J BINNEN LANIX i\0. 1381 Zaterdst; 10 Juli 1880. 20e Jaargang Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNBMBNT. Ter Nenzer, 9 Juli Per drie maandej binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10, Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushoudere. ADYERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zender uiterlijk Dinsdag en Yrijdag oamlddng DRIE nren. Hit Mad veraebljnt Diiradtig* en VrljdagJtfBiid bij J. A. B H tl m T te Ter Teazen. Slj dexe canrant bcboort een bljroegsel. t'nlitiek Overzicht. In Frankrijk he.bben de verbannings-deereten geen verdere gevolgen gehad. De president van de reclitbank der Seine heeft in kort geding uit- spraak gedaan in de zaak der Jezu'ieten. De prefect van policie had geeischt, dat de president zich on- bevoegd zou verklaren. Laatstgenoemde heeft, uit aanmerking van de belangrijkheid en het gewicht der medegedeelde feiten, de zaak verwezen naar de eerste kamer van strafzaken, welke morgen uit- spraak zal doen. De Jezoieten zullen zich voor- namelijk in' Schotland, niet ver van de Engelsche grens, en in Oostenrijk en Spanje vestigen. Zwitserland heeft zijne kerkelijke kwestie ook op gelost en wel op zuiveren groudslag. De wet tot scheiding van Kerk en Staat is bij volksstemming verworpen met 6670 stemmen tegen 4061. Er waren 17181 kiezers ingeschreven. Een derde der kiezers is dus niet opgekomen en men kan aanne- men, dat het dezen onverschillig was. In Engeland is de kwestie met Bradlaugh nog niet uit den weg. De reclitbank zal uitmaken, of hij tot die personen bbhoort, wien het Vergund is naar bestaande wetten, met eene verklaring te volstaan. Intusschen blijft hij aan de zittingen in het Lagerhuis deelnemen. In het Hoogerhuis heeft lord Spencer een wetsontwerp ingediend, het- welk bij tweede lezing is aangenomeu, waarbij schoolplicht in het geheele vereenigdfc koninkrijk wordt ingevoerd. De bestaande wet op de school plicht van 1876 was een halve maatregel, daar het hierbij aan de plaatselijke. schoolcommissies was overgelaten, of zij in hunne schooidistricten schoolplicht wilden invoeren, ja of ncepterwijl zij er alleen dan toe verplieht waren, als een Kerspel er op aandrohg. Deze wet is gebleken, weinig uit te werkeu, zelfs ofschoon er bij bepaald was, dat trouw schoolhezoek een voorwaarde zou zijn yoor ondersteuning voor behoeftigen. Het thans ingediende ontwerp heft die bepalmgen op en ver plieht het schooltoezicht, voor het eiude van dit jaar overal schoolplicht in te voeren. legelijit is in dit ontwerp verboden, kinderen van tien tot dertien jaar, in strijd met de verplichting tot school hezoek, in dienst te hebben. Groot Brittanje en Ierland, het land der vrijheid bij uitnemenheid, zal dus Frankrijk, Belgie en Nederland nog voor- gaan met de invoering van dezen grooten en nuttigen maatregel. Iloewel de Europeesclie kabinetteu het vaste besluit schijnen genomen te hebben, om bij alle staatkundige gevolgen eener mogelijke verwerping door de Porte, gemeenschappelijk aan het besluit tier conferentie vast te houden, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de eene of andere inogendheid zich het recht toekent, 0111 buiten de gemeenschappelijke vordering van Europa te gaan. Reeds is er sprake van eene demonstrate der vereenigde Engelsch-Franschevloot. Dit zou de voorbode tot een ernstige crisis zijn. In elk geval zal de conferentie Turkije tot de erkentenis gebrac'nt hebben, dat Europa besloten heeft, niet langer met zich te laten spelen. Wegens de heerschende gisting in Syrie en Arabie zal Duitschland ook eenige schepen naar den Levant zenden. Ook volgens nog nadere berichten uit Weenen blijkt, dat de stemming der mogendheden jegens de Porte zeer ongunstig wordt, en ver- trouwelijke onderhandelingen gaan^e zijn over dwang- maatregelen. Men zou zich met bepalen tot operation .ter zee, maar Oostenrijk en Italie zouden geroepen kunnen worden, om te land aan de besluiten der conferentie kracht bij te zetten. Turkije zal voor zooveel machtsvertoon wel bezwijken en mocht het toch volharden in zijn geest van verzet, (Ian zal eene of andere treffende gebeurtenis daaraan wel een einde brengen. De Sultan moet in een staat van groote opgewondenheid verkeereti. Eene herhaling van de geschiedenis met de schaar is dus zeer wel mogelijk. Muzelmannen kunnen ook hun bui- tengewoon geduld ten slotte verliezen' Daar Turkije de Dardanellen versterkt en in de buurten van Adrianopel en Salonika de troepen zeer heeft ver- meerderd, heeft Griekenland gemeend, ook niet te moeten achter blijven. Door het postkantoor alhier is in de eerste helft van Jutii jl. een onbestelbare brief verzonden aan het adres vanRozeveld te Middelburg. Door den Koning der Belgen zijn, in ver- band met de totstandkoming van de conventie betreffende het kanaal van Ter Neuzen, o. a. benoemd of bevorderd in de Leopoldsorde tot komraandeur de beer J. F. W. Conrad, hoofdiugenieur van's rijks waterstaat; tot otficier de heer G. van Diesen, hoofdiugenieur van 's rijks waterstaat in Zeeland; tot ridder de beer C. B. Schuurman, ingenieur 8e klasse te Ter Neuzen. De voorjaarszitting van de Provinciale Staten is Dinsdag jl. door den voorzitter met eene ^oe- spraak geopend. Vervolgens had het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden plaats; de conclusie van de daarvoor uitgebrachte rapporten strekten tot toelating van al de gekozene leden. In de zitting van Woensdag had de benoeming plaats van drie leden van Gedep. Staten, waarvan de uitslag was, dat al de aftredenden herkozen werden, te wetende heer Bnouck Hurgronje met 88, de heer Fransen van de Putte met 3b en de heer Heijss met 33 van de 39 uitgebrachte stemmen. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten is benoemd de heer Moolenburgh met 23 stemmen. Al de benoemden verklaren zich bereid de be- trekking te aanvaarden. De volgende openbare zitting is bepaald op a. s. Dinsdag avond. Het reglement op de wegen en voetpaden zal in deze zitting niet behandeld worden. Alleen zal daarom- trent rapport uitgebracbt worden. Zaamslug, 7 Juli. Gisteren heett alhier de aangekondigde ringsteking plaats gehad. Uit de inlegpenningen en vrrjwillige bijdragen waren 11 (elf) zeer nette prijzen aangekocht. Deze 11 prijzen, waaraan de pollepel niet ontbrak, wer den naar mate van het getal behaalde ringen of bij gelijk getal, naar loting door de volgende ruiters gewonnen: le prijs: een zilveren cilinder horlogie door M. Millenaar; 2e prijs: een singel met koperen beugels door F. de Nijs van Ter Neuzen; 3e prijs: een portemonnaie met zilveren beugel door F. van Dixhoorn, CMz.; 4e prijs: een met zilver belegde sigarenkoker, door Salomon de Mul; 5e prijs: een zilveren horlogieketting door Jac. de Bruijne, Dz.; 6e prijs: een zilveren liorlogiesleutel door M. Dees; 7e prijs: een zilveren sigarenpijpje door Jac. Ver- poorte, Jacz.; 8e prijs: een berlijn zilveren tabaks- doos door Joh. van Driel9e prijseen chaise zweep door Jac. de Feijter, Pz. van Ter Neuzen; lOe prijs: een paar berlijn zilveren sporen door J. van Laare Riemens. Al de ruiters en de leden der commissie waren op het bepaalde uur tegenwoordig, om aan den optocht deel te nemen, die met de welwilllende mede- werking der zaugvereeniging Zaamslags Mannenkoor werd opgeluisterd, waarvoor de voorzitter en de overige leden dier vereeniging openlijk dank wordt betuigd. Uithoofde van het prachtige weder en tevens uit belangstelling, waren er een menigte toeschouwers I rondom het strijdperk geschaard, en zoo niet alien, waren toch velen met geestdrift bezield, doordien iedere ruiter bij het steken eener ring met daverend applaus werd toegejuicht, zoodat alles tot aller genoegeu in de beste orde is geeindigd en door velen de wensch geuit werd, het in een volgend jaar te herhalen. Boschkapelle, 7 Juli. Op Maandag 12 dezer hopen de echtelieden J. F. Serrarens en A. Janssen alhier den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk zijn getreden. Door eene daartoe aangewezen commissie worden de noodige toebereidselen gemaakt, om dien dag een feestehjk aanzien te geven, waartoe bereids de ingezetenen algemeen blijk hebben gegeven van hunne mede- werking tot viering van dit gouden jubelfeest. Woensdagnacht omstreeks 12 uur werd in de monding der haven te Wemeldinge het binnen- schip Vrouw Paulina, schipper N. Klaassen, van Rotterdam naar de Cling, door het binnenschip Vrouw Adriana schipper G. de Bakker, van Rotter dam naar Walsoorden, bij het overstag gaan dwars in de zij geloopen, waardoor het een zoo zwaar lek bekwam, dat men spoedig op de slikken moest halen om de lading, uit verschillende goederen bestaande, in een aldaar liggend ledig schip over te laden. De Tweede Kamer heeft jl. Woensdag na uitvoerig debat over het ontwerp tot herziening der wet van 1877, wijzigende de militaire pensioenen voor de landmacht, het amendement op art. 1 om alle, ook oudgedienden, in het genot van verhoogd pen- sioen te stellen, verworpen met 49 tegen 6 stemmen, maar art. 1 zelf eveneens verworpen met 33 tegen 30 stemmen. De minister Verzocht daarop schor- sing van het debat. Ingekomen is een ontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs. I Men verzekert, dat de najaars-examens voor akten en aanteekeningen lager en meer uitge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1