Vertret fler Meteniail naar Oost-M8. BINNEN LAND. BUITENLAND. i\o. 1586, Woensdag 28 Juli 1880. 20e Jaargang. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen ABONNEMENT - Ter Neuzen, 27 Juli. POSTER 1J EN. RECHTSZAKEN Arrondissenients-recktbauk te Middelburg;. TER Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,ifoor het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Poatdiree- teuren en Brievenoashouders. ADVERT entiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nantWds* UR1E ureu. DJt bind reraehljnt Diuvdag- en VrijdagaTond bfA, hC. "MOST te Ter Semen. JPolitieli Overzicht. Het blijkt meer en meer, dat de hangende vraagstukken in Turkije, nnet betrekking tot de OostersChe kwestie en de uitvoering der besluiten van de Berlijnsche conferentie, wel niet zullen kunnen worden opgelost, zonder een crisis, die voor Turkije ook nog andere gevolgen hebben zal, dan nu reeds geheel kunnen worden voorzien. De Turksche regeering toont zich eveninin gevoelig voor de ongewone goede raadgevingen, als voor de uiterlijk zoo indrukwekkende eenstemmigheid der Europeesche mogendheden. Deze hebben dan ook zeer goed het geval van weigering door de Porte kunnen voorzien, daar zij reeds ten stelligste had verklaard, zelfs nog taor dat de conferentie tot een eindbesluit kwam, dat de regeering van den Sultan nooit in den afstand van Janina, Pre- vesa, Larissa en Metzovo aan Griekenland zou j toestemmen. Wellicht hebben de mogendheden thans wel door hunne ambassadeurs de zekerheid erlangd, dat de Porte bij dit besluit volhardt. In Engeland is een bericht van hoogst verblij- denden aard over de zaken in Afghanistan ontvaogeu. Abdurrahman is thans werkelijk na lang gedraald te hebben, naderende. Na eene officieuse saraenkomst gehad te hebben met eenige Sirdars en Engelsche officieren, die hem op de hoogte stelden van de eischen der Engelschen voor bet aanvaarden van het Emirschap, is hij onmiddelijk daarop naar Charikar vertrokken, vanwaar hij zich naar Sherpur bij Kaboel heeft begeven, waar de officieele ont- moeting moet plaats hebben. Voor Spanje zijn de jongste bencbten uit Cuba niet opwekkend en hebben die te Madrid veel opzien verwekt. Op het oogenblik, dat de regeering officieel zou bekend inaken, dat de rust op het eiland is teruggekeerd, heeft een ondernemend kleu- ring, de oudste der Maceo, die in 1878 den gene- raal Martinus Campos zijne onoerwerping aanbood, eene landing bij Santiago de Cuba beproefd, om zich bij den bekenden hoofdman Caliyto Garcia te voegen. Het Creoolsche vaartuig, dat van San Domingo kwam, werd door Spaansehe kruisers achtenia gezet en nam de vlucht naar de Engelsche wateren van de Bahama-eilanden. Doch deze onder- neming bewijst, dat de Creoolsche autonomisten, vooral de geemigreerden, gelden beschikbaar hebben, waardoor zij in staat worden gesteld tot voort- zetting van dezen guerilla-oorlog, welke de millioenen van het moederland zonder vrucbt voor de kolonie verslindt. Uit Duitscbland wordt gemeld, dat bet kabipet. te Berlijn op de meest voorkomende wijze gehoor heeft gegeven aan het bekende persoonlijke ver- langen van den Sultan, om hem ter bevordering der voorgenomen bervormingen Duitsche officieren en ambtenaren te zenden, voor de aangelegenheden van het leger en op finantieel en rechterlijk gebied, en de regeeringsraad Wettqndorf, uit Coblentz, reeds te Konstantinopol aangekomen is. Hoewel in het Engelsche Hoogerhuis door Lord Granville verklaard is, dat deze maatregel geen staatkundige beteekeuis heeft, schijnt het er echter niet geheel pluis mede te zijn, en moet Bismarck met Oosten- rijk booze plannen koesteren tegenover de staatkunde van Engeland en Frankrijk met betrekking tot Turkije. Frankrijk heeft dan ook niet achter willen blijven. Een telegram uit Parijs meldt, dat, overeenkomstig een door Gambetta gedaan voorstel, eene commissie van 60 Fransqh officie ren van alle wapenennanr Athene vertrekt, te reor- ganisatie van het Grieksche leger. Aan het hoof dezer commissie staat Generaal Thomassen, thans kommandant der tweede brigade artiilerie te La Fere. De onderiinge naijyer der mogendheden begiut zich dus reeds te openbaren. Rusland voorzag Bulgarije van officieren en soldaten; dit is officieel bevestigd. Wat zal Rngeland nu nog doen, om gelijk op te spelen. Waarlijk de iiooggeroemde eenstemmigheid der mogendheden zal nog op een onderlingen strijd uitloopen." Of Turkije daarbij ook den pot zal verteeren Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad vanhet eenjarig onderhoud van de zeeweringen te Ter Neuzen onder het beheer der Genie, waarvan de raining 'oedroeg f 4500. Inschrijvingsbiljetten waren ingeleverd door de heeren: C. Boot, te Ter Neuzen, voor /3880; Abr. Klaassen, te Ter Neuzen, voor 3950; D. Tholens, te Hoek, voor f 3978; L. Koole, te Hoek, voor f 4290; A. Tholens, te Ter Neuzen, voor 4400; D. P. J. van Bees, te Ter Neuzen, voor 5190. Wederom hadden aan den Nieuwe Neuzen pol der in het breede slik aan den noord-westhoek des polders twee oeverafschuivingen plaats. De eerste afschuiving, van den 24 dezer, is lang 146 M. en breed 52 M. De andere, van den 25 daaraanvolgende, is lang 64 M. en breed onge- veer 15 M. De rand van deze afschuiving blijft 235 M. uit den teen des zeedijks verwijderd. Z. M. heeft benoemd, tot dijkgraaf van den Loven en Willemskerke polder den heer P. Scheele, en van den polder Groot— en Kleinbaarzande de heer A. Lombaard. Axel, 26 Juli, De heer C. P. N. Pikaar, pre- dikant bij da hervormde gemeente te Warmelen, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Iluuteiiisse, 26 Juli. De harmonie St. Cecilia ajhier zal Zondag aanstaande den 1 Augustus een concert geven te Walsoorden. Het programma daarvan zal in het eerstvolgend no. dezer courant worden opgenomen. Evengenoemde harmonie is thans uitgenoodigd, om in den loop der maand Augustus een concert te geven op het badhuis te Vlissingen. Lumzwaarde, 25 Juli. Bij gelegenheid van een jl. Vrijdagavond in de buurt Schuddebeurs gehouden zoogenoemd ondertrouwfeest zijn ernstige ongeregeld- heden voorgevallen, gepaard met mishandeling van politie-ambtenaren. Niet zonder reden vreest men, dat die muis een leelijke staart krijgen kan. Men schrijft ons uit Middelburg van 25 Juli Tot verbazing van alien die hem kennen wordt de heer B., ontvanger der registratie en domeinen te Goes, terdacht van verduistering van gelden en zou in zijn kas een tekort van p. m. f 24000 ontdekt zijn. Volgens gerucht zou de ongelukkige reeds bejaarde man een vergeefsche poging tot zelfmoord hebben gedaan en wordt hij thans voor- loopig door de rijks—uolitie ten zijnen huize bewaakt. Bij besehikking van den Minister van Bin- nenl. Zaken, is de gewone jaarlijksche toelage o. m. verleend aan de volgeude kweekelingen bij de Bijkskweekschool voor ondenvijzers te Middelburg J. L. Overbeeke, Groede, en P. J. Boosendaal, Groede. Aan de werf der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen zijn de kielen gelegd van twee teakhouten loodsschoeners, welke voor rekening van het Belgischs gouvernement aan voor- noemd etablissement zullen worden vervaardigd. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, heeft het Nedeilandsche volk, bij gelegenheid van het huwelijk van nu wijlen Prins Hendrik eene aanzienlijke som bijeeugebracht, om daarvoor een huldeblijk aan den Prins aan te bieden. De com missie, met deze onderneming belast, gevolg ge vende aan het verlangen des Prinsen, had besloten tot de oprichting eener fontein op het vorstelijk landgoed te Soestdijk. Door den opverwachten dood van den Prins werd echter de uitvoering van dat I plan voorloopig gestaakt en de commissie richlte zich tot Prinses Hendrik, ten einde te vernemen, op welke wijze zij nu wenschte dat de ingezamelde gelden zouden worden aangewend. Ren paar maanden geleden ontving de commissie het antwoord, dat het aan H. K. H. de Prinses aanganaam zou zijn, ingeval liaar de beschikbare gelden wierden ter hand gesteld, ten einde daarvoor eenige ziiveren voorwerpen uit de nalatenschap vau haren gemaal te kunnen aankoopen. Aan dien wensch gevolg gevende, heeft de commissie zich gehaast de gelden, ten bedrage van ongeveer f 70,000, voor genoemd doel te storten. ViA Brindisi, 29 Juli 7,30 's avonds. Via Amsterdam, 30 Juli 5,50 's avonds. Via Napels, (Fransche mail) 6 Aug. 7,30's avonds. De Fransche pakketbooteu doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Juli de volgende vonnissen uitgesprokeu P. W., oud 23 j., arbeider te Stoppeldrjk, ter zake van mishandeling; veroordeeld tot f 8 boete of 3 dagen gevaugenisstraf. R. S., oud 20 j., arbeidster te Kapellebrug (gedeti- neerd). ter zake van 2 wanbedrijven van oplichting en eenvoudige diefstalveroord. tot 3 m. cell, gevang. Van 1 Jan. tot 9 Juli 1880 zijn te Parijs aan de pokken overleden vijftien-honderd-negentien personen; het aantal aangetasten kan gerust ge steld worden op 9000 personen. In de le week van Mei stierven 48 personen, 2e week 71, 3e

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1