een gewicht hebben van 152 160 karaten, dus ongeveer hetzelfde als de beroemdste der tot nu toe bekende diamanten, de Koh-i-noor, een der Engelsche kroonjuweelen, die 152 karaten weegt. De steen moet f 300,000 waard zijn. Het verkeer op de straten van Londen is ongelooflijk. Het getal der omnibussen, die dage- lijks rijden, bedraagt 1400, dat der vigilanten 50,000. Daarbij komen nu de menigte rijtuigen en vrachtwagens, die ontelbaar zijn. In de City van Louden, waar ongeveer 70,000 menschen wonen, bewegen zich op de uren, dat men zaken doet, den millioen menschen. De meest bezochte plaats van Londen, de London Bridge, wordt dagelijks door 20,000 rijtuigen en 200,000 menschen bezocht. De politie geeft op, dat er jaarlijks door overriden werden gedood in het jaar 1874 124, 1875 87, 1876 130; gewond, 1874-2568, in 1875 2704, in 1876 2740. Uit Zwitserland wordt bericht, dat nu in de kantons Appenzell-Binnen, Rhoden en Uri be- sloten is, de doodstraf weder in te voeren, de kantonnale raad van Schwijz met 59 tegen 33 stemmen insgelijks daartoe besloteu heeft, onder bepaling dat de voltrekking der straf niet, gelijk vroeger, zal plaats hebben binnen een afgesloten ruimte in tegenwoordigheid van eenige getuigen, maar in het openbaar. Te Smirna (Aziatisch Turkije) en omstreken, zoomede in de geheele provincie, is een zeer hevige schok van aardbeving gevoeld. Vele huizen zijn ingestort en een groot aantal personen zijn omge- komen. Qet schijnt zoowel in, als op en boven de aarde te gisten en te stoomen. Deze verschijn- selen geven een vruchtbaar veld aan hen, die het rijk van den antichrist verwachten en daarna het einde der wereld. De snelste spoortrein gaat tegenwoordig in N. Amerika op de Pennsylvaniebaan. Hij loopt een Engelsche mijl in eene minuut, dus 97 k. m. in het uur. Van New-York naar Philadelphia gaat hij in 1£ uur. Tot nu toe gold de trein tusschen Londen en Edinburg voor de snelste. GEMENGDE BERICHTEN. De heer J. W. Rasch, ijker te Rotterdam, is overgeplaatst naar Middelburg. De heer J. van Stolk, lid van de Tweede Kamer voor het hoofd- kiesdistrict Rotterdam, is in den ouderdom van 53 jaren overleden. De eigenaars van oester- putten op de Zeeuwsche stroomen mogen op een buitengewoon goed jaar rekenen. De nieuw gelegde pannen vertoonen nu reeds vele oestertjes. Een en ander schrijft men toe aan het aanhoudend warme weder der laatste weken. Op het etablissement Fop Smit, scheepsbouwmeesters de heeren L. Smit en Zoon, te Kinderdijk, is de kiel gelegd van een schroefstoomboot, genaamd Valk tot vervoer van goederen en vee tusschen Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Te Terwolde is een groote boerenhofstede, door een onbekende oorzaak, met al wat er zich in bevond, geheel afgebrand. Acht varkens kwamen in dien brand om. Menschen- levens zijn er niet bij te betreuren. Een vrouw te Nijmegen heeft bij het aanmaken van den kachel door middel van petroleum ten gevolge van onvoor- zichtigheid hevige brandwonden bekomen. Wie zich in een ander spiegelt spiegelt zich zacht! Tegen een houdster van een bewaarschool te Haarlem, zekere vrouw K., is door de politie proces—verbaal opgemaakt wegens de verregaande mishandeling van een haar toevertrouwd driejarig jongentje. In Steenwijk best aan vier verschillende kiesvereeni- gingen. Wei een bewijs van politieke belangstelling. Onder de deelnemers aan het groote Duitsche gymnastenfeest te Frankfort beyindt zich ook een lid van de Amsterdamsche gymnastiekvereeniging Ly- curgus, die te voet de reis van Amsterdam naar Frankfort heeft gedaan, en wel in twaalf dagen. Het groot vuurwerk dat de Belgische nationale feesten moet sluiten. zal plaats hebben op 19 Au gustus, op de hoogte van Koekelberg, Een der stukken, zal het Pantheon voorstellen, dat men van plan is aldaar te bouwen. Keizer Wilhelm had den 22 Juli 11. den ouderdom van 1000 maan den (83 jaar en 4 maanden) bereikt. Door een Pruis, Laewe genaamd, is weer een nieuw wapen uitgevonden, een repititiegeweer, waarmede 12 schoten in 24 seconden gedaan kunnen worden. Het laden daarvan houdt 5 seconden op. Men kan het ook als gewoon geweer gebruiken. In de Duitsche stad Zella, zijn ruim 100 personen ernstig ongesteld geworden door het eten van vleesch van zieke varkens. Nabij Marseille is 25 dezer het grootste handelsschip, dat Frankrijk tot nu toe be- zat, van stapel geloopen. Het heeft een lengte van 130,85 M. en bezit een machine van 600 paardenkracht. De landverhuizing-manie in Duitschland is in den laatsten tijd wat verminderd, het aantal landverhuizers is belangrijk minder dan voor een paar maanden. Het volgende weinig galante bevel is onlangs aan de badvrouwen van een Oostzeebadplaats gegeven,/Als eene dame gevaar loopt te verdrinken, moet men haar bij het badkleed aangrijpen en niet bij de haren, daar dezen in den regel zullen loslaten. De heer H. Mulder Jz. te Wiuschoten, heeft een bizondere manier uitgevonden om schoorsteenen, die niet trekken willen in orde te brengen. Jammer voor hem, dat zijn uitvinding hem met de justitie het te kwaad heeft doen krijgen. Hij had na- melijk een opening in den schoorsteen van zijn ,/Stroopapierfabriek Aastroom" doen kappen en daarin een aanlienlijken voorraad, in petroleum gedrenkt stroo gestopt, welke rnassa, na ook voorzien te zijn van twee pakjes buskruit, in brand werd gestoken om den schoorsteen, die ,/niet trekken" wilde, te zuiveren. De machinist Wieringa had hem vooral met het oog op den vrij harden Zuidwestelijken wind nog gewaarschuwd en gewezen op het gevaar dat een aanzienlijke partij stroo, buiten de fabriek fabriek opgeslagen door het zuiveringsmiddel zoude loopen, maar M. had daarop slechts geantwoord met de opmerking: //Och wat zou dat beetje stroo." Dat beetje stroo zou branden, want de massa vuur, die uit de slecht trekkende schoorsteen bij het zuiveringsproces neerviel, stak het beetje stroo in brand en de assaurantie-maatschappij betaalde f 18,000 voor het verbrande //beetje" dat in de balans als credietpost voorkwam met slechts f 10,000. Van het gebeurde wist M. zich niet veel meer te herinneren, hoewel bij het ontploffen van het kruit nog wel een der fabrieksarbeiders verwond werd. Ook de werklieden, die in dienst der fabriek waren gebleven, hadden veel vergeten. A. s. Dins- dag zal het uitspraak zijn. De commissie belast met het onderzoek van levensmiddelen te Dordrecht heeft bevonden, dat voor groene en gele versieringen van koeken o. a. gebruik wordt gemaakt van koperarsenik en chro- maatgeel, beide zeer schadelijk voor de gezondheid. Mocht bij een volgend onderzoek blijken, dat zoo iets op nienw bij dezelfde bakkers wordt gevonden, dan zal de commissie de namen dier bakkers ter algemeene kennis brengen. De hulponderwijzeres, mej. Bijl, werkzaam in de school van den heer De Jong, te Oosterwolde, had eene aanklacht ingediend bij het dagelijksch bestuur, dat zij door den hoofdonderwijzer in haar onderwijs was beleedigd. Alvorens in hare eer hersteld te zijn, weigerde zij het werk weer op te vatten en verliet de school. Later is zij, naar men verneemt, door burgemeester en wethouders weer in de school teruggebracht. Te Amsterdam viel jl. Vrij dag een oud vrouwtje door een ongelukkig toeval in de Prinsen- gracht. Eenige voorbijgangers mochten er in slagen haar te redden. De man, aan wien het vrouwtje hoofdzakelijk hare redding had te danken, was zoo ontdaan, dat hij den apotheker, die vlak bij woonde en het geyal aanschouwd had, een kalmeerend middel vroeg. Deze verschafte dit en bracht den werkman, die zich niet ontzien had een medemensch te redden, een stuiver in rekening! Een man en vrouw te Arnhem, die reeds jaren met elkander leefden zonder gehuwd te zijn, kregen eergisteren op eens hooggaanden twist. De vrouw bleek de sterkste te zijn, althans zij nam den man doodeenvoudig in haar armen op en smeet hem van boven langs de trap, zoodat hij met een gebroken been en verdere gekneusde ledematen in het portaal terecht kwam. Beducht voor nog meer mishandelingen, sleepte hij zich, zoo goed en kwaad dit ging, op straat, waar hij in deernis- waardigen toestand nabij zijne woning op het trottoir liggende werd gevonden. Op last van een geneesheer moest hij per brancard naar het stads- ziekenhuis worden overgebracht. Bij een hevig onweder, dat Zaterdag morgen boven de gemeente IJselmuiden losbarstte, sloeg de bliksem in het woonvertrek van den schoen- maker A. Beljaars. Het gezin kwam gelukkig met den schrik vrij. Een jongelje van 12 jaar is totaal doof geworden. De bliksem drong door den schoorsteen binnen, sloeg tegen den muur en kaatste langs denzelfden weg terug. Een koe van J. A. Rekvelt is in de weide doodgeslagen. Te Hinderdam (gemeente Nederhorst-den— Berg) was een 60jarig man, die in beschonken toestand verkeerde, met zijn vrouw in twist geraakt en dreigde zich te zullen gaan verdrinken. Werke- lijk sprong hij in het water en was spoedig ver- dwenen. Een polderwerker, die het ongeval zag, begaf zich ook in het water, om hem te redden, maar daar hij zelf min of meer beschonken scheen te zijn, kou hij geen hulp verleenen en was even- zeer spoedig gezonken. Beiden werden levenloos opgehaald. Den 16 Juni heeft mej. Kruseman te Soera- baya een soiree artistique gegeven met medewerking van een aantal jongelui, eerst eenige solozangstukken en daarna een opvoering van Asschepoester, een door haar vervaardigde bewerking van het sprookje. Zij zelve speelde voor de tooverfee. De schouw- burg was stampvol en het geheel een allergediichtste failure. De piano was een rammelkast. De meeste zangers waren voor hun taak niet opgewassen. Het tooneelstuk hing aan elkaar als droog zand. Een der actricetjes had den vorigen dag zich terugge- trokkenhaar rol was, bekort, door een ander overgenomen. Het publiek was verontwaardigd. De recette was f 1850, zijnde de netto opbrengst f 1300, bestemd voor het schoolfonds. Te Gent heeft een barbaarsche moeder haar kind willen vermoorden door het op de rails te laten vallen van den tram weg, juist dat een wagen zou aankomen. Gelukkig werd deze gruweldaad spoedig opgemerkt en de ontaarde moeder naar het politiebureau gebracht. Daar bevond men dat de kleine bont en blauw geslagen was. De vrouw moet van Hollandschen oorsprong zijn, onlangs van Antwerpen gekornen. Ook de vader van het kind bevindt zich in hechtenis. Een warm voorjaar is een goudmijn voor een bierbrouwer. Een Oostenrijksch blad meldt, dat volgens de nauwkeurigste opgaven elk voorjaar tennaastenbij 1,264,387,400 liters bier op de wereld verbruikt worden. Nederland doet daaraan mede voor 160 millioen liters, wat wel veel, maar toch noch nauwelijks 4/s van het bierverbruik in Belgie is, waar men het tot een getal van ruim 785 millioen liters brengt. Te Besanpon had het volgende plaats bij de jongste parade en uitreiking van het vaandel. De kommandant van het regiment artillerie, Re- billot, stond, toen het nieuwe vaandel van zijn regiment naar zijn woning werd gebracht, in hemds- mouwen aan het raam en gaf zijn bediende die ook in hemdsmouwen stond, bevel naar beneden te gaan en het vaandel in ontvangst te nemen. Men zegt dat Rebillot deze weinig eerbiedige hande- ling met zijn ontslag zal moeten boeten. Als excuus gaf hij op dat het zoo warm was! Gremeenteraad van Ter Neuzen, Zitting van Vrijdag 30 Juli. Voorzitter de heer J, A. van Boven. Tegenwoordig 9 leden; afwezig de heeren G. Dees en C. J. A. Fercken. De notulen van de vorige vergadering worden, na lezing van den secretaris, goedgekeurd. De gemeenterekening over 1879 wordt den raad aangeboden en eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Joz>. de Feijter, J. Donze qn Jac. de Feijter, om dezelve te onderzoeken; zij zal tevens op de gemeente secretarie ter lezing worden gelegd en in afschrift verkrijgbaar worden gesteld. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1879, in ontvangst en uitgaaf bedragende 3399,50, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2