B1NNENLAND. BUITENLAND. i\o. 1593 Zaterdag 21 Augustus 1880. 20e Jaargang. Algemeen (Mieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen- Ter Weuzen, 20 Augustus. TER NEUZENSCHE CdEll.ffi ABONNEMENT. Eer drie maanden binneu Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Poatdirer teuren en Brieven'oushouders. Dit blad verachljnt Dlnadag- en Vrijdagarond A D V E R T E N T I B N. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regei meer f 0,1" Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendei uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nuiniddag »R1E nren, i. K. CI. OBORT te Ter Nenzeu. Politick Overzieht, Aan belangwekkende berichten uit het buiten- land begint langzamerhand totaal gebrek te kouien. Zelfs de correspondenten in Turkije beginnen rust te nemen, missehien wel omdat zij overtuigd zijn, dat bijna nietnand hunne telkens elkaar weerspre- kende raededeelingen meer leest. De parlementen zijn meerendeels op reces, hunne leden zoeken op badplaatsen en in de natuur verademing van de afgedane werkzaamheden en bereiden zich voor, om weldra op nieuw aan bet werk te gaan, ten einde, zoo mogilijk, het karretje van de politiek weer een eind verder op de baan der vooruitgang te schuiven. Jammer slechts dat zij, die dat doel beoogen, en met ijver daarnaar streven, hunne krachten als het ware voelen verlammen, door den geest van weerhouden en verzet, die uitgaat van wan- gunst en wantrouwen tussciien de verschillende mogendheden onderling. Bene nieuwe bijdrage tot dit treurige verschijnsel is het feit, dat thans, nu Engeland voorgesteld heeft, de nota van de Porte met eene nieuwe collectieve nota te beantwoorden, de overige mogendheden aarzelen, omdat aauname van het voorstel onvermijdelijk dwangmaatregelen tengevolge zou hebben. Ziedaar juist de oorzaak van het' lijdelijk verzet van de Porte. Zij weet, dat geen der mogendheden den moed heeft, de besluiten ten uitvoer te leggen, die zij zelven hebben vastgesteld. Nu het op handelen aankomt, trekken alien zich terug. Uit Afghanistan blijven de berichten nu eens gunstig, dan weder ongunstig voor de Engelschen luiden. Generaal Roberts moet 80 dagen marchee- ren, eer hij Kandahar bereikt kan hebben en hij is uauwelijks eene week op weg. De bezetting wacht nog een benauwde tijd. Ayoub-Khan's legermacht wint steeds aan, want al het bergvolk stroomt in hoop op buit naar Kandahar. Ayoub maakt nu toebereidseien, om de stad te gaan belegeien. In Frankrijk zijn de zittingen der departementale raden geopend. Men gelooft, dat van hunne bijeen- komst gebruik zal worden gemaakt vcor eene be- weging in clericalen zin tegen de decreten van 29 Maart. Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan zullen de prefecten voorstellende wenschen, welke in dien geest worden voorgedragen, ter zijde te leggen, doch wanneer hieraan geen gehoor wordt verleend, zal de regeering ze bij besluit nietig ver- klaren, zooals reeds vroeger bij dergelijke gelegen- heden is geschied. In elk geval schijnt de sluiting van de inrichtingen van onderwijs der Jezuiten op I September bepaald te zijn. Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur der waterkeeriug van den calamiteusen polder Hoofd- plaat, B. J. Thoniaes; tot dijkgraaf van den Seijd- litzpolder II. P. de Vleeschauwer; tot dijkgraaf van den Van Remoorterepolder C. B. Wijffels. Gedurende het tweede kwartaal 1830 zijn van het postkantoor alhier de volgende onbekende brieven verzonden naar het buitenlandL. A. Eekman te Biussel, J. de Cocq te Gent en Chan- saunet te Seine et Oise. Hoek18 Augustus. Een zoontje van W. J. alhier, omstreeks 4 jaren oud, geraakte heden in een waterput en werd er door den vader, die er kort bij werkzaam was, levenloos uitgehaald. Iloiltenisse20 Augustus. Voor den reeds vroeger in dit blad besproken feestelijken sehiet- wedstrijd, te geven op 5 en 6 September e. k. door de alhier bestaande scherpschutters-vereeni- ging „Prins Frederik Hendrik," hebben zich een groot aantal deelnemers aangemeld, zoodat, vooral op Zondag 5 September bij goed weder een groot bezoek te wachten is. Een bezoek aan het dorp Kloosterzande op genoeinde dagen zal dan ook wel der moeite waardig zijn. Eene regelingscommissie heeft zich belast met het plaatsen van eerebogen, het aanbrengen van versieringen, illuminatie, enz. Verder bestaat nog eene cominissie, die eeuige volksspelen heeft georganiseerd, die uitgevoerd zullen worden op het dorp Kloosterzande. Op en bij het schietterrein wordt een kamp met kantine's en een kiosk opgeslagen. I Het muziekgezelschap St. Cecilia geeft concerten i op bet schietterrein en op bet dorp. Een feeslmaaltijd wordt gehouden op 5 September en een kameraadscliappelijken maaltijd op den vol- genden dag. Een flink aantal prijzen worden voor de verschil lende vvedstrijden uitgeloofdde prijzen bestaan in verguld zilveren en zilveren medaille, revolvers, thermometer, barometer, enz., enz. Een program ma en feestwijzer wordt eerstdaags aan de deelnemers verzonden. Hulst, 18 Augustus. Tusschen hier en St. Jan- steen is heden namiddag een dagloonerswoning totaal in de asch gelegd, doch wat bet treurige van de zaak vercrgert, is, dat er twee kinderen bij omkwamen, zoo men zegt van 8 en lj jaar oud. De vader was buiten op het veld ten arbeid en de moeder, met de zorg dier kinderen belast, moet voor eenigen tijd de woning verlaten en in de buurt vcrtoefd i hebben, totdat zij vernam, dat haar huis afbrandde, en de beide ouders dan ook slechts de verkoolde lijken hunner, pas in welstand verlatene kinderen onder de puinhoopen konden terug vinden! Bij Prov. blad no. 69 geven Gedep. Staten van Zeeland aan burg, en weth. der verschillende gemeenten in deze provincie kennis dat de gemeen- teraad van Hontenisse besloten heeft dat de na- jaarsmarkt op bet onder die gemeente beboorende dorp Lamswaarde, in plaats van op 8 en 9 Sep tember, voortaan zal worden gehouden des Maandaga en Dinsdags na 16 September of als die datum op Maandag of Dinsdag valt, op 16 en 17 of op 15 en 16 September. v Gedep. Staten verzoeken, indien bij de gemeen- teraden tegen dit besluit bedenking mocht bestaan hun daarvan voor den 27 dezer maand mededeeliug te willen doen. In een vergadering der vereeniging van bur-1 gemeesteis en secretarissen in bet voorinalig 4e j district van Zeeland werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heereu Mazure, Siemerink en heid en wenschelijkbeid tot het aanleggen van een stoom tram weg van de haven te Breskens, door Schoondijke, Oostburg en Aardenburg naar bet station te Maldegbem in Belgie. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer te Amsterdam zijn uitgebracht 1678 stemmen. Gekozen is de heer Mr. J. G. Gleichman met 1025 stemmen. De heer Mr. J. Kappeyne van de Coppello verkreeg 653 stemmen. Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer te Gorinchem zijn uitgebracht 1657 geldige stemmen. Gekozen is de heer De Savornin Lobman met 1127 stemmen. Met 1 September zullen er nieuwe munt- biljetten van tien gulden in omloop worden ge- bracbt, waarvan thans van wege bet Ministerie van finantieu de beschrijving wordt gegeven. De biljetten zullen grooter zijn dan de thans bestaande; twee duim korter, maar twee duim breeder dan de bankbiljetten. De voorzijde is blauw, de achter- zijde oranje ondergrond en blauwen overdruk. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat van de miliciens der lichting 1880 na 1 April 1880 niet meer dan 575 bij het regiment grenadiers en jagers, een zelfde aantal bij bet 3e regiment infan- terie en 550 bij bet 6e regiment infanterie voor bet blijvend gedeelte onder de wapetlen zullen worden gehouden. De hiertoe te bestemmen miliciens zullen den 30 September 1881 in bet genot van groot verlof worden gesteld. Op last van den officier van justitie te Zutfen is procesverbaal opgemaakt tegen den geneesheer M. te Beekbergen, wegens het volstandig weigeren om hulp te verleenen aan een man, die plotseling ernstig ziek was geworden. De weigering om hulp geschiedde op grond, dat de man den geneesheer nog zes gulden sehuldig was, welke scbuld nog geen jaar oud was. Nadat de zieke kort daarop overleden was, heeft de geneesheer bet door de wet gevorderde bewijs afgegeven, zonder de voor- geschreven lijkschouwing. Ijandbouwberichten Itosclikapelle, 20 Augustus. Als eene bizonder- heid kunnen wij ten deze melden, dat bij den landbouwer Truijman alhier reeds rapen zijn gerooid van aanzienlijke zwaarte, hebbende eene derzelve het niet onaardig gewicht van zeven en een halve kilogram. De Duitscbe regeering heeft onder zeer be- perkende voorwaarden weder vergunning verleend tot invoer van puik fokvee uit Nederland in Duitschland. Gerritsen, respectievelijk burgemeesters van Groede, Oostburg en Breskens, die zich zal onledig bouden met bet onderzoeken naar de al of niet mogelijk- voorstelling van het gemeente tijdvak; 2e afd. De jl. Woensdag te Brussel gehouden historische optocht heeft duizende toeschouwers tot zich ge- trokken, de straten, waar de stoet moest doortrekken, waren reeds vroeg met volk bezetvensters, balkons, zelfs tot op de daken was de menigte opeen- gelioopt; het weder was uitmuntend en bracht vooral veel bij om het genot der toeschouwers te verhoogen. De optocht was samengesteld uit elf afdeelingen en stelde in hoofdzaak het volgende voor: le afd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1