BURGERLIJKE STA"N IX RECHTSZAKEN." krrondisseiimiits-rechtluink te Mitidelburg. GEMENGDE BERICHTEN. Dat een voerman voor zijn paard bezorgd kan zijn, bleek dezer dagen te Gorinchem uit het volgende: Bij een ingezeten alhier werd door een voerman een pianino opgeladen, die naar eene andere plaats moest worden vervoeTd. Toen het instrument goed in orde op den wagen stond, vroeg de voerman leukweg: Meneer de toonen staan immers goed vast, want as dat ding van zelf onderweg gaat speulen, zou mijn paard schrikken." Toen de goede man gerust gesteld was, ving hij zijn tocht aan. BOSCHKAPELLE. SAS VAN GENT. SINT JANSTEEN. Z A AM SLAG. te berekenen. In den tijd, dat de brand het hevigst woedde, heerschte er in de bebouwde streken eene groote verwarring. Ieder zocht zijn have en goed te redden. Die paard en wagen had, laadde zijn inboedel daarop en transporteerde dien naar Ter Apel. Anderen laadden hunne kostbaarheden op karren. Yelen groeven diepe gaten, waarin ze hunne belangrijkste zaken verborgen. Nog anderen wierpen •lies, wat maar drijven wilde in't kanaal; stoelen, tafels, banken, kasten, kisten, emtners enz. dreven in menigte het kanaal af. 't Vee werd in allerijl naar Ter Apel gedreven. En achteraan kwamen de vluchtende bewoners. Velen zijn van have en goed beroofd; bijna alien zijn zonder onderdak. Naar men verneemt, heeft in den Valtherinond •n in 't Emmer Compascumn het vuur niet minder hevig gewoed. Hoe snel de brand 0111 zich greep bleek o. a. in 't Emmer Compascuum. Daar werkta men in 't veen met eene brandspuit. Plotseling komt een dwarrelwind. De turf random de spuit- gasten vat vuur en bitmap een oogenblik is de brand zoo hevig, dat men hals over kop dp spuil met slang en emmers in 't kanaal gooit, terwijl de blusschers zich redden met, door de vaart te waden. Yolgens de laatste berichten duurde de brand in den Weerdingermond nog altijd voort. Meer dan honderd huizen liggen in de asch. Ook bratidt het veen in de Roswinkelsche Markte. Men is beducht voor 't omslaan van dpn wind, want ge- schiedt dit, dan is klooster ter Apel niet te houden. Ook het Emmer Compascuum brandt reeds. Men schat de scltade a,an verbrande turf nu reeds op honderd vijftig duizend gulden. Alles is vuur en alles wordt er door vernield, en honderde arbeiders zullen tengevolge van deze ramp het geheele jaar broodeloos zijn. De rechtbank heeft in hare zitting van den 21 en 28 Mei de volgende uitspraken gedaan C. L. Zherbergier te Sint Jansteen, is wegens het tegen iemand uiten van scheldwoordeu zonder daartoe uitgetergd te zijn, veroordeeld tot eene geldboete van f 2,50 of 6en dag gevangenisstraf en in de kosten. P. H., arbeider te Cauter (Clinge), is wegens een- voudige diefstal veroordeeld tot een celstraf van 8 dagen. W. P. d. K., B. A. M., A. J. d. W., alien te Hulst, A. P. v. H., te Antwerpen, en A. W., te Sint Jansteen, zijn wegens voor de vier eersten twee wanbedrijven en voor (lenvijfdenbeklaagdeeeuwanbedrijf van feitelijken wederstand jegens den gewapenden macht, veroordeeld ieder tot een celstraf van 15 dagen. J. V., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishande- ling veroordeeld tot eene celstraf van 1 maand, eene geldboete van 8 gulden of 1 dag celstraf en in de kosten der procedure. E. S., huisvrouw van J. P. v. 0., werkvrouw te Axel, is wegens het uiten van smaad- of scheldwoorden veroordeeld tot eene geldboete van 8 gulden of 1 dag gevangenisstraf en in de kosten der procedure. E. P., weduwe van S. de M., werkvrouw te Ter Neuzen, is wegens twee wanbedrijven van bedelarij veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 4 dagen en in de kosten der procedure. L^ii ndbouwbericli ten. Honteilisse, 30 Mei. In den laatstverloopen nacht zijn op eenige zandachtige landen de aard- appelstruiken bevroren. Onder het rundvee van G. van Dixhoorn Co. te Bergen op Zoom heeft zich een geval van long- ziekte voorgedaan; het zieke dier, voor eenigen tijd met 14 anderen uit Zuid-Beveland aangevoerd, is terstond afgemaakt en vernietigd. Terwijl nu deze runderen met het andere vee van genoemde vetweiders in aanraking zijn geweest, is de geheele kudde, waarvan 23 te Bergen op Zoom en 16 onder 't Kruisland, door de bevoegde autoriteit als verdacht verklaard. Den 15 .Tuli zal aan het centraalbureau der maatschappij tot exploitatie van staatssnoorwegen te Utrecht het examen van aspir&uten voor de betrekking van surnumerairs bij die maatschappij plaats hebben. Vaar men verneemt hebben zich 197 adspiranten aangetHeld voor het toelatings- examen voor db Kottinklijke militaire academie te Breda. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Melissant, op eene jaarwedde van f 1200, zijn 20 sollicitanten. Te Maastricht, is een man, die zich dijkwijls aan sterken drank te buiten ging, dood in zijn bed gevonden. H:j had aan zijn hoofd een wonde, die door epn val schijnt verborzaakt te zijn. Aldaar heeft zich Zondagmorgen een milicien der infanterie der lichting 1880 voor het hoofd geschoten; het schot in den mond gelost heeft de geheele schedelkap aan het achterhoofd uit elkaar gestagen. De oorzaak van dezen zelfmoord is onbekend. In sommige plaatsen van Friesland doen zich ziektegevallen voor, die aan cholerine doen denken. Vooral bij kinderen schijnt het van ernstigen aard te zijn. Te St. Nicolaasga was dezer dagen een geval met doodelijken afloop. De werkzaamheden tot verhooging van den Lekdijk- Bovendams zijn thans in vollen gang en worden door ruim 3000 personen met den meesten spoed. voortgezet. Te Kortenhoek is een 6jarig meisje onder het spelen, achter de ouderlijke woning in eene vrij diepe kolk geraakt en verdronkett. Een regenbak te Opsterland, die gedurende 59 jaren onafgebroken water leverde, is nu droog. Nadat reeds sinds maanden een instructie bij de rechtbank te Haar lem aanwezig was geweest tegen den notaris D. te Oosthuizen, is hij door den substituut—officier van justitie in hechtenis genomen. Te Stuttgart is ingebroken in het reheime kabinet des Konings Een groot aantal kostbare ordeteekenen worden ver- mist. Te Wolkrange nabij Arion zijn 25 huizen door brand vernield. De schade bedraagt 80,000 fr. Slechts (leu huis van 4000 fr. was niet ver- zekerd. Te Frankfort heeft een bankier het eigemaardige denkbeeld gehad om in zijn tuin een bloembed te laten aanleggen, dat een reusachlige obligatie met coupons voorstelt. Dat inoet iemand zijn die hartstocht voor zijn vak heeftIn Rawitsch (Poseri) heeft men een paar »engel makers," die achtereenvolgens vijf jeugdige kinderen, met wier verzorging zij beiast waren door verwaarloozing hebben doen omkomen, in handen van het gerecht gesteld. Dezer dagen heeft men weder een groot aantal oesters, anderhalf mill ioen exemplaren, gepoot op de nieuw aangelegde kust—oesterbank aan de Sleeswijksche kust. Zij vangt aan bij de Gjenner Bucht en strekt zich uit tot aan Heilsminde in Jutland. Een allergrappigst incident had in de vorige week voor het gerechtshof in Henegouwen plaats, terwijl dat college zich bezig hield met eene zaak van brandstichting. Vrouw Croquet, kroeghoudster, die opgeroepen was als getuige wegens woorden die door den be- schuldigde in haar huis zouden zijn gesproken, werd door den verdediger z<5o in het nauw gebracht, dat zij eindelijk toornig uitrieo: „Was ik maar zoo wijs geweest ora mijn mond te houden, dan had ik hier mijn kostelijken tijd niet met een andermans zaken hehoeven te verspillen." vMaar vrouwtje/' zeide de reehter ernstig, wij wijden hier wel al onzen tijd aan het recht." „Jawel," antwoordde de opgewonden vrouw, ,/maar het is ook de heeren bun brood winning." (Algeraeene hilariteit onder het talrijke publiek.) In den vroegen morgen van jl. Zaterdag is een gedeelte van de buskruitfabriek te Wetteren bij Gent in de lucht gevlogen. De fabriek beslaat een terrain van 30 hectaren; gewoonlijk zijn er 150 A 200 werklieden in dezen tijd van het jaar werkzaam. Eenige oogenblikken voor de ontploffing hadden een der beambten en de direkteur nog gekonstateerd, dat alles in orde was, toen plotseling een vreeselijke uitbarsting plaats had. Het onheil had plaats in een der drie sek tien, waaruit de inrichtipg bestaat, namelijk in die, welke langs den weg van Wetteren naar St. Anne- ten-Eede loopt. Daar zijn negen gebouwen geheel verwoest en heeft men 10 lijken gevonden, die alien onkenbaar waren. Een oogenblik later had er een tweede ontploffing plaats, doordat er stukken van het eerste gebouw, dat in de lucht sprong, in een tweede gebouw vielen. Gelukkig had men daar de eerste uitbarsting gehoord en was men gevlucht. Anders was het getal slachtoffers veel groot.er geweest. In de buurt zijn verscheidene huizen gelieel ingestort. Van een weeshuis is het geheele dak verwoest en zijn ai de ruiten gebroken. De kanten bruidssluier, die door de stad Brussel aan Prinses Steplianie zal worden aange- boden, belooft een waarlijk vorsttdijk gescher/k te worden. Hij zal, behalve met tal van fijn bewerkte bloemen, versierd zijn met de wapens van Oostennjk en Brussel, alsmede met die van de O istenrijksche en Belgische provincien. Sedert een maand zijn 150 werksters dagelijks van 5 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, uitsluitend met het maken van dezen sluier hezig. In Cliurgo (Hongarije) vond eene vrouw haar man op de vliering hangende, hij wilde zich het leven benemen. In plaats van hem onmiddelijk af te snijden, ijlde zij naar hare buren, maar niemand wilde naar te hulp komenalien beweerdi n dat er pas eene bepaling was geinaakt, dat iemand die opgehaiigen was niet binnen het uur afgenonien raogt worden. Inderdaad was die bepaling onlangs door de overheid geinaakt, echter slechts met het oog op terechtgesfelden. Het domme volk meende dat dit ook op zelfmoordenaars van toepassing was. Van 16 tot 31 Mei 1880. TER NEUZEN. Geboorten. 17 Mei. Elisabeth Pieternella, d. van Jannis Sas en van Jannetje Sijs. 18 Met. Pieternella, d. van Cornells Dees en van Sara Pladdet. 28 Mei. Janna Cornelia, d. van Joos Molegraaf en van Maatje Deij. 29 Mei. Pieter, z. van Jan van den llout en van Elisabeth de Meester. 30 Mei. Petrus Jacobus, z. van Jan Francies van Eerdenburg (overleden) en van Rosalia van de Weijer. 31 Mei. Magdalena Frantjoise, d. van Frantjois Kaan en van Johanna Allaart. Overlijden. 19 Mei. Maria Octavia van de Bilt, oud 6 m., d. van Prudent Alphonse en van Levina l'Ecluse. 21 Mei. Adriaan Scheele, oud 10 m., z. van Jan Pieter en van Janneke Huijssen. 26 Mei. Luber- tus Ilermauus Zandstra, oud 10 m., z. van Luitjen en van Adriana Maria Johanna van Hoeflaken. 29 Mei. Elisabeth .Adriana de Smit, oud 6 in., d. van Jacobus en van Maria van Pienbroek. Huwelijks-voltrekkingeu. 29 Mei. Judoous Vioen, oud 42 j. en Christina de Schepper, oud 25 j. Geboorten. 27 Mei. Pharailda, d. van Adrianus Josephus Biesbroek en van Regina Mangnus. Overlijden. 13 Mei. Jan Eranoies Taalman (over leden te Delft), oud 48 j., eclitg. van Apolonia de Rooij. 15 Mei. Franciesca Arens, oud 55 j., d. van Cornelia eu van Anna Maria Dobbelaar. 29 Mei. Andries de Bakker, oud 55 j., z. van Gerardus en van Maria Kouijzer. Geboorten. 22 Mei. Alice Johanna Prudentia, d. van Conrardus Adolphus de Mul en van Octavia Rosalia van Heersvelde. Overlijden. 16 Mei. Hendrica Carolina Bernardina Vereauteren, oud 76 j., echtg. van Willielnfus Framjois van Goelhem. 20 Mei. Prosper Scheffer, oud 10 m., z. vau Hendricus Seraphinus en vail Maria van de Velde. Huwelijks-aangiften. 21 Mei. Gilles Levinus Ver- sluis, oud 28 j., jm. en Johanna de Zwart, oud 27 jjd. Huwelijks-voltrekkingeu. 19 Mei. Cornelis Hen dricus Verbruggen (van Hulst), oud 37 j., jm. en Philomena Gremberghe, oud 29 j., jd. Geboorten. 16 Mei. Maria Louisa, d. van Ludo- vicus Willem d'Hooghe en van Maria Theresia Ringoot. 21 Mei. Charles Louis Cyrillus, z. van Petrus Francies d'Hooghe en van Maria Louisa de Vos. 22 Mei. Maria, d. van Johannes Antouius l'eeters en vau Verginie Franciesca Buijsse. Huwelijks-aangiften. 20 Mei. Jan Hamelink, oud 19 j., jm. en Catharina Dieleman, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingeu. 27 Mei. Jan van Lange- velde, oud 24 j.. jm. en Geertrui de Vos, oud 25 j., jd. Geboorten 16 Mei. Jauna, d van Hendrik Jonk- man en van Maria van Doom. Pieter Anthonie, z. van Jan Klaassen en van Jaeoba de Vos. 17 Mei. Michiel Cornelis, z. van Adriaan Casteleijn en van Cornelia de Vos. 18 Mei. Maria, d. van Frantjois Hamelink en van Maria Wienand. 20 Mei. Marinus, z. van Abraham Goosen en van Adriana de Feijter. 22 Mei. Cornelis Karei, z. van Abraham Matthijs van Baal en van Anna Adriana van Fraeijenhove. 28 Mei. Jaeoba Pieternella, d. van Jacob Lensen en van Tanneke Wisse. 29 Mei. Hendrik, z. van Karel de Koejjer en van Adriana Hamelink.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2