BUITEN LAND. ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en boofdonderwijzeres stelt. Zij verzoekt, dat het den Koning behage, het Kon. besluit van 28 Mei 1879 (Staatsblad no. 106) be- treffende het programma van het examen ter ver krijging eener akte van bekwaamheid als hoofdon derwijzer en hoofdonderwijzeres, aan eene zoodanige herziening te onderwerpen, dat althans geene meer omvattende eischen gesteld worden, dan die door de wet van 17 Augustus 1878 zijn aangegeven. Het is niet zonder belang thans de woorden te herinneren die aangehaald zijn in ecu schrijven door het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bevordering der koepokineuting in 1874 verspreid. Zij luiden aid us: //Gemoedsbezwaren behoeven geene ernstige be- strijding meer. Deze bezwaren, die nergeus buiten ons land, zelfs niet volgens getuigenis van de Cock, in het bij uitnemendheid rechtzinnige Schot- land vernomen worden, zijn reeds op afdoende wijze weerlegd. *Groen van Prinsterer zegt: De vaccine is eene openbaring Gods in Jenner, ha: en eersten verspreider." ,/Da Costa schreef: Het staat allecn in de macht van God plagen te zenuen over de menschen, maar ook die plagen weder weg te nemen, en zoowel het een als het ander te doen hetzij onmiddelijk, hetzij (gelijk meestal Zijne wegen zijn) door tusschenkomende middelen, waarvoor het meest dan ook de mensch met de hem geschonken ver- mogens, dienstbaar en werkzaam is." ,/Zoo de vaccine een werk, niet van menschelijke wijsheid, maar van goddelijke aanwijzing is, dan moet het middel ook zoiider gewetenszwarigheid zijne werking kunnen doen." H. de Cock, aan de theologische school te Kampen, verklaart,/En zie, na dit alles zag ik de mogelijkheid niet langer in, om met een goed geweten mij te onttrekken aan het oordeel van deskundigen en te weigeren te doen of te laten doen, wat algemeen geacht wordt een voorbehoed- middel te zijn tegen de zoo vreeselijke en thans zoo algemeen heerschende kinderziekte." J. H. Gunning, predikant te 's Hage, leert: #In den geloove vaccineeren is plichtmatig en goed." Landbouwberichten. Hoe moeielijk het is te bepalen welke vogels wel en welke niet behooren te worden beschouwd als nuttig voor den landbouw, en hoe ook hier de goede het met den kwade zou kunnen ontgelden, ziet men weelr uit eene mededeeling van den heer G. Amand te Goor aan de Landb. Ct. van zijn belangrijk wedervaren met de Ylaamsche gaai, een vogel die tot nu toe gehouden wordt als veel meer schadelijk dan nuttig te zijn en als gewel- dige kersendief te boek staat. De heer Amand had twee van die vogels geschoten, omdat hij meende zoodoende eenige ponden kersen te kunnen redden. Toen hij den vogel echter opende, vond hij in de maag geen spoor van kersen, maar 103 rupsen, poppen en kevers. Beiden waren door hem geschoten, terwijl zij aan het dejeuneren waren, dus niet op een tijdstip waarop men zou kunnen zeggen, dat de kersen waarschijnlijk ver- teerd waren. Op de Maandag te Amsterdam gehouden vergadering van belangstellenden in de aanstaande tentoonstelling van vee en zuivel te Londen deelde de voorzitter, de heer Jongkindt Coninck, rnede dat het benoodigde kapitaal van f 10,000 thans bijeen is en de aan de regeering gevraagde som van f 5000 ook niet achterwege zal blijven. Eene der voornaamste aantrekkelijkheden van de Belgische nationale tentoonstelling zal de kleine spoorweg zijn, waarop een trein rijdt, samen- gesteld uit eenige waggons en voortgetrokken door eene zeer kleine locomotief, die door de electriciteit wordt in beweging gebracht. Zater- dagnamiddag deed men er proeven mee, die wonder- wel slaagden. Met het grootste gemak reed de trein, waarop een twintigtal personen zaten, door den tuin, zeer snel en zonder schokkeu en kwam daarna terug naar zijne vertrekplaats, een diorama dat dezer dagen zal geopend worden. Dezer dagen zijn uit Parijs 80 jonge blinde musici vertrokken om een serie concerten te Londen te geven, onder directie van twaalf eveneens blinde muziekmeesters. Het doel van dien tocht is, om sir Richardson Gardner, lid van 't parlement, in de gelegenheid te stellen, die kinderen uitvoeringen te laten geven. Deze toch heeft van zijn schoon- vader o. a. een som van 8 millioen franken geerfd, bepaald met het doel, om een dergelijke school te Londen te stichteu. En daarom heeft hij gevraagd de geheele school naar Londen te doen komen, om het publiek van de voortretfelijkheid van het Pransch systeem te overtuigen. Is dit verschijnsel van blinde toonkunstenaars niet vreemd, meer bevreemding wekt te Parijs een blinde beeld- houwer, Vidal genaamd, van wien Saint-Genest in de Eigaro eenige bizonderheden mededeelt. Deze Vidal heeft prachtige beeldhouwwerken vervaardigd, waarvan er verscheidene in musea en op tentoon- stellingen te vinden zijn, o. a. een stjer, een pan ther enz. Voor zijn blindheid hield hij zich bezig met anatomie. Vervaardigt hij van levende per sonen bustus, dan doet hij dat alleen op het ge- voel, en bij andere werken komt hem vooral zijn herinnering te stade. De Bauhiitte, orgaau der Duitsche vrijmetse- larij, behelst een artikel van den heer Pindel tegen Bismarck. In het begin van Mei 11. veihaalde men, dat de kanselier op eeA soiree had gezegd: ,/Het is gemakkelijker, met jezuiten te onderhandelen, die verstandige lieden zijn, dan met de vrijmetse- laars, die bedriegers zijn." De vrijmetselaars ver- wachten thans een ernstige bestrijding van den kant der regeering en zien in dit woord van den heer Bismarck het eerste signaal van een strijd tegen de loges. De Bauhiitte verklaart vervolgens, dat de vrijmetselarij feiten tegenover de verklaring van den heer Bismarck wil stellen en stelt drie hoofdmaatregelen voor: 1. Een internationale oppo site van de vereenigde loges in Engeland, Prank- rijk en Italie; 2. Een algemeen protest van de Pruisische loges; 2. Een eenparig ageeren van alle gezonde elementen der Duitsche vrijmetselarij tegen de staatkunde van Bismarck. Voor de besproeiing der straten te Berlijn is dagelijks ca. 7,000,000 liter water noodig. Op het oogenblik zijn er 120 waterwagens, verdeeld over 20 wijken, in gebruik, waarvan sommige 1000 a 1250 en 1500 liter bevatten en dagelijks ongeveer 50 malen gevuld worden. De besproeiing zelve geschiedt in iedere straat dagelijks 2 maal, de eerste maal tusschen 9 en 12 uur's voorraiddags, de tweede maal tusschen 5 en 10 uur 's avonds. De laatste besproeiing geschiedt hoofdzakelijk, om het stuiven bij de nachtelijke straatreiniging zoo- veel mogelijk te vermijden. Bij de tegenwoordige hitte is voornamelijk iu de breede straten, een half uur na de besproeiing niets meer van haar te bespeuren. De 40 veegmachines, welke de stad bezit, zijn onlangs gelijkmatig over de 20 reinigings- wijken verdeeld. Zij zijn van 11£ tot 7 uur in den nacht werkzaam. Buitendien worden er over dag nog 8 machines van 2 tot 8£ uur in werking gesteld tot reiniging van de marktplaatsen. De bekende dierenhandelaar Karl Hagenbeck uit Hamburg, heeft te Dusseldorf in den zoologi- schen tuin een stuk grond gehuurd om aldaar gedurende de tentoonstelling ethnologische en zoologisehe vertooningen te geven. Hij zal er een verzauieling van 30 h 40 reuzenslangen, meer dan 100 krokodillen en 10,000 schildpadden brengen. De krokodillen worden in een vijver geplaatst, die, om het water helder te houden, in cement zal worden gelegd. Met de schildpadden wordt een tombola gehouden, ieder tiende bezoeker krijgt een schildpad als prijs. Bovendien zal de heer II. in het tegenwoordige park der wilde zwijnen een kudde hyenas laten loopen. Deze dieren zijn in zulk een groot aantal nog nimmer te zamen in gevangenschap geweest. De nieuwe spoorweg op den Vesuvius is voor 't eerst dezer dagen verlicht door elektrisch licht. Het getal lichter^ bedroeg 15. Het witte schijnsel van het elektrisch licht vormde tegenover het roode vuur van den krater een wonder schoon kontrast. De Koning, tie Koningin en de Minister van binnenlandsche zaken worden verwacht, om het schouwspel te zien. GEMENGDE BERICHTEN. Blijkens mededeeling van het geneeskundig staats- toezicht hebben zich in Liinburg gedurende Mei jl. 10 gevallen van pokziekte sporadisch voorgedaan en wel te Smeermaas 2, Herten 4, Roermond 1, Maasniel 1 en Maastricht 2. Dezer dagen is de oudste predikant der Ned. Herv. gem., de heer J. Correl, te Avezaath, in den ouderdora van 93 jaren overleden. Hij nam zijn ambt tot voor een maand nog met ijver waar en was 69 jaar lang als predikant werkzaam, waarvan 62 in da gemeente Avezaath. De oud-hoogleeraar Mr. G. W. Vreede, is jl. Dinsdag avond overleden. In den laatsten tijd was hij ernstig ongesteld en was zijne gezondheid zdo geschokt, dat het droevig einde niet geheel onverwacht kwam. Zondag schonk in den trein tusschen Zoetermeer en Voorburg eene ongehuwde vrouw, die met haren vrijer een uitstapje maakte naar eerstgenoemde plaats, het levenslicht aan een welgeschapen zoon, in het bij- zijn van eenige medereizigers. Kraamvrouw en kind werden, in den Haag aangekomen, per rijtuig huiswaarts vervoerd. Te Haskerland is een maaier op zijn zeis gevallen en wel met het boven- lijf op de punt. Hoewel dadelijk geneeskundige liulp is verleend, is de toestand van den lijder zeer bedenkelijk. Op de Prinsengracht in den Haag is een knaap bij het oplaten van een vlieger in het water gevallen en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. De som der oninbare posten te Kralingen op de plaatselijke directe belasting over 1879 hebben niet minder dan circa f 2400 bedragen, waarvan ruim f 900 wegens onvermogen en pi. rn. f 1400 wegens vertrek uit de gemeente. In do pletmolens te Thy-le-Chateau, is een jacht- wiel in stukken gesprongen. Het dak van het gebouw werd bescbadigd en drie werklieden werden getroffen; een hunner bleef onmiddelijk dood, de twee anderen werden erg gekwetst. Het Engelsch Lagerhuis nam met 153 tegen 117 stemmen het door de regeering bestreden voorstel aan om de tapperijen in Engeland en Wales zooveel doenlijk op Zondag geheel te sluiten. De commissie der internationale tentoonstelling in het Palais du Midi te Brussel, heeft een verzameling rozen ontvangen, welke niet minder dan 1560 variteiten telt. Keizerin Eugenie zal den 6 Juli te Kaapslad aan- komen en zal 25 of 26 Juli in Engeland terug zijn. Onder weg zal zij St. Helena aandoen. De ritmeester Schropp te Miinchen wilde aan een ander officier toonen hoe goed hij bestand was tegen rnorphine-inspuitingen en liet deze door zijn kameraad bewerken. Deze had natuurlijk van dergelijke zaken geen verstand en de ritmeester was binnen eenige uren een lijk. In het dorpje Lippink bij Neurenberg heeft een vader zijn zoon doodgeschoten, omdat deze eenige opraerkingen maakte tegen het voornemen zijns vaders om ten vijfden male in het huwelijk te freden. Bij Keizer- lijk besluit is de invoer in Duitschland van gehakt of op andere wijze toebereid varkensvleesch en alle soorten van worst uit Amerika verboden. Hammen en zijden spek zijn van dit verbod uitgezonderd. Men raeldt uit Gouda, dd. 29 Juni: Dezer dagen werd eene vrouw, die met zwavelstokken te venten en klandestien te bedelen den kost verdiende, ziek, en daar zij in hare armoedige woning niet voldoende verpleegd kon worden, moest zij naar het gasthuis worden overgebracht. Bij die gelegenheid werd bevonderi, dat zij in het bezit was van onge veer f 5000 aan geld en geldswaardige papieren. Uit Amsterdam meldt men De heer, die Zaterdag in den vroegen ochtend uit een raam der eerste verdieping van het nieuwe koffiehuis op het Leidsche plein sprong, en Zondag- voormiddag te negen uur van daar naar de zieken- verpleging op de Keizersgracht, direkteur Dr. Berns, tegenover de Westermarkt werd gebracht, is een paar uur daarna weder uit de derde verdieping op de binnenplaats gesprongen. Ook na dezen allerge- vaarlijksten sprong was hij nog niet dood, doch heeft toen uit een turfhok een bijl in handen weten te krijgen, waarmede hij zich zulk een gevoeligen slag op het hoofd toebracht, dat bij kort daarop is overleden. Zondag jl. werd de dienst in de Hervormde kerk te Oldeberkoop waargenoraen door Ds. W. te S. De kerkeraad had den spreker verzocht bij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2