BU1TENLAND. ▼erdienden hun brood er mee. Door het verloopen van eenige banken, werd deze tak van nijverheid allengs minder, zoodat de vloot, eens meer dan vijftig schuitjes sterk, tot ruim twintig werd terug- gebracht. Voor een paar jaren werd door eene firina te Makkum eene stoom-baggermachine in werking gebraclit, waarmee met succes sclielpen werden opgebaggerd. Deze machine werkt thans op de Eierlandscbe schelpenbanken en brengt in den dag meer schelpen boven water dan de geheele vloot in eene week. De weinige schelpenvisschers, die thans nog werkzaam waren, zien zich door deze machine bijna geheel van hun rniddel van bestaan verstoken. Landbouwberichten. In eene verleden week door de afdeeling //Vel- sen en omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Beverwijk gehouden vergadering zijn vier proeven boter, in September 1879 in bussen ingelegd en onder afwisselende temperatuur van zeer groote hitte en strenge koude door den voorzitter der afdeeling bewaard, tentoongesteld en beoordeeld, waarvan de konklusie was, dat 110. 2, 3 en 4 evenveel stemmen bekwamen, en bij het lot de heer Jac. Brakenhotf, te Castricum, werd bekroond. Deze drie soorten boter waren, 11a het ondergaan dier zware kuur, nog van uitstekende hoedanigheid. Voor de inzending van vee en zuivel naar de internationale tentoonstelling te Londen is nu bijna f 7000 (f 6964,80) bijeen. Er moet f 10,000 zijn, maar Prinses Marianne geett f 500 als er f 9500 is. Dus moet nog f 2500 gevonden worden. Het eerste der feesten, van de nationale ten- toonsielling van nijverheid, die tot opluistfering van het vijftigjarig zelfstandig bestaan van Belgie zal dienen, is geopend. De Koning en de Koningin met de Koninklijke familie, omgeven door een schitterenden stoet van ministers, diplomaten, sena- toren en afgevaardigden, kwamen in het tentoon- stellingsgebouw aan. Er was een onoverzienbare volksmenigte op de been. Zij werden met enthou- siastische kreten hegroet. De Minister van Binnen- landsche Zaken en de voorzitter der feestcommissie voerden het woord tot den Koning. Na's Konings antwoord weerklonk de feestcantate van Peter Benoit, uitgevoerd door 1400 personen, volgens het pro- gramma aldus verdeeld250 sopranos, 250 altos, 250 tenors, 250 bassos, 210 symphonieorkest, 76 harmonie der grenadiers, 75 fanfaren der caribiniers, 20 trommels, 9 pauken, 12 theebaansche bazuinen en een kanon, dat echter op het gegeven oogen- blik weigerde af te gaan. De cantate, woorden van de Geyter, schildert in schoone verheven verzen, hoe alle kunsten en alle takken van industrie en handel den ^Genius van het Vaderland," den Genius der vrijheid komen huldigen. Dorpsmeisjes, landbouwers, vetweiders, visschers, matrozen, mijn- werkers, bouwmeesters, beeldhouwers, schilders, enz. komen den Genius hunne hulde brengen. De moeders zongen: yDe toekomst de kinderen brengen wij mede De priesters: „En wij brengen zegen en eendracht en vrede en de slotwoorden, ten antwoord op de vraag van den Genius waaraan bij al de gaven te danken heeft, luiden//omdat gij de geest zijt die zweeft over 't land j omdat gij de geest zijt der vrijheid!" Men meldt uit Brussel, dat de werken van de nationale tentoonstelling nog ver van geeindigd zijn en de tentoonstelling eerst geheel tegen Au gustus voltooid zal zijn. Overal liggen nog ge- sloten kisten, op vele plaatsen zijn de stellingen nog niet verdwenenin de werkgaanderij is alles nog zonder beweging en tijdens het koninklijk bezoek heeft men geen enkele machine in werking kunnen brengen. Wat er thans 00k van zij, de tentoonstelling belooft inderdaad prachtig te zijn. Heeds zooals zij nu is verdient zij bezocht te worden. Ver- scheidene afdeelingen zijn reeds gereed, 0. a. de zalen van het bronswerk, de kant, het mariner, het porselein, de pottebakkerij, de zeepziederij, de parfumerie, in welke afdeeling een fontein Eau d'Anvers springt, enz. Het paviljoen der oude Belgische kunst is ins- gelijks bijna voltooid. In de zalen van het oudheidkundig genoot- schap te Londen is een tentoonstelling van oude wapenen geopend. Van de 250 tentoongestelde voorwerpen zijn eenige afkomstig uit de lOeeeuw voor onze jaartelling, de nieuwste behooren tot het tijdperk der Stuarts.. Men vindt er verder zeer belangrijke voorbeelden van Etruskische, Griek- sche, Romainsche en Oostersche kunst. De heer Briggs heeft een voorstel in het Engelsch Lagerhuis aangekondigd, de verklaring inhoudende, dat het oprichten in de Westminster- abdij van een gedenkteeken voor Prins Louis Napoleon in strijd is, zoowel met het nationaal karakter van dat gebouw, als met de opinie van het Engelsche volk en dat het de goede verstand- houding met Frankrijk zou kunnen schaden. Er is in Engeland weer eene spoorwegbrug bezwekende brug over de Wije tusschen Hay en Brecon. Een trein stortte in het water; machi nist en stoker werden gedood. Gelukkig was het een goederentrein. Even te voren was over die brug, die vier bogen had een trein gereden van 24 wagens vol passagiers. Te oordeelen naar het aantal echtscheidingen in Amerika moet de huwelijksstaat aldaar niet louter rozen bieden. In Vermont komt geregeld 1 echtscheiding tegen 25 huwelijken voor, in Con necticut 1 op 10 huwelijken, in Massachusetts 1 op 24, in Rhode Island 1 op 12. Daarenboven werden tal van verzoeken oin echtscheiding afge- wezen. Wilde men die 00k rnederekenen, dan zou men in sommige staten 1 echtscheiding op 4 huwelijken hebben. GEMENGDE BERICHTEN. Als eene curiositeit wordt ons medegedeeld, dat Vrijdag jl. alhier een brief in de bus is gevonden met het volgende adres: Potage. Rosbeefpommes. Guyot marine, har blancs. Poulets de grains. Salade. Praises 34. Aan het Ministerie van Jusitie is men wederom bezig met het bearbeiden van een wetsontwerp op de binnenlaudsehe visscherijen, dat sinds jaren in bewerking is. De Haagsche politie heeft eene schoomnaakster gearresteerd, die in haar schoonmaakhuis voor eene waarde van f 100 aan bedveeren gaandeweg had ontvreemd en met die veeren een bed voor haar zelve had gevuld. De te Alkmaar vermiste koffiehuisbediende is in het kanaal verdronkeu gevonden. Geheel naakt werd hij opgehaald. Bij een winkelier in Den Haag zijn door openschuiving van het venster drie uitge- stalue naaiinachines en andere winkelgoederen, ter waarde van f 300, ontvreemd. Te Raamsdonk is een landbouwer, hoofd van een talrijk gezin, van een voer hooi gevallen, waardoor hij inwendig zoodanig is gekwetst, dat men voor 't behoud van zijn leven vreest. Aan de schuldeischers in 't faillissement van D. Mulder en Z0011 te Winschoten is opnieuw 25% uitbetaald; in het geheel is thans 50 ontvangen. Te Oudehaske is een arbeiders- woning, te Sebaldeburen een landbouwersbehuizing totaal afgebrandbeiden waren veel te laag ver- zekerd, zoodat de eigenaars groote schade lijden. Te Goor viel een oppassend timmerman door het schichtig worden van een paard van den wagen, werd ernstig aan zijn hoofd gewond, en is eenige uren daarna onder vreeselijke pijn bezweken. Een tweejarig kind is te Venlo het slachtoffer geworden van de slechte gewoonte, om bij bruiloften vreugdeschoten te lossen. Een molenaarsjongen schoot een met scherp geladen pistool af, waarvan de kogel in het hoofd van de arme kleine terecht kwam, die terstond een lijk was. Te Veendam heeft iemand, door opzettelijk een ladder weg te nemen, aanleiding gegeven, dat een werkraan, die op een huis bezig was te dekken, naar beneden viel. De ongelukkige werd in bewusteloozen toestand met een gebroken been opgenomen. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Zalerdag. is gevankelijk naar Winschoten overgebracht R. de W., handelaar te .Nieuwe Pekela. Hij wordt beschuldigd iemand in eene vechtpartij zoodanig te hebben mishandeld, dat de dood eenige dagen daarna volgde. Bij de aangiften ten bureele van den burgerlijken stand te Amsterdam, deed zich het bedroevend geval voor, dat van een kind, buiten huwelijk geboren, de moeder noch slechts den ouderdom van veertien jaren bereikt had. Te Hackney, bij Londen, is een man overleden op lOljarigen leeftijd. Hij was tot het laatst toe gezond, en in het bezit van al zijn vermogens. In de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Staten van Amerika is het verboden het laatste werk van Emile Zola, Nana, op den op°nbaren weg te verkoopen. Op de rivier Connecticut heeft eene botsing plaats gehad tusschen de stoombooten Stonington en Narragansett, waarbij laatstgenoemde in brand geraakte en spoedig zonk. Van de 350 passagiers, welke zij aan boord had, zijn volgens sommige opgaven 30, volgens andere 50 omgekomen. Op de Marnixkade te Amsterdam is eene baker, bij de uitoefening harer functie, uit een achterraam gevallen. Naar het schijnt, had deze zorgzame vrouw den zuigeling, wiens eerste schreden op deiij hobbeligen levensweg zij gehouden was te behoeden, een oogwenk te voren met echte Bar- celona-brandewijn gewasschen. Het kind lag bij den val der baker gelukkig in 't wiegje, zoodat het ongeluk laatstgenoemde alleen trof. Zij brak een arm en werd ter ver- pleging naar het gasthuis gebracht. Een milicien der jongste lichting schreef dezer dagen uit een onzer garnizoenen een brief- kaart aan zijn ouders, waarbij hij verzocht hem een stevige kist met een goed slot toe te zenden. omdat, zooals hij er bijvoegde, bier alles wordt weggekaapt. Hij werd op last van den koraraan- deerenden officier, die hiervan kennis kreeg vdor de verzeuding van de briefkaart, in hechtenis ge- nomen. Eerst wanneer hij ,/cen betere briefkaart" geschreven had, zou hij ontslagen worden. De milicien haastte zich toen aan zijne ouders te schrijven: „Wces zoo goed uiij spoedig een stevige kist met een goed slot toe te zenden, er wordt hier niets weggekaapt." Op het valsch gerucht, dat. te Scheveningen alle leerlingen der gemeenteschool voor onvermo- genden her-ingeent zouden worden, desnoods met geweld, verzamelden zich toen de schooltijd zou beginnen, aan een der scholen tal van bezorgde moeders, die hare kinderen terug eischten, met zooveel misbaar, dat de hulp der politie inoest worden ingeroepen. Op de bewaarscholen ging het evenzoo; van de 400 kinderen bleven er slechts 150 in de school. Eenige dagen goleden had een kastelein in de gemeente Gaasterland een bezoeker bij zich, die voorgaf niet te kunnen betalen wat hij verteerd had. De kastelein echter geloofde hem niet, greep hem aan, bond hem stevig vast, bracht hem in den stal, en verklaarde hem niet los te zullen laten vdor hij zijne betaling ontvangen had. Dit mid- del hielp. De man betaalde en werd op vrije voeten gesteld. Er is toch nog iets uieuws onder de zon. De Minister van Binnenlandsche Zaken te Berlijn heeft er de aandacht op gevestigd, dat in den laatsten tijd meermalen nieuwe aardappelen, door voorname Parijsche Srma's geleverd, vervalscht bleken te zijn. Een van regeeringswege ingesteld scheikundig onderzoek toonde aan, dat dc voor nieuwe verkochte aardappelen oude waren, die door ververschen en kleuren geheel het aanzien van nieuwe hadden verkregen, maar volstrekt oneetbaar waren. De gelijkenis was zdo juist, dat zelfs de rechtbank zich onbevoegd verklaarde de winkeliers te straffen, die naar alle waarschijnlijkheid zelven misleid waren. Een nieuw wonderdier is in Miinchen te zien geweest; groote plakkaten meldden dezer dagen de komst van een vioolspelenden gorilla en duizenden toeschouwers verdrongen zich voor het gebouw waar dat natuurwonder te zien en te hooren was. Daar zat hij wtrkelijk, de reusach- t.ige aap en lustig speelde hij zijn lied, al klonk het niet zeer fraai. Een der bezoekers had echter de wreede aardigheid het arme dier met een pen- nemes in de huid te prikken, doch het dier scbeen niets te gevoelentoen kneejp hij hem in den staart, maar 00k thans liet de gorilla zich niet storen. Eindelijk kreeg men argwaanmen trok en rukte tot ten laaste de huid onder luid ge- lafch dev aanwezigen losliet en de schoonvader van den ondernetner uit het kunstig zaamgestelde otn- hulsel te voorschiju kwam. Op de tentoonstelling te Sidney is een pa-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2