buitenland! in zake de droogmaking der Zuiderzee. Het, strekt om te verzoeken, dat de kooge regeering de gedane aanvraag verleene of, zoo tegen het verleenen van die concessie bezwaren bestaan, zelve het werk ter hand neme. De volgende bijeenkomst zal plaats hebben te Enschedl. Te Brussel worden thans voor het feest van 16 Augustus eerebogen opgericht, een aan de Schaerbeeksche poort, de tweede op het kruispunt van den boulevard Leopold II en den boulevard d'Anvers; de derde wordt geplaatst tegen den temple des Augustins. Voor de vreemdelingen, die Brussel willen be- zoeken, is 't misschien niet overbodig er aan te herinneren, dat de beste tijd voor nun bezoek zal zijn tusschen 15 en 20 Augustus. Behalve de beide tentoonstellingen, zullen zij nog het groote politieke feest kunnen zien en bovendien den grooten allegorischen en historischen optocht, die den 18n zijn eersten ommegang zal doen en in pracht en rijkdom alles overtreffen zal wat er in dit opzicht ooit in Europa te zien was. Met het staatssubsidie is er voor dezen optocht een som van 400,000 fr. besteed. Er zullen meer dan 1200 ruiters in voorkomen, van welke ongeveer 800 prachtige banieren zullen dragen, waarop de wapens van een groot aantal gemeenten des lands geschilderd zijn; verder 12 groote praalwagens, waarvan een getrokken door 24 ossen, de muziekkorpsen van alle regimenten van het leger, bovendien een aantal muziekgezel- schappen, enz. enz. De optocht zal ongeveer 3 kilometer lang zijn en een weg van 2£ mijl afleggen. Uit Ostende meldt men dato 8 Augustus, dat in dien nacht een hevige storm over deze plaats gewoed heeft. Des morgens was de wind nog even sterk en viel er een hevige stortregen. Het was onmogelijk om aan den dijk te komen. Versc'heidene personen, die het beproefden, werden door de or- kaan omvergeworpen. Het diorama, ten oosten van den dijk, werd door den storm vernield, evenals het lokaal van de schilderijen—tentoonstelling ten westen. Het dak van het circus werd weggerukt Het schouwspel was overigens ontzagwekkend. De moordenaar van vrouw Van Turnhout, herbergierster te Mechelen, heeft zijn misdaad bekend, en Charles Libert, Eranschman van geboorte te heeten. Hij is 42 jaar oud en is reeds driemalen veroordeeld geweest. Voor een zijner misdaden zou hij vroeger naar Nieuw-Caledonie worden getransporteerd. Onlangs ontsnapte hij uit de gevanttenis te Fontainebleau. Ongeveer 1000 fr. werden in zijn bezit gevonden. Zijn verhaal omtrent den moord luidt aldus: Hij was bezig met stelen op de slaapkamer der echtgenooten Van Turnhout, toen de vrouw hem betrapte. Hij beloofde haar alles terug te geven, indien zij wilde zwijgen. Zij verstond hem echter niet, daar zij geen Fransch kende. Zij wilde naar beneden loopen om hulp te roepen. L. plaatste zich toen op den trap, den geladen revolver in de hand, om haar den doorgang te beletten. Zij liep, naar boven, de moordenaar volgde haar en loste het schot dat de vrouw doodelijk trof. Een der slachtoffers van zijn nieuwe misdaad te Quievrain, de gendarme Jan de Robertmasure, is overleden; hij heeft de heelkundige operatie, welke door de geneesheeren van Quievrain noodig geacht werd niet kunnen doorstaan. Ook de andere is niet buiten gevaar. De beer Lemaire, de bouwmeester van den voorgevel der Madeleinekerk te Parijs is overleden. Hij was in 1798 te Valenciennes geboren. Door een onwederstaanbaren aandrift voor de schoone kuusten was hij naar Parijs gedreven, zonder geld of goed, en bij zijn overlijden was hij lid van het instituut en kommandeur van het, Legioen van Eer, na onder het keizerrijk afgevaardigde voor de wet- gevende vergaciering te zijn geweest. Voor het museum van Versailles heeft hij het standbeeld vau Lodewijk XIV en dat van Kleber vervaardigd, en vooi zijn geboortestad het gedenkteeken voor den geschi .clschrijver Froissard. Prinses Stephanie, zegt de Neue Freie Pcesse, heeft zelf een prachtigen sluier geborduurd, voor de vlag van 't Oostenrijksche regiment no. J 9, waarvan aartshertog Rudolf eigenaar is. Die sluier, versierd met de wapens van Oostenrijk, Hongarije en van Belgie, zal plechtig aan het regiment over- handigd worden op 21 Augustus a. s., den ver- jaardag van aartshertog Rudolf. De Amerikaansche bladen blijven de aandacht vestigen op den verbazenden toevloed van land- verhuizers, een verschijnsel, eenig in de geschie- denis, en zij trachten de gevolgen daarvan te be- rekenen. Het aantal vreemdelingen, gedurende het eerste halfjaar van 1880 te New-York aangekomen, is 177,362, van welke bijna 100,000 in de twee laatste maanden, nainelijk 55,083 in Mei en 42,026 in Juni. Het cijfer der maand Mei is het hoog- ste, dat ooit in de Vereenigde Staten bereikt werd. Juni biedt eene aanzienlijke vermindering •aan; doch naar alle waarschijnlijkheid, wanneer men vroegere jaren raadpleegt, zullen de volgende maan den op dezelfde hoogte blijven, tot den winter, en de bevolking der Vereenigde Staten zal dan in 1880 met ongeveer 400,000 landverhuizers ver- meerderd zijn. De meesten der nieuw aangekomene begeven zich westwaarls om zich op den landbouw toe te leggen. Op weinige uitzonderingen na hou- den zij zich slechts een of twee dagen op alvorens naar hunne bestemming te vertrekken. De spoe- dige aanwas der bevolking in deze streken werkt op de ontwikkeling der steden bizonder gunstig terug. Terwijl de bevolking van New-York in 10 jaren met 28 pCt. is toegenomen, is die van Chicago met 59 pCt. vermeerderd. De toeneming in andere mindere belangrijke steden, doch alle in de land- bouwende districten gelegen, is nog grooter. Mi 1 - wankee won 80, Detroit 52, Cleveland bijna 70 pCt. Verder komen daarbij in aanmerking Min neapolis, St. Paul van Minnesota, Denver, Kansas City, St. Joseph, enz. GEMENGDE BERICHTEN. Gedurende de maand Juli zijn met de stoom- schepen der maatschappij Zeeland te Vlissingen aan gekomen 4809 en vertrokken 3283 personen. G. V. d. B., van Kruiningen, eenige dagen ge- leden onder verdenking van vergiftiging gearres- teerd, is weder op vrije voeten gesteld. Zekere M. R., kleermaker te Woudrichem, werd dood op den aolder zijner woning gevonden. Hij maakte zich bij voortduring schuldig aan misbruik van sterken drank, en zijn dood wordt nu ook daaraan tuegeschreven. Een ruim zestienjarig meisje is van Sappemeer gevankelijk naar Winschoten over- gebracht. Zij wordt verdacht, van heimelijk te zijn bevallen en zich van het kind te hebben ontdaan. Een gehuwde vrouw, moeder van 4 kinderen, heeft zich te Hellevoetsluis bij afwezig- heid van haar man in de bedstede opgehangeu. Bij het lijk zijn twee brieven gevonden. Men verhaalt, dat zij tot deze daad is overgegaan uit wanhoop over het verdriet en den last, die de buren haar aandeden. Het driejarig meisje van den wegwerker E. Hamhuis te Schildwolde is, terwijl de ouders afwezig waren, in een naburige sloot verdronken. Te Westerbork is iemand in hechtenis genomen, beschuldigd van brandstichting. Hij zou namelijk het werkhuis aldaar in brand gestoken hebben. In de zweminrichting te Kralingen, kreeg een bezoeker, na een bad ge nomen te hebben, plotseling een benauwdheid; hij was reeds na eenige oogenblikken bezweken. Te Beusichem is een tweejarig kind, dat een oogenblik zonder toazicht was, in een sloot gevallen en verdronken. Het echtpaar Laureneiche te Triest, de vrouw telt 27, de man 28 jaar, acht jaar geleden gehuwd, mag zich reeds verheugen in. 't bezit van twaalf spruitjes. De man behoeft geen geboortebericht aan Van Houten te zenden. Te Nancy zal eerstdaags een wedstijd genoud'en worden tusschen de luchtreizigers Duruot en Godard. Aan hem, die met zijn ballon het snelst en het hoogst stijgt en de meeste waarnemingen doet, wordt een prijs ran fr. 2000 toegekend. Te Fiinikirehen is een boerin overleden aan de ge volgen van het doorslikken der pit ten bij het-eten van kersen, wat in die streken een algemeene gewoonte is. De pitten hadden een hevige buik- vliesontsteking veroorzaakt, waaraan zij binnen weinige dagen bezweek. In Duitschland zijn verscheidene gevallen van cholera geconstateerd de ziekte heeft nog geen epidemisch karakter. Pater Beckx, het hoofd der Jezuietenorde, heeft dozer dagen den 50n gedenkdag van zijn wijding als geestelijke gevierd. De Nederlandsche sleepboot Assistent, welke in den nacht van 21 op 22 Januari 11., op de Schelde, bij Lillo, door aanvaring is gezonken (bij welk ongeval 9 manschappen verdronken, waaronder de geheele bemanning dier sleepboot) is, na ver- kocht te zijn tot wegruiming, thans boven water en te Antwerpen aangebracht. Volgens de Werkmansbode heeft Zondag in het Werkmansgebouw te Rotterdam een vergadering van vrouwen der leden plaats gehad. Zij was bij- eengeruepen door een harer, ter behandeling der vraag: Is het wenschelijk een ondersteuningsfonds bij ziekte op te richten voor vrouwen? Evenals met elke zaak die de mannen oprichten, werden ook nier een aantal bezwaren opgeworpen en ge- deeltelijk weerlegd, en er waren ook, gelijk steeds b'j de mannen, zwaartillenden genoeg, doch ten slotte traden voorloopig 14 der aanwezigen tot het lidmaatschap toe. Deze zullen nu later bij elkander komen, een reglement ontwerpen enz., om daarna de vereeniging definitief te vestigen. Zekere H. N., een buitenlander, had te 's Hage onder voorgeven dat hij agent was van buitenlandsche huizen, zich toegang weten te ver- schaffen bij eene familie, met wier dochter hij weldra betrekkingen had aangeknoopt. Doch daar de ouders van het meisje later te weten zijn gekomen dat het een oplichter was, die zich bij hen had ingedrongen, wezen zij hem de deur. Het meisje echter scheen verliefd op H. N., althans zij ging met hem op de vlucht naar Breda, waar hij zijn meisje achterliet, om te 's Bosch een zilversmid op te lichten voor een gouden horloge met ketting. Vervolgens zocht hij het meisje te Breda weer op. De oplichterij te 's Bosch heeft tot zijn arresta- tie geleid. In de vijfde algemeene vergadering van de Vereeniging voor lijkverbranding, die op Zaterdag den 11 September te Nijmegen zal worden ge- houden, zal een voorstel worden besproken om de contributie tot een gulden te vcrlagen. Men lioopt oj) die wijze meer leden aan te winnen. Toen dezer dagen een jongmensch, in zekere gemeente in de provincie Gelderland woonachtig, met gunstig gevolg zijn examen als candidaat-notaris had gedaan, toonde zijn, vader door het uitsteken van de vlag zijn blijdschap of ingenomenheid daarmede. Een vriend van den geslaagde, het voor hem ins- gelijks aangename nicuws hoorende, deed dit eveneens doch vertelde aan hun, die hem .naar de reden vroegen, dat der Koningin een zoon geboren was. Dit kwam ook ter oore van den burgemeester, die mede niet naliet, zoo spoedig mogelijk de vader- landsche driekleur van zijn woning te doen wapperen en bovendien de eerste uit zijn gemeente wilde zijn, die den Koning met het heuglijke feit zijn gelukwenschen aanbood. In stilte werd er een telegram naar het Loo verzonden. Natuurlijk was het nieuwtje nu spoedig een publiek geheim, maar men kan zich ook de gewaarwording van den burgervader voorstellen, toen het weldra bleek, op welke wijze hij er was ingeloopen. Voor het groote feestmaal, dat de stad Brussel aan de afgevaardigden der gemeenteraden van de voornaamste steden van Europa op 19 Aug. zal aanbieden, hebben de gemeentebesturen van Lissabon en Amsterdam te kennen gegeven, dat zij een even- tueele uitnoodiging niet zouden kunnen aannemen. Te Lier heeft een ongeiuk twee families in rouw gedompeld. Een meisje van onggveer 11 jaar reed 's morgens met een kinderwagentje, waarin zich tweb kinderen bevonden, langs de vesten nabij de Mechelscbe poort. Aan een af hellenden wandel- weg gekomen, kon het meisje het wagentje niet iheer tegenhouden en vielen alien in het afvoer- kanaal. Een'schipper sprong er bij en slaagde er in het meisje en een der kinderen te redden. 'Toen hij andermaal het andere kind trachtte te redden werd hij het siaehtoffer zijner zelfopoffering. Hij bleef in den modder steljen en verdronk. Men heeft zijn lijk en dat van het kind opgevischt. De ongelukkige schipper was zelf vader van zeven kinderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2