iNo. 1571. Zaierdat- 5 Juni 1880. 20e Jaaryang. Atgemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND ABONNEMENT. ail deze eourant bcboort cen bljvocgMel. Ter Neuzea, 4 Juni. THIS far drie rm.anden binneu Ter Neuzen 1,Door het ^eheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40, Men abonneert zich bij alle Boekliandel&ars, Postdirec- tenreD en Brievenbushouderg. 7 t Ti I X ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40, Voor elke regel meer f 0,10, (Irootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien geheve men aan deu Uitgever in te zenden uiterlijk Dinauag en Vrijdag nnmlddng DRIE urea, D!l bind Teraebljat DioMdng- en Vrijdng.tTond its j JL 24. G. B O S T te Ter Neuzea, Politick Overziclit. In Spanje heeft de nieuwe staatkundige partij ondcr Sagasta en den maarschalk Martinez Campos een zeer vrijzinnig programma vastgesteld. De toepassing der hervormingspolitiek van den maar schalk Martinez Campos, wat Cuba betreft, is daarin ook opgenomen. Uit Havana wordt bericht, dat Cecilio Gonzalez, aanvoerder der opstandelingen in het district Santa Clara, zijn luitenant en secre- taris zijn gedood in een gevecht en buitendien eenige volgelingen zijn gevangen genomen. Er zijn dus, behalve de vermetele Calixto Garcia, nog andere bendenhoofden, die deze Spaansche kolonie in een voortdurenden staat van spanning houden. En het einde is hiervan nog niet te voorzien, want de groote uitgestrektheid van Cuba, de talrijke kleine eilanden en in ham men, waar landingen kunnen plants hebben, maken de bewaking der kust zeer moeielijk; de geregelde troepen kunnen de bosschen niet doordringen, terwijl de zvvarten, die met den plaatselijken toestand nauwkeurig bekend zijn. het gemakkelijk tegen eene groote over- uaacht kunnen uithouden. In Turkije heeft de Minister van buitsnlandsche zaken, Sawas-pacha, nadat hij een onderhoud met den afgezant Goschen had gebad, zijn ontslag aan- gebodentenzij hem volmacht gegeven mociu worden, om de onderhandelingen over de dour Engeland ter sprake gebrachte kwesties te voeren zonder eenige andere controle, dan die van den grootvizier Said-pacha en den Sultan. Dat ont slag zal hem zeker verleend woruen, want omtrent de bereidvaardigheid der Porte, om de hangende vraagstukken tot een goed einde te helpen brengen, kan men sterken twijfel voeden. In Frankrijk blijft het voortdnrend woelig. Zon- dag is er weder eene demonstrate beproefd tegen de politie, die zonder ernstige gevolgen afliep. Tegen 3 Juni is eene vergadering van de Parijsche social isten bijeengeroepen. Volgens de jongste bericbten uit China, zou de Chineesche regeering toch met Japan eene overeen- komst hebben gesloten, en dus bestaat de mogelijkheid, dat beide landen hand aan hand zullen gaan, indien een oorlog tusschen China en Rusland mocht uitbrekeili Dit bericht wordt bevestigd door de Japan Gazette, volgens welke het geschil tusschen China en Japan over de Lioe-Kioe-eilanden als bijgelegd kan beschouwd worden, aangezien de Chineesche regeering zich thans met veel ernstiger zaken moet bezig houden. Chineesche agenten onder het bevel van Lio zijn gemachtigd, om voor het keizerlijk leger en de marine buitenlanders te werven, daar men de noodzakelijkhcid der hulp van bekwame vreemdelingen uit het westen in een oorlog met Rusland volkomen iuziet en erkent. De Chineesche overheden zenden groote hoeveel- heden amunitie naar de wapenstapelplaatsen Tientsin en Newchwang; in de buskruitfabriek van Lung- wha wordt met verdubbelden ijver, zelfs dag en nacht gewer'kt. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der re- gistratie van burgerlijke akten en successierechten te Middelburg, de heer Mr. Bouricius, thans ont vanger der registratie van gerechtelijke akten en domeinen aldaar. I Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan de leden der Proviuciale Staten verzonden een ontwerp-reglement op de wegen en voetpaden in deze provincie, ter behandeling in de aanstaande zomervergadering. Dit reglement, dat het thans sedert 1838 bestaande moet vervangen, bevat 122 artikelen en is van eene memorie tot toelichting van 20 bl. druks vergezeld. Zanmslag, 3 Juni. Gisteren werd een nieuw bevel van den burgemeester afgekondigd betrekke- I lijk het muilkorven van losloopende lionden. Aan- lriding daartoe gaf, dat de bond van den landbou- wer J. D., losgeraakt van zijne ketting, een paard en een veulen van zijn eigenaar had gebeten, ver- volgens de arbeider P. D. J. in den arm, 't welk een bloedende wond veroorzaakte, alsmede vijf honden (die reeds afgeinaakt zijn) en vermoedelijk een rund, 1 to8n het aan den landbouwer J. V. gelukte den bond te dooden, die anders ongetwijfeld nog meer verwoestingen zou hebben aangericht. Het door den district veearts-plaatsvervanger, den heer Kege- laer te Hulst, bewerkstelligd onderzoek deed be- sluiten tot het tfermoeden, dat de bond hoogst wuarschijnlijk is dol geweest. Te Pauluspolder, gemeente Stoppeldijk, sloeg bij het onweder van Woensdag jl. de bliksem in de woning van den arbeider Maliu, waardoor brand ont- stondde woning het daarbij staand schuurtje benevens een aangrenzend gebouwtje zijn geheel verbrand, slechts enkele meubelen werden gered. Tot leden van den raad der nieuwe gemeente Sluis zijn gekozen de heeren: Jac. le Roij, J. H. Hennequin en Mr. P. C. J. Hennequin, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren: J. de Bruijne Brevet, Ch. Lievens, L. A. Croin, A. de Priester, K. P. Koksma. C. B. Wijffels, Jac. de Bruijne en Mabesoone. De heeren J. M. Kakebeeke te Goes, lid van de Provinciale Staten van Zeeland en de wed. J. H. C. Kakebeeke industrieele te Goes, hebben te zamen met iuvloedrijke personen eene maatschappij gevormd, ten einde, te begiunen met Amsterdam en Rotterdam, telefonische verbindingen in te richten, onder de firma Nederlandsche telefoon maatschappij J. M. Kakebeeke, wed. J. H. C. Kakebeeke en comp. De concessie is aangevraagd. Volgens den schrijver der brieven uit de hofstad in de Arnli. Ct. zou de Minister van finan- cien zich bezighouden met eene geheele omwerking van het wetsontwerp op de rentebelasting en zou deze omwerking niet alleen de voorgestelde be- lasting, maar ons gelieele belastingstelsel betreffen, en de Minister van de hem door de Tweede Kamer geboden gelegenheid gebruik willen maken, niet slechts om zijne denkbeelden omtrent de hervor- ming van het belastingwezen mede te deelen, maar die meteen in voorstellen te formuleeren. De Willera Barents is gisteren van IJmuiden met stilie trom vertrokken. Natuurlijk waren de fainiliebetrekkingen der opvarenden aan den steiger der marinewerf, om de bemanning het vaarwel toe te roepen, den handdruk te geven tot wederziens. Met het oog op de nadering van de pokken uit Belgie, dringt de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der koepokinenting ernstig en dringend aan op: 1. de onmiddelijke inenting van alle kinderen en nog niet ingeente personen; 2. de onmiddelijke herinenting van alle overiga personen, ook van hen, die vroeger aan pokken geleden hebben. Door het hoofdbestuur der algemeene wa- tersnoodcommissie te 's Hertogenbosch wordt aan de ingezeteneu van bet dorp Teeffelen, die tengevolge van de op 4 Jauuari jl. in den Maasdijk nabij Driehuizen gevallen doorbraak have en goed ver- loren hebben, 60 a 75 pCt. van de geschatte waarde als scbadeloosstelling toegekend. In den laatsteu tijd hebben zich in Noord- Brabant sporadische gevallen van pokziekte voor* gedaan. Te Roosendaal deed zich het eerste geval van pokken voor op den 31 Maart; tot en met 22 Mei bedroeg het aantal aangetasten 12, van welke 4 overleden. Te Woeiisdrecht kwamen in de eerste maanden des jaars 9 gevallen voor, waarvan drie met doode- lijken afloop. Te Alfen en Riel kwamen in de i maand April 5 gevallen voor in twee huisgezinnen, waarvan een met doodelijken afloop; in het begin dezer maand kwamen te Alfen nog twee gevallen voor. Voorts vertoonde de ziekte zich enkele ma- len in de gemeenten Zundert, Bergen op Zoom, Hoeven, Wouw en Breda. De gelegenheid tot kostelooze inenting wordt ingevolge de bepalingen der wet in alle gemeenten den ingezetenen aangeboden. Aan de geadmitteerde expediteurs en con- vooiloopers Van Horsigh en Co., te Roosendaal, is, wegens poging tot verkorting van's rijks rechten, door het aangeven van goederen tegen eene lagere waarde dan die welke hun door hunne lastgevers daartoe was voorgeschreven, de admissie, door den provincialen directeur der directe belastingen enz. in Noord-Brabant, verleend, om ten kantore aldaar aangiften voor ar.deren te doen, met ingang van den 1 Juni a. s. ingetrokken. Een zeer leerzaam opstel over naaimachines, gevloeid uit de pen van Dr. C. A. Scheltema, biedt n Eigen Hoard" zijne lezers aan. De in deze aangelegenheid, klaarblijkelijk zeer goed ingelichte schrijver komt tot het resultaat, dat machines volgens het Schuitjessysteem (alzoo Singer-Machines enz.) voor huishoudelijk gebruik de voorkeur verdienen boven Draaihaakmachines (bijv. Wheeler Wilson Machines). Ook prefereert hij machines uit groote fabrieken boven die, welke door kleine inrichtingen geleverd worden, daar slechts de groote takrieken in staat zijn, den noo- digen waarborg voor deugdelijk fabrikaat te geven en door de alleen bij hen mogelijke machinale vervaardiging van alle deelen, eene goede naai- machine te leveren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1