Vertrek fler Meyeniiail iaar Oost-Iii®. BEkENUMAKLNG. BEKENDMARING. BEKENDMAKING. ADVKRTENTlEN. Timmerman, POSTER IJ EN. Gemengde Berichten Gemeenteraad van Ter Neuzen. gereclit te Goes aanhangige procedure tusschen eenige iedeu der Hervormde gemeente te Kruiningen en het Kerkbestuur aldaar, heeft de kautonrechter de belastingschuldige lidmaten tot betaling van hunnen kerkelijken omslag en in de kosten van het geding veroordeeld. Door Z. K. H. den Prins van Oranje is f 100 geschonken voor de voorgenomen stichting tot voortdurende ondersteuning van hulpbehoevende oude lieden boven de zeventig jaren op Urk en weder de gewone jaarlijksche schenking van f 50 aan de maatschappij, het Diamantwerkers-Weezen- fonds, doen toekennen. Vi5 Napels, (Fransche mail) 13 Mei 7,30's avonds. Vi5 Napels, (Maatsch. Nederl.) 17 Mei 7,30's avonds. Vi& Brindisi, 20 Mei 7,30 's avonds. Vi& Amsterdam, 21 Mei 5,50 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Lund bonwbprtch ton. In de omstreken van Aardenburg staat de oogst over het algemeen vrij goed, behalve eenige stukken tarwe en wintergerst, welke te dun staan. In de weiden is weinig gras, vcroorzaakt door de koude en droogte. Over het algemeen wordt er naar regen en zacht weer verlangd. In het Oranjepark te Apeldoorn is een in aanbcuw zijnde villa ingestort. De aannemer is een Zutphens architekt, wien hierdoor aanzienlijke schade berokkend is. Andere ongevallen zijn gelukkig niet te betreuren, daar de werklieden nog joist bij tijds het gebouw konden verlaten. Op den eersten Zondag in Mei trekken te Tunxdort, een plaatsje in de nabijheid van Papenburg, volgens een overoud gebruik, al de jonge meisjes, met een palmtak in de hand, in optocht naar elk huis, waar een jonge vrouw woont, die in het afgeloopen jaar is getroewd. Daar scharen zij zich in twee rijen, terwijl een van haar het woord doet, en naar de gezondheid der jonge vrouw vraagt. Deze bedankt voor de eer haar aangedaan, en gaat tusschen de twee rijerT" jonge !neisjesiZ>rf^,-waarby, dgse.-haar'alfen een zafjhi/fticje met den palmtak geven, als straf voor haar ontrouw worden aan den ongehuwden staat. Wanneer die plechtigheid is afgeloopen, geeft de jonge vrouw een geschenk in geid aan de woordvoerster van den stoet, en de meisjes ver- trekken, om in een volgende woning hetzelfde te herhalen, totdat zij bij alle jonggehuwde vrouwen zijn rond geweest. Van het ge'd dat zij op haar tocht inzamelen, geven de meisjes een danspartij, waarop zij al de jonge mannen van het dorp noodigen. Zij betalen de kosten van het feest, de vertering er onder begrepen, maar hebben daarvoor het reclit, zelven haar cavaliers te kiezen, en laten niet na, daarvan gebruik te maken. Op de Fransch-Spaansche grens is het vol gende voorgevallenTe Uston klopte een beren- leider bij een pachter aan en vroeg om naclit- verblijf. De boer, wilde eerst #mijnheer" wel binnen laten, maar niet zijn medgezel „Bruintje"; dock na lang smeeken werd besloten, het varken uit zijn hok in een anderen stal over te brengen en den beer in het varkenshok te laten overnachten. Nauwelijks was alles in diepen slaap gedompeld, of drie dieven braken in, met het plan het vette varken te stelen. Men stelle zich hun schromelijkt vergissing voor! Nauwelijks hadden zij vonele Martin" in zijn slaap gestoord, of hij omhelsde den eersten rustverstoorder zoo hartelijk, dat deze er het leven bij inschoot; een tweede ontving zulk een slag met een der stalen klauwen, dat ook hij niet meer aan stelen dacht; terwijl de derde van schrik aan den grond genageld stond en van angst zoo luid begon te schreeuwen, dat de huisgenooten gewekt werden en de dief nog blijde was, er met inhecktenis- neming af te komen. Fen koopman te Louden, Kumwald, is in het bezit geraakt van een interessante reliquie. Kort voor zijn dood verraaakte Beethoven zijn lievelingsviool aan zijn vriend Karl Holz; de we- duwe Van Holz verkocht de viool aan Kumwald. Op den rug van den viool is een B. gekrast en in het deksel van de kast is een porlret van Beet hoven, Joachim die de viool heeft onderzocbt zegt dat 't een prachtig instrument is. Te Tult.oe, in de nabijheid van Berlijn, is opgericht een ^kippenfabriek," die door middel van stoom wordt gedreven. Er zijn in deze fa briek 50 ,/broedhennen" of „moeders," zonals men het noemt, dat is met andere woorden, 50 ovens geschikt om elk 120 eieren door middel van stoom uit te broeden, waartoe 21 dagen worden gevorderd. Men berekent, dat de fabriek elke twee inaanden ruim 100 stuks hoenders aan de markt. zal brengen. De classis van Holland in Michigan heeft den oorlog verklaard aan de vrijmstselarij, wier leering en gebruiken inbreuk maakte op de zui- verheid der eer en zeden van de kerk. De ma- $onnerie werd volgens de meeste leden genoemd als den »verderver der zielen." Een drietal besluiten zijn genomen, waarbij aan de synode verzocht wordt zulke consideratie te geven aan dit onderwerp en daarin op zulk eene wijze te handelen, als zij in hare wijsheid zal noodig achten. Zitting van Vrijdag 7 Mei. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Met kennisgeving afwezig de heeren: J. de Jonge, Jacs. de Feijter en J. Donze. De notuleu der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Doordien Gedep. Staten bezwaar maken het in de vergadering van 12 Maart 11. vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag ter goedkeuring aan den Koning voor te dragen, wordt het nieuw kohier, door het dagelijksch bestuur opgemaakt, op nieuw vastgesteld tot een bedrag van f 7435,44; met alge- meene stemmen wordt de aanslag van M. Schuijlen- burg behouden en die van J. Huijgens verminderd. Ingekomen waren 1°. het verslag van de nieuwjaars-commissie; uit de rekening bleek, dat ontvangen was f 850,64; de uitgave bedroeg f 805,44, alzoo een saldo van f 45,20. Met algemeene stemmen wordt "besloteh, ®5mmissie dank te betuigen en het saldo beschikbaar te houden voor de comn'iissie van het volgende jaar. 2°. brief van het burgerlijk armbestuur, houdende verzoek om verhoogd subsidie voor 1879; op voorstel van Burg, en Weth. wordt besloten de subsidie te verhoogen met f 575,50. Wordt besloten tot af- en overschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1879. Voor notificatie worden aangenomen o. brief van Gedep. Staten tot goedkeuring van af- en overschrijving op den post voor onvoor ziene uitgaven der begrooting over 1879, b. idem tot goedkeuring van de verordening op de hondeu. c. idem tot goedkeuring kohier belasting op de honden. Het dagelijksch bestuur geeft kennis, dat het een bevoegd beoordeelaar heeft doen komen, om de buizen voor de rioleeiing te doen keuren, welke na onderzoek zijn goedgekeurd. Tevens wordt besloten, de aanbesteding te doen plaats hebben van de benoodigde petroleum voor de straatverlichting in 1880/81. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Grenu omtrent de bestrating en den opril in de Nieuwstraat wordt besloten, een later besluit te neinen nadat Burg, en Wcth. een onderzoek hebben ingesteld en hunne bevinding aan den Raad hebben medegedeeld. Niets meer aan de orde zijnde, wordt do ver gadering door den voorzitter gesloten. Heden morgen, ten lmlf zeven ure, overleed tot diepe droefheid barer kinderen en behuwdkin- deren, ruim zeventig jaren oud, ESTHER DEN HOLLANDER, wed. van JOHANNES EEKMAN. Axel, 10 Mei 1880. ondergeteekende betuigd, ook namens zijne echtgenoote, den liarte- lijkeH dank, voor het prachtig cndeaux, hem ter gedachtenis zijner 40jarige ambtsyervulling in 's Rijks dienst, heden door zijne vrienden aangeboden. Hontenisse, 6 Mei 1880. A. VAN DER BEEK, Rijks-Ontvanger. J"* De ondergeteekende zich alhier ge- vestigd hebbende als beveelt zich minzaam als zoodanig aan bij zijne stad- en landgenooten, belovende door eene spoedige en nette bediening het in hem te stellen vertrouwen waardig te maken. Ter Neuzen, 10 Mei 1880. D. VAN DEN OUDEN. Het Bestuur van den ZAAM8LAGPOLDER maakt aan de eigenaren van gronden in dien polder bekend dat de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1879/80, en de begrooting voor het dienstjaar 1880/81 met de memorie van toelichting, gedurende acht dagen, te rekenen van den 12 dezer maand, ten kantore van den Ontvanger- Griffier, ter inzage ligt; dat eene vergadering van stembevoegde inge- landen is belegd tegen llinsdug den 25 Mei 1880, des voormiddags te 11 uren, in het logement van J. den Decker te Zaamsla^; dat de voormelde begrooting, nadat zij-door de vergadering van ingelanden is vastgesteld, met de memorie van toelichting, mede gedurende acht dagen, te rekenen van 26 dezer, ten kantore van den Ontvanger-Griffier, ter inzage zal liggen; dat ran opgeraelde stukken afschriften te bekomen zijn tegen betaling der kosten. Zaamslag, den 10 Mei 1880. Het Bestuur voornoemd, L. VAN DIXHOORN, Dijkgraaf. C. J. A. FERCKEN, Ontv.-Griffier. Het Bestuur van den polder Oud— Westenrljk, maakt bekend 1°. Dat eene vergadering van ingelanden zal gehouden worden op Mitandug den 24 Mei 1880, des voormiddags te 11 uren, in de herberg van P. Bareman te Hoek. 2°. Dat ten kantore van den Ontvanger-Griffier, van af den IS11611 tot en met den 22sten dezer maand, voor de grondeigenaren in den polder, ter inzage zullen zijn nederlegd de Rekening en verantwoor ding over het dienstjaar 1879/80, en de Begroo ting voor 1880/81 met memorie tot toelichting. 3°. Dat de begrooting andermaal ten voornoemde kantore ter inzage liggen zal, en wel van af deu 26«ten dezer tot en met den 4den Juni a. s., en 4°. Dat de rekening en de begrooting, tegen betaling der kosten, in afschrift of druk verkrijg- baar zijn. Ter Neuzen, 11 Mei 1880, Het Bestuur voornoemd, M. RIEMENS Az., Dijkgraaf. J. STURM, Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van den polder KOUDEM maakt aan de eigenaren van gronden in dien polder bekend: dat de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1879/80, en de begrooting voor het dienstjaar 1880/81 met de memorie tot toelichting van af den 22 tot eu met 30 dezer maand ten kantore van den Ontvanger-Griffier, ter inzage zullen liggen;

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2