BINNEN LAND, 1574. Woensdag 16 Juni 1880. 20e Jaargang AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. abonnement. Ter Neuzen, 15 Juni. RECHTSZAKEN. Arrondisseiuents-rechtbauk te Middelburg, TER NELZEIVSCHE COIIRANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zick big alle BoeKhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushoudera. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,1". Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE nren. Dlt bind verachljnl Dinsdag- en Vrljdagavond l>ij J. «4. D H O M T te Tea- Kenacn. Overzicht. De Oostersche kwestie is wederom aan het rollen. De sedert lang besproken en voorgeno- men stap is gemeenschappelijk door de mogendheden, die aan het congres, te Berlijn gehouden, deel- namen, bij de Porte gedaan. De gezanten te Konstantinopel hebben den Saltan twee gel'jk- luidende nota's aangeboden. In de eerste wordt aaukondiging gedaan van de conference, welke op 16 dezer te Berlijn zal bijeenkoinen, tot beslecbting van het Grieksche vraagstuk betreffende de grensregeling. In de tweede wordt de Porte aangespoord, om aan de besluiten van bet congres ten opzichte van Montenegro en Armeuie uitvoeruig te geven. Om aan hunne eischen kracht by te zetten, zijn de vloten van Frankrijk, Italie en Engeland naar de bekende Besika-baai gestevend en hebben daar bun anker laten vallen. Ondanks de vele geruchten, die omtrent de onhandelbaarieid en bet verzet van Turkije in omloop zyn, blykt het toch, dat de eensgezinde en aaiieeiigcsloten samenwerking der mogendheden by de Porte de overtuiging beeft opgewekt, dat de tyd der uit- vluchten onherroepelijk voorbij is. In Frankrijk wordt de pohtieke beinel belderder. De nederlaag van Blanqui, te Lyon geleden in weerwil van al de pogingen, die voor zyne ver- kiezing in 't werk zijn gesteld, beeft een goeden indruk gemaakt en de regeering gunstig voor eene volledige amnestie doen steramen. Aan he geroep over de amnestic is hierdoor bet karakter van geweld ontnomeii. Blanqui was te Lyon tocb het symbool van de amnestie, geeischt als een recht, als eene recbtvaardiging der commune, als eeim voorbereiding der revanche van de communards: Ballue, d'e andcre candidaat, boewel even radikaal als Blanqui, Rochefort en Clemenceau, is daaren- tegen bet symbool der vreedzame polities, die slechts wettige middelen wil. In Duitscbland heeft do comunssie der Lamer voor bet ontwerp tot wijziging der Meiwetten, by de eindstemming de geheele wet met 13 tegen 8 stemmen verworpen. In den landdag zal de wet nu ook wel verworpen worden, en zou de aus dan de onderhandelingen weder willen aa.iknoopen want in Rome schijnt men de voorkeur te geven aan eene diplomatieke scbikking boven de regeling, die nu door de Pruisische regeenng wordt be- pruefd. En moet men de geruchten gelooven, die in verscbillende Duitsche dagbladeu voorkomen, dan zou de Rijks-kanselier vast besloten wezen, den tegenstand van het centrum en in bet alge- meen van de clericalen te breken, door ecu ont werp in den trant van dat tegen de socialisten. Men hecht er niet veel geloof aan. Men moet anders zeggen, het eene is al brutaler dan het andcre. Wat die man niet aandurft. Op hem zal ecliter bet spreekwoord toepasselijk wordendie het laatst lacht, enz. want de vrijheid kan niet ondergaan. De geschiedenis en de ervaring zijn haar plecht- anker. In alle tijden zegevierde zij over net geweld. In Engeland is Gladstone aan bet werk ge- togen, om de ledige schatkist weder te vullen. Zijne voorstellen zijn dienaangaande gunstig ont- vangen en bij vleit ziob, dat bet nieuwe be asting- jaar een overschot zal opleveren. Lit Simla, Ln- gelsch-Indie, is het bericht ontvangen, dat gene- raal Stewart het bevel heeft ontvangen, zijne troepen te doen terugtrekken binnen zoo kort mogelijken tijd, als bestaanbaar is met de gezondheid der troepen. Kaboel moet op 13 October uiterlijk ontruimd zijn. Men geloott, dat Gandamak en Shutargardan de uiterste pUnten zullen zijn, die Engeland bezet zal houden. In Italie, waar voortdurend de toestand tusscben de Kamer en het Ministsrie nog gespannen blijft, zijn de buitenge.wone militaire uitgaven goedge- kcurd. Het blijkt niet, of deze aangewend moe- ten worden voor de handhaving van den nooit volprezen vrede. Uit Napels wordt getneld, dat de spoorweg naar en op den V esuvius gereed is en voor het publiek verkeer is opengesteld. Met zekerheid kunnen wij meldendat in bet begin van de volgende week door den beer Dr. c." Steketee alhier voor een ieder de gelegenheid tot koepokiiientiug direct vail het kalf zal worden opengesteld. Daar de wetenschap zegt, dat op die wijze de vaccinatie de beste waarborg geeft, mogen wij het wel op prijs stellen, dat ook hier een der geuees- heeren daartoe zoo spoedig is overgegaan. Ongeveer tweehonderd personen hebben Zon- dag jl. deelgenomen aan den door de Socidte international des touristes georgauiseerden pleizier- trein van Brussel over Ter Neuzen naar lissingen en Middel'burg. Was de tijd van aankorast alhier bepaald op 8 uur 50 minuten, eerst omstreeks half tien kwam de trein aandit laat aankomen zal zeker wel de oorzaak zijn geweest, dat het mede- gekomen muziekkorps der sappeurs-pompiers volon- taires van Schaerbeek, zich niet al spelende van bet station naar de gereedliggende Provinciale stoomboot Zelandia mocht begeven, daar de godsdienstoefemn- gen reeds aangevangen waren. Des avonds" werden de touristen door een tal van belangstellenden opgewacbt en naar het station geleidhet muziekkorps voerde eenige muziek- stukken uit. Algeineen was men zeer tevreden over de aan- gename reis, welke begunstigd was met fraai zomerweder. Van wege het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a. werd gisteren te Hulst aanbesteed eenige werken aan de uitwateringsluis Van het waterschap, benevens het bezetten van een gedeelte zeedijk met aarde-, krarn- en sleenglooiingwerken hiervan is aanneraer geworden de heer C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor 7000. Zondagmurgen beeft tusschen het spoorweg- I station Philippine en Sas van Gent een treurig toeval plaats gehad. v Zekere D. Rogiest, oud 38 jaren, wegwerker aan de lijn Gent-Ter Neuzen, was nabij de hof- stede van den heer J. Begbeijn met de locomotief in aanraking gekomen en had daardoor zulke zware wonden aan bet hoofd bekomen, dat bij een paar uur later overleedhij laat eene weduwe met zeven kinderen na. Of bier aan een ongeluk of aan een zelfmoord moet gedaclit worden, is tot heden niet uitgemaakt. Naar wij vernemen is dezer dagen door den heer C. van der Bent te Middslburg concessie aangevraagd aan den Minister van Waterstaat enz. voor een stoomsleepdienst op de buitenhaven alhier en op het kanaal naar Gent. Zoodra de ver- gunning zal verkregen zijn, wordt een aanvang genomen en wel met de twee sleepbootende Atalanta en de Vezalia. Axel, 14 Juni. In de op den 10 Juni jl. ge houden vergadering van het departement Axel der Maatsehappij tot Nut van 't Algemeen, werd ver- slag uitgebracht van den toestand der door dat departement opgerichte spaarbank. Uit dat verslag blijkt, dat het inaatscliappelijk kapitaal met inbegrip van het te goede bedraagt f 9402,68^ en schuldig aan de gezamenlijke inbrengers f 8482,60. Zoo dat het reservefonds of over winst bedraagt /920,08£. De Tweede Kamer is tlians bijeengeroepen tegen Dinsdag 29 Juni a. s., des namiddags te half vier ure. Zaterdag jl. is verschenen de memorie van antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken Six over bet ontwerp tot invoering der I schoolwet. De Minister blijft den voorgestelden j termijn baudhaven. De Provinciale Staten bandelen in de aanstaande zomerzitting nog volgens de oude wet. In de gemeeiiten zal de regeering trachten reeds met 1 November op de nieuwe onderwijzers het minima te doen toepassen. Ingekomen is het wetsontwerp tot bepaling der vaste lndische bijdrage jaarlijks van 2 millioen plus de belft van het voordeelig dienstsaldo tot een maximum van 8 millioen. Rondgedeeld is bet wetsontwerp tot beteuge- ling van drankmisbruik, in het hoofdbeginsel is het afhankelijk m'aken van drankverkoop in'bet klein van eer. verguuning onder bepaalde voor- waarden, overigens wordt veel aan de plaatselijke overbeid overgelaten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is de Belgisebe schuit Vrouw Maria, schipper I. B. Soeteweij, de Schelde afkomende met eene lading metselsteen voor Lillo, ter hoogte van de Paarl in den grond geloopen door de Engelsche stoomboot Ralf Creijke. Het volk is gered. Schip nocb lading was geassureerd. Het ongeluk moet bieraau toegeweten worden, dat de Vrouw Maria geeu licht brandende bad, zoodat Soeteweij geen recht kan doen gelden op schadevergoeding De gemeente Oss heeft besloten tot het aangaan eener geldleening van f 60,000 tegen 4,1 pCt. De opbrengst moet dienen tot het doen uitvoeren van openbare werken; o. a. zullen ver scbillende kunstwegen worden aangelegd en ver- beterd, een ziekenhuis gebouwd en de openbare school met onderwijzerswoning uitgebreid worden. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Juni de volgende uitspraken gedaan lo. J. H., oud 24 j., landbouwersknecht te Koe- wacht, 2o. A. K., oud 21 j., landbouwerszoon te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1