i\o. 1568 Woensdag 26 Mei 1880. Jaargang. AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. abonnement. advertentien. Ter Neuzen, 25 Mei. iJer drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door hei geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- eu re?i en Brievenbushouders. »!t bind verachljnt l)IudK(- en Vrijdagarond Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regal meer f U,lu. (irootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE urea. A. H. Cl. DHOUT te Ter Kcozen. fJolir.l.»U Ovorzitdit. Het Berlijnsche tractaat, dat geactit werd, alio vraagstukken ointrent de Oostersche kweslie voor goed opgelost te hebben, en voor welks resultant Bismarck en Beaconsfield indertijd alom werden toegejuiclit, zal wellicht in eene niet verwijderde toekomst, ondanks de pogingen, door de tnogend- heden thans aangewend, om tot eene vredelievende oplossing te kotnen, aanleiding geven tot zeer ernstige verwikkelingen in Europa. De schikkingen, door dat verdrag met betrekking tot het Balkan— schiereiland gemaakt, waren reeds van den dag hunner vaststelling af de struikelblokken voor elke welgemeende overeenstemming tusschen de mogend- heden en de oorzaak van den onzekeren toestand, die voortdurend in Europa heerscht en verlanvnend op elk gebied van handel en nijverheid terugwerkt. Herhaaldelijk hoorden wij de verzekeringen van de machthebbenden, dat aan alle bepalingen van dat verdrag gevolg was gegeven, om telkens weder te nioeten vernemen, dat nieuwe moeielijkheden de volledige uitvoering verhinderden. Met het optreden der liberalen in Engeland beleeft het Berlijnsche tractaat een nieuw tijdperk. De tegen- woordige Engelsche regeering beschouwt het als hare bizondere task, en bezigt het Berlijnsche tractaat daarbij als middel, om den toestand der bevolking van Turkije te verbeteren. In de troon- rede, door Koningin Victoria bij de opening van het Engeiscli Parlement uitgesproken, wordt dan ook op deze punten alle nadruk gelegd. Daarin wordt het volgende gezegd: </Mijne betrekkingen met het buitenland zijn hartelijk. Ik hoop met mede- werking der mogendheden, dat het tractaat van Berlijn weldra zijne volledige uitvoering zal krijgen. De hervormingen in Turkije, de wetten aangaande de gelijkheid van rechten en de greusregeling zijn nog niet tot stand gekotnen volgens de bepalingen van hettrac taat, dat in zijne hoofdpunten uitgevoerd moet worden, wil men nieuwe verwikkelingen in het Oosten voor- komen. Ik heb het dus raadzaam geacht, een buitengewoon gezant naar den Sultan te zenden." Verder worden in de troonrede nog eenige wetten van biunenlandsch bestuur aangekondigd en zal de regeering voortdurend trachten, Afghanistan tot be- vrediging te brengen en er instellingen te vestigen, ter verzekeritig van de ouafhankelijkheid van het Afghaansche volk. De politick van het nieuwe Engelsche kabinet beantwoordt dus geheel aan de verwachtingen, die men in dit opzicht koesterde, en het heeft alien schijn, dat Engeland het niet bij den eersten stap zal laten, dien het onlangs in deze richting deed, toen Lord Granville het initiatief nam tot het zenden der circulaire aan alle mogendheden, om gemeensclmppelijk tegen Turkije op te treden. Engeland en Rusland zullen dus samengaan, om van Turkije die hervormingen te vorderen, welke een einde inoeten maken aan de daar heerschende onrust en verwarring, die eene voortdurende bedrei- giug zijn voor de rust van Europa. Erankrijk en Italie zullen hen daarbij ondersteunen, Duitseliland en Oostenrijk sluiten zich voorwaardelijk, zooals uit de verklaring van Karolyi bleek, aan die staat- kunde aan. In groote mate zal de loop der zaken door hunne tegenstrijdige belangen beheerscht wor den. Zullen zij slagen, om die in overeenstemming te brengen en zal Turkije vatbaar zijn voor de proef, die men gaat. neinen? Uit hetgeen vooraf j ging, moet men tot het tegendeel besluiten. Maar Turkije is taai en tevens kneedbaar. De kans blijft j dus altijd noy, dat- de algemeene strijd verdaagd wordt, die eindigen moet met het terug dringen j van 'de Turken achter den Bosphorus. In Oostenrijk verwacht men ook een vervolg op het Berlijnsche emigres. Uit Weenen wordt aan de Koln. Zeit. gemeld, d^t men ernstig begint te denken aan het bijeenkomen van eene confe- rentie van gezant-en der groote mogendheden tot het regelen der Albaneesche en Grieksche kwestien. In Duitseliland is in den Pruisischen Landdag het wetsontwerp ingediend, betreffende wijziging dor kerkelijk-st-aatkundige wetten, de zoogenaamde Mei-wetten. De bepalingen, die het bevat, zijn van I dien aard, dat zoo Bismarck al niet op weg is naar Canossa, hij dan tocb zeker op weg is naar Rims. Ondanks zijuen zorgelijken gezondheids- toestand blijft Bismarck steeds te Berlijn, waaruit men meent af te leiden, dat hij den buitenland- schen toestand als zeer ernstig beschouwt. Ook zou hij daarom vrede met de Katholieken willen sluiten In Italie hebben bij de verkiezingen de minis- terieelen de overwinning behaald. Spanje heeft spoedig weder een nieuw ministerie te wacliten. Er heeft zich daar eene regeeringspartij gevormd in dc Kamer, die onder aanvoering van Sagosta de staatkunde van het tegenwoordige mi nisterie zal beslrijden, ook met betrekking tot Cuba, waar generaal Blanco voor verdere verwik kelingen vreest. Hij heeft op nieuw versterkingen uit het moederland aangevraagd. Griekenland zal niet door de Koninklijke familie worden verlaten. Er schijnt eene kink in den kabel te zijn gekomen. In Peru wordt het laatste tafereel afgespeeld. De Chileenen belegeren de hoofdstad Lima, die door de inwoners verlaten wordt. Er heerscht daar bovendion een waar schrikbewiud onder den dictator Pierola en gebrek aan leeftocht en geld. i kwam over brengen, toen afgavaardigden uit de collegien van kerkvoogden en nntabelen zoomede u:t den kerkeraad der Herv. gemeente den president kerkvoogd welke betrekking hij mede siads tal van jaren bekleedde, verzekering hunner hoog- achting en van hunne deelneming in het hem beschoren geluk kwamen aanbieden. Serenades van ,/Neuzens mannenkoor" >en van het muziek- gezelschap Apollo," waarbij tal van inwoners zich aanslolen, werden den jarige gebracht; zijne woning was overvol van deelnemende vrieuden, en herhaaldelijk hoonle men den wensch van Ter Neuzens burgerij, dat de 80jarige nog lang voor zijne familie, voor zijne vrienden, nog lang voor de lijdetide menschheid moge gespaard bkjven. Zaamslag, 22 Mei. Ook hier is een bevel des vier Het wapperen der vlaggen van de torens en uit tal van particuliere gebouwen gaf 11. Zaterdag blijk van de syinpathie, die de ingezetenen dezer plaats gevoelden voor het 80e jaarfeest van den Med. Doctor P. D. Buijze, sedert 56 jaren in deze gemeente de geneeskundige praktijk uitoefenende, van iemand, die in het bizonder de huisvriend, in het algemeen de vriend en helper der lijdende menschheid kan genoemd worden, en van wien kan gezegd worden, dat vier geslachten zijn deel- nemenden bijstand en onvermoeide zorgen mogten ondervinden. Volop deelde men in de vreugdfe der familie: Dr. Buijze, nog steeds krachtig en helder van geest, in de gemeente te mogen bezitten. Hoezeer dit op prijs werd gesteld, bleek o. a. des avonds, toen eene commissie uit het gemeente- bestuur met den Burgemeester aan het hoofd, den jubilaris, die ook reeds meer dan een halve eeuw gemeente-geneesheer was, 's raads gelukwenschen burgemeesters afgekondigd, dat gedurende maanden, te rekenen van heden, alle honden die zich buiten woningen of vaartuigen in de gemeente bevinden en niet op een afgesloten erf aan een ketting liggen, van een muilkorf moeten zijn voorzien. De heer J. C. Kremer, ontvanger der directe belastingen, in— en uii voerrechten en accijnsen te Axel, is als zoodanig benoemd te Culemborg. De Eerste Kamer heeft gisteren alle aanhan- gige wetsontwerpen zonder belangrijke discussie aan- genomen, onder andere bet Luxemburgsch tractaat met algemeene stemmen. Vooraf deed de Minister van Buitenlandsche Zaken de mededeeling, dat, blijkens een telegram, een uitleveringstractaat met Amerika te Washington is gesloten. De Kamer is op reces gescheiden. De zeilliengst /Onrust," schipper J. de Koster thuis behoorende te Paal (gemeente Graauw), kwam gisteren morgen te 5 uren diep geladen met schelpen, bestemd naar Yerseke, naar de haven te Hansweert oploopen, toen eensklaps het vaartuig beloopen werd door een zware stortze", vol liep en omsloeg. J. de Koster, die zich alleen aan boord bevond, klerode zicb met den moed der wanhoop aan zijn vaar tuig vast, aoch door koude en het over hem slaande water zou hij zeker verdronken zijn, ware niet de bemanning der alliier gestationeerde sleepboot „Zuid- Beveland" door het geroep opmerkzaam ge- I ir.aakt onmiddelijk met de boot naar buiten gestoomd. Met veel moeite en krachtsinspanning mocht het gelukken den drenkeling te redden, die zich in doodsangst zoo vast aan zijn vaartuig had ge- klampt, dat men eerst verplicht was een touw rond zijn midden te binden vdor hij aan boord der reddendo stoomboot kon geraken; schip en lading zijn verloren. Te Sluis werd den 18 dezer het 25jarig burgemeestersehap van den heer J. H. Hennequin op feestelijke wijze herdacht. Namens de burgerij werd den jubilaris des middags op bet raadhuis een tafel-middelstuk ten geschenke aangeboden, vergezeld van een album, bevattende de narnen der gevers. Aau toepasselijke aanspraken ontbrak het hierbij niet. Des avonds werd een talrijk publiek in de school ontvangen, waar muziek- en tooneelvoorstellingen gegeven werden; terwijl uitge- stoken vlaggen, volksspelen, een optocht bij dag, eene serenade van Apollo, eene muziek-uitvoering

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1