BURGERLIJKE STAND. GEMENGDE BERICHTEN. GRAAUW. HENGSTDIJK. OSSENISSE. OVERSLAG. PHILIPPINE. S TiO P P E L D IJ K. ZUIDDORPE. De Gedeputeerde Staten hebben geene termen gevonden, om de te Sluis in de afgeloopen maand gehouden verkiezingen van raadsleden te vernietigen; terwijl door hunne vergadering al verder bepaald is, dat de eerste raadsvergadering der nieuwe ge- meente Sluis zal plaats hebben op Zaterdag den 31 dezer, op welken dag dus, ingevolge artikel 1 der wet van 23 April 1880, de vereeniging van Heille en St. Anna ter Muiden met Sluis tot stand komt. In de laatste dagen hebben telkens hevige onweders de lucht gezuiverd, maar tevens onge- lukken teweeg gebracht. Te Almelo is de bliksem in de Twentsche stoomwattenfabriek geslagen, de schoorsteen werd verbrijzeld en de stoomketel stuk geslagen; de toren van de R. K. kerk werd geraakt. en een paar pilaren en balken in de kerk werden vernield. Ook in 't Franciskaner klooster sloeg de bliksem door het plafond. Een paar personen werden getroffen, doch gelukkig niet ernstig. Bij Maastricht werden te St. Geertrui drie stallingen door het bliksemvuur vernield. Te Goor is een boerderij geraakt en afgebrand; tc Ootmarsum had eene boerderij het zelfde lot; te Tubbergen een grutterswoning; te Souburg een schuur en wagenhuis, te Markelo een boerenwoning met 3 beesten en te Terwouden een boerenhuizing. Te Drempt sloeg de bliksem in een daghuurderswoning, vernielde er veel, maar raakte geen der aanwezigen. Te Zevenaar werden een paard en veulen doodgeslagen. Onder Pijnakker werd een koe in de weide gedood en onder Haarlemmermeer vier. Bijna overal viel enorme hagel, die aan't te veld staande groote schade berokkende. Te Wageningen sloeg de bliksem in een huis aan den weg naar Bennekom, ver- brijzelde den schoorsteen en braclft verdere eenige schade aan, zonder ongelukken of brand te ver- oorzaken. Te Montfoort sloeg de bliksem op twee plaatsen in, zonder veel kwaad te doen. In de Betuwe werden door de hagelsteenen ruiten verbrijzeld, zoodat men de vensters moest sluiten. Op de Veluwe werden verscheidene boomen ge troffen. Te Voorthuizen sloeg de bliksem in den korenmolen van de wed. Van den Broek, welke geheel is afgebrand. Te Apeldoorn is de bliksem geslagen in een huisje vol menschen. Een man werd gedood en een kind aan het beentje verwond. Te Dedem branden een boerderij en een schuur af. Onder Arnhem en op Keijenberg te Hengelo in Gelderland werden boerenwoningen getroffen, die geheel af- branden. Ook in het Limburgsche vielen onweders, die liier en daar brand veroorzaaktente Arcen is de vrouw van P. Jansen getroffen en bleef lang bewusteloos, terwijl het huis af'orande. Te Wilsum branden twee woningen af en te Volsel in Pruisen even over de grenzen werden met een kapitale boerenwoning, 30 schapen, een varken met biggen en een koe een prooi der vlammen, die door den inslaanden bliksem waren ontstaan. Te Rotterdam is de bliksem geslagen in een vleugel der cellulaire gevangenis. De hoofdelijken omslag te Venlo ten bedrage van f ld,il00, die reeds in het begin van ditjaar door het gemeentebestuur is vastgesteld, is tot nog toe, hoewel het dienstjaar reeds half ten einde is, wegens de vele daarop ingekomen reklames bij Ged. Staten, door dit kollege nog niet goedgekeurd. De belasting op het gedistilleerd heeft in de 6 eerste maanden dezes jaars opgebraciit 10,552,930,124, in 6 m. 187910,253,117,544, alzoo bijna drie ton meer in dit eerste halve jaar. In Juni 1880 werd opgebracht f 1,781,439,324, tegen f 1,677,783,87 in Juni 1879, alzoo een verschil in meer van f 103,655,45. De leden der Tweede Kamer mogen deze cijfers wel eens onder de oogen nemen, v<5or de behandeling der drankwet. Landbouwberichten Het heeft er van of wij nu eens een aardappelen- jaar zulleij beleven, zooale er in eenige tientallen van jaren nog maar zelden is voorgekomen. In de maand Mei is het loof van twee tot viermalen toe afgevroren en dit is ten goede gekomeu aan den knol. In het vorige jaar had men, begin Juli, reeds de ziekte in het loof, en nu bespeurt men er nog niets van. Mogt evenwel de ziekte eens onverhoopt uitbreken, dan geeft dit nog weinig reden tot bezorgdheid, omdat, bij nagenoeg alle soorten, de knollen krachtig zijn ontwikkeld. Uit Overijssel schrijft men, dht de opbrengst der aardappelen zdo groot is, dat, zelf al zou een derde er van verloren gaan, de oogst nog overvloedig zal zijn. Een groot aantal kommiezen bij de posterijen hebben zich tot den Minister van waterstaat gericht met verzoek om verbetering van hun positie. Te Middelburg is op bijna SOjarigen leeftijd over- leden de gep. luit.-kol. C. T. Scharten, sedert 1866 militie-kommissaris in Zeeland. De notaris S. J. te V. kanton Heusden, arrondissement's Hertogen- bosch, is in hechtenis genomen, als verdacht van misbruik van vertrouwen. Een bejaarde dame, die in het Vondelpark te Amsterdam bloemen heeft afgeplukt, wordt vervolgd wegens beschadiging van het piantsoen en diefstal. De beambte bij de stadsbank van leening G., te 's Hage, die v6or eenige weken in verzekerde bewaring gesteld is onder verdenking van den diefstal met braak in deze instelling te hebben bedreven, is in vrijheid gesteld. Te Anloo (Drente) is onlangs's nachts een molen afgebrand, zonder dat iemand in T dorp daarvan iets merkte voor den volgenden morgen. De molen stond op eenigen afstand van het dorp in de heide. Te Barneveld geraakte een 4jarig raeisje, terwijl de ouders afwezig waren, in een kolk nabij de woning en werd levenloos opgehaald. Te Amsterdam kregen twee jongens twist; een vechtpartij volgde, waarbij het mes werd gebruikt een der knapen werd in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht. Te Assen is in verzekerde bewaring genomen J. F. M., onlangs ontslagen boekhouder van den heer De W., verdacht van valsche handteekeningen en verschillende op- lichterijen ten nadeele van zijn patroou. Te Rotstergaast is een hooier, uit Noordwolde die aldaar op het land bezig was, door de groote hitte bezweken. Het Belgische gouvernement heeft een prijskamp uitgeschreven om een geschiedkundig gedicht te leveren, vermeldende de gebeurtenissen van 1830 tot 1880, in de Fransc'ne of Vlaarasche taal. Er zijn niet minder dan 200 Fransche stukken ingekomen en slechts 6 Ylaamsche. Een stout- moedige diefstal is dezer dagen te Charleroi gopleegd. Het nieuwe justitiepaleis dier stad moet, zooals wij gemeld hebben, ingewijd worden met een bal. Het tapijt, dat aan den ingang der danszaal gelegd was, is verdwenen. Dit stuk had een lengte van 35 bij 5 meters breedte. Een vreeselijk weder heeft deze week in een deel van Engeland gewoed. Te Manchester was het op sommige oogenblikken, ten gevolge van de saamgepakte wolken, zoo donker als of het nacht was. Het geklater van den regen en de sware donder beletten de zitting van de gezworenen voort te zetten. De Fransche arron- dissementen Pont du Chateau en Vertuizon zijn door een hevige cycloon getroffen. De schade aan den oogst in den omtrek toegebracht, wordt op 1,650,000 fr. begroot. Een bewoner van de Elandstraat te Amster dam hing in een „verrukking van zinnen" al zijn omlijste prenten en plaatjes buiten het raam, om dat een dergelijke „afgoderij" op het behangsel niet paste. Eenige uren later ging hij op reis naar Sloterdijk, om daar een predikantsbediening waar te nemen ter „bekeering der heidenen." De Slo- terdijksche heidenen zitten echter nog op hem te wac'nten. - In den nachttrein van Parijs naar Bordeaux loopen thans salon-wagens, welke alle tot heden ver- vaardigde in ruimte, sierlijkhoid en doelmatigheid overtreffen. Een van hun grootste voordeelen is, dat zij volstrekt niet schudden en men er dus ongestoord elken arbeid in kan verrichten. Ook de vertichting van dezs rijtuigen heeft een groote verbetering ondergaan, waardoor men in staat gesteld 'is, zonder de minste inspanning te lezen of te schrijven. De verwarming zal 's winters door middel van uit de locomotief ontsnapten stoom geschieden. Dezer dagen laadde een verarmde familie in Berlijn het laatste overschot harer meubelen op een wagen om elders een onderkonien te zoeken, daar zij wegens wanbetaling der huurpenningen de woning moesten ontruimen. Op het punt van te vertrekken viel en brak een spiegel, dien de vrouw als aandenken aan haar overleden vader bewaarde. Bij het samenrapen der stukken, bleek weldra tot aller blijde verrassing, dat achter het glas een aantal banknoten verborgen waren, tot een gezamenlijk bedrag van 4700 Marken. Van 1 tot 15 Juli 1880. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 3 Juli. Rokus Harms, oud 30 j., weduwn. van Maria Pieternella Dieleman en Mechgelina Huijssen, oud 31 j., jd. 15 Juli. Piet Kusters (van 's Hage), oud 28 j., jm. en Hortense Eugenie Noman, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Juli. Jacob Hendrik Mielen, oud 24 j., jm. en Fraucina Barbera Diele man, oud 21 j., jd. 15 Juli. Rokus Harms, oud 30 j., weduwn. van Maria Pieternella Dieleman, en Mechgelina Huijssen, oud 31 j., jd. Geboorten. 6 Juli. Gerard, z. van Leendert Wie- land en van Hendrika Adriana Scbeele. 9 Juli. Maria Francisca, d. van Pietcr Josephus Gijsel en van Francina Maria van de Walle. 11 Juli. Jauna, d. van Martinus van de Wegeen van Tanneke Hendrika van Wijck. 15 Juli. Cornelis, z. van Geleyn de Bokx en van Adriana Huijssen. Overlijdeu. 3 Juli. Janneke de Putter, oud 55 j., echtgen. van Dirk Scheele. 5 Juli. Anna RindePs, oud 56 j., echtgen. van Louis van Wijck. 6 Juli. Jan Dirk van den Berge, oud 2 m., z. van Dirk en van Elizabeth van der Hoeven. 8 Juli. Reinier Ja cobus de Bree, oud 2 weken, z. van Francois en van Janna de Meester. 12 Juli. Pieter Gerardus Scheer- ders, oud 5 m., z. van Pieter en van Jacomina Susanna Molegraaf. 14 Juli. Frans Kaijser, oud 10 m., z. van Willem Frederik en van Toua Frederiksen. Huwelijks-aangiften. Petrus de Backker, oud25j.» jm. en Phelomina Bogaert oud 26 j., jd. Jan Fran" cies Strijdonck, oud 26 j., jm. en Rcsiua Dorothe3 Delien, oud 24 j., jd. Huweljjks-voltrekkingen. Theodorus Kint, oud 21 j., jm. en Anna Maria Swart (van Amsterdam), oud 30 j., jd. Geboorten. Josephus, z. van Augustinus van Walle en van Cornelia Boogaart. Jan Francies, z. van Josephus Franssens en van Apolonia Boeijkens. Huwelijks-aangiften. 9 Juli. Jacobus Roetus, oud 28 j., jm. en Sophia Bogaard, oud 24 j., jd. Huwelijks-aangiften. 2 Juli. Johannes Verdurmen, oud 42 j., jm. en Elisabeth Franciesca Burm, oud 46 j., wed. van Johannes Anthonius Baetens. 9 Juli. Joseph Vdnck, oud 66 j., wedn. van Appolonia de Block en Petronella Merk, oud 62 j., wed. van Pieter Rosier. Geboorten. 8 Juli. Eduardus, z. van Francies Reinier Asselman en van Maria van Laar. 15 Juli. Augustinus, z. van Pieter Jacobus Maas en van Apolonia Jacobs. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Juli. Desiderius Mat- tele en Maria Cornelia Heijudrikx (van St. Jansteen). Geboorten. 12 Juli. Johannis Franciscus, z. van Lodevikus Lauret en van Theresia Johanna Lauret. Huwelijks-aangiften. Johannes van de Lavoir, oud 37 j., jm. en Sophia Coleta Verschelden, oud 38 j., wed. van P. F. van der Walle. Cornells Francies Ver- eouteren (te St. Jansteen), oud 26 j., jm. en Paulina Kiuts, oud 22 j., jd. Theodoor Buijsrogge (te Graauw), oud 23 j., jm. en Anna Maria Catharina Adriaansens, oud 23 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. Ludovicus Adr. Butse- laar (te Hontenisse), oud 32 j., jm. en Christina Ser- rarens, oud 24 j., jd. Geboorten. Theodorus, z. van Johannes Strijdojick en van Maria Louisa van Campeu. Overlijden. Petrus Josephus Eijsackers, oud 5 w., z. van Jan Francies en van Anna Maria Hamelinek. Maria Christina de Maat, oud 8 m., d. van Constan- tiuus en van Apolonia Michielsen. Huwelijks-aangiften. 1 Juli. Henricus van Bam- bost, oud 25 j., weduwn. van Marie Theresia de Block en Leonia Coone, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Juli. Carolus de Let ter, oud 48 j., jm. (van Sleidiuge) en Rozalia Maria Dierick, oud 27 j., jd. 14 Juli. Henricus van Bam- bost, oud 25 j., weduwn. van Maria Theresia de Block en Leonia Coone, oud 19 j.. jd. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2