BUITENLAND. Don heer H. L. Stasse, gezagvoerder van het stoomschip Prinsea Elisabeth van de maat- schappij Zeeland, is door eerie vonrnarne Engelsche familie eene prachtige met goud opgelegde sigaren- koker vereerd, als bewijs van erkentelijkheid voor de nette behandeling op de reis van Engeland naar het vaste land ondervonden. Blijkens de /./drank-statistiek" van de Volks- vriend is het drankverbruik in Zeeland van 1873 tot 1877 tamelijk Jftationair gebleven. Het bedroeg in 1878 6,16, in 1874 6,23, in 1876 6,13, in 1876 6,39 en in 1877 6,27 liter per hoofd der bevolking. Boven de 6 liter per hootd werd in 1877 verbruikt: te Aardenburg 8,74, Breskens 6,03, Brouwershaven 9,87, Doinburg 6,75, Goes 12,05, 's Heerenhoek 7,98, Hoedekenskerke 6,02, Hulst 6,18, Kruinirigen 7,02, Middelburg 13,35, Ter Neuzen 10,47, Oostburg 7,89, Sas van Gent 9,77, Serooskerke (Schouwen) 7,22, St. Annaland 6,65, Sluis 8,14, Tholen 7,71, Veere 7,61, Vlis- singen 13,56, Wemeldinge 6,18, IJzendijke 7,57. Het minste gedistilleerd werd verbruikt althans veraccijnd te Clingeslechts drie kwart liter per hoofd. De pokken breiden zich in Noord-Brabant uit; in Limburg daarentegen werden, behalve de van uit Belgie in verschi|lende gemeenten aange- voerde gevallen geen nieuwe gevallen van pokken gekonstateerd. Te Roosendaal (N. Brabant) zijn door den genees- kundigen inspekteur de pokken als epidemiscli heerschend verklaard. Omtrent den grooten brand in de veenen van Weerdinge en bijgelegen streken ontleenen wij aan de Prov. Dr. Ct. nog de volgende bizonderheden Als een bewijs, dat zelfs het water niet voldoende beveiligde voor het vuur, dient, dat een turfbok, die in de vaart lag, is verbrand en dat een eiken paal met een ijzeren plaat gedekt, die in de vaart bij het zoogcnaamde kettinglmis stond, gedeeltelijk door het vuur is vernield. Van een paard, dat gespannen was voor een wagen, waarop voorwerpen geladen werden, die men wilde redden, is de staart gedeeltelijk door het vuur vernield. Sommige menschen, die erg door het vuur be- dreigd werden, zagen geen andere uitkomst dan in de vaart te springen. In het Emmer Compascuum was men bezig een turfbult met water uit een brandspuit nat te maken, ten einde die voor den brand te beveiligendaar komt het vuur aanstuiven, de bult vliegt in den brand en de spuiters weten niets beters te doen, dan de spuit en de slangen in het water te werpen en zelven in het water te springen. Een ooggetuige verklaart, dat de vuurregen neerviel evenals bij een sneeuwjagt de sneeuw. Eenige lieden stopten in de haast, alvorens zij zelven vluchtten, bunne meubelen en kleederen in slooten, in de hoop deze te bewaren. Toen het vuur hen veroorloofde terug te keeren, vonden zij alles of verbrand of door het vuur bedorven. De menschen, die hunne woningen verloren, zijn bij anderen in naburige plaatsen onder dak ge- komen; een paar zag men echter, die na den brand een gat in den grond hadden gegraven, daarover planken hadden gelegd en daarin huisden. Zoo groot was er de hitte, dat zelfs gegoten ijzeren ketels en potten, benevens glas en draad- nagels gesmolten waren. Zelfs in de wijken zag men de goederen branden. Zoo had een der in- gezetenen zijne secretaire in de vaart geworpen. Hij wierp zijn bed er eveneens in, maakte dit goed doornat, wierp het daarna op de secretaire en zag beide nog verbranden. Een ander had zijn voor- naamste goederen op een wagen geborgen en spande er 't paard voor, om bij de nadering van 't vuur te vluchten. Toen hij dit zag gebeuren reed hij weg, maar nog slechts een eind gevorderd zijnde, was hij genoodzaakt het paard los te maken en daarmede de vlucht te nemen, wilde hij niet ontko- men. Zijne goederen zag hij op den weg verbranden. RECHTSZAKEN. irromlisseiiients-rechtbiuik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Juni de volgende uitspraak gedaan: F; D., klompenmaker te Ter Neuzen, is wegens moedwillige misliandeling veroordeeld tot eene geld- boete van 15 of 3 dagen celstraf en in de kosten. Landbouwberichten. In verscheidene Staten van Amerika zal de oogst, naar alle verwachting, buitengewoon over- vloedig zijn. In Ohio, Indiania, Illinois en Ken tucky staat de tarwe zeer gunstig. De daarmee bebouwde oppervlakte is 30% grooter dan ver- leden jaar Ook haver en gerst staan zeer goed. Het planten van mats zal drie weken vroeger dan gewoonlijk afgeloopen zijn. De meeste vruchtboomen beloven mede een rijken oogst, als zij nog niet door naclit- vorsten beschadigd worden. In den Staat Alabama echter zijn de vooruit- zichten omtrent den oogst niet zoo goed als in het vorige jaar, en is het weder nog altijd niet zoo gunstig als men van het jaargetij zou mogen verwachten. Een grappig tooneel had verleden week te Gent plaats. Drie kerels hadden een horloge gestolen; zij werden door de politie vervolgd en twee hunner werden aangehouden. De derde ontsnapte eerst, doch, langs alle kanten iugesloten, had hij geen ander middel meer o;n zich te redden, dan in de rivier de Leije te springen. Hij sprong in't water, ontkleedde zich gerust, en gedurende niet minder dan drie uren tijds, legde hij de grootste bekwaam- heid in het zwemmen aan den dag, te midden van het gelach der inenigte, en terwijl de politie te vergeefs op den oever wachtte, dat hij uit ver- moeidheid het water zou verlaten. Van tijd tot tijd had eene kleine gedachtenwisseling plaats tus- schen de politie en den zwemmer, doch te vergeefs deze wilde niet capituleeren en vermaakte zich met te midden van het water, allerhaude volks- liederen te zingen. Eindelijk stemde hij er in toe zich te laten aanhouden, op voorwaarde dat men hem drooge kleeren en een rijtuig zou bezorgen. Dit werd hem verleend. De kerel deed de kleeren aan, doch op het oogenblik dat hij in de vigilante moest stappen, groette hij de verzainelde menigte, sprong in eene boot, die zich in de nabijheid be- vond en met een stok gewapend, had hij weldra het midden der rivier bereikt, vanwaar hij een hartelijk vaarwel toeriep aan de menigte en aan de politie, die zonder den kerel naar huis kon keeren. Te Parijs werd in de opera een net gekleed heer gearresteerd, die jacht maakte op de tooneel- kijkers van anderen. Hij droeg in zijn knoopsgat het lint van het Legioen van Eer. Op heeterdaad betrapt, werd hij voor den commissaris van policie gebracht. Hij noemde zich Manuel Rodriguez, ridder van het Legioen van Eer, komuiandeur van de orde van Karel III en van verscheidene andere vreemde orden, vice-voorzitter van het bestuur der Spaansche pers, correspondent van verschillende bladen. Men vond 3 kijkers bij hem en in zijn woning 70 kijkers, benevens 20 waaiers. Intus- schen bleek het tevens dat hij werkelijk was, wat hij voorgaf te zijn. Keizerin Maria Alexandrowna van Rusland is in den morgen van den 3 dezer overleden. De berichten, dat de teringlijderes in beterschap toenam, zijn gelijk zoo dikwijls, slechts de voorboden geweest van een spocdigen afloop. Haar kwaal, waaraan zij sinds meer dan een jaar z6o lijdende was, dat gevaar bestond, was ongeneeslijk. Het warmen en zachte klimaat van het zuiden van Frankrijk heeft haar leven verlengd, maar niet de ziekte overwonnen. Haar wensch om in Rusland te sterven is vervuld. GEMENGDE BERICHTEN. De beroemde novellist, de heer J. >J. Cremer, is jl. Zaterdag te 's Hage overleden op 53jarigen leeftijd. De ontslapene was versierd met het ridijer- kruis van den Nederlandschen Leeuw. Binnen weinige dagen zal de regeerings—voordracht tot beteugeling van het drankmisbruik aan de volks- vertegenwoordiging worden ingezonden. Als bewijs van den toenemenden vooruitgang, ook in het passagiersvervoer bij de maatschappij Zeeland (LondenVlissingen), diene, dat het vervcfer in de maanden Mei was als volgt: 1877 2135, 1878 2611, 1879 4185, 1880 5306. Voor de be- trekking van directeur der gasfabriek te Bolsward hebbeu zich 31 sollicitanten aangemeld. Voor den antieken zilveren beker van graaf Bossu, toe- behoorende aan de stad Hoorn, thans op de tentoon- stelling te Amsterdam, is verleden week een bod gedaan van 10,000 francs. Met algemeene stemmen is echter door den gemeenteraad besloten den beker niet te verkoopen. Bij het slechten der vesting- wallen te Groningen, is weder een werkman door een klorap neaerstortende aarde zoodanig getroffen, dat hij terstond een lijk was. Op de rivier voor Nieuwerkerk aan den LTsel is een 26jarige schippers- knecht over boord gevallen en terstond in de diepte weggezonken; alle pogingen tot redding waren vruchte'ioos. Het raisbruik van den sterken drank vorderde te Zwijndrecht weder een slachtoffer. Een zeventigjarig man ging voor zich en zijne vrouw de gewone ontnuchtering halen. Op weg naar huis dronk hij zijne portie en die van zijn vrouw uit, met het gevolg dat hij, bij de huisdeur gekoracn, dood ter aarde stortte. Bij een onweersbui, die zich Donderdag jl. boven de ge- meente Noordbroek ontlastte, werd de arbeider D. Prins te Stootshorn, voor den gevel van zijn huis staande, door den bliksem getroffen en onmiddel- lijk gedood. De Belgische Koning en de Koningin hebben een bezoek gebracht aan het nationale Panorama te Brussel en den schilder Castellani geluk gewenscht met zijn meesterwerk. Een der groote horticulanussen te Gent, de heer Jean Nuyte.is-Verschaffelt is aldaar in den ouderdom van 44 jaar overleden. Te Minnesota bebben 18 jonge meisjes gezworen niemand te trouwen die, rookt, en 18 heeren, dat zij geen vrouw zullen nemen, die valsch haar draagt. Koningin Margaretha van Italie heeft den moed gehad den Vesuvius tot het hoogst bereikbare punt te be- klimmen en daar een bezoek te brengen aan het observatorium van professor Palmieri. In een gemeente nabij Parijs is een steiger met 6 werk- lieden naar beneden gestort, zoodat de meesten zwaar gewond werden. Het bleek, dat een dagdief, een zoogenaatnde werkman, die wegens zijn luiheid van het werk was gejaagd, de touwen op drie plaatsen had doorsneden, om op deze wijze wraak te nemen. De gendarmerie van Seneffe heeft twee vrouwen dier gemeente aangehouden, moeder en dochter, beschuldigd de eerste haar man, de tweede haar stiefvader zoo erg mishandeld te hebben, dat de ongelukkige onder hunne slagen bezweken is. Als een proeve van berichten, zooals die soms bij een dagblad-redactie ontvangen worden, deelt het Utr. Dagblad het onderstaande mede, letterlijk zooals het iugezonden was. r/Gisteren morgen had de Agent van Politie S. zijn kind aan de hand die al spelende met zijn hond was waar de hond in eens een vlaag van dolheid kreeg waarop de agent hem bij den nek pakte en viks op zijn Kop pomte en onder Water hiel om de watervrees er uit te krijgen maar ziende dat het niet hielp nam een mes en sneed hem den hals af." Een ingezetene van Winschoten, de heer Mulder, heeft bij den gemeenteraad gereklameerd f 5 schadevergoeding voor elken dag, dat door het plaatsen van kramen en tenten gedurende de kermis aldaar (tot welke plaatsing het gemeente- bestuur de vergunning had verleend), hem het vrije uitzicht uit zijne ramen was belet. Casu quo zou de adressant de gemeente een proces aandoen. Na vrij ampele overweging van de vraag, wat met zulk een adres aan te vangen, is de eisch afgewezen. Eenigen tijd geleden verliet een landbouwer uit Oud-Alblas zijn vrouw en kinderen, en trok met zeker vrouwspersoon naar Amerika, ongeveer veertien duizend gulden met zich nemende. Het schip moest onderweg Southampton aandoen en daar verliet de vrouw hem, na hem waarschijnlijk eerst een slaapmiddel ingegeven te hebben. Het geld was met haar verdwenen. In Amerika zonder middel van bestaan, weet hij geen raad en heeft zich nu schriftelijk tot zijn verlaten echtgenoot gewend, om reisgeld; dan zal hij als een verloren zoon terug- keeren. Het bestuur der Belgische spoorwegen heeft eene buitengewoue ontvangst gehad van meer dan 25,000 fr., tengevolge van het groot getal nieuws- gierigen, die gedurende drie dagen naar het kruit- huis te Wetteren zijn gegaan. Een dergekwetste werklieden is in het gasthuis overleden. Zooals de geneesheer verklaart, zouden al de andere ge- kwetsten buiten gevaar zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2