip vertrokken was, had hij de steenen opgeviseht, en za verkocht beneden de waarde. Te Nieuwediep zijn twee mariniers, die elkander voor het cantinegebouw der marine moesten aflossen, een kijkje gaan nemen in het inwendige van het gebouw. Daar vonden zij een vat jenever, tapten er ieder eene kruik uit, en gingen er mede door, post en wacht in den steek latende. Zij hadden spoedig zoodanig de hoogte, dat zij er bij neervielen en door de nachtwachts moesten worden weggedragen. Een koopman van Uithoorn was op weg naar huis met zijn gesloten kar met koopwaren. Hij bad de onvoorzichtigheid de kar eenige oogen- blikken op den Legmeerdijk onder Nieuwer-Amstel te laten staan. Van zijn afwezigheid maakte een beliendige dief gebruik om de kar te openen, daaruit een kistje, bevattende gouden horloges en dito kettingea, te ontvreemden, en zich daarmede uit de voeten te maken. Men doet onderzoek, doch is den dader nog niet op het spoor. Het gestolene heeft eene waarde van omstreeks f 2000. Voor den bakker te Midsland, op Terschelling, J. Bakker, wiens huis en inboedel verleden week zijn verbrand, terwijl slechts het huis voor f 1000 verzekerd was, heeft men eene inzameling op dit eiland gehouden, welke de daar nog nooit ge- colleeteerde som van ruim f 600 opleverde. Bijk en arm hebben zich beijverd om de ouders in staat te stellen voor hunne 13 kinderen weer brood te verdienen. De koren— en malsvelden in den omtrek van Ferrara wemelen van vergiftige adders; een aantal boeren zijn reeds door den beef dezer dieren ge storven. Door de Gazzetta Ferrarese wordt de raad gegeven, bij het maaien liooge laarzen te dragen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2