T 1 BINNEN LAND. i\o. 1591 Zaterdag 14 Augustus 1880. 20e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. jf- Ter Neuzen, 13 Augustus, GEMENGDE BERIGHTEN. Door he! fci drie maanden binneu Ter Neuzen f 1, geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonueert zich bij alle Boekharidelaars, Poatdiree- tenren en Brievenbuahouders, ADVEKTENTliN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,T> Drootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendei uiterlijk Dinsdag en Vrijdag tiamiddftg OKIE area. Bit Mad ?er»fhljnt Dinsdag. en Vrijdagavond bij J. k. DUO it te Ter Weazen. F*olitfeli Overzieht. Het besluit der Engelsche regeering, om hare troepen uit Kaboel terug te trekken en den nieuwen Emir zelf de zaken in orde te laten brengen, vindt natuurlijk niet overal evenveel bijval. Het bloed van het Britsche leger en het goud van het Indische budget zijn dus vergeefs verspild, zegt men en die overtuigidg, gevoegd bij de ernstige verliezen in den veldslag Kushk-i-Nakhud, heeft de spanning onder het Engelsche volk zoo hoog mogelijk opge- voerd. Thans komt weer het bericht dat Chaman door den vijand is ingenomen. Is het bericht waar, dan is het eene zeer verontrustende tijding. Chaman ligt ten noorden van den Khojak-pas, is de Engel sche voorpost naar de zijde van Kandahar en zal, zoo hij werkelijk in handen van den vijand is, de taak der Engelschen, als ze Kandahar pogen te ontzetten, ontzaglijk verzwaren. Twee legerkorpsen zijn belast met de uitvoering van deze moeielijke taak. De Turksche regeering zal zich in de Monte- negrijnsche kwestie naar den wensch der mogend- heden voegen. De Sultan heeft den Minister van Oarlog gelast, 11 dezer met 2000 man naar Scutari te gaan en te zorgen, dat het district Dulcigno binnen den. bepaalden tijd aan den vorst van Mon tenegro afgestaan wordt. Ook heeft de Sultan last gegeven, eene nauwkeurige Turksch—Gr.eksche grenslijn te trekken, die aan de beoordeeling der mogendheden zal worden onderworpen. Eene vre- delievende oplossing dezer zaak wordt dus tegemoet gezien. Cherbourg viert feest ter eere van den president der Fransche republiek. Op zijn weg derwaarts werd Grevy aan alle stations met onmiskenbare bewijzen van eerbied van de zijde der bevolking ontvangen. Te Caen, dep. Calvader, hield de trein halt, richtte de maire, aan het hoofd van den gemeenteraad, het woord tot Grevy en verklaarde, dat de beVolking der st.ad en omstreken meeren- deels aanhangers der republiek waren. De heer Grevy antwoordde, dat hij zich gelukkig achtte, er op te kunnen wijzen, dat de republiek aller- wege in T land aan aanhang wint, inzonderheid onder de nijvere klassen en bij gevolg onder het verstandigste deel der natiei De republiek wordt elken dag door de vruchten, die zij afwerpt, door de weldaden, die ?ij verspreidt, al meer en meer gewaardeerd. Dit is op nieuw gebleken bij de verkiezingen en het zal der regeering een prikkel zijn, om te volharden in de tot dusver door haar gevolgde staatkunde. Een gcschii, dat tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika dreigde te zullen ontstaan, is gelukkig bijgelegd door een speciaal onderzoek, dat de Amerikaansche admiiaal Wij man te Santiago heeft ingesteld. Er was namelijk in de Cubaausche wateren op twee Amerikaansche schepen geschoten door de Spaansche cor vet Canto. Het ingestelde onderzoek bewees, dat de Ameri kaansche schepen zich werkelijk bevondeu binnen den kriug, waar Spanje het recht van visitatie had en admiraal Wijmau heeft dus voorgesteld, aan de zaak geen verder gevolg te geven; ongetwijfeld zal het gouvernement der Vereenigde Staten de zaak nu uit hetzelfde oogpunt beschouwen en zal het incident dus hieimede afloopen. Heden is het juist vijftig jaar geleden, dat door onzen stadgenoot den heer Jojakim Verlinde, oud beurtschipper Van hier op Vlissingen, hij een hevigen wind en felle branding, tusschen Ter Neuzen en Ellewoutsdijk, zes mensclienleveus zijn gered, waar- 1 voor de maatschappij lot Nut van T Algemeen hem de bronzen medaille en een zeer vereerend getuigschrift ten geschenke gaf. i Van de vier kloeke mannen, die Verlinde met kracht ter zijde stonden bij de redding, zijn nog drie in leven en alliier woonachtigWillem Dieleman, Jan de Bruijne en Geleijn Verlinde. Van de zes geredden mag slechts een, de heer B. Lamot, gepensioneerd loodscommissaris en ridder van de Leopoldsorde, te Antwerpen, het voorrecht genieten dezen voor hem zoo heuglijken dag te herdenken. Wij achten het niet overbodig deze daad van zelfopofferende liefde onzen lezers in herinnering te brengen. Bij beschikking van 8 Augustus is aan de firma Van der Bent Cie., te Micldelburg, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst op het Nederlandsche gedeelte van het kaiiaal van Ter Neuzen. Door het postkantoor alliier is een onbestel- bare brief verzonden aan het adres vanMarie Segers, provincie Steenweg 207/5, Antwerpen. Z. M. heeft L. de Pouw, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Monnikendam c. a., benoemd tot adjunct—controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Rotterdam. Nu wellicht binnen kort 101 kanonschoten aan het Nederlandsche volk eene blijde tijding zullen brengen, achten wij het oogenblik eigen- aardig om in herinnering te brengen waaraan dit gebruik zijn ontstaan dankt. Toen meer dan 3 eeuwen geleden Keizer Maximiliaan I zijn intocht te Augsburg zou houden, besloot het bestuur hem met eene geheel nieuwe en grootsche eerbewijzing te ontvangen, die bestaan zou in het lossen van 100 kanonschoten. Het bestuur rekende er vast op dat Maximiliaan een krac.htig trommelvlies had. Onder het lossen ontstond strijd of er reeds 100, dan nog maar 99 schoten gedaan waren. Om zeker te zijn, deed men nog een schot. Anderen echter hadden ook aanteekening gehouden en zoo werd duidelijk bewezen, dat er 101 schoten gelost waren. Het nieuwe eerbewijs vond uitbundig bijval en kwam algemeen in zwang. De heer Mr. L. G. Greeve, kantonrechter te Den Haag, verdedigt in het Zondagsblad de stelling dat het onvoorwaardelijk stralfen van open- bare dronkenschap afkeuring verdient. Mr. Greeve wil den dronkaard alleen gestraft hebben, in- dien hij door zijn dronkenschap de orde verstoort of de algemeene ergernis opwekt. Maar tegen dergelijke dronkaards wenscht hij dan ook een straf bedreigd te zien lang genoeg om te kunnen over- wegen en na te denken aan wat gevaar men zich en de zijnen blootstelt, een straf, die door haar gestrengheid de mogelijkheid openstelt, dat het bij die serste bestraffing zal blijven. Ook wenscht hij strenge straf tegen de z. g. Maandaghouders, die zich beschonken, hoe gering ook, op straat vertoonen. De ervaring heeft hem geleerd, dat het kwaad van Maandaghouden meer en meer toeneemt en daarom ernstig tegengegaan behoort te worden. Het advies van den heer Greeve, die verplicht is te Den Haag honderden veroordeelingen wegens dronkenschap uit te spreken, verdient ongetwijfeld overweging. Landbouwberichten. Onder de gemeeute Wouw is bij den land- bouwer van Akkeren de longziekte onder het vee uitgebroken. Drie runderen zijn afgemaakt en tien verdacht verklaard. Uit een mand bizotider groote aardappelen onder de gemeente Bodegraven gegroeid, heeft men er voor de hand weg twee genomen en ge- wogen; zij bleken samen 1£ Ned. pond zwaar te zijn. i Een koe te Gasselternijeveen heeft een vaars- kalf ter wereld gebracht, dat den 5n dag reeds de kolossale zwaarte had van 60 Kg. De bouw van het Panorama te Amsterdam is zoo ver gevorderd, dat men in December het ge- bouw voor het publiek denkt te openen. Het schilderen van het doek (het beleg van Haarlem) door den heer P. Tetar van Elven, zal binnen een paar maanden geheel gereed zijn. Van 1 tot 7 Augustus zijn te Seheveningen aangekomen 606 badgasten. In 't algemeen weeshuis te den Burg op Texel heeft een der verpleegden, een meisje van 16 jaar, zich door ophanging het leven trachten te benemen. Te Leggeloo (Drente) is de blik- sem gestagen in een kapitale boerenbehuizing. Alles is verbrand. Zeven koeien en twee paarden zijn in de vlammen omgekomeu. Niets was tegen brandschade verzekerd. Een braaf, oppassend werkman, woonachtig te Halsteren, is te Bergen op Zoom van een dak op de straat gevallen. Zijn toestand is hopeloos. De man heeft een vrouw en vijf kinderen. Te Minnertsga is met voorloopig gunstig gevolg eene vrouw, met adsistentie van drie vroedmaesters, door middel van de keizersnede, van een levenden zoon verlost. Op Schiermonnikoog vierde 6 dezer eene weduwe onder vole blijken van belangstelling haar honderdsten geboortedag. Eene 96jarige nicht kwam haar mede geluk wenschen. De lOOjarige is nog maar eenmaal in haar leven een weinig ongesteld geweest. Twee kameraden te Xanten kregen dezer dagen om een meisje twist, waarbij de een den ander om het leven bracht en het lijk in den Rijn wieru. De dader is gearresteerd. De zoon van den molen- maker Kluit, te Goidschalxoord, heeft, langs den molen loopende een hevigen slag van een der roeden tegen het hoofd gekregen; men vreest voor zijn leven. Te Leiden is uit het Galgewater opgehaald het lijk van zekeren J. de R. Daar de man zeer zwak van gezicht was, vermoedt men, dat hij bij ongeluk te water is geraakt. Te Brugge werd in een twist tusschen vader en zoon die elkander het geweer trachtten te ontrukken, waarmee de eerste, een dronkaard, kwade bedoe- lingen had, de raoeder door een kogel uit het losspringend geweer getroifen, op T oogenblik dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1