i\o. 1595, Zaterdag 28 Augustus 1880. 20e Jaargang AIge m ee n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. B1NNENLAND. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 27 Augustus. TER \EllZE\SCltE flOURANT Per drie maandeo binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaare, Postdireo- teuren en Brievenbushouderg. ADVERT ENTlEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag naintddag DRIE nrcn. Dlt blad rersrbljnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij A. 14. 6, BBONT te Ter Nenzen. JPolitielt Overzicht. De reis van rle drie voorzitters van de Fransche republiek, van den Senaat en van de Kamer naar Cherbourg, werkt in de meldens- waardige gebeurtenissen van den dag nog na. Het is voornamelijk Gambetta, voorzitter der Kamer, die sedert dien tijd bizopder op den voor- grond is getreden en het bij de verschi'.lende organen der toongevende Europeesche pers ontgelden moet. Door zijne redevoeringen, daar gehouden, die van wege hun krijgszuchtigen en opgewekten inhoud levendig werden toegejuicht en het volk in geestdrift deden ontsteken, en welke om hunne gewichtigheid alien onmiddelijk per telegraaf naar Parijs werden overgebracht, heeft hij, zoowel in Frankrijk als in Duitschland de gemoederen in beweging gebracht en groote ongerustheid ver- oorzaakt. Zoowel de gematigde als de radicaal- republikeinsche bladen zien er gevaar in voor de republiek, dat Gambetta als onverantwoordelijk dictator" de dingen in Frankrijk leidt en de republiek geneigd is, hare toejuichingen aan de voeten van een populair man neer te leggen. De Franschen, zeggen zij, zijn vrijbeid nog te weinig gewend, zij moeten nog altijd hun wenschen en behoeften in den man, in een Cdsir, belichamen. Daarvoor kiezen zij niet altijd den besten, maar dikwijls hem, die't meest de opmerkzaamheid trekt, den hartstocht opwekt, '"t luidst agiteert of spreekt, een veldheer of tribuun. Groot is dan ook het wantrouwen, dat Gambetta door zijn optreden in Cherbourg heeft opgewekt en de bladen gaan in hunne bespiegelingen reeds zoover, dat zij Gam- betta's spel wel mesnen te doorzien, en hem verdenken, dat, als hij Frankrijk daarvoor rijp acht na de nieuwe verkiezingen in den zomer van 1881, hij als een Cesar wil tronen op het Elysee, het verblijf van den president der Republiek. In Duitschland heeft voornamelijk zijne redevoering over het leger en de ziuspeling op eene revanche veel kwaad bloed gezet. De Kreuz.—Zeit. vraagt, of Gambetta eene verandering in het FYansche volk ontdekt heeft, die hem moed geeft, om met zijne oude revanche-gedachte openbaar op te treden. Verveelt Frankrijk werkclijk de rust, die zoo grooten bloei schonk, de republiek bevestigdeP Zij wacht kalm het antwoord. Zij weet, dat met de nederlaag van 187071 de revanche-gedachte ontstond, maar ook dat men die koesteren kan, zonder dat zij nog in lang een feit wordt. //Voor Duitschland," zoo eindigt het blad, „ligt in zijne woorden te Cherbourg geen verrassing. Hij zei niets, wat men bij ons niet steeds, sinds de overwinning, in 't oog heeft gehouden. Slechts in steeds gereed zijn ligt onze veihgheid." In Barlijn loopt het gerucht, dat in Kissingen door Bismarck nieuwe onderhandelingen met Rome zullen gevoerd worden, hoewel meii het in regeerings- kringen nog steeds tegenspreekt. Rusland heeft door de nieuwe ukase van den Czaar zijne plaats in de rij der beschaafde staten teruggekregen. De buitengewone volmachten voor graaf Loris Melikoff zijn, met de ontbinding van de door hem in het leven geroepen hoogste uit- voerende commissie, en door zijne overneming van het Ministerie van binnenlandsche zaken afgeloopen. Graaf Loris Melikoff is nu feitelijk, schoon niet in naam, eerste Minister in plaats van dictator. Hop- wel de veranderingen, wat betreft de regeling van het raderwerk dts staats, belangrijk mogen heeten, zoo houdt echter graaf Melikoff eene onweerstaanbare macht in handen. De meest i nvloedrijke Russische bladen getuigen evenwel van den gezegenden indruk, welken de tijding, dat dezc ukase was uitgevaardigd, heeft gemaakt. Wet en rechtvaardigheid zulleu voortaan heerschen in het land in plaats van wille- keurig gezag. De persoonlijke veiligheid van ieder eerlijk hurger is daardoor onschendbaar geworden. In Engeland verkeert men steeds in spanning over Afghanistan, waaromtrent niets naders bekend is geworden. Met betrekking tot Ierland heeft men meer geruststellende berichten. De heer Forster is van zijne reis naar Ierland teruggekeerd en heeft heden in 't Lageihuis verklaard, dat er geen aan- leiding bestond, om uitzonderingswetten voor Ierland te verlangen. Er was volstrekt geen reden, om een opstand te duchten. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat na herhaalde pogingen van den directeur van het post- en telegraafkantoor, de Minister van finantien be- sloten heeft, de brievenbus aan het raadhuis alhier te vervangen door eene veel grootere, geschikt voor brieven en gedrukte stukken. Iloiitenisse, 24 Augustus. In den avond van den 22 dezsr, omstreeks half elf ure is door alsnog onbekende oorzaak brand ontstaan in de vlasschuur van den vlasbouwer A. Rottier alhier. Het gebouw met genoegzaam alles wat zich daarin aan groen en droog vlas, vlasbollen en eenige tar we bevond is eene prooi der vlammen geworden. De gezamen- lijke sc'nade wordt gerekend ruim f 3700,te bedragen. Alleen het gebouw was tot een bedrag van f 800,tegen brandschade verzekerd. De brandspuiten van Kloosterzande en Groenendijk hebben voornamelijk de naastbijstaande huizen be- veiligd en overigens getracht, den brandenden en smeulenden inhoud der schuur te blusschen; zij ziju daartoe werkzaam geweest van des avonds elf- tot des anderendaags ochtends 5| uur en des middags van laatstbedoelden dag van een tot drie uur. De raad der gemeente Kadzand benoemde in zijne zitting van 26 dezer tot hoofdonderwijzer aan de openbare school aldaar, den heer A. F. Wisse, geboortig van Axel, thans hulponderwijzer te Middelburg. Woeusdag jl. stond voor het Gerechtshof te 's Gravenhage kamer van vacantie, tereeht A. de K., oud 19 jaar, wonende te Zaamslag, be- schuldigd van brandstichting; hij was, volgens zijn vroegere bekenteuis aan de marechaussees, door zijn broeder, die in geldverlegenheid verkeerde, aangezet om de bij diens landhoeve behoorende schuur in brand te steken; hij was voor den aandrang bezweken en had het heillooze plan in den naeht van 7 op 8 Maart jl. volvoerd. De geheele schuur was, met de zich daarin bevindende paarden, koeien, kalveren en granen en veldvruchten, hetgeen voor f 11,075 was geassureerd, een prooi der vlammen geworden. Besch. ontkende thans iets van de zaak te weten en gaf als reden, waarom hij op zijn vroegere be kenteuis terugkwain, op, dat hij toen ,/Suf" was geweest. Proc.-gen. Jhr. Mr. A. J. Th. H. van den Bergh achtte echter het bewijs voor de schuld volledig geleverd en requireerde 5 jaren tuchthuisstraf. De uitspraak werd bepaald op heden. (Zie tele- graphische berichten.) Te Ylissingon is binnengekomen het stoom- schip Hannover, van New-York. Het ontscheepte i aldaar eenig vee, bestemu voor andere plaatsen, en vertrok daarna naar Bremen. Van het bedoelde I vee, 64 ossen en 400 varkens, zijn op de reis 17 varkens gestorven; de ossen werden alien levend overgebracht. De uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Rotterdam is, dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren: O. van Rees, die 805 en M. L. van Deventer, die 747 stemmen verkreeg. Uit 's Hage schrijft men aan het Utr. Dagbl.: Naar alle waarschijnlijkheid zullen de groote najaarsmaneuvers wegens ziekte verschijnselen worden afgelast. Bij het zeer gevorderde stadium der voorbereiding dier oefeningen, dient het gerucht spoedig te worden bevestigd. Op rechtstreekschen last des Konings jnogen dezen zomer bij oefeningen der troepen geen losse kardoezen noch losse pat.ronen worden gebezigd, ten einde bosch- en heidebranden te voorkomen. Militairen, die gekleed zijnde in groot tenue, zich schuldig maken aan rooken, zullen streng worden gestraft. Door de maatschappij ^eeri nationaal Belang," die zich ten doel stelt beplantingen van wegen enz. met boomen, is een eerste niet onbelangrijke in- I schrijving voor de levering van vruchtboomen ge- opend, nl. tegen November a. s. 1200 appe!-, 1900 peren- en 1700 pruimenboomen, 10,000 zwarte aalbessenstruiken en 500 hazelnoten, en tegen November 1882 nog 5000 halfstam appel- boomen. De levering moet plaats hebben te Utrecht doch bij latere levering kan ook verlangd worden dat die te Rotterdam geschiedde. Dit eerste teeken van leven der jeugdige maat schappij is een goed begin en geeft hoop, dat zij zoowel tot verfraaiing als tot bevordering der vrucht- baarheid van ons land zal bijdragen. Te Bergen op Zoom is een felle brand uitge- broken in een noeve, gelegen buiten de Steenbergsche poort. In een uur tijd was het geheele huis afgebrand, terwijl de geheele inboedel, zoomede een geit, een prooi der vlammen werden. De bewoners, die reeds te bed lagen, hebben zich met moeite kunnen redden. Het huis stond op tien minuten afstand van de kom onzer gemeente; de spuiten, die derwaarts gingen, moesten op last van den burgemsester echter terug, omdat het huis tot eene andere gemeente behoorde. Zeer laat kwarn de spuit van de op 25 minuten afstand gelegen gemeente Halsteren, en gaf geen water, omdat de slang lek was. Landbouwberichten* Het is den Duitschers in het afgeloopen saizoen zoo uitnemend bevallen hunne aardappels aan de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1