BUITENL AN D. van Maas en Waal, met daarmede gepaard gaande heropening van het Oude Maasje. Bedoelde me- morie zal in haar geheel aan de Provinciale Staten van Noord-Brabant worden medegedeeld. De garnizoensslagterij te Maastricht, zal aan- staanden Dinsdag in werking treden. De commissie aan het hoofd dier onderneming is met een leverancier van slagtvee overeengekomen, dat deze gedurende de zes eerstvolgende maanden de be- noodigde runderen zal leveren voor den prijs van 65 cent per kilo, zuiver aan den haak; dat de geslagte runderen minstens 200 kilo (aan den haak) moeten wegen, terwijl de afval ten bate van de militairen blijft. Hieruit wordt met alleen de accijns en het slagtloon gedekt, maar ondergaat de hoofdprijs van 65 cent per kilo nog vermindering, zoodat aan dit garnizoen goed en goedkoop vleescn zal verstrekt worden." De gemeenteraad van Franeker heeft zich met de zaak van den beker bezig gehouden. De heer Mulder betoogde, dat men den beker, als zijnde een geschenk, niet mocht verkoopen, wat hij op zich zelf ook niet wenschelijk achtte, maar de groote meerderheid besloot, op voorstel van Burg, en Weth. om den beker wel te verkoopen, maar niet be- neden de som van f 20,000. ingeval een bodtotzulk een bedrag of hooger werd gedaan, zou men dat nog niet terstond aanuemen, maar aan het Rijk vragen, of het ook tegen dien prijs eigenaar van den beker wilde worden, en eindehjk zou het kunststuk niet van de hand worden gedaan, voor- dat men er een naraaaksel van had laten ver- vaardigen. Omtrent bedoelden beker leest men De Giobebeker van Franeker waarvoor een bod is gedaan en f 20,000 gevraagd wordt, dat in- middeis nog niet gedaan was, is zilver verguld, en door de huurders der landerijen op het Bildt, die door den hertog van Saksen aan de stad Franeker waren afgeslaan, in 1607 aan de regeering dier stad geschonken. De kelk en het deksel vormen een globe, waarop de wereldkaart uitvoerig is ge- graveerd. De voet is versierd met gedreven car touches, koppen en fruit-ornement, de baluster van deu voet is door vier vrouwekopjes omgeven. De top van het deksel wordt gevormd door een beeldje, voorstellende een naakt krijgsman, die een lans in de eene, en een schild in de andere hand houdt; op dit laatste zijn de wapens van Saksen, Friesland en Franeker gegraveerd. De onderrand van het deksel draagt het volgende omschrift: Vt campana sonat tva sic Franekera virtvs Saxoniae vt perhibent te exhibvisse duci. Pro qva terra tibi haec dona est concessa, coloni iNos svmvs, et omnes haec tibi dona fervnt. Het jaar van vervaardiging van dezen beker •wordt op 1607 gesteld. Tot doze tijdbepaling is men waarschijnlijk gekomen door de laatste vijf woorden als een tijdvers te beschouwen. Als ver- vaardiger van den beker wordt Pibo Gualteri Leovardenis vermeld. Landbouwberichten. Ter Neuzen, 29 Juni. Sedert onze laatste opgave is in den stand der veldgewassen in onze omstreken eene zeer gunstige verandering ten goede gekomen, zoodat het aanzien der akkers prachtig is te noemen, en alle vooruitzicnten op een voordeeligen oogst doen zien, hetgeen in geen jaren kon gezegd worden. Tarwe staat goed, met verwachting van een voordeelig beschot;; enkele stukken zijn middelmatig, te zeer gedund door de langdurige strenge vorst. Rogge zeer goed, zelf extra mooi. Ook op gerst en haver is niets aan te merken. Paardenboonen en erwten bloeien frisch en staan vol. Het vlas staat allerwege goed; de veranderdo weersgestaldheid bracht daarop eene gunstige veranderinger worden ferme prijzen besteed, loopende van f 140 tot zelfs f 600, doch gemiddeld bedingt men ongeveer f 200. Het weinige koolzaad, dat gespaard is door de vorst, is goed te noemen. Van de ontelbare jierceelen suikerpeeen kan gezegd worden, dat ze nog niet veel belovenechter is de tegenwoordige weersgesteldheid daarvoor gunstig, en kan daardoor alles nog veel bijkomen. De klaverlanden bieden een ruitpen opbrengst; het grasgewas minder, hoewel door den gevallen regen en opgevolgde warmte zeer veel bijgekomen; de opbrengst van hooi rekent men op het middelmatige. Aardappelen staan tot nogtoe uitnemend schoon; een voordeelig en ruim beschot is te verwachten. Wat in de laatste jaren te vergeefs in onze omstreken te zoeken was, is thans weder te zieneenige akkers met meekrap beplantde eenigszins stijgende prijzen daarvan hebben eenige landbouwers doen besluiten, wederoin daarmede eens een proef te nemen; moge de uitkomst bevredigend zijn, en die aloude bron van welvaart voor landbouwer en burger eens herleven. De vruchtboomen beloven weinig, althans peren en appelen; die met steenvruchten zijn beter geladen. fieeft de landbouwer alzoo het vooruitzicht op een voordeeligen oogst, ook geniet hij thans nog het genoegen zijn voorraad vee, van alle rassen, gezond te zien. Te Wolfaarlsdijk hebben onderscheidene per- sonen de proef genomen met het poten van Duitsche aardappelen. De uitslag blijkt thans daarvan niet zeer gunstig te zijn. Aan de bossen, welke een groot loof leverden, zijn de knollen zeer klein en bij de meesten zelfs van geen beduidenis. Zij, die stuk gesncden aardappelen poten, be- gaan bijkans overal de fout, de stukken dadehjk na het doorsnijden der aardappelen in den grond te leggen, waar dan, vooral in natte jaren, een groot deel er van gaat rotten. Men kan zulks voorkomen, als men namelijk de stuk gesneden aardappelen 814 dagen lang aan de lucht bloot- stelt zoo mogelijk aan tocht. De doorsneden droogen dan goed in, er vormt zich als het ware eene korst, en brengt men daarna de aldus behan- delde aardappelstukken in den grond, dan rotten zij niet. Over den historischen optocht, die in de maand Augustus door de voornaamste stralen van Brussel zal trekken, wordt het volgende gemeld: #Het geschiedkundig gedeelte bevat den wagen der gemeenten, een stoet uit het Bourgondisch tijdvak, en een andere van al de nationale be- roemdheden van Belgie. Dit gedeelte zal gesloten worden door de groep van Maria Theresia omringd door al de groote mannen uit het Oostenrijksche tijdvak. Het moderne gedeelte van den optocht bevat de wagens van Leopold I, van den Iandbouw, de nijverheid, de scheepvaart, den spoorweg, de kunsten, de drukpersen van Belgie; en eene allegorische voorstelling der nijverheid. De stoet zal gesloten worden door eene voorstelling van al de kantons van Belgie. Al de muziekkorpsen van het leger en talrijke koormaatschappijen zullen aan den stoet deelnemen. De wagen van den Iandbouw zal getrokken worden door 24 ossen." Zooals men weet, worden in de Belgische nati onale tentoonstelling zelve, herinneringsinedailles gestagen van eene waarde van 5 fr., doch welke niet gangbaar zijn. Zij worden verkocht tot 5 fr. 50 c. In het midden der medaille ziet men het zinne- beeldig figuur van Belgie, gesteund op een leeuw en de grondwet in de hand houdende. Links en rechts bevinden zich de jaartallen 1880—1880. Op den aehtergrond bemerkt men het paleis van justitie en de congreskolom. Op de keerzijde bevindt zich de dubbele beel- tenis van Leopold I en Leopold II. De gravure dier medaille is niet zeer schoon. De vlaggen verdwijnen een voor een in de straten van Brussel, en de stad verliest lang- zamerhand haar feestelijk uitzicht. Br zijn nog al veel vreemdeiingen in de stad, doch er heerscht weinig beweging. Vooral in de restauraties en koffiehuizen is de toeloop zoo groot niet als men verwacht had. Men heeft een gedenkpenning voor 1880 ge stagen te Brussel: raadt eens hoeveel er verkocht zijn sedert de opening der tentoonstelling? 82 Als men naar dit getal de geestdrift moet af- meten, die er voor de nationale feesten heerscht, dan is deze al bizonder mager Het standbeeld van Leopold I, besteind voor het monument van Laeken, is sedert eenigen tijd voltooid. Het is 3,20 M. hoog. De Koning draagt het costuum van generaal, met den grooten Konink- lijken mantel, die tot op den grond hangt; hij is blootshoofd. In de rechterhand houdt hij den geHeraalshoed, terwijl de linkerhand op het gevest van den sabel rust. Het aangezicht is sprekend van gelijkenis. Leopold II, die het beeld' eenige dagen geleden in het werkhuis van den heer Geefs is gaan bezichtigen, is zeer tevreden over het werk en heeft den beeldhouwer hartelijk geluk gewenscht. GEMENGDE BERICHTEN. Bij de „8ociete internationale des Touristes" te Brussel, bestaat het voornemen om op Zondag den 4 Juli a. s. een tweede uitstapje over Ter Neuzen, naar Vlissir.gen en Middelburg te doen plaats hebben. Het algemeen en bizonder regle- ment, dat op het kanaal door Zuid-Beveland is ingevoerd, vergunt aan alle sleepbooten vrijheid van sleepen op het kanaal en de havens, alsmede vrijen jaagdienst. Voor het internationaal schaak- congrcs te Wiesbaden, dat den 3 Juli begint, hebben zich reeds verscheidene spelers aangemeld, o. a. de heer P. W. v. d. Kamer, uit Middelburg. Door de politie te Leeuwarden zijn twee mannen en twee vrouwen uit een verdacht huis in de Amelandsstraat, in hechtenis genomen als ver- moedelijk schuldig aan het berooven van een in dat huis ontvangen boer. Van de geroofde som, f 1000 aan bankpapier, moet het grootste gedeelte, in den grond begraven, zijn teruggevonden. Het meisje dat verleden Vrijdagavond in den Prinsentuin te Leeuwarden door den nedergevallen stok van een vuurpijl in het hoofd werd getroffen, is aan de gevolgen overleden. Te Tilburg zijn eenige werklieden, aan den achterbouw van net logement de Gouden Zwaan bezig, van de stelling gevallen; twee hunner werden deerlijk gekwetst. Nadat het te Breda voorgekomen geval van pokken in het huisgezin van een schipper met doodelijken afloop is geeindigd, heeft zich gelukkig tot hiertoe geen nieuw geval voorgedaan. Een persoon, die onlangs te Dordrecht een levende kat den kop nagenoeg geheel van htt lichaam heeft ge- zaagd is door het kantongerecht aldaar veroor- deeld tot 5 dagen gevangenisstraf en f 25 boete. Op de paarden'markt te Oostermeer heeft een 12ja- rig kind een stag van een paard bekomen, waar- door het doodelijk werd getrotfen. Een patient in het ziekenhuis te Rotterdam, die wegens een zenuwaandoening sinds twee dagen verpleegd werd, is in een onbewaakt oogenblik uit een raam der tweede verdieping gcsprongen. Hij verwondde zich daarbij ernstig. Ter tentoonstelling te Brussel is een gendarme in hechtenis genomen, die zakken vol had met gestolen stukken zeep, fleschjes, reukgoed enz. Te Averhoorn is de voor weinige jaren nieuw gebouwde woning van H. Leegwater afgebrand. Een stapend kind kon te nauwernood gered worden. De oorzaak is on- bekendhuis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De toevloed van landverhuizers naar Amerika via Liverpool houdt nog steeds aan. Ge durende de vorige week verlieten 10 eerste klasse stoomschepen de Mersey met 3638 passagiers aan boord. Te Rome vindt men 370 kerken tot uitoefening van den Roomsch Katholieken gods- dienst. Niettemin zijn dezer dagen de grondslagen gelegd voor een nieuwe kerk in de Patri di Castello. Zij zal worden gewijd aan de heiligen Leo den Groote en Thomas van Aquino. De politie- agenten van Parijs zullen voortaan des nachts ge- wapend zijn met een revolver. Dit besluit is genomen wegens de vele aaurandingen in den laatsten tijd op de politie gepleegd. Te Bergamo zou onlangs aan een persoon, die eene gevangenisstraf van zeven jaren ondergaan had, de vrijheid worden hergeven, maar toen de cipier zijne eel ontsloot, verbleekte de gevangene en viel ter aarde. De hevige aandoening, die de gedachte aan de vrijheid bij hem veroorzaakte, had hem gedood. i (1) Als een klok zoo klinkt, Franeker, uwe deugd, (I) zoo- als men beweert, dat gij u tegenorer den hertog van Saien hebt gedragen, waarvoor u deze grond als geschenk is toegestaan; de bouwlieden zijn wij. Zie, alle brengen u dit gesehenk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2