7eM der Meveiiiiail naar Oosl-Me. BUITENLAND. op de geillumineerde barge in de Kaai, toen de avond gevallen was, getuigden van de algemeene deelneming in het feest. lerwijl overal in Zeeland door de heerschende droogte gebrek aan water is, voorziet in Veere de rensachtige regenbak van de groote kerk, die een inhoud heeft van 200 M3. geheel in de behoeften van de ingezetenen en van die uit den ointrek. Het gemeentebestnur laat dagelijks aan alien, die zich aaninelden, de door hen verlangde hoeveelheid tegen 1 cent per emmer uitreiken. De bevolking van oris land is in den jaar toegenomen met 55114 zielen, niettegenstaande de verhuizing naar Amerika. Hieronder is zeker een groot aanlal Duitschers, dat de grcnzen van Lim- burg overgetrokken is, maar verreweg 't grootste aantal is oorzaak van de vermenigvuldiging lets voor van Houtcnl Op het verslag over het eerste boek van het ontwerp strafwetboek heeft de Minister reeds geantwoord, zoodat nu de conferentien tusschen den Minister en de cominissie een aanvang knnnen nemen. Het verslag der commissie over de drie boeken gezamenlijk zal circa 130 pagina's druk beslaan. Waarschijnlijk zal het echter, naar aan- leiding van het met den Minister te houden overleg, nog wijzigingen ondergaan. In de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zal den 31 Mei, 's voormiddags 9 uur, cene keuring plaats hebben van jongens tusschen 14£ en 16 jaar, die eene verbintenis in's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Het gedistilleerd heeft in de 4 eerste maan- den dezes jaars opgebracht 6,848,672,354 tegen f 6,615,758,61 in dat zelfde tijdperk van bet vorige jaar, dus 232,913,714 of bijiia 2«/3 ton rneer. In April 1880 bedroegdie belasting/1,768,146,10 en in April des vorigen jaars f 1,777,402,91. In de jongste Aprilmaand is het offer aan Schiedam voor een enkele maal eens een negen- duizend tal guldens minder. Door de Raadkamer van het gerechtshof te 's Hertogenboscli is Adriaan van Beest, oud 41 jaren, karman, geboren en wonende te Sleeuwijk, wegens moord en diefstal ten huize van den landbouwer Smookers, naar de openbare terechtzitting verwezen. In de Jodenbreestraat en aangrenzende straten te Amsterdam ontstond jl. Donderdag avond een hevig tumult. De aanleiding daartoe was het raads- besluit, volgens hetwelk de venters met hun wagens niet meer langs de Breestraat en zijstraten mogen staan. Geruimen tijd te voren wisten de betrokken kooplieden, dat dit besluit den 15 dezer maand in uitvoering zou gebracht worden, inaar toen de politic, na eenige dagen de ervaring had opgedaan dat een algemeen lijdelijk verzet toegepast werd, achtte zij zich verplicht de lieden op krachtdadige wijze met hunne winkels op wielen te doen ver- huizen. Een geweldig tumult ontstond toen de POSTER IJ EN. Via, Napels, (Pransche mail) 27 Mei 7,30 'savonds. Vi& Napels, (Maatsch. Nederl.) 31 Mei 7,30 'savonds. Vik Brindisi, 3 Juni 7,30 'savonds. Vift Amsterdam, 4 Juni 5,50 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. hand geslagen werd aan een wagen met kruide- nierswaren, toen een koopman in dadels, vijgen en kokosnoten evenals een andere in gekookte lever en zuur genoodzaakt werd voort te rijden. Van alle kanten drong de opgewonden menigte scheldende op de gerechtsdienaars in en in een ommezien lagen zuur, eieren, dadels, kruidenierswaren enz. door elkander en werd op het terrein zelf slag geleverd aan de politie. Er werd gesmeten met pannen en planken, politiedienaars werden mishandeld en 4 agenten met een inspecteur werden in een kelder gedrongen. De politie was herhaaldelijk genoodzaakt gebruik te maken van de blanke sabel. Verscheidene weerspannigen bekwaraen kneuzingen bij deze ge- vechten, terwijl eenigen van hen door de politie werden- ingerukt. Twee der bij dat oproer gekwetste agenten zijn in het gasthuis opgenomen. Een hunner heeft een zeer gevaarlijke schedelwond, de ander zal misschien het verlies van een oog hebben te be- treuren. De rtngeregeldheden hebben zich Vrijdagavond herhaald. Zeventien personen zijn in arrest genomen; bij de vechtpartijen, die daarbij plaats hadden, zijn 5 agenten en een inspecteur licht gekwetst. Zaterdag was alles rustig. 1 Landbonwberich ten. Gedurende de verleden week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamsle markten in Belgie als volgt: Ossen 80 centimen tot fr. 1,03, stieren, koeien en runders 68 tot 89 centimen en kalveren 85 centimen tot fr. 1,40; afslag 4 tot 5 centimen. Vette varkens fr. 1,12 tot fr. 1,25. Dit alles gerekend per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet; op de markt te Brussel waren 1460 stuks vet vee en 815 vette kalveren aangevoerd. In vlas was minder trek dan in de vorige week, men besteede lagere prijzen. De middenprijs was fr. 4,50 per drie kilo. De vorige week zijn te Flu 1st door den tuinisr L. van de Walle de eerste nieuwe aardappelen ge- rooid en verkocht. Ter gelegenheid van de algemeene vergadering der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, die dit jaar te Groede zal worden gehouden, zal door de afdeeling Oostburg van die maatschappij eene tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens en laudbouwwerktuigen gehouden worden. Prijzen zijn uitgeloofd, vari- eerende van 35 tot 2, waartoe uit de alge meene kas der maatschappij een bedrag van f 450 beschikbaar is gesteld. Als eene bizonderheid wordt medegedeeld, dat een landbouwer te Arnemuiden voor weinige dagen van 104 kippeneieren 102 kuikens verkreeg. Sinaasappelschillen zijn een uitmuntend middel oin slakken te vangen en tuinen van die dieren te bevrijden. Men moet daartoe een sinaasappel zoo van de schil ontdoen, dat deze slechts in tweeen wordt verdeeld, en dan die beide holle helften op het gras of tusschen de bloemen en planten plaatsen. Den volgenden morgen zal men bevinden dat de slakken alien onder de scliillen gekropen zijn, en men ze gemakkelijk kan vangen. Men gebruikt °°k wel eens bloempotten voor hetzelfde doel, maar met sinaasappelschillen moet het veel beter gaan. In Frankrijk is een ziekte onder de bessen ontstaan, die binnen weinige dagen de struik verwoest. staat. uit 25 tafereelen, benevens 20 tableaux vivants. Honderden vreemdelingen uit alle hoeken der wereld, vooral Engelschen, woonden de voorstelling bij. De ontzettende toevloed van volk deed al dadelijk beslui- ten, op den volgenden dag de tweede voorstelling te geven. Geregeld wordt iedere week tot in Augus tus eens of meermalen het passiespel opgevoerd. GEMENGDE BERICHTEN. De Grasiei te Gent bood den 20n in den morgen een zonderling schouwspel aan. Een zwerm muggen, zoo dicht dat hij als ondoordringbaar was, hing tusschen de huizen en de kade. Meer dan honderd zwaluwen doorkruisten gedurig de massa met open bek. Verscheidene huizen der Gras- en Recollettenleien zijn zoo dicht door muggen bezet, dat men nauwelijks de kleur der muren kan zien. In Nantes heeft weder een luchtreiziger een slecht succes gehad. Daar steeg een zekere Jovis, in gezelschap van zijn vrouw en een paar officieren' met den ballon Grabriel op. Door den hevigen wind werd het iuehtschip naar den zeekant mee^e- sleept. Bij Roche-Bernard daalde de ballon ned'er, doch voor hij geheel gescheurd beneden kwam,' waren de reizigers reeds alien er uit gevallen, en hadden zich vrij erg verwond. Te Oberainraergau in Beieren worden, evenals zulks elke 10 jaar geschiedt de Passiespelen weder opgevoerd. De eerste voorstelling heeft den 17 dezer plaats gehad; zij begon des morgens na de mis te 8 uur, en eindigde des avonds te 6 uur. Gedurende twee uren woede een vreeselijk on weder, vergezeld van verschrikkelijke regenvlagen. Spelers en publiek zagen er spoedig ais drenkelingen uit, doch het spel werd niet onderbroken, want als het een maal aangevangen is, moet het teneinde to,e voortgezet worden. De Passie, die tegelijk orato- rium, opera, treurspel, pantomime en drama is, be- De te Arnhem gevestigde commissie voor het lmldeblijk aan den generaal Van der Heijden heeft aan de hoofdeommissie een som van f 2174,34 overgemaakt. Te Haarlem is 381,424 bijeen- gebracht. le Harlingen schijnt veel verkiezings- ijver te bestaan. Op een dag werden er 22 soorten van stembiljelten verspreid voor de verkiezing van een raadslid. De penningmeester van een sigaren- raakersveree.iiging te Utrecht is met een gedeelte der kas, ongeveer/ 700, op den loop. - Te Hernen is een 14jarig meisje door eene in voile vaart draaiende molenwiek getroffeu en eenige sehreden ver weggeworpenzij was onmiddelijk dood. Een meisje van 16 h 17 jaar, dat on langs te Roermond in een ketel met kokende verf viel, is, ofschoon onmiddelijk daaruit geholpen, aan de gevolgen van de brandwonden overleden. Te Horst is een man, die bezig was een koekkraam af te breken, van een ladder gevallen en een half uur later aan de gevolgen overleden. Te Bodegraven zocht een man den dood door zich met het hoofd, dat hij met een zak bedekt had, op de rails van den spoorweg te leggen. Gelukkig werd de man bijtijds ontdekt en kon zijn voornemen yerijdeld worden. De pokken zijn in een wijk der gemeente Roosendaal epidemisch uitgebroken. Vooralsnog bepalen zij zich tot de kinderen, waaronder ze nogal menig slachtoffer velleu. Zoo werden Donderdag 11. drie aan deze ziekte bezweken kinderen, ter aarde be- steld. Eenige veenarbeiders te Nieuw-Appelscha, die in beschonken toestand verkeerder., hebben eene vrouw, die mede op het veld werkzaam was en niet sterk van gestel is, genoodzaakt jenever met hen te drinken, waardoor zij bewusteloos werd, naar huis raoest gedragen worden en in bedenkelijken toestand verkeert. Dat katten soms gevaarlijke dieren zijn is dezer dagen te Altona gebleken. Daar vond men een haifjarig kindje dood in de wieg, waaruit de groote huiskat sprong. Het dier had het wichtje de keel afgebeten. Een jaar geleden moet dezelfde kat een tienjarig meisje in den slaap hebben aan- gevallen. De Meimaand schijnt niet alleen bij ons te lande hare reputatie van de milde maand bij uitnemendheid te zijn, te schande te maken. Ook in Weenen is het tamelijk koud. De eige- naar van een vermaard bierhuis, heeft aan zijne klientele bericht gezonden, dat in zijn lokaal ge- stookt wordt. Mrs. Elisabeth Comstock van Michigan, de welbekende kwaker-zendelinge, heeft ongeveer 115,000 gevangenen bezocht en is tot de ontdekking gekomen, dat 105,000 er van door sterken drank in de gevangenis kwamen. Een slotenmaker te Munchen heeft een kind, een meisje van 5 maanden, dat zonder armen en beenen ge boren is. Het overige lichaam van het arme schep- seltje is welgevormd en het geniet een goede ge- zondheid. De parelvangst in de Golf van Perzie heeft in 1879 eene waarde van f 3,750,000 aan paarlen opgeleverd. In dat jaar moeten daarbij dertig duikers zijn omgekomen, bijna alien het slachtoffer van zeemonsters. Een bruid te Neurenberg, die door haar bruigom in den steek gelaten is, eischt door tusschenkomst van een advo- caat 10,000 marks schadevergoeding. De jong- man vcrzekert echter, dat hij niet meer dan 70,000 mark bezit, zoodat de eisch, in vergelijking met zijn vermogen, schandelijk lioog is. De rechtbank zal in deze netelige kwestie moeten beslissen. De gemeente Overschie kan zich beroemen op een fait, dat vermoedelijk in slechts weinige gemeenten Van ons land zijn wederga zal vinden. Op den tweeden Pinksterdag is niemand wegens dronkenschap opgebracht. De burgemeester, zeer getroffeu door dit feit, heeft namens het dagelijksch best uur den ingezetenen openlijk dank betuigd voor hun voorbeeldig gedrag op dien feestdag. Sedert twee jaren woont te 's Hage, een dame, wier huwelijk met een twaalftal kinderen gezegend was, gescheiden van haar echtgenoot. Na het verlaten van de echtelijke woning beviel zij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2