i [Mo. 1587. Zaterdag 31 Juli 1880. 20e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAN D. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 30 Juli. Per drie maandeu binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Poatdireo- teuren en Brievenuuahoudera. Bit Mad veracMJnt Dlrndag. en Vrijdagavoitd A D Y E R T E N T I S N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendec uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nmnlilrt sj DH1E area. A. K. ft. ttUONT te Ter Kenzen. F*olitiel£ Overzicht. In Frankrijk is de aandacht in de laatste dagen voornamelijk gevestigd op de dwaasheden van het werklieden-korigres en de onderlinge oneenigheid der ultra-radikalen. Pas is de gloed van feest- viering, die over Parijs lag, verdwenen, of de her- vortners der oude maatschappij maken zich gereed, om den toorts der verlickting te ontsteken, die huime geheele orageving in een rossen vuurrooden gloed hult. Groote voorbereidings-vergaderingen voor het groote nationale socialistisch werklieden- kongres, dat dit jaar te Havre zal gehouden worden, zijn aan de orde van den dag. Bordeaux en Lyon zijn hiermede reeds voorgegaan. Ook te Parijs wordt er thans een gehouden, waarin de twintig arrondissementen der stad heeten vertegenwoordigd te zijn. Alles is in de zaal der bijeenkomst rood de muts, die het beeld der Republiek dekt, de vaandels, het kleed op de treden, die naar de tribune leiden, het doek, waarmede de zaal be- hangen is, enz. enz. Men houdt zich voorname lijk bezig met de inrichting van den werklieden- stand, of wel van den vierden stand. Turkije weigert de grenslinie goed te keuren, welke de Berlijnsche eonferentie haar gedicteerd heeft. Het gelooft volstrekt uiet aan Europa's eensgezindheid. Als antwoord op de voorgenomen demonstratie der mogendheden met hunne vloten heeft het de Dordanellen laten versterken en maatregelen genomen, opdat in weimge dagen de toegang door torpedo's geheel gesloten zal kunnen worden. Bovendien zijn alle Nizam-bataillons, gestationeerd op Europeesch gebied, versterkt ge- worden met 800 man per bataillon en heeft de Minister van oorlog Engelsche en Zweedsche schepen aangenomen voor vervoer van troepen naar Thessalie, ter versterking van Larissa en Trikala. Tevens is de levering aanbesteed van 10,000 ton kolen voor het Turksche eskader, dat naar de kust van den Epirus zal gaan. Engeland heeft dan eindelijk een nieuwen Emir voor Afghanistan. In het Lagerhuis heeft lord Hartington verklaard, dat er geen bepaalde ver- bindtenissen met Abdur Raman zijn gesloten. Hij is eenvoudig als Emir van Kaboel erkend en er is hem ondersteuning aangeboden, oin hem in die posit.ie te doen komen. Er is hem medegedeeld, dat met betrekking tot Kandahar en nieuwe grenzen op 't oogenblik niet kan worden onderhandeld. Wanneer hij Engelands raad volgt, is Engeland bereid, voor het geval van een niet uitgelokten aan- val van buiten, hem bij te staan. Engeland verlangt vooiloopig in Kaboel geen Britsch resident te ves- tigen; of later een geregeld verdrag met hem zal worden gesloten, zal van zijne gedragslijn af- hangen. Het gerucht loopt, dat Engeland een stuk kustland met de haven Bender-Bushire van Perzie zal koopen, teneinde geregeld met Kandahar, dat een door Engeland benoemd gouverneur heeft, ge- meenschap te kunnen" oefenen. Denemarken en Zweden hebben hunne legeror- gauisatien bij de wet afgedaan, Europa zal spoedig in een militair kamp herschapen zijn. De ge- volgen zullen dan ook niet laug uitblijven. Die gewapende vrede is onhoudbaar. Uit Mexico wordt bericht, dat Gonzalet door bet congres met groote meeruerheid tot president gekozen is. Zijn presidentsehap werd op treurige wijze ingewijd. Er werden namelijk te Guanafuato eenige schoten op hem gelost, terwijl hij op een balkon de hem toejuichende menigte toesprak. De president bleef ongedeerd, doc'n twee personen, die naast hem stonden, werden gekwetst. Oudtijds was het reizen alleen weggelegd voor aanzienlijke familien om hunuekennis te vermeerderen of van nieuwe uitvindingen zich persoonlijk op de hoogte te stellen en daaruit profijt te trekken. Slechts enkelen konden hiervan gebruik maken, want ging men op reis, dan gebeurde het niet zelden, dat men eerst, evenals Louis Napoleon vbor hij naar de Zoeloe's ging, zijn testament liet maken, het avond- maal gebruikte en den predikant verzocht een bizon- der gebed in de kerk voor hem te doen. Wij leven thans in een heel anderen tijd; dank de vooruitgang van het stoomwezen, kannen wij geen afstanden meer; wat zouden onze vaderen van over vijftig jaren hebben staan kijken zoo zij, evenals wij, in staat werden gesteld een reis van uit dit district uaar en van Brussel te doen in vijftien a achttien uur, om daarvan ongeveer tien uur in Brussel te kunnen vertoeven. En waarora reist men tegeuwoordig zoo veel? Alleen voor uitspanning, alleen uit zucht om te reizen? O neen! ook op het maatschappelijk ge bied zijn de tijden veranderd; wil men zich thans een bestaan verzekeren, dan moet men op de hoogte blijven van het vak of bedrijf, hetwelk beoefent wordt; vaak worden zij verdrongen, die bij oude toestanden blijven zweren. In die overtuiging kunnen wij onze lezers dan ook gerust aanbevelen, eens een kijkje te gaan nemen op de Nationale tentoonstelling te Brussel; de gelegenheid, hen door de Directie van de spoor- wegmaatschappij MechelenTer Neuzen aaugeboden, om a. s. Zondag daarheen te reizen, is als het ware eene uitnoodiging aan alien, die willen zien en leeren. In de tweede helft der maand Juni is door het postkantoor alhier een brief verzonden aan het adres van C. Mollock te Waal, welke door onbe- kendheid niet is besteld kunnen worden. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Axel Mr. E. Ooster. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zakeu, van 22 Juli jl., zijn o. a. tot kweeke- lingen aan de Rijks-kweekschooi voor onderwijzers te 's Hertogenbosch toegelaten D. B. du Bois, van Hontenisse, en J. J. Bevin, van IJzendijke. Op Zondag 8 Aug. a. s. zal te Hansweert door het aldaar bestaande scliuttersgezelschap Oefe- niug en Uitspanning een concours gegeven worden, waartoe verschillende sell utters-societeiten zijn uit- genoodigd. Benevens de geldelijxe prijzen, worden twee medailles uitgeloofd. Het muziekgezelschap van Kruiningen zal rer- zelfder gelegenheid een concert geven. De spoorboot VlakeWalsoorden zal om negen uur van Hansweert naar Walsoorden een extra reis doen. Het gerechtshof te's Gravenhage, kamer van vacantie, rechtdoende in crimineele zaken, veroor- deelde gisteren Chr. L., te Vrouwepolder, beschul- digd van brandstichting tot 7 jaren tuchthuisstraf. De Minister van Finantien heeft in de achtste klasse gerangschikt het vacante kantoor der directe belastingen en accijnsen te Aardenburg c. a., waar- van de vermoedelijke beloonina kan worden geraamd op f 1607 en na aftrek eener som van f 200 voor kosten van beheer op f 1407 zuiver 'sjaars. De vragen, door den Minister van Binnen- landsche Zaken door tusschenkomst van de Com- missarissen de3 Konings aan de gemeentebesturen gedaan met betrekking tot de bestaande verorde- ningen tegen het misbruik van sterken drank zijn de volgende: 1°. Bestaan in uwe gemeente prevenlieve maat regelen tegen drankmisbruik? a. omtrent het slui- tingsuur der tapperijen? b. omtrent de uitsluiting der tapperijen van of hare beperking tot bepaalde buurten? c. van anderen aard? 2°. Bestaan in uwe gemeente repressieve maat regelen tegen drankmisbruik? a. strafbepalingen tegen openbare dronkenschap? b. verbod om te tappen aan weezen of andere personen? c. strafbe palingen van anderen aard? 3°. Worden de zittingen van den burgemeester, de vergaderingen van den raad of die van burge meester en wethouders in eene tapperij of slijterij gehouden? 4°. Wordt door den burgemeester, een der wethouders, den gemeente-secretaris of den gerneen- te-ontvanger het beroep van tapper of slijter uit- geoefend De Minister verzoekt voorts overlegging van do sub. 1 en 2 bedoelde verordeningen. Aan de militaire autoriteiten in de verschil lende garnizoensplaatsen is reeds order gegeven te zorgeu voor het lossen van salutschoten bij de a. s. bevalling van H. M. de Koningin, die half Augustus te verwachten is, en wel 101 schoten in 't geval een prinsje en 51 zoo een prinsesje mocht geboren worden. Zou het niet veel beter en schooner wezen om het geld, dat op zulk eene wijze doelloos de lucht wordt ingeschoten, te be- stemraen aan extra bedeelingen op dien dag aan arme gezinnen? De heer Mr. J. J. Teding van Berkhout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Gorinchem, is den 25 dezer, in den ouderdom van 65 jaren, te Amsterdam overleden. De overledene behoorde tot de anti-revolutionaire richting. I jandbou wbericli ten De kersenhandel in Gelderlandthans ge- eindigd, heeft den pachters niets dan schade gebracht. Hooge sommen werden bij de publieke verpachtingen beloofd, waarbij gerekend was op hooge prijzen in Engeland. Naar EngMand is echter dit jaar bijna niet uitgevoerd. Spoedig begonnen de kersen te scheuren en te verrotten. Het meest gebeurde dit, waar de vrucht trosgewijze, als op elkander, hing. Het gevolg was, dat de pachters gemiddeld slechts 25 pet. der pachtsommen verkregen. Er zijn personen, die voor f 5000 pachten eu voor slechts f 1200 verkochten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1