B1NNENLAND. flo. 1577. Zaterdag 26 Juni 1880. 20e Jaargang Aigemeen (Nlieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. adybrtentiE.n. Ter Neuzen, 25 Juni. TER NEUZEMHE CftURANT Per drie maandeu binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zieb bij alle Boekhandelaars, Poatdireo- tearen en Brievenbushoudera. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag numlddng 1>RIE nren. Dit bind vemebljnt IMnadag. en Vrijdagavond bij J.. Si. €1. UBOKIT tc Tee Ncuzeu. Politieli Overzieht. Daar de strengste geheimhoudiiig in acht ge- liomen wordt ten opzichte van de beraadslagingen der conferentie te Berlijn, is er op het oogenblik nog niets, omtrent hetgeen in die vergadering voorgevallen is, met zekerheid bekend. Alleen wordt op nieuw verzhkerd, dat deovereenstemmingtusschen de gevolmachtigden der conferentie voortduurt, zoodat het einde van den arbeid binnen tien dagen kan verwacht worden. Dan wordt nog gemeld, dat de gedelegeerden heden bijeenkomen, om het technisch advies vast te stellen over de verschillende in den loop der onderhandelingen tot nu toe gemaakte ontwerpen van grensregeling. Omtrent de hoofd- kwestie moet onderde gevolmachtigden eene volledige overeenstemming reeds zoo goed als tot stand gebracht zijn. De kwestie, of eene commissie ter plaatse een onderzoek zal instellen, welke dezer dagen weder vaak in de dagbladen behandeld wordt, kan, zooals de zaken thans staan, nog niet een punt van beraadslaging hebben uitgemaakt. Voor- loopig geldt bet slechts de bepaling der grenslinie, en daarna zal worden overlegd, hoe de besluiten der conferentie aan Turkije en Griekenland ter kennis zullen worden gebracht, met welke vraag ook bet al of niet zenden eener commissie ter plaatse samenhangt. Intusschen zijn daaromtrent en door den Franschen Minister De Freycinet in de Kamer, en door Gladstone in 't Lagerhuis verklaringen afgelegd. De Freycinet verklaarde ten opzichte der Grieksche kwestie, dat bet gouvernement in die zaak voorzichtig en met waardigheid zal te werk gaan. Gladstone heeft verklaard, dat er niets is gesproken van dwang ten opzichte van eenige bepaling van het Berlijnsche tract,aat, maar van eene voorgenomen volledige onpartijdigheid tusschen Turkije en Rusland, tusschen Muzelmannen en Christenen. De bedoeling biervan is duidelijk, om voor den Sultan den scbijn te redden, dat hij wel gedwongen wordt, zich te onderwerpen aan hetgeen de mogendheden zulLn vaststellen, maar vrij- willig aan hunne wenschen tegemoet komt. In Duilscliland is het ontwerp betreffende de Meiwetten in tweede lezing in bet Pruisische Huis van afgevaardigen ingediend. Hoewel som- mige artikelen reeds zijn verworpen, kan men aangaande den vermoedelijken uitslag nog niets zeggen. De centrumpartij wenschte wel voor de Katliolieken die verzachtingen te kun'nen krijgen, welke in het ontwerp worden aaugegeven; maar wegens haar bezwaar tegen de diotatuur, die de regeering er in verlangt, zal zij tegeu het ontwerp moeten stemmen. in Frankrijk heeft de Minister De Freycinet in de Kamer zijn ontwerp aangaande de amnestie in gediend. Onder toejuichingen werd in de Kamer de urgentie gevraagd. De Freycinet verzocht dadelijke verzending naar de bureaux, wat werd aangenomen. Nadat het onderzoek was afgeloopen, is terstond daarop rapport uitgebraclit; vervolgens is de wet aangenomen met 333 tegen 140 stemmen, nadat een amendemenl van Barthe met 262 tegen 185 stemmen was verworpen, strekkeude om de veroordeelden wegens doodslag en brandstichting uit te sluiten. 4 In v Griekenland heeft het kabinet besloten, de reserve op te roepen en een leger van 38000 man te vormen, dat gereed is tegen alle mogelijke gebeurtenissen. Uit China komen weder zeer oorlogzuchtige be- richten. Feitelijk zou de oorlog tegen Rusland in midden-Azie reeds uitgebroken zijn en Chinee- zen een Russisch fort hebben ingenomen, dat de wegen naar Kashgar en Koeldsja beheerscht. Ook uit Peking wordt bericht, dat in den omtrek sterke Chineesche troepenkorpsen worden bijeengetrokken en niet minder dan 17 Chineesche kanoimeer- booten in de rivier voor anker kwamen. De vreemde vloten zijn te Shangai bijeengetrokken en de Russische vloot is weder met 5 oorlogschepen versterkt. Alle bewijzen zijn er, dat men oorlog ducht. Ook de inboorlingen achten den oorlog on vermijdelijk. Z. M. heeft 'benoeind tot burgemeester der gemeente Hontenisse den heer H. A. A. Baron Collot d'Escury. (Reeds in een gedeelte van ons vorig numiner gemeld.) Hontenisse, 24 Juni. Zoodra bet hier Dinsdag bekend was dat Baron Collot d'Escury was benoemd tot burgemeester onzer gemeente, zag men alom de driekleur wapperen en vooral in de dorpen Kloosterzande en Groenendijk was dit het geval. Tal van personen kwamen Z. H. Welgeb. kompli- menteeren. Gisteren avond bracht onze harmonie den burgervader eene serenade waarbij het onder de schoone uitvoering der stukken niet ontbrak aan het toonen van algemeene belangstelling in 's Konings besluit. Wij hopen, dat het den geachten burgervader zal gegeven zijn tal van jaren aan het hoofd onzer gemeente te mogen staan. Onze harmonie St. Cecilia geeft in de volgende maand te Middelburg eene muziekuitvoering in het schuttershof. Oraauw. De volksfeesten, die op a. s. Zondag nabij en op het gehucht „de Paal" zullen worden gegeven, beloven veel. Algemeene deelneming in het bijeen brengen der fondsen en in deelneming aan de verschillende spelen zijn hiertoe eene waarborg. Wij hopen op goed weder, waarbij het zeker niet aan bezoekers zal ontbreken. De lijst der te behandelen zaken in de a. s. zomerveigadeting bevat o. m. het volgende: Verzoek van het gemeentebestuur van Hoofd - plaat, van 2 Juni jl., om die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. Aanvrage van het bestuur der ambachtsschool te Goes, om vernieuwing van het vroeger voor vijf jaren toegekende subsidie. Herhaald verzoek van den Sophiapolder om cala- miteusverklaring. Adres van het gemeentebestuur van Clinge, om toepassing van art. 36 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103) voor vergrooting van de school in de Gravenstraat. Benoeming van drie leden van Gedeputeerde Staten tengevolge der poriodieke aftreding van de heeren J. II. C. Heijse, J. A. A. Fransen van de Putte en Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje. Benoeining van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der prov. wet. Benoeming van een lid der Eerste Kamer, ten gevolge der periodieke aftreding van den heer Mr. W. C. Borsius. Een ontwerp-reglement op de voetpaden. Voorstel tot eene bijdrage aan de concessiona- rissen van den stoombootdienst Walzoorden-Vlake, voor een aanlegplaats aan het kanaal door Zuid- Beveland en tot beschikbaarstelling eener som voor kosten van toezicht op dien dienst. Voorstel omtrent een adres van het bestuur der Zeeuwsche spoorbootmaatschappij om voort- durende bijdrage gedurende tien jaren. Voorstel tot wijziging van het reglement be treffende den veeartsenijkundigen dienst en politie in de prov. Zeeland, vastgesteld 11 Juli 1872. De hoofdingenieur van den waterstaat J. Dirks, die onlangs met den heer De Lesseps ook New-York heeft bezocht, is benoemd tot eerelid van de ^Atnerikaansche vereeniging van civiel-inge- nieurs" aldaar. Het getal der eereleden is uiterlijk 20. Het gedenkteeken van Leidens Ontzet nadert eindelijk zijne voltooiing. De prachtige b^sreliefs. liggen reeds lang in gereedheid. Het beeld van Van der Werf is in de gieterij der heeren Enthoven te 's Gravenhage in bewerking en de kop is reeds gegoten en uitnemend geslaagd. Als de geldmid- delen bet toelaten, zal de inwijding den 3 October 1881 kunnen geschieden. Doch het bedrag der beschikbare som is nog maar gestegen tot f 22,285. Er komen dus ongeveer f 3000 te kort, welke men hoop heeft bij de feesten grootendeels gedekt te krijgen. Wijlen de heer L. van der Breggen, te Rijn- saterwoude, indertijd een groot voorstander van het onderwijs, heeft aan de gemeente twee legaten 1 vermaakt: een van f 3500, onder voorwaarde dat de hoofdonderwijzer aldaar minstens f 800 jaar- wedde met vrije woning en tuin zal genieten, en een van f 1500, waarvan de rente moet dienen om de school-bibliotheek aan te vullen en tot uit- reiking van spaarboekjes ter oevordering van getrouW schoolbezoek. Langs de Heldersche en Texelsche kusten w.orden thans zeer veel pietermannen gevaugen. Hoe gevaarlijk deze vischjes wel zijn, zal misschien niet iedereeii weten. Op den rug en aan den kop van scherpe venijnige stekels voorzien, waarmee zelfs stevige sclioenzolen worden doorboord, weet de pietcrinan menigeen ontzag in te boezemen. De steek van zulk een visch veroorzaakt een hevige pijn en doet het gestoken lichaamsdeel vreeselijk opzwellen. Krachtvolle mannen, die het ongeluk hebben gestoken te worden, loopen niet zelden te kermen van duldelooze pijn. Tal van personen, die eenmaal gestoken zijn, behouden levenslang een dikke hand of misvormden vinger. Ten einde het gif uit de wond te verwijderen of do pijn te verzachten, wordt de lever van den pieterman, die den steek toebracht, op het gekwetste deel gelegd. Liandbouwberichten. Van 16 Mei tot 12 Juni zijn, blijketis inge- komen ambtsberichten, door longziekte aangetast

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1